ببين! غرق گناهم

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

ببين! غرق گناهم

پست توسط مائده آسمانی »

تصویر

ببين!غرق گناهم  

الهي به گناه و معصيت تو را آزرده ام و فرمان تو را مخالفت كرده ام؛

هميشه عصيان ورزيده ام،

در طاعت ها تقصير كرده ام و درهيچ عبادتي، زلال نبوده ام و هيچ نعمتي از نعمت هاي تو را به تمامي شكر نكرده ام،

بلكه هميشه ناسپاسي و ناشكيبايي كرده ام.

به هيچ عذر باز نايستاده ام و به هيچ نذري وفا نكرده ام به هيچ توبه اي استوار نبوده ام.

هرگز چنانكه خواستي، نبوده ام و در طلب رضاي تو چنانكه بايد، نبوده ام.

فرشتگان پاك را بر من موكل كردي و مرا خبردادي،

از ايشان شرم نداشتم و به گناه ايشان را رنجور داشتم و حرمتشان نگاه نداشتم.

دنيا را پر از اعتبار و عجايب كردي، بيدار و هوشيار نشدم.

به نعمت هاي گوناگون و بلاهاي بسيارم آزمايش كردي،

خويشتن را در نيافتم.

مرگ و گور، قيامت، حساب، سؤال منكر و نكير، صراط، ترازو، عقاب و دوزخ مرا بيم دادي، خويشتن را از گناه باز نگرفتم،  

ثواب بهشت و چندين كرامت، مرا ترغيب كردي، از گناه باز نايستادم، 
مرا خواندي و پيوسته براي من نيكي خواستي، اجابت نكردم.

شيطان و اخوانش براي من بدي خواستند، اجابت وي كردم و از خلق پوشيدم و از تو بار خدايا، باز نپوشيدم،

با اين همه بدي ها و زشتي ها كه كردم هرگز مرا در حال، عقوبت نكردي و به شوميش، نعمت از من باز نگرفتي.

[HIGHLIGHT=#ffff00]چه نيك خداوند كه تويي و چه بد بنده كه منم،  

[HIGHLIGHT=#ffff00]امروز عذر من آنست كه بد كردم،   

وليكن داني كه نه از بهر آن كردم كه تو را آزرده باشم و يا فرمانت را مخالفت كرده باشم،

يا عظمت و توانايي تو را نمي دانسته ام يا از ثواب و عقاب بي خبر بودم،

وليكن هوي و شهوت چيره گشت و نفس ميل كرد تا لاجرم خويشتن را مي يابم در ورطه هلاك افتاده و گناه بسيار گرد آمده و

روزگارعمر عزيز به باد داده و از ثواب بهشت بازمانده و شيطان را شاد كرده و به خود درمانده.

ضعيف و حقير و مسكين، هيچ حيلتي نيست، الا كه پشيمانم و توبه مي كنم از هرآنچه كردم،

گفتم، شنيدم و انديشيدم كه آن نبايد گفتن و كردن، نبايد شنيدن و انديشيدن،

[HIGHLIGHT=#ffff00]آمده ام، [HIGHLIGHT=#ffff00]  

[HIGHLIGHT=#ffff00]بنده وار،  

[HIGHLIGHT=#ffff00]خاضع وار،  

[HIGHLIGHT=#ffff00]عاجزوار، [HIGHLIGHT=#ffff00]  

[HIGHLIGHT=#ffff00]خاشع وار، 

[HIGHLIGHT=#ffff00]به اميد آنكه به فضل خويشتن توبه من بپذيري و از گناهان من درگذري و مرا بيامرزي.  
[HIGHLIGHT=#ffff00] 

بخشي از مناجات نامه شارح شهاب الاخبار   

تصویر
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 3603 بار
سپاس‌های دریافتی: 1144 بار

Re: ببين! غرق گناهم

پست توسط 110 »

« بسم الله الرحمن الرحيم »  
..
سلام عليکم و رحمة الله و برکاته
.
اين هم قسمتي است از مناجات حضرت امام علي بن الحسين زين العابدين عليه السلام،
.
  به دعاي ابو حمزه ثمالي: .  .
اَدْعوُكَ يا سَيِّدى‏ بِلِسانٍ قَدْ اَخْرَسَهُ ذَنْبُهُ، رَبِّ اُناجيكَ‏
.   خاطرم مى‏خوانمت اى آقاى من به زبانى كه گناه لالش كرده پروردگارا با تو راز گويم‏   .
بِقَلْبٍ قَدْ اَوْبَقَهُ جُرْمُهُ، اَدْعوُكَ يا رَبِّ راهِباً راغِباً راجِياً خآئِفاً،   ..
بوسيله دلى كه جنايت به هلاكتش كشانده مى‏خوانمت اى پروردگار من هراسان و خواهان‏و اميدوار و ترسان،
.  اِذا رَاَيْتُ مَوْلاىَ ذُنوُبى‏ فَزِعْتُ، وَاِذا رَاَيْتُ كَرَمَكَ طَمِعْتُ، فَاِنْ عَفَوْتَ‏  .
اى مولاى من هنگامى‏كه گناهانم را مشاهده مى‏كنم هراسان شوم و چون بزرگوارى تو را بينم به طمع افتم خدايا اگر   .
فَخَيْرُ راحِمٍ، وَاِنْ عَذَّبْتَ فَغَيْرُ ظالِمٍ، حُجَّتى‏ يا اَللَّهُ فى‏ جُرْاَتى‏ عَلى‏
.
بهترين مهرورزى و اگر عذاب كنى ستم نكرده‏اى، دليل و بهانه من اى خدا در اينكه دليرى كنم‏
.  مَسْئَلَتِكَ مَعَ اِتْيانى‏ ما تَكْرَهُ جُودُكَ وَكَرَمُكَ، وَعُدَّتى‏ فى‏ شِدَّتى‏ مَعَ‏
.   سؤال كردن از تو با اينكه رفتارم خوشايند تو نيست همان جود و كرم تو است و ذخيره من در سختيم با
.  قِلَّةِ حَيائى‏ رَاْفَتُكَ وَرَحْمَتُكَ، وَقَدْ رَجَوْتُ اَنْ لا تَخيبَ بَيْنَ ذَيْنِ‏
.  ‏شرمى من همان رأفت و مهربانى تو است و براستى اميدوارم كه نوميد مكنى ميان اين وآن آروزيم را
.  وَذَيْنِ مُنْيَتى‏، فَحَقِّقْ رَجآئى‏، وَاسْمَعْ دُعآئى‏، يا خَيْرَ مَنْ دَعاهُ داعٍ،
..   اميدم را صورت عمل ده و دعايم را شنيده گير اى بهترين كسى كه خوانندگان بخوانندش‏
.  وَاَفْضَلَ مَنْ رَجاهُ راجٍ، عَظُمَ يا سَيِّدى‏ اَمَلى‏، وَسآءَ عَمَلى‏، فَاَعْطِنى‏
.   برتر كسى كه اميدواران بدو اميد دارند اى آقايم آرزويم بزرگ و عملم زشت است پس تو
.  مِنْ عَفْوِكَ بِمِقْدارِ اَمَلى‏، وَلا تُؤاخِذْنى‏ بِاَسْوَءِ عَمَلى‏، فَاِنَّ كَرَمَكَ‏
.   عفو خويش به اندازه آرزويم به‏من بده و مرا به بدترين عملم مؤاخذه مكن زيرا كرم تو برتر است‏
.  يَجِلُّ عَنْ مُجازاةِ الْمُذْنِبينَ، وَحِلْمَكَ يَكْبُرُ عَنْ مُكافاةِ الْمُقَصِّرينَ،
.   مجازات گنهكاران و بردباريت بزرگتر است از مكافات تقصيركاران‏
.  وَاَ نَا ياسَيِّدى‏ عائِذٌ بِفَضْلِكَ، هارِبٌ مِنْكَ اِلَيْكَ مُتَنَجِّزٌ ما وَعَدْتَ مِنَ‏
.   من اى آقايم به فضلت پناهنده گشته و از تو بسوى خودت گريخته‏ام و خواستارم آنچه را وعده كردى از
.  الصَّفْحِ عَمَّنْ اَحْسَنَ بِكَ ظَنّاً، وَما اَ نَا يا رَبِّ وَما خَطَرى‏، هَبْنى  .
چشم‏پوشى نسبت به كسى كه خوش‏گمان به تو است، من چه‏ام پروردگارا؟ و چه اهميتى دارم؟ مرا
.  بِفَضْلِكَ، وَتَصَدَّقْ عَلَىَّ بِعَفْوِكَ، اَىْ رَبِّ جَلِّلْنى‏ بِسَِتْرِكَ، وَاعْفُ عَنْ‏
.   فضل خويش ببخش با عفو خود بر من نيكى كن و منت‏گذار، پروردگارا مرا به پوشش خود بپوشان‏
.  تَوْبيخى‏ بِكَرَمِ وَجْهِكَ، فَلَوِ اطَّلَعَ الْيَوْمَ عَلى‏ ذَنْبى‏ غَيْرُكَ ما فَعَلْتُهُ،  .
و به كرم ذاتت از سرزنش كردن من درگذر پس اگر ديگرى جز تو بر گناهم آگاه مى‏شد آن گناه را انجام نمى‏دادم‏
.  وَلَوْ خِفْتُ تَعْجيلَ الْعُقوُبَةِ لاَ اجْتَنَبْتُهُ، لا لِأَنَّكَ اَهْوَنُ النَّاظِرينَ، وَاَخَفُ‏
.   اگر از زود به كيفر رسيدن مى‏ترسيدم باز هم خوددارى مى‏كردم و اينكه با اين وصف گناه كردم نه براى آن بود كه تو سبكترين بينندگانى‏
.  الْمُطَّلِعينَ، [عَلَىَّ ]بَلْ لِأَنَّكَ يارَبِّ خَيْرُ السَّاتِرينَ، وَاَحْكَمُ الْحاكِمينَ،
.   يا بى‏مقدارترين مطلعين هستى بلكه براى آن بود كه تو اى پروردگار من بهترين پوشندگان و حكم‏كننده‏ترين حاكمان‏
.  وَاَكْرَمُ الْأَكْرَمينَ، سَتَّارُ الْعُيوُبِ، غَفَّارُ الذُّنوُبِ، عَلاَّمُ الْغُيوُبِ، تَسْتُرُ
.   گرامى‏ترين گراميان و پوشاننده عيوب و آمرزنده گناهانى گناه را به كرمت مى‏پوشانى‏
.  الذَّنْبَ بِكَرَمِكَ، وَتُؤَخِّرُ الْعُقوُبَةَ بِحِلْمِكَ فَلَكَ الْحَمْدُ عَلى‏ حِلْمِكَ بَعْدَ   .
و كيفر را به واسطه بردباريت به تأخير اندازى پس تو را ستايش سزا است بر بردباريت پس‏
.  عِلْمِكَ، وَعَلى‏ عَفْوِكَ بَعْدَ قُدْرَتِكَ، وَيَحْمِلُنى‏ وَيُجَرِّئُنى‏ عَلى  .
از دانستن و بر گذشتت پس از توانايى داشتن و همين گذشت تو از من مرا وادار كرده و دلير ساخته بر
.  مَعْصِيَتِكَ حِلْمُكَ عَنّى‏، وَيَدْعوُنى‏ اِلى‏ قِلَّةِ الْحَيآءِ سَِتْرُكَ عَلَىَّ،
.   و همان پرده پوشيت بر من مرا به بى‏شرمى واداشته‏
.  وَيُسْرِعُنى‏ اِلَى التَّوَثُّبِ عَلى‏ مَحارِمِكَ مَعْرِفَتى‏ بِسَعَةِ رَحْمَتِكَ،
.   همان معرفتى كه من به فراخى رحمتت دارم و بزرگى عفوت مرا بدست زدن به كارهاى حرام شتابان مى‏كند
.  وَعَظيمِ عَفْوِكَ، يا حَليمُ يا كَريمُ، يا حَىُّ يا قَيُّومُ يا غافِرَ الذَّنْبِ،
.   بردبار اى بزرگوار اى زنده و اى پاينده اى آمرزنده گناه
.  يا قابِلَ التَّوْبِ، يا عَظيمَ الْمَنِّ، يا قَديمَ الْأِحسانِ
.  ‏ پزيرنده گناه اى بزرگ نعمت اى ديرينه احسان.   . 
 تصویر  .  .:: الإنسان هو شيعة علي بن أبي طالب عليه أفضل الصلاة و السلام إن عرفه حق معرفته ::.  .  تصویر 
Bronze
Bronze
محل اقامت: کره زمین
سپاس‌های ارسالی: 194 بار
سپاس‌های دریافتی: 797 بار
تماس:

Re: ببين! غرق گناهم

پست توسط پرستوی-مهاجر »

خیلی حرف تو دلم مونده بود که بهت بگم ... ولی الان نمی دونم چرا زبونم یاری نمی کنه . شاید روم

نمیشه دیگه با این همه گناه چیزی رو ازت بخوام . می ترسم از عقوبت این همه گناه ...

معبود من مرا به شکنجه ی خود ادب مفرما و در حیله ات به مکرم گرفتار مکن . از کجا برایم خیر خواهد

بود و حال آنکه خیری یافت نمی شود مگر از نزد تو و از کجا نجاتی برایم میسر میگردد در صورتیکه

نجاتی به دست نمیرسد مگر به عنایت تو ...
(دعای ابوحمزه ثمای)
یادتان باشد اگر همچو پرستو رفتیم

خانه مادری ما همه بیت الزهراست

یادتان باشد اگر تنگی دل غوغا کرد

مهدی فاطمه را یاد کنید او تنهاست
ارسال پست

بازگشت به “قطعه ادبي”