هر كي ميدونه جواب بده!!!!!!!!!!!!!

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 22 بار
سپاس‌های دریافتی: 12 بار

Re: هر كي ميدونه جواب بده!!!!!!!!!!!!!

پست توسط soal20 »

سلام

من خانم هستم . بله محدوديت نيست چون فكر كنم شما آقاييد يعني همه اينايي كه از شما تشكر كردند يا پست گذاشتند آقا هستند و مشكل اينه شما ها از ديد مرد مي بينيد نه زن. اگه جاي زن بوديد متوجه مي شديد چون تجربه مي كرديد و اين چرا بوجود مي اومد.

بله جنس مونث نياز به مراقبت داره چون آسيب پذيره . اما عامل اين آسيب كيه؟ ببينيد بازم برميگرده مشكلاتمون به مردها.
جايي نخوندم كه خونه ي پدر دختر برا روزه ي مستحبي بايد از پدر اجازه بگيره!! چون شوهر حقش از پدر جداست و بيشتره و فرق داره .. روزه ي مستحبي حق شوهر و ممكنه ازبين ببره اما پدر اينجا حقي نداره از بين بره.

بله اينا مقام زن رو نشون ميده منتها مقام اسارت زن رو.(ببخشيد شوخي ميكنم جدي نگيرين)

بله موافقم اگه مردي بخواد زندگي خداپسندانه اي براي همسرش بوجود بياره سخته و مشكل منم يه جورايي همينه چون همچين مردهايي كم هستن منم به اون چيزها گير ميدم چون اگه يه همسري مومن و معتقد داشته باشم اصلا نيازي به اين همه اجازه براي اعمال مستحبي نيست چه بسا اونم اين كارو مي پسنده و.... متاسفانه همچين مردهايي كم هستند.

بيخيال بگذريم. بهتره ديگه ادامه نديم.

شما حرف از دين زدين پس بهتره من بگم چون دينمو قبول دارم ميخوام چراهاشو بدونم كه اگه يكي ازم خرده گفت كه تويي كه دم از اسلام ميزني چرا اسلام تو اين مساله اينطور گفته؟ خب من وقتي ندونم نميتونم جواب بدم

در ضمن ما روايت داريم كه وقتي امام زمانمون عليه السلام ظهور ميكنند ديني رو ميارن (همون دين اسلام خودمون) كه اكثر روحانيون تكذيبش ميكنن و ميگن اين همون دين اسلام نيست چرا؟ چون اون دين اونقدر راحت و آسونه كه همه متعجب ميمونن و دچار شك و ترديد ميشن.

از همه دوستان بخصوص مائده آسماني تشكر ميكنم.  

موفق باشيدتصویر
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

soal20 نوشته شده:
سلام

علیکم السلام و رحمة الله و برکاته
soal20 نوشته شده:
من خانم هستم . بله محدوديت نيست چون فكر كنم شما آقاييد يعني همه اينايي كه از شما تشكر كردند يا پست گذاشتند آقا هستند و مشكل اينه شما ها از ديد مرد مي بينيد نه زن. اگه جاي زن بوديد متوجه مي شديد چون تجربه مي كرديد و اين چرا بوجود مي اومد.

منم مثل شما خانم هستم . حالا اینکه اقایون اومدن و صحبت کردن رو من دلیلش رو نمیدونم . ولی من با نگاه یک دختر و زن جوان به این مساله نگاه میکنم و براش دلیل دارم .

منم خیلی از این مسائل رو تجربه کردم با توجه به همون تجربه ها هم جواب دادم .

soal20 نوشته شده:
بله جنس مونث نياز به مراقبت داره چون آسيب پذيره . اما عامل اين آسيب كيه؟ ببينيد بازم برميگرده مشكلاتمون به مردها.
جايي نخوندم كه خونه ي پدر دختر برا روزه ي مستحبي بايد از پدر اجازه بگيره!! چون شوهر حقش از پدر جداست و بيشتره و فرق داره .. روزه ي مستحبي حق شوهر و ممكنه ازبين ببره اما پدر اينجا حقي نداره از بين بره.

بله اينا مقام زن رو نشون ميده منتها مقام اسارت زن رو.(ببخشيد شوخي ميكنم جدي نگيرين)

شما چرا همه چیو با هم قاطی میکنید ؟ یعنی چی بازم مشکلاتمون برمیگرده به مردها . اینا کجاش مشکله آخه .

اولا اینا مشکل نیست ثانیا اگه اینطوری بود خدایی که منو شما رو افریده تک جنسیتی خلق میکرد دیگه .

جنس مردی نبود که اذیت بشیم و ازار ببینیم .

ببینید یه نکته ای رو خواهرانه میگم نه به شما بلکه به همه کاربرای سایت اونم اینه که سعادت فقط از راه مستحبات به دست نمیاد .

فکر نکنیم اگه من دو ماه رجب و شعبان رو روزه بگیرم میرم بهشت . نه اصلا اینطوری نیست . اگه من حرف شوهرم رو گوش بدم میرم بهشت .

اطاعت ازشوهر بر زن واجبه . چرا باید ما دلیلش رو بدونیم ؟ مگه ما دلیل همه چیو میدونیم ؟

اگه ما تونستیم بدون چون و چرا حرف خدای متعال رو گوش بدیم و در جواب کسانی که از ما سوال میکنند با همین اطاعت محضی که از پروردگار داریم جواب بدیم . اون موقع هست که کارمون خیلی درسته .

بعضی جاها دلیل خوبه ولی همه جا لازم نیست دلیل بیاریم .

یکی از گرایشهای مسیحیت که الان دقیق یادم نیست کدومش بود زن رو تا مرگ در اختیار مرد میزاره .

دین مسیحیت به دلیل تحریفاتی که داشته مسائل این چنینی هم داره . موقع عقد و ازدواج پیمان میبندن که مرگ اینها رو از هم جدا کنه .

اگه اقا فردای ازدواج هم فوت کرد ، دختر جوان نمیتونه دیگه ازدواج کنه .

حالا اسلام سخت گرفته یا تحریفات این چنینی ؟

روزة مستحبي فرزند بدون اجازة پدرش اگر به خاطر شفقت و مهرباني اسباب اذيت او نشود مكروه است و اگر پدر نهي كند احتياط نبايد ترك شود (به احتياط واجب نبايد روزه بگيرد) اگر چه باعث اذيت پدر هم نباشد، و همچنين در صورت منع مادر. و بنابر احتياط واجب اين حكم دربارة فرزند هر چه پايين روند (نوه و نبيره) و پدر هر چه بالا رود (جدّ، جدّ پدر) جريان دارد، بلكه بهتر است اجازة مادر نيز مراعات شود. (تحريرالوسيله، ج1، ص303)

soal20 نوشته شده:
بله موافقم اگه مردي بخواد زندگي خداپسندانه اي براي همسرش بوجود بياره سخته و مشكل منم يه جورايي همينه چون همچين مردهايي كم هستن منم به اون چيزها گير ميدم چون اگه يه همسري مومن و معتقد داشته باشم اصلا نيازي به اين همه اجازه براي اعمال مستحبي نيست چه بسا اونم اين كارو مي پسنده و.... متاسفانه همچين مردهايي كم هستند.

اینکه همچین مردایی پیدا میشن یا نمیشن دیگه به اسلام برنمیگرده . این به مسلمان برمیگرده

نکته ! اسلام را با مسلمان نسنجیم ، مسلمان را با اسلام بسنجیم

حالا چون مردها وظایف خودشون رو انجام نمیدن ، خانمها نباید انجام بدن .

هر کسی مسئول وظایف خودش هست . و از هر کسی جدا سوال و جواب میشه .

soal20 نوشته شده:

چرا ادامه ندیم ؟ هنوزم بعضی سوالای شما بی جواب مونده . این مسائلی که شما مطرح کردید ذهن خیلی از دختران و زنان ما رو مشغول خودش کرده .

soal20 نوشته شده:
شما حرف از دين زدين پس بهتره من بگم چون دينمو قبول دارم ميخوام چراهاشو بدونم كه اگه يكي ازم خرده گفت كه تويي كه دم از اسلام ميزني چرا اسلام تو اين مساله اينطور گفته؟ خب من وقتي ندونم نميتونم جواب بدم

این خیلی خوبه که شما چراها رو بدونید ولی همه چی چرا نداره . یعنی در حد درک و فهم ما نیست چرای اون مساله .

نکته بعدی هم اینکه تا وقتی که ظهور حضرت حجت عج محقق نشود ما به تمامی علوم و چراها دست پیدا نمیکنیم .

soal20 نوشته شده:
در ضمن ما روايت داريم كه وقتي امام زمانمون عليه السلام ظهور ميكنند ديني رو ميارن (همون دين اسلام خودمون) كه اكثر روحانيون تكذيبش ميكنن و ميگن اين همون دين اسلام نيست چرا؟ چون اون دين اونقدر راحت و آسونه كه همه متعجب ميمونن و دچار شك و ترديد ميشن.

نمیدونم این راحتی رو در چی میبینید و به این حدیث میشه استناد کرد یا نه .

soal20 نوشته شده:

موفق باشيدتصویر

سلامت باشید

در پناه خدای منان ماه رمضان خوبی را در پیش داشته باشید تصویر 
تصویر
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

پست توسط BIST »

soal20 نوشته شده:سلام

موفق باشيدتصویر

خانم عزيز
انسان اگر در اعمالي كه انجام ميده تعقل نكنه چه فرقي با حيوان داره؟
علت را جويا شويد و تا واقعن و عقلن فانع نشده ايد دست از پرسش برنداريد.ممكن است نتوانيد چيزي را تغيير دهيد ولي حدهقل پيش وجدان خودتون راحتيد.
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 12 بار

پست توسط soal20 »

سلام
از همه ي دوستان ممنونم.
هرچيزي شنيدم جز جواب سوالام. بعضي از حرفها جنبه ي سرزنش داره بعضي ديگه جنبه ي بازخواست كردن...

مهم نيست اشتباه از من بود كه چرا اينارو پرسيم كه همچين چيزايي گفته شه.

بازم ممنونم.

موفق باشيد
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکم

soal20 نوشته شده:
سلام
از همه ي دوستان ممنونم.
هرچيزي شنيدم جز جواب سوالام. بعضي از حرفها جنبه ي سرزنش داره بعضي ديگه جنبه ي بازخواست كردن...

مهم نيست اشتباه از من بود كه چرا اينارو پرسيم كه همچين چيزايي گفته شه.

بازم ممنونم.

موفق باشيد

نمیدونم چی بگم . یه سری از سوالاتتون رو که جواب دادم . حداقل اینطوری نمیگفتید .

باقیش هم گفتم که جواب میدم . ولی شما اومدید با جوابای من بحث کردید منم گفتم بحث رو ادامه بدم .

اشتباه نیست که سوال بپرسید .

اگه فکر میکنید من قصد سرزنش داشتم . اینطوری نبوده .

به هر حال هر جور راحتید .

موفق باشید تصویر
تصویر
Member
Member
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 101 بار

پست توسط hamid1635 »

من با چند قسمت از حرفهای soal20 موافقم
سوال کردن حق هر شخصی است
هر کسی هم از دینی دم میزنه و خودش رو مدافع اون دین میدونه باید جواب سوالاشو بده
و اینکه از ایشون چندین بار پرسیده شد چرا سوال می کنید واقعا اشتباهه
شاید همین جوری سوال کرده که یکی بیاد جواب بده و به عنوان آرشیو توی سایت باشه
هیچ غرض دیگه ای هم نداره
که ایشون چندین بار غرض خودشون رو مطرح کردند.

پس دیگه با این جور حرف ها بحث رو منحرف نکنید.
Member
Member

پست توسط hamid1635 »

فقط به یک قسمت از سخنان soal20 می خوام پاسخ بدم
اونم همین قسمت آخری که یکم بحثش داغ شد.
آیا ازدواج زن را محدود می کند؟

من می خوام بگم اسلام با سخنانی که داره شاید بشه گفت مرد رو با ازدواج محدود می کنه!!!

اما دلیل برای حرف خودم

1- مرد باید هزینه زندگی زن رو تامین کنه و لو اینکه زن میلیونر و یا میلیاردر باشه و مرد دچار فقر مالی اما با این حال اسلام می گوید زن لازم نیست پول خرج کنه بلکه مرد باید طبق همون شرایطی که زن در خانه پدر بوده برای اون هزینه کنه حتی اگر در خانه پدر نوکر و کلفت داشته باید مرد اونا رو برای زن فراهم کنه و ...

2- مرد حق نداره به زن دستور بده که ظرف ها رو بشور و کار های خانه رو انجام بده بلکه زن حق داره به خاطر انجام این کار ها از مرد حق الزحمه بگیره.

3- مرد حق نداره که به زن خودش دستور بده که بچه ها رو نگهداری کن و شیرشون بده بلکه زن غیر از شیر آغوز می تونه برای شیردهی به بچه ها از مرد طلب حق الزحمه کنه.

4- مرد به محض اینکه با زنی ازدواج کرد مهریه زن را باید بپردازد یعنی به محض مطالبه زن و لو اینکه هیچ مشکلی هم در بین نباشد و کاملا با هم سازگار هستند زن این حق را دارد که مهریه خود را مطالبه کند

5- اگر زن مهریه خود را خواست و مرد پرداخت نکرد ، مرد حق ندارد از زن خود درخواست همخوابی داشته باشد.

6- اگر به مرد ارث و مالی رسید مثل سایر اموالی که دارد باید حداقل حقوق زن و فرزندان خود را تامین نماید اما زن اینگونه نیست و مرد حق هیچگونه تعرضی را به مال به ارث رسیده زن ندارد.

7- مرد حق ندارد ازدواج مجدد نماید مگر اینکه بتواند عدالت کامل را بین همسران خود اجرا نماید. پس حق ازدواج ندارد مگر با عدالت.

من اینا رو همین الان به ذهنم رسید و اگر بیشتر فکر کنم موارد دیگر هم به ذهنم خواهد آمد اما فکر می کنم کافی باشه.

ببینید خانم soal20 درست که با ازدواج برای زن محدودیت هایی ایجاد میشه اما اگر دقت کنیم میبینیم این محدودیت ها از اول هم بوده اما اختیار اونها تا قبل از ازدواج در دست پدر بوده اما بعد از ازدواج به دست شوهر است
اما برای مرد هیچ یک از این محدودیت ها نبوده و با ازدواج ایجاد  
 میشه گفت اسلام بیشتر طرف زن ها رو گرفته نه مردها رو  
Member
Member

پست توسط hamid1635 »

البته تمام این حرف ها و حق ها در زمانی است که یکی از طرفین قصد ناسازگاری داشته باشه
اما من خودم 5 ساله که ازدواج کردم و از خانواده مذهبی هستم و همسرم هم از خانواده مذهبی است.
اما از این مسائل برای ما پیش نیومده اگر هم بوده خیلی سریع برطرف شده
در زندگی باید مهر و محبت حکمفرما باشه و در این صورت نوبت به این مسائل نمیرسه که زن از مرد اجازه بگیره بلکه مرد با رضایتی که از زن داره خودش اجازه رو به زن خواهد داد و سایر مسائلی که برای شما سوال شده.
اگر بازهم در این زمینه سوال داشتید در خدمتم
سایر سوالات شما رو هم افرادی مثل مائده آسمانی و بقیه جواب میدن و اگر لازم شد منم هم نکاتی رو اضافه می کنم.
Iron
Iron
محل اقامت: اصفهان
سپاس‌های ارسالی: 456 بار
سپاس‌های دریافتی: 371 بار

پست توسط divoone110 »

به همه دوستان
در ادامه جوابهاي جنابان مائده آسماني و حميد1635 من هم چند مطلب کلي ذکر ميکنم شايد سوءتفاهمات رفع و رجوع شود.
جناب سوال20 ، شما بعنوان يک انسان حق داريد براي آگاهي از اسلام هر سوالي بپرسيد و دانايان دين هم بايد پاسخگو باشند. اسلام يک دين کاملا عقل گراست و هرگز عقل ستيز نيست.علماء عبارتي دارند که « کلما حکم به الشرع ، حکم به العقل و کلما حکم به العقل حکم به الشرع» يعني شرع به هر چيزي حکم کند عقل هم ه همان حکم ميکند و عقل به هرچه حکم کند شرع هم به همان حکم ميکند.اين نهايت عقلانيت در يک دين را ميرساند.در آيه 43 سوره نحل آمده : «فاسئلوا اهل الذکر ان کنتم لا تعلمون » .اين مشروعيت کار شما را ميرساند.
اما در مورد پاسخگوئي به اين سوالات توجه به مسائلي ضروري است.قسمتي از اين نکات مربوط به پسشگر و قسمتي مربوط به پاسخگو است.
پرسشگر بايد ضمن سوالات بگويد که مشکل اصلي او کجاست.مثلا اگر شما در ضمن پست اول خود ميگفتيد حکمت خدا را قبول داريد و تنها ميخواهيد حکمت اين احکام رابدانید يا ميگفتيد ميخواهم ببينم اين احکام حکيمانه است يا خير یا هر چه در دل خودتان بود را میگفتید پاسخگوئي خيلي راحت تر و دقيقتر ميشد.
و اما پاسخگوئي به اين موارد به چند حالت است.اگر پرسشگر فقط در محدوده همين سوالات مشکل داشت پاسخهاي جناب مائده آسماني کاملا متين و قانع کننده است.در اين حالت پرسشگر نسبت به امور ديني آگاه است و فقط در يک قسمت خاص مشکل دارد(سوال خواص).
در حالت دوم پرسشگر بصورت نسبي سوال پرسيده است و داراي يک پيش فرض ذهني است که ميتواند درست يا غلط باشد(پیرو یک نطریه اثباتی یا سلبی).مثلا در مورد سوالات اين تاپيک اگر پرسشگر زن را با مرد مقايسه کرده باشد و بواسطه همين مقايسه دچار ترديد شده بايد به سبک جناب آقا حميد پاسخ داد.در حاليکه اين سوالات مکرر در محافل مختلف مطرح ميشود، کمتر کسي به اين سبک پاسخگو بوده است.بعبارت ديگر مردها سعي نکرده اند حقوق و تکاليف خود را با حقوق و تکاليف زن مقايسه کنند و اين سبب توهمات گسترده اي شده.بنده به نوبه خود اعلام آمادگي ميکنم موارد ديگري را در ادامه سخنان جناب حميد1635 بشمارم تا محدوديتهاي مرد براي جماعت نساء روشن شود.
اما حالت سوم سوالاتي است که بدون هيچ آگاهي و پيش فرضي پرسيده ميشود و پاسخهاي کلي نياز دارد(سوالات عوام یا سوالت حق جویان).اسلام يک مکتب فراگير است و هيچ مسئله اي بدون توجه به ديگر مسائل حل نميشود بعبارتی باید سوالات را با جهانبینی اسلامی جواب داد.با اين ديد اگر موارد مذکور جناب سوال20 را محدوديت هم بناميم با جنبه هاي ديگر قابل حل است.
اميدوارم اين مختصر ، مفيد واقع شود.اگر جناب سوال20 احساس کرده اند که جواب نگرفته اند تنها به اين دليل است که ايشان با يک ديد به مسئله نگريسته اند و جناب مائده آسماني با ديد ديگر.
ولي يک سوال که چند بار پرسيده شده را من جواب ميدهم تا اجری هم نصیب حقیر شود.پرسيده اند چرا روزه مستحبي زن بدون اجازه شوهر جايز نيست.دوست عزيز، اطاعت از شوهر يک امر واجب است ( بدلايل خود که ميتوانيد از علت آن سوال کنيد) و روزه مستحبي مستحب. کسي نميتواند واجب را ترک کند و مستحب را انجام دهد چون اولویت انجام آنها کاملا روشن است. حتما اين مثل را شنيده ايد که ميگويد «ترک واجب کرده اي،سنت بجا آورده اي». همانطور که دوستان هم گفته اند اعمال مستحبي قبل از ازدواج هم بايد با رضايت اولياء انجام شود وگرنه جايز نيست. اما اين مورد محدوديت زن نيست چرا که شوهر داري بيش از همه اين اعمال مستحب اجر و پاداش دارد. وقتي در عهد پيامبر صلي الله عليه و اله عده اي از زنان از پيامبر اذن جهاد با کفار را خواستند پيامبر صلي الله عليه و اله چنين جواب دادند:« جهاد المرأة حسن التبعل» يعني «(به خانه هايتان برگرديد که) جهاد زن، خوب شوهر داري کردن است».پس شما اگر قصد قربت و کسب اجر داريد اطاعت از شوهر شما را به همه اين موارد ميرساند.  
  از همين جا دوستاني که کلا احکام اسلام را غير عادلانه ميدانند بخصوص در مورد ازدواج و زنان را به بحث دعوت ميکنم. 

التماس دعا  

در کوچه های شهر و در انظار مردمان

دیوانه وار نعــــره زنــــم رو به آسمـــان

آن دم که خواست حب علی از دلم رود

ای خالق جهان به دمی جان من ستان

[External Link Removed for Guests]
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار
تماس:

پست توسط Seyyed Ali »

باسمه تعالی
درود بر دوستان

طبق بیان عارف بالله علامه جوادی آملی عقل مسؤول فهم کلیات و اصول است یعنی انسان موظف است عقاید و اصول دین شامل مبدأ و معاد را با برهان و استدلال ادراک و بعد بپذیرد در مورد فروع دین که جزئیات است خود عقل می‌فهمد که خیلی چیزها را نمی‌فهمد و چون خود عقل تشخیص می‌دهد که نمی‌تواند بداند لذا وقتی مبداء و معاد را با برهان پذیرفت و ایمان آورد جزئیات و فروع را تعبدا می‌پذیرد گرچه برای فروع دین علتهایی در کتبی مثل علل الشرایع بیان شده اما طبق بیان عارف بالله حسن زاده آملی اینها دلیل اصلی نیستند بلکه بیان استحسانی مطلبند. لذا:

هیچ اختلافی بین زن و مرد نیست و هیچ کدام بر دیگری ارجحیت ندارند و اختلافات موجود زن و مرد در سیر مراتب و مدارج معنوی و روحانی نیست بلکه در کارهای اجرایی است و آنهم تابع خصوصیات جسمانی است نه روحانی به همین جهت است که زن نمی‌تواند قاضی و مرجع تقلید و ولی فقیه شود اما می‌تواند مجتهد شود چون مواردی که نام بردم به کارهای اجرایی برمی گردد اما اجتهاد به ملکه علمی لذا علامه حسن زاده به نقل از فرزند سید علی قاضی بزرگ یعنی سید مهدی قاضی می‌فرمودند با اینکه سید مهدی قاضی شکارهای عرفانی بسیار خوبی داشتند و برای بنده نقل کرده بودند اما با این وجود می‌گفتند: خواهرم خواهرم.
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

فرازی از فرمایشات استاد علامه حسن زادهٔ آملی
ارسال پست

بازگشت به “پرسش و پاسخ”