دلیل دعا كردن براى‏سلامتى‏امام عصر چیست?

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

Re: دلیل دعا كردن براى‏سلامتى‏امام عصر چیست?

پست توسط محمد علي »

ahmadgh نوشته شده:اولا من نگفتم با دعای فرج مخالفم که فوائد ان را ذکر کردید دوما گفتم این نظر منه و نگفتم که حتما من درست میگم این استنباط من بوده و هنوز هم هست وقتی خداوند میفرمایند حتی یک روز به قیامت مانده باشد ولی عصر ظهور خواهد کرد (کلام از این محکم تر) یعنی خداوند حافظ این امام معصوم هست و زمین و زمان نخواهد ایشان بهشون اسیبی نمیرسد چون خداوند خواسته و قول 100 درصد داده که محقق خواهد شد

توصیه می کنم در مورد قضا و قدر الهی و رابطه اش با دعا بیشتر مطالعه کنید . چون با این عقاید نزدیک است به جبر متمایل شوید !

ضمنا با فرمایشات شما ، همان دعای فرج هم خواندنش بیهوده است ، چون خدا خدا قول داده بالاخره یه روزم مونده ، حضرت بیاد .

پس دعا برای ظهورش فایده ای ندارد ، امام خواهد امد .

در مورد امام رضا علیه السلام هم ایشان پدر ان امام بزرگوار هستند و دعای پدر برای پسر ............و ان که ایشان خود معصوم بودند

دقت در حدیث خیلی مهمه ، در بالا هم عرض کردم که امام ع قصد تعلیم به شیعیان خود را دارند !

به این دلیل

و مرا از ياران او قرار ده

باز هم به نظر شما این فقط دعای یک پدر هست ؟؟
[External Link Removed for Guests]

New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 11 بار
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

پست توسط ahmadgh »

نه جناب خداوند در قران فرموده (منتظر) باشید که منجی خواهد امد و من کی گفتم دعا بد من گفتم چه طور دعا کردن مهمه بطور مثال من به پا بوس امام هشتم رضا علیه السلام رفتم و از ان حضرت درخواستی دارم و از شخص امام رضا طلب حاجت میکنم به نظر شما این کاری که خیلی از مردم ما انجام میدهند درست است من که قبول ندارم ولی خداوند رو قسم میدم به ابروی امام رضا و به لطف و رحمتش که خدایا حاجت من را براورده کن حالا به نظر شما کدوم درست تره و این رو هم بگم همه چی به نیت ادمی بر میگرده ولی عقل سلیم چی میگه و خداوند در قران فرموده هر چه میخواهید از من بخواهید درسته و شاید تو بیهوده دانستن دعا برای سلامتی درست نگفته باشم چون هیچ کاری و عملی بیهوده نیست ولی منظور من این هست که خداوند به انسان فکر داده و تنها فرقی که بین انسان و حیوان هست همین قدرت تفکر هست و اگر تعصبانه به موضوعات نگاه کنیم کارمون زار و بنده پیشنهاد میکنم شنیده ها و دیده هامون رو کنار بزاریم و کمی با فکر خودمون هم به موضوعاتی که برامون پیش میاد فکر کنیم من هدفم این نیست که تاپیک رو منحرف کنم به والله چنین قصدی ندارم و خودم هم معتقد و سید هستم و اگر کسی با استدلال بتونه منو قانع کنه من تسلیم حق هستم تا الان این موضوع نتونسته تو مغز من بره و خود حدیث هم نمیتونه سند باشه چون خودتون میدونید حدیث هایی که از چندین راوی که از قول چند امام نقل شده باشد درست است
و این رو هم در اخر بگم شما برای سلامتی امام زمان صلوات میفرستید این همون ذکری است که رسولله به مسلمانان یاد داد که صلوات یعنی سلام و درود خدا بر محمد و الش که اخرین انها مهدی موعود است که حتی برای سلامتی ان حضرت صلوات میفرستید پس این اشاره به پست اول من داره که بهترین ذکر همون صلوات است الهم صل علی محمد و ال محمد وانشاءالله ظهور ان حضرت نزدیک باشد و زنده باشیم و امام خود را زیارت کنیم
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

سلام مجدد

من هم برای اینکه تاپیک از بحث اصلی خارج نشه ، فعلا جواب این قسمت از فرمایش شما رو نمی دم

چون خیلی حرف داره .

ahmadgh نوشته شده:نه جناب خداوند در قران فرموده (منتظر) باشید که منجی خواهد امد و من کی گفتم دعا بد من گفتم چه طور دعا کردن مهمه بطور مثال من به پا بوس امام هشتم رضا علیه السلام رفتم و از ان حضرت درخواستی دارم و از شخص امام رضا طلب حاجت میکنم به نظر شما این کاری که خیلی از مردم ما انجام میدهند درست است من که قبول ندارم ولی خداوند رو قسم میدم به ابروی امام رضا و به لطف و رحمتش که خدایا حاجت من را براورده کن حالا به نظر شما کدوم درست تره و این رو هم بگم همه چی به نیت ادمی بر میگرده ولی عقل سلیم چی میگه و خداوند در قران فرموده هر چه میخواهید از من بخواهید درسته و

اما این قسمت :

شاید تو بیهوده دانستن دعا برای سلامتی درست نگفته باشم چون هیچ کاری و عملی بیهوده نیست ولی منظور من این هست که خداوند به انسان فکر داده و تنها فرقی که بین انسان و حیوان هست همین قدرت تفکر هست و اگر تعصبانه به موضوعات نگاه کنیم کارمون زار و بنده پیشنهاد میکنم شنیده ها و دیده هامون رو کنار بزاریم و کمی با فکر خودمون هم به موضوعاتی که برامون پیش میاد فکر کنیم

کاملا درسته که خداوند به انسان فکر داده ، اما راه صحیح فکر کردن و مواد فکری صحیح رو هم به او داده .

کسی تا بحال در این تاپیک متعصبانه حرفی نزده ، همه مستدل بود ، حالا شما قانع نمیشی یه حرف دیگه است

و به معنی متعصبانه بودن فرمایش بقیه دوستان نیست !!

و اگر کسی با استدلال بتونه منو قانع کنه من تسلیم حق هستم تا الان این موضوع نتونسته تو مغز من بره و خود حدیث هم نمیتونه سند باشه چون خودتون میدونید حدیث هایی که از چندین راوی که از قول چند امام نقل شده باشد درست است

ببین عزیز دلم ، رشته تخصصی بنده علوم حدیث هست ؛ تا بحال چنین حرف بی اساسی نشنیده بودم !

میشه بگید کجا اینو خوندید که حدیث هایی که از چندین راوی هست ، باید از چند امام نقل شده باشه تا معتبر باشه ؟!!!

[HR]

دلایلی که در پست های بالا آمدند کامل هستند و استدلالی که بنده در مورد فرمایش خود شما کردم هنوز بی جواب مانده .

عرض کردم ، اگر شما می گویید که ظهور حضرت امری حتمی است و خداوند وعده داده ،

پس چه دلیلی دارد که برای فرج ایشان هم دعا کنیم ؟

هر وقت پاسخ این را دادید و بنده را قانع کردید ، به همان دلیل دعا برای سلامتی حضرت نیز ثابت می شود ؛

چرا که سلامتی هم امری حتمی است (به قول شما)

منتظر پاسخ شما هستیم .

New Member
New Member

پست توسط ahmadgh »

( اگر شما می گویید که ظهور حضرت امری حتمی است و خداوند وعده داده ،)
اگر شما میگویید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و خداوند وعده داده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جناب محمد علی اینو من نمیگم قران کلام خداوند میگه در همون قرانی که من و شما قبول داریم گفته شده منتظر باشید منجی خواهد امد و زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد من کلام وحی را قبول دارم شما اگر سوره وایه ایی در این مورد دارید بگید من تسلیم کلام الله هستم و این رو هم بگم دعا کردن برای ظهور ان حضرت به سود ما هست ما دعا میکنیم که در سرای دیگر جز کسانی نباشیم که دوزخی هستند و ما دعا میکنیم که ان حضرت زودتر ظهور کنند تا از زرر کنندگان نباشیم تا ما رو به راه راست هدایت کنند ولی دعا برای سلامتی؟؟؟؟؟؟؟؟باید ما از ان حضرت بخواهیم تا برای ما دعا کنند تا سلامت باشیم دعای من گنه کار برای ان حضرت که سودی ندارد من در طلب حاجاتی که از خداوند منان دارم به خاطر گناهانم مونده ام بعد بیام برای سلامتی امام معصوم دعا کنم من کی باشم حضرت محمد صلوات الله علیه میفرماید بهترین دعا دعاییست که برای برادر مومن خود میکنید پس من هم دعا برای برادران مسلمان خود میکنم چون بهترین دعاییست که میتونم بکنم
و در مورد حدیث من علمی ندارم اینو از عالمی که میخواست صحت حدیثی رو بیان کنه اینطور فرمودند و به عقل ناقص بنده درست اومد مثل کسی است که مرتکب عملی شده و برای اینکه بتونن مجازاتش کنن شاهد میخوان اگر یک نفر شهادت بده یه مقدار کار سخت میشه اما اگر 5 نفر شهادت بدن چی میشه ؟(طرف مجازات میشه)و مثل من که مجاب میشم البته شما استاد هستید و بهتر میدونید و در این مورد من حرفی ندارم چون علمی ندارم
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

سلام تصویر

آفرین ahmadgh جان تصویر

دقیقا می خواستم به همین جا برسیم .

سوالی که من کردم ، برای این بود که به اشتباه بودن استدلالی که داشتی برسی .

سعی می کنم ساده بگم :

اولش گفتی ((( چرا برای سلامتی امام دعا می کنیم ، در حالیکه سلامت بودنشون امری است که خدا خواسته و حتمی است .

ولی برای فرج دعا کردن مشکلی نداره و موافقم)))

من هم به همین دلیلی که گفتی (یعنی حتمی بودن) استدلال کردم و گفتم اگر حتمی بون چیزی باعث این میشه که ما براش دعا نکنیم

پس برای فرج هم نباید دعا کنیم ، چون یک امر حتمی است !

بنابراین ثابت شد که اگر بخواهیم حتمی بودن را دلیل بر دعا نکردن بدانیم ، اصلا دعا کردن معنی نداره و بیهوده است .

لذا این استدلال صحیح نیست .

[HR]

نکته دوم که دوست دارم برات توضیح بدم ، اینه که برخی دعاها ، دعای دومی هم توی خودشون دارن .

به اصطلاح بهش میگن ، دلالت التزامی .

وقتی شما برای فرج امام داری دعا می کنی ، (درون این دعا) درواقع دعا برای سلامتی ایشون هم هست .

چون ظهور لازمه اش سلامتی ایشونه .

برای همین توی پست های بالا گفتم که دعای فرج متضمن (شامل) مفاهیم سلامتی هم هست .

حالا شما اگر برای فرج دعا کردی ، علاوه بر تسریعش و بقیه چیزاش ، سلامتی هم در یک قسمتیش جا می گیره .

و درواقع برای سلامتی هم دعا کردی .

یه مثال دیگه از دلالت التزامی میزنم ، توی قرآن سوره توحید آمده : لم یلد و لم یولد (خدا نمیزاید و زاده نشده)

به دلالت التزامی یعنی همسر ندارد ، دختر و پسر هم ندارد .

یعنی لازم نیست حتما توی آیه به صراحت بگه اینا رو نداره ، بلکه معنی آیه برای ما التزام آور هست که

اگر کسی پرسید دختر داره یا پسر ، بگیم اصلا بچه نداره ، وقتی نداشته باشه یعنی دختر وپسر هم نداره .

برای همین وقتی دستور به دعای فرج شده ، توش دستور به دعای سلامتی هم هست ؛ (به دلالت التزامی)

وقتی گفتن دعا برای فرج مشکلی نداره ، یعنی دعا برای سلامتی هم که جزوش هست مشکلی نداره .

امیدوارم ساده گفته باشم تصویر

[HR]

اما واقعا دعای در مورد ائمه (ع) به این شکلی که برای بقیه مومنین دعا می کنیم ، مستجاب میشه یانه ؟

یا اینکه از من گنهکار می پذیرن یا نه ؟

یه بحث دیگه است که خیلی مفصله ...

و لازمه اش اینه که کاملا بحث دعا و معانی اون رو باز کنیم .

اما خیلی مختصر می گم ، که تصور ما از اینکه هرکس برای بالاتر از خودش دعا کنه فایده نداره یا اینکه فقط برای خودمون و پایین تر از خودمون

دعا کنیم مستجابه ، تصور درستی نیست .

هردعایی در مورد ائمه(ع) بکنید ، به خودتون برمی گرده و قطعا مستجابه !

با این تفاوت مهم که اگر برای خودمون دعا کنیم ، معلوم نیست مستجاب بشه ، اما دعای در حق ائمه (مثل سلامتی) ،

اول به خودمون بر می گرده !

چون امام همون دعا رو در مورد ما می کنه و دعای امام هم مستجاب میشه .

این یک نوع محبت و لطفی است که خدا به ما کرده ، یعنی گفته با این گناهانی که کردید شاید شرایط استجابت دعا رو نداشته باشید

و خودتون راه استجابت رو بسته باشید ، اما ارفاقی که من به شما می کنم اینه که وجودهای نورانی رو واسطه قرار دادم تا از طریق اونها

که معصوم هستند و آبرو داران درگاه من هستند دعای شما مستجاب بشه .

برای همین هست که دعای در حق امام (به هرشکل) چه سلامتی چه طول عمر چه پیروزی چه فرج ،

موجب دادنِ همون ها به ما هم می شه .

امیدوارم تونسته باشم به طور خلاصه و روان منظورم رو رسونده باشم

به امید ظهورشتصویر

New Member
New Member

پست توسط ahmadgh »

کلام شما متین ولی استفاده از این جمله مورد پسند من نیست و همون دعا برای تعجیل ان بزرگوار را بیشتر میپسندم دعا در هر موردی بد نیست اگر دعا برای فرج به همون سلامتی هم بر میگرده یا مستلزم سلامتی حضرت هست یه جورایی تفسیر کردن هست نمیگم اشتباه اتفاقا کاملا درست فرمودید ولی چرا قضیه رو بپیچونیم وقتی دعا برای فرج اقا امام زمان میکنیم به قول شما داریم برای سلامتیش هم دعا میکنیم پس بایه تیر چند نشون میزنیم یکی سلامتیش یکی فرج و ثواب برای خودمون و............
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

با سلام

روایت جالبی در مورد دعا برای سلامتی امام معصوم (ع) پیدا کردم که فکر می کنم ابهامات احتمالی در ذهن برخی دوستان رو حل کنه .

بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار ج‏50 142 باب 3 معجزاته و بعض مكارم أخلاقه و معالي أموره صلوات الله عليه ..... ص : 124

حَدَثَ جَمَاعَةٌ مِنْ أَهْلِ أَصْفَهَانَ مِنْهُمْ أَبُو الْعَبَّاسِ أَحْمَدُ بْنُ النَّضْرِ وَ أَبُو جَعْفَرٍ مُحَمَّدُ بْنُ عَلَوِيَّةَ

قَالُوا كَانَ بِأَصْفَهَانَ رَجُلٌ يُقَالُ لَهُ عَبْدُ الرَّحْمَنِ وَ كَانَ شِيعِيّاً قِيلَ لَهُ مَا السَّبَبُ الَّذِي أَوْجَبَ عَلَيْكَ الْقَوْلَ بِإِمَامَةِ عَلِيٍّ النَّقِيِّ دُونَ غَيْرِهِ مِنْ أَهْلِ الزَّمَانِ ؟

قَالَ شَاهَدْتُ مَا أَوْجَبَ عَلَيَّ وَ ذَلِكَ أَنِّي كُنْتُ رَجُلًا فَقِيراً وَ كَانَ لِي لِسَانٌ وَ جُرْأَةٌ فَأَخْرَجَنِي أَهْلُ أَصْفَهَانَ سَنَةً مِنَ السِّنِينَ مَعَ قَوْمٍ آخَرِينَ إِلَى بَابِ الْمُتَوَكِّلِ مُتَظَلِّمِينَ‏

فَكُنَّا بِبَابِ الْمُتَوَكِّلِ يَوْماً إِذَا خَرَجَ الْأَمْرُ بِإِحْضَارِ عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ الرِّضَا ع فَقُلْتُ لِبَعْضِ مَنْ حَضَرَ مَنْ هَذَا الرَّجُلُ الَّذِي قَدْ أُمِرَ بِإِحْضَارِهِ

فَقِيلَ هَذَا رَجُلٌ عَلَوِيٌّ تَقُولُ الرَّافِضَةُ بِإِمَامَتِهِ ثُمَّ قَالَ وَ يُقَدَّرُ أَنَّ الْمُتَوَكِّلَ يُحْضِرُهُ لِلْقَتْلِ فَقُلْتُ- لَا أَبْرَحُ مِنْ هَاهُنَا حَتَّى أَنْظُرَ إِلَى هَذَا الرَّجُلِ أَيُّ رَجُلٍ هُوَ ؟

جمعی از اهالی اصفهان نقل کردند که

مردی از اصفهان به نام عبد الرحمان که شیعی بود ، به او گفته شد چه سببی باعث شده که قائل به امامت امام هادی (ع) غیر از دیگران شوی ؟

اوگفت چیزی که مشاهده کردم بر من اینچنین واجب کرد . و آن زمانی بود که مردی فقیر بودم و دارای زبان و جراتی بودم لذا مردم اصفهان سالی از سالها

مرا به همراه جمعی خارج کردند به نزد متوکل عباسی (برای دادخواهی از حاکم ظالم اصفهان)...

و روزی که به باب متوکل بودیم فرمان داده بود که علی بن محمد (امام هادی ع) را احضار کنند

به اطرافیانم گفتم که این مردی که فرمان به احضارش داده شده کیست؟

گفتند این مردی علوی است که رافضه او را امام می دانند ، گویا که متوکل او را برای قتل احضار کرده - پیش خود گفتم که اینجا را ترک نمی کنم تا او را ببینم که کیست؟

قَالَ فَأَقْبَلَ رَاكِباً عَلَى فَرَسٍ وَ قَدْ قَامَ النَّاسُ يَمْنَةَ الطَّرِيقِ وَ يَسْرَتَهَا صَفَّيْنِ يَنْظُرُونَ إِلَيْهِ فَلَمَّا رَأَيْتُهُ وَقَعَ حُبُّهُ فِي قَلْبِي فَجَعَلْتُ أَدْعُو فِي نَفْسِي بِأَنْ يَدْفَعَ اللَّهُ عَنْهُ شَرَّ الْمُتَوَكِّلِ

فَأَقْبَلَ يَسِيرُ بَيْنَ النَّاسِ وَ هُوَ يَنْظُرُ إِلَى عُرْفِ دَابَّتِهِ لَا يَنْظُرُ يَمْنَةً وَ لَا يَسْرَةً وَ أَنَا دَائِمُ الدُّعَاءِ فَلَمَّا صَارَ إِلَيَّ أَقْبَلَ بِوَجْهِهِ إِلَيَّ وَ قَالَ

اسْتَجَابَ اللَّهُ دُعَاءَكَ وَ طَوَّلَ عُمُرَكَ وَ كَثَّرَ مَالَكَ وَ وُلْدَكَ  

قَالَ فَارْتَعَدْتُ وَ وَقَعْتُ بَيْنَ أَصْحَابِي فَسَأَلُونِي وَ هُمْ يَقُولُونَ مَا شَأْنُكَ فَقُلْتُ خَيْرٌ وَ لَمْ أُخْبِرْ بِذَلِكَ فَانْصَرَفْنَا بَعْدَ ذَلِكَ إِلَى أَصْفَهَانَ فَفَتَحَ اللَّهُ عَلَيَّ وُجُوهاً مِنَ الْمَالِ

حَتَّى أَنَا الْيَوْمَ أُغْلِقُ بَابِي عَلَى مَا قِيمَتُهُ أَلْفُ أَلْفِ دِرْهَمٍ سِوَى مَالِي خَارِجَ دَارِي وَ رُزِقْتُ عَشَرَةً مِنَ الْأَوْلَادِ وَ قَدْ بَلَغْتُ الْآنَ مِنْ عُمُرِي نَيِّفاً وَ سَبْعِينَ سَنَةً

وَ أَنَا أَقُولُ بِإِمَامَةِ الرَّجُلِ عَلَى الَّذِي عَلِمَ مَا فِي قَلْبِي وَ اسْتَجَابَ اللَّهُ دُعَاءَهُ فِيَّ وَ لِي‏ .

او سوار بر مرکبی وارد شد و مردم در چپ و راست راه صف کشیده بودند و او را نظاره می کردند ؛

وقتی من او را دیدم محبتش به دلم افتاد و در درونم دعا کردم که خدا شر متوکل را از او بردارد

او همینطور که می آمد نه به راست نگاه می کرد و نه به چپ و من دائما در حال دعا برای او بودم ،

وقتی او به من رسید ، رو به من نمود و فرمود :  خداوند دعای تو را مستجاب کرد و تو را عمر دراز بخشد و مال و فرزندانت را فراوان نماید ! 

در این هنگام ، من به لرزه افتادم بیهوش شدم و به میان همراهان افتادم (چرا که اصلا از دعای من کسی خبر نداشت)

آنها از من پرسیدند چه شده ؟ گفتم خیر است و چیزی به کسی نگفتم تا به اصفهان برگشتیم و خداوند وجوه زیادی از مال را بر من گشود

تا آنکه امروز وقتی درب خانه ام را می بندم یک میلیون دِرهَم ثروتم در خانه است جدای از اموالی که بیرون خانه دارم

و خدا ده فرزند روزی من کرده است و هفتاد و اندی سال دارم

و من قائل به امامت آن مردی هستم که آنچه درون قلبم بود دانست و خداوند دعایش را در مورد من اجابت فرمود .

[HR]

همانطور که در روایت بالا دیدیدم ، دعای او در حق سلامتی امام مورد تایید امام قرار گرفت و هیچ منعی از آن از طرف امام صورت نگرفت

و بلکه امام در حق او دعا کردند به خاطر این کارش و دعای امام نیز در حق چنین مردی مستجاب گردید .

لذا این تایید و تقریر امام بر دعای او نشانه فضیلت و درجه این کار در نزد اهل بیت (ع) است .

پس دعای خالصانه برای سلامتی امام مورد قبول درگاه الهی قرار می گیرد و امری بی معنی نیست .

چرا که درست است که خداوند خواستار سلامتی امام است اما این اراده او در مجرای خاصی تحقق می باید .  « ابی الله ان یجری الامور الا بأسبابها »

خداوند ابا دارد از اینکه امور را جاری کند مگر به اسبابش .  

از اسباب جاری شدن اراده خدا بر سلامتی امام نیز می تواند دعای خالصانه یک فرد باشد . (مهم خلوص بود نه کمیت افراد دعا کننده)

و همانطور که در روایات بی شماری داریم خداوند قضا و قدر حتمی را نیز با دعا تغییر می دهد و اهمیت دعای خالصانه بسیار است .

و در حق امام عصر (عج) نیز به ما آموزش داده اند که بگوییم :

اللهم اعذه من شر کل باغ و طاغ

خدا یا او را از شر هر ستمکار و طغیانگر حفظ فرما .
امیدوارم آن مختصر ابهامات موجود نیز برطرف شده باشد تصویر

Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 458 بار
سپاس‌های دریافتی: 1612 بار

چرا براى سلامتى امام زمان (عج) دعا مى‏كنيم؟

پست توسط طهورا »

تصویرتصویرتصویر              تصویر     

دليل دعا كردن براى‏سلامتى‏امام عصر چيست؟     
 در حالى‏كه خداى‏منان اراده دارد ايشان زنده و سلامت‏بمانند، آيا اصلا امكان دارد آن وجود مبارك دچار كسالت‏شوند؟  

آن سفر كرده كه صد قافله دل همره اوست
هر كجا هست‏خدايا به سلامت دارش (1)

دعا از هر حيث مخصوصا براى‏سلامتى‏امام زمان (عج) آثار و بركات فراوانى دارد كه برخى عبارتند از:  

1 . دعا نشان‏گر علاقه و محبت مسلمانان به ايشان است . اگر چه دوستى‏تمام ائمه معصومين عليهم‏السلام بخشى‏از ايمان و شرط قبولى‏اعمال است، در عين حال دعا كردن در حق امام زمان (عج) موجب ازدياد محبت آن حضرت در دل و در نتيجه موجب تقويت ايمان مى‏گردد .  

2 . دعا اظهار تجديد عهد و پيمان با آن حضرت است و محتواى‏پيمان با آن حضرت را دين دارى،شريعت محورى‏و تصميم قلبى‏بر اطاعت امر امام عليه‏السلام يارى ‏رساندن او با نثار جان و مال تشكيل مى‏دهد .  

تجديد بيعت‏با آن حضرت عليه‏السلام كارى است كه بعد از هر نماز از نمازهاى پنجگانه يا در هر روز و يا در هر جمعه انجام آن مستحب است . هر روز بعد از نماز صبح، دعاهايى‏كه مربوط به وجود مبارك امام عصر (عج) است، خوانده شود، بسيار مفيد و مؤثر خواهد بود .  

دعاى‏شريف «اللهم بلغ مولاى‏صاحب الزمان صلوات الله عليه عن جميع المؤمنين ...» و نيز «دعاى‏عهد» شاهدى‏براى‏اين سخن است . (2)  

تصویر

تصویر
كسي كه طعم زبان عسل نمي فهمد
توهرچه هم بخواني غزل ؛ نمي فهمد
حكايت نرود ميخ اهني درسنگ ؛
مخوان كه سنگ ضرب المثل نمي فهمد
حديث عاشقي به پايان نمي رسد اما...
دريغ ودرد كه اين را اجل نمي فهمد
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 458 بار
سپاس‌های دریافتی: 1612 بار

Re: چرا براى سلامتى امام زمان (عج) دعا مى‏كنيم؟

پست توسط طهورا »

3 . دعا سبب زنده نگه داشتن ياد امام غايب در دل منتظران مى‏گردد . ياد امام زمان (عج) توجه به ارزش هاى دين و اصول اخلاقى را در دل‏ها زنده مى‏كند و غفلت از ياد امام، يكى‏از دلايل عمده پژمردگى‏و سستى‏ارزش هاى الهى‏وانسانى‏در جوامع اسلامى است .  
دلت گر كه يك لحظه غافل نشيند،
خدنگ بلا بر دل دل نشيند

4 . كسى‏كه سلامتى‏امام زمانش برايش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برايش سخت است; در نتيجه دعا براى‏سلامتى‏آن حضرت، انسان را به انجام كارهايى‏وامى‏دارد كه موجب خشنودى‏آن حضرت و در نتيجه سبب رسيدن به مقام رضوان الهى‏مى‏گردد .

5 . دعا بسيار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نيز فرج و گشايش در زندگى‏مؤمنان مى‏شود .

6 . دعا موجب قرب الهى‏است . امام مهدى (عج) در خصوص زيارت آل يس مى‏فرمايند: «هرگاه خواستيد به وسيله ما به خداوند و به ما توجه كنيد، اين زيارت را كه از جانب خداوند انشا شده است، بخوانيد» . (3)  

اين زيارت كه از جهات مختلف محتوايى عميق دارد، بسيار مورد تاكيد و سفارش قرار گرفته است . اين زيارت از ابتدا تا انتها، دعاى براى سلامتى، تندرستى و بهروزى امام زمان (عج) است; 

«السلام عليك يا خليفه الله و ناصر حقه ... السلام عليك حين تصبح و تمسى، السلام عليك فى‏اليل اذا يغشى‏و النهار اذا تجلى ... السلام عليك بجوامع السلام ... ;  

سلام بر تو اى جانشين خدا و يارى كننده حق ... درود و سلام بر تو هنگامى كه صبح و شام كنى، درود و تهيت الهى‏بر تو در شب كه همه جا را فراگيرد و در روز، در وقتى‏كه نور دهد (يعنى‏سلام بر تو در هر صبح و شام) ... ، درود بر تو درودى‏همه جانبه ...» .  

در دعاى بعد از اين زيارت نيز معانى بلندى نهفته است; مانند:  

خدايا او (امام زمان «عج‏») را از شر هر متجاوز و سركشى‏و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث يوميه، از پيش رو و از پشت‏سر و از طرف چپ، حفظ و نگه‏دارى‏كن و از اين كه آسيب و گزندى به او برسد، جلوگيرى‏كن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مباركش عدل و داد را پديدار نما!  

«اللهم اعذه من شر كل باغ و طاغ و من شر جميع خلقك و احفظه من بين يديه و من خلقه و عن يمينه و عن شماله و احرسه و امنعه من ايوصل اليه بسوء واحفظ فيه رسولك و آل رسولك واظهر به العدل ...» .  

در پايان سخن لازم است‏يادآور شويم كه دعا كردن براى‏سلامتى‏و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نيز اهل بيت پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله است; «و هر كه خدا و رسولش را اطاعت كند و خداترس و پرهيزكار باشد، چنين كسى‏به فوز و سعادت خواهد رسيد» . (4)  

آخرين نكته اين است كه هر چند طبق وعده الهى‏حضرت زنده و باقى‏هستند تا زمانى‏كه پرچم توحيد و عدل را در همه جهان به اهتزاز درآورند، ولى‏بالاخره بشر هستند ودر معرض آفات جسمانى‏و بلاهاى طبيعى و ممكن است مريض شوند و دچار كسالت گردند و از اين نظر دعاى‏ما براى‏سلامتى‏حضرت و حفظ ايشان از اين آفات و حوادث، بدون شك در سلامتى‏وجود آن عزيز عالم وجود و آخرين در صدف امامت و ولايت، مؤثر و مفيد است .  

پى‏نوشت:
1 . ديوان حافظ، ص‏223 .
2 . قمى، مفاتيح الجنان، ص‏891و892 .
3. همان، ص‏863 .
4 . نور (24): 52 .
        تصویر    
تصویر
كسي كه طعم زبان عسل نمي فهمد
توهرچه هم بخواني غزل ؛ نمي فهمد
حكايت نرود ميخ اهني درسنگ ؛
مخوان كه سنگ ضرب المثل نمي فهمد
حديث عاشقي به پايان نمي رسد اما...