هرگز آرزوي مرگ نكن ...

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 1712 بار
سپاس‌های دریافتی: 2245 بار
تماس:

هرگز آرزوي مرگ نكن ...

پست توسط محب فاطمه »

تصویر  

ومن كتاب لامام علي (عليه السلام) إلى الحارث الهَمْدَاني  

وَتَمَسَّكْ بِحَبْلِ الْقُرآنِ، وَانْتَصِحْهُ، وَأَحِلَّ حَلاَلَهُ، وَحَرِّمْ حَرَامَهُ، وَصَدِّقْ بِمَا سَلَفَ مِنَ الْحَقِّ، وَاعْتَبِرْ بِمَا مَضَى مِنَ الدُّنْيَا مَا بَقِي مِنْهَا، فَإِنَّ بَعْضَهَا يُشْبِهُ بَعْضاً، وَآخِرَهَا لاَحِقٌ بِأَوَّلِهَا! وَكُلُّهَا حَائِلٌ مُفَارِقٌ.  

.
وَعَظِّمِ اسْمَ اللهِ أَنْ تَذْكُرَهُ إِلاَّ عَلَى حَقّ.
.
وَأَكْثِرْ ذِكْرَ الْمَوْتِ وَمَا بَعْدَ الْمَوتِ، وَلاَ تَتَمَنَّ الْمَوْتَ إِلاَّ بِشَرْط وَثِيق.
.
وَاحْذَرْ كُلَّ عَمَل يَرْضَاهُ صَاحِبُهُ لِنَفْسِهِ، وَيُكْرَهُ لِعَامَّةِ الْمُسْلِمِينَ، وَاحْذَرْ كُلَّ عَمَلِ يُعْمَلُ بِهِ فِي السِّرِّ، وَيُسْتَحَى مِنْهُ فِي الْعَلاَنِيَةِ، واحْذَرْ كُلَّ عَمَل إِذَا سُئِلَ عَنْهُ صَاحِبُهُ أَنْكَرَهُ أَوِ اعتَذَرَ مِنْهُ.
.
وَلاَ تَجْعَلْ عِرْضَكَ غَرَضاً لِنِبَالِ الْقَوْلِ، وَلاَ تُحَدِّثِ النَّاسَ بِكُلِّ مَا سَمِعْتَ بِهِ، فَكَفَى بِذلِكَ كَذِباً، وَلاَ تَرُدَّ عَلَى النَّاسِ كُلَّ مَا حَدَّثُوكَ بِهِ، فَكَفَى بِذلِكَ جَهْلاً.
.
وَاكْظِمِ الْغَيْظَ، وَاحْلُمْ عِنْدَ الْغَضَبِ، وَتَجاوَزْ عِنْدَ المَقْدِرَةِ، وَاصْفَحْ مَعَ الدَّوْلَةِ، تَكُنْ لَكَ الْعَاقِبَةُ.
.
وَاسْتَصْلِحْ كُلَّ نِعْمَة أَنْعَمَهَا اللهُ عَلَيْكَ، وَلاَ تُضَيِّعَنَّ نِعْمَةً مِنْ نِعَمِ اللهِ عِنْدَكَ، وَلْيُرَ عَلَيْكَ أَثَرُ مَا أَنْعَمَ اللهُ بِهِ عَلَيْكَ.
وَاعْلَمْ أَنَّ أَفْضَلَ الْمُؤْمِنِينَ أَفْضَلُهُمْ تَقْدِمَةً.
.
مِنْ نَفْسِهِ وَأَهْلِهِ وَمَالِهِ، فَإِنَّكَ مَا تُقَدِّمْ مِنْ خَيْر يَبْقَ لَكَ ذُخْرُهُ، وَمَا تُؤخِّرْهُ يَكُنْ لِغَيْرِكَ خَيْرُهُ.
.
وَاحْذَرْ صَحَابَةَ مَنْ يَفِيلُ رَأْيهُ، وَيُنْكَرُ عَمَلُهُ، فَإِنَّ الصَّاحِبَ مَعْتَبَرٌ بِصَاحِبِهِ.
.
وَاسْكُنِ الاَْمْصَارَ الْعِظَامَ فَإِنَّهَا جِمَاعُ الْمُسْلِمِينَ، وَاحْذَرْ مَنَازِلَ الْغَفْلَةِ وَالْجَفَاءِ وَقِلَّةَ الاَْعْوَانِ عَلَى طَاعَةِ اللهِ، وَاقْصُرْ رَأْيَكَ عَلَى مَا يَعْنِيكَ، وَإِيَّاكَ وَمَقَاعِدَ الاَْسْوَاقِ، فَإِنَّهَا مَحَاضِرُ الشَّيْطَانِ وَمَعَارِيضُ الْفِتَنِ.
.
وَأَكْثِرْ أَنْ تَنْظُرَ إِلَى مَنْ فُضِّلْتَ عَلَيْهِ، فإِنَّ ذلِكَ مِنْ أَبْوَابِ الشُّكْرِ.
.
وَلاَ تُسَافِرْ فِي يَوْمِ جُمُعَة حَتّى تَشْهَدَ الصَّلاَةَ إِلاَّ فَاصِلاً فِي سَبِيلِ اللهِ، أَوْ فِي أَمْر تُعْذَرُ بِهِ.
.
وَأَطِعِ اللهَ فِي جُمَلِ أُمُورِكَ، فَإِنَّ طَاعَةَ اللهِ فَاضِلَةٌ عَلَى مَا سِوَاهَا.
.
وَخَادِعْ نَفْسَكَ فِي الْعِبَادَةِ، وَارْفُقْ بِهَا وَلاَ تَقْهَرْهَا، وَخُذْ عَفْوَهَا وَنَشَاطَهَا، إِلاَّ مَا كَانَ مَكْتُوباً عَلَيْكَ مِنَ الْفَرِيضَةِ، فَإِنَّهُ لاَ بُدَّ مِنْ قَضَائِهَا وتَعَاهُدِهَا
عِنْدَ مَحَلِّها.
.
وَإِيَّاكَ أَنْ يَنْزِلَ بِكَ الْمَوْتُ وَأَنْتَ آبِقٌ مِنْ رَبِّكَ فِي طَلَبِ الدُّنْيَا، وَإِيَّاكَ وَمُصَاحَبَةَ الْفُسَّاقِ، فَإِنَّ الشَّرَّ بِالشَّرِّ مُلْحَقٌ.
.
وَوَقِّرِ اللهَ، وَأَحْبِبْ أَحِبَّاءَهُ، وَاحْذَرِ الْغَضَبَ، فَإِنَّهُ جُنْدٌ عَظِيمٌ مِنْ جُنُودِ إِبْلِيسَ، وَالسَّلاَمُ.  

نامه امام علي عليه السلام به «حارث هَمْدانى»
.
هرگز آرزوى مرگ مكن !
.
به رشته محكم قرآن دست آويز و دستورهاى آن را به كار بَر و از آن نصيحت خواه، و حلال آن را حلال دان و حرام آن را حرام، و بدان معارف و سرگذشتهاى حق را كه از گذشته بيان مى كند تصديق نما، و از گذشته دنيا براى آينده آن عبرت گير كه تاريخ تكرار مى گردد، و همه آن زوال پذير و از دست شدنى است. نام خداى را بزرگ دار و تنها آن را در راه حق و براى حق به ياد آر.
..
بسيار به ياد مرگ و منزلهاى پس از آن باش، امّا هرگز آرزوى مرگ مكن مگر آنگاه كه صددرصد به رضايت الهى مطمئن باشى.
.
آنچه را براى خود نپسندى براى ديگر مسلمانان نيز مپسند. از هر كار نهانى كه اگر آشكار گردد از آن شرم آيد، دورى كن و نيز از اعمالى كه اگر از انجام دهنده آن بپرسند انكار كند و يا پوزش خواهد، برحذر باش.
.
آبروى خويش را هدف تير گفته ها قرار مده.هر آنچه شنيدى با مردم مگوى كه همين در دروغگويى كافى است، و هر آنچه از مردم شنيدى تكذيب مكن كه نشانه نادانى است.
.
خشم خود را فرو نشان، و هنگام قدرت درگذر، و به گاه غضب بردبارى كن، و در زمان اقتدار بزرگوارانه از لغزشها چشم بپوش تا سرانجامت نيكو گردد.
.
هر نعمتى را كه خداى به تو بخشيده است نيكو دار و در راه خير بگمار، و هرگز مباد نعمتى از نعمتهاى الهى را كه به تو ارزانى داشته ضايع كنى، و بايد از نعمتهايى كه خداى به تو داده است ديگران را نيز بهره ور سازى.
.
بدان كه برترين مؤمنان، ايثارگرترينِ آنان از نظر جان و مال و خاندان خود هستند و بى ترديد آن خيرى كه خود تقديم كنى ذخيره اى است ماندگار، و آنچه نگه دارى خيرش براى ديگران پايدار.
.
از همنشينى با سست رأى و زشت كردار بپرهيز، كه آدمى را به دوستش شناسند.
.
در شهرهاى بزرگ سكونت گزين كه مركز تجمّع مسلمانان است، و از حضور در غفلتكده ها و ستم خانه ها و هر جا كه بازار اطاعت الهى كساد است برحذر باش.
.
فكر و انديشه خود را تنها در امور مفيد و ارزشمند به كار گير، و از مراكز بيكارى و نشستنگاههاى بازار كه جايگاه شيطان و نمايشگاه فتنه و فساد است بپرهيز.همواره زيردستانت را بنگر و بنواز، كه اين راه و روش سپاسگزارى از خداست.
.
در روز جمعه مسافرت مكن مگر پس از شركت در نماز جمعه، يا انجام كارى چون جهاد در راه خدا و يا آنكه ضرورتى پيش آيد.
.
در همه كارهايت اطاعت خداى را نصب العين خويش قرار ده، كه فرمانبردارى الهى از هر چيز برتر است.
.
در عبادت نفس خود را بفريب و با آن مدارا و سازگارى كن و مجبورش مساز، و سعيت همه اين باشد كه با نشاط و با حال نيايش كنى مگر در عبادتهاى واجب كه در هر حال، بموقع بايد به جاى آرى.
.
بهوش باش و خود را واپاى، مبادا مرگت در حالى رسد كه از پروردگارت گريزپاى و در طلب دنيا باشى.
.
از همنشينى با فاسقان بپرهيز، كه فسق و بدى بيمارىِ مسرى است. خداى را حرمت گذار و دوستانش را دوست دار.
.
پيروى از غضب را به فراموشى سپار، كه غضب لشكرى بزرگ از لشكرهاى شيطان است، والسّلام.
.
.
.
.

نامه 69 / نهج البلاغه 
تصویر
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 563 بار
سپاس‌های دریافتی: 541 بار

Re: هرگز آرزوي مرگ نكن ...

پست توسط هیچ »

دستورالعمل های امام علی علیه السلام همشون روی چشم ولی آخه تو این اخرالزمان و مصایبش چطور میشه آرزوی مرگ نکرد؟ من رو سیاه روزی نیست که در اون روز برای خودم آرزوی مرگ نکنم...خدا به همهء ما رحم کنه
همانا دنیا مانند آب شور است
هر چه بیشتر بنوشی تشنه تر شوی

(امام علی علیه السلام)
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 1712 بار
سپاس‌های دریافتی: 2245 بار
تماس:

پست توسط محب فاطمه »

باسلام و خيرمقدم ؛ تصویر

مصائب آخر الزمان جاي خود درست؛ اما كاربر محترمي اينطور پاسخ دادند : تصویر

هیچ نوشته شده:قربون امامانمون برم که یه حرفشون برای یه عمر زندگی کافیه ، خدا توفیق عمل بده
تصویر
Member
Member
محل اقامت: ایران
سپاس‌های ارسالی: 499 بار
سپاس‌های دریافتی: 150 بار
تماس:

پست توسط اميرسيستاني »

بنام خدا

سلام دوستان عزیز
آرزوی مرگ و درخواست مرگ از خدا در اوج گرفتاری های و بیماری ها امری فطری و غریزی است
و حتی معصومین علیهم السلام از خدا درخواست مرگ کردن حضرت فاطمه زهرا«ع» امام کاظم و...
و حتی به نص قرآن کریم از زبان یک معصوم حضرت مریم«یالیتنی مت قبل هذا و کنت نسیا منسیا»

و این موارد بیان گر عضمت مصائبی که بر این معصومین وارد شده می باشد

این مقوله جدا است از حب لقاء الله که تمام معصومین و اولیاء خدا دارند

مثلا حضرت زهرا با آن ناله و شیون و آرزوی مرگ عضمت مصائب را بیان می فرمایند که جا دارد و لازم است چنین آرزوئی به فرمایند
اللهم عجل لولیک المهدی المنتظر الفرج
السلام علیک یا بقیة الله یا خلیفة الرحمن یا امام الانس والجان
السلام علیک یا عین الحیات السلام علیک بجوامع السلام
خذ بأیدینا «آقا دست مارا بگیر»
یا أبانا إستغفر لنا ذنوبنا انا کنا خاطئین
یا أیها العزیز مسنا و أهلنا الظر و جئنا ببضاعة مزجاة فأوف لنا الکیل و تصدق علینا إن الله یجزی المتصدقین
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و أهلک عدوهم من الجن و الإنس من الأولین و آلآخرین
Iron
Iron

پست توسط هیچ »

ممنون از خیر مقدم و سپاس از توجه دوستان
راستش واقعا عمل کردن توفیق میخواد ، دارم سعی میکنم رو خودم بیشتر کار کنم ولی بازم وقتی میبینم دور و برم لجنزار گناهه حس میکنم بیشتر عمر کردنم مساویه با بیشتر گناه کردن و بیشتر آلوده شدنم در نتیجه مرگ خیلی برام عزیزتر و خواستنی تر خواهد بود...
امام سجاد (ع) هم تعبير جالبى دارند، مـى فـرمايـنـد :اگـر عـمـر مـن ، مـرتع و چـراگاهى بـراى شيطـان اسـت ، خـدايـا زودتر مرا ببر كه در دنيا نباشم تا شيطان از عمرم بهره بيشترى نبرد .
.... بلانسبت به ایشون ، منظورشون به ما بوده البته
نظرتون راجع به این سخن امام چهارم چیه ؟ بالاخره میشه از خدا طلب مرگ کرد یا این یه نوع کفران نعمته ؟؟؟

(امام علی علیه السلام)
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 3603 بار
سپاس‌های دریافتی: 1144 بار

پست توسط 110 »

« بسم الله الرحمن الرحيم »   عليکم.

امير المومنين عليه السلام ميفرمايند:

[COLOR=#004040](( هرگز آرزوى مرگ مكن، مگر آنگاه كه صددرصد به رضايت الهى مطمئن باشى ))
  .  [COLOR=#3f3f3f]و از طرفي بانوي دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها بر فرض صحت روايت، خدا را اينگونه خطاب مينمايند:
.
  يَا إِلَهِي عَجِّلْ وَفَاتِي سَرِيعاً -/-/- فَلَقَدْ تَنَغَّصَتِ الْحَيَاةُ يَا مَوْلَائِي (1)

اى خداى من اجل مرا به زودى برسان -/-/- زيرا زندگى من تيره و تار گرديد 
و از طرفي امام سجاد عليه السلام مـيفـرمايـنـد :
.
 فَإِذَا كَانَ عُمُرِي مَرْتَعاً لِلشَّيْطَانِ فَاقْبِضْنِي إِلَيْكَ
[COLOR=#eeece1].

اگـر ميخواهد عـمـر مـن ، مـرتع و چـراگاهى بـراى شيطـان باشد

جانم را بگير

شايد با نگاه ابتدايي در ظاهر اينچنين رواياتي، تضاد مشاهده بفرماييد،

اما به اميد خدا با کمي تامل حقيقت براي شما روشن و ابهام برطرف خواهد شد.

روايات را با تامل مرور ميکنيم، حضرت ميفرمايند:
.
(( هرگز آرزوى مرگ مكن، مگر آنگاه كه صددرصد به رضايت الهى مطمئن باشى ))
.
پس اگر بنده بدانم 100% خدا از من راضي است، آرزوي مرگ، منهي(مورد نهی) نيست.

لذا اگر حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها چنين دعايي نموده باشند، منافاتي با روايت بالا ندارد.

و اما دعاي شريف حضرت امام زين العابدين سجاد عليه السلام نيز با اين روايت قابل جمع است.

بلکه عمل به مضمون روايت است زيرا حضرت علي عليه السلام از آرزوي مرگ نهي فرمودند،

به اين دليل که مبادا قبض روح شوي، در حالي که خداي متعال از تو نا راضي باشد.

پس اگر مرگ مسبب جلب رضايت الهي و يا حتي سبب افزوده نشدن خشم و غضب او شود.

آرزوي آن نه تنها مانعي ندارد بلکه مطلوب نيز ميباشد.

اما لطفا به اين امر توجه داشته باشيد؛

واقعا چه کسي است که خداي متعال مطلقا از وي راضي باشد ؟!

جز حضرت زهرا سلام الله عليها و امثال اين بانوي معظمة ...

آن بانوي مکرمه اي که رضاي خدا، رضاي ايشان و غضب خدا، غضب ايشان است.

پس تنها راه امثال ما اين است که هرگز آرزوي مرگ مطلق و بدون هيچ قيد و شرطي نکنيم.

و همچون امام سجاد عليه السلام خدا را بخوانيم؛
.
 وَ عَمِّرْنِي مَا كَانَ عُمُرِي بِذْلَةً فِي طَاعَتِكَ،

فَإِذَا كَانَ عُمُرِي مَرْتَعاً لِلشَّيْطَانِ فَاقْبِضْنِي إِلَيْكَ

قَبْلَ أَنْ يَسْبِقَ مَقْتُكَ إِلَيَّ، أَوْ يَسْتَحْكِمَ غَضَبُكَ عَلَيَّ
(2)

و به من عمر بده تا زماني كه در طاعت تو به سر شود

و چون عمر من مرتع و چراگاه اهريمن گردد، جان من بستان

پيش از آنكه خشم تو بر من سبقت گيرد يا غضب بر من مستحکم شود
 ........منابع.......................

1. بحار الأنوار جلد ‏43، صفحه 177

2. صحيفه سجادية صفحه 94
 تصویر  .  .:: الإنسان هو شيعة علي بن أبي طالب عليه أفضل الصلاة و السلام إن عرفه حق معرفته ::.  .  تصویر 
Iron
Iron

پست توسط هیچ »

توضیحات جامع و کاملتون توجیهم کرد، انشالله که همه شیعیان عمرشون باعزت باشه و در راه برپا داشتن شریعت اسلام سپری بشه

(امام علی علیه السلام)
ارسال پست

بازگشت به “اخـلاق”