سير زندگي پس از مرگ ... ( قـبـــر )

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2988 بار
سپاس‌های دریافتی: 5531 بار
تماس:

سير زندگي پس از مرگ ... ( قـبـــر )

پست توسط محدثه »

تصویر بسم الله الرَّحمن الرَّحیم تصویر   .  .
  [FONT=Times New Roman][SIZE=170] « قـبــر »    

یکی دیگر از منازل هولناک سفر آخرت و در حقیقت دومین منزلگاه ، « قبر » است که در هر روز می گوید :

« أنا بیت الغربة ، أنا بیت الوحشة ، أنا بیت الدُّود » 
 « منم خانه غربت ، منم خانه وحشت ، منم خانه کِرم » (1)  

این منزل عقبات بسیار سخت و جاهای دشوار و هولناکی دارد که ما در اینجا به چند عقبه آن اشاره می کنیم :

عقبه اول :

[FONT=Times New Roman]« وحشت قبر »  

در کتاب من لا یحضره الفقیه آمده است :

ز مانی که « میت » را به نزدیک « قبر » می آورند ، به نا گاه او را داخل قبر قرار ندهند ،

به درستی که برای قبر هولهای بزرگی است ، و حامل آن از هول مطلع ، به خداوند پناه می برد . بلکه میت را نزدیک قبر بگذارید و اندکی

صبر کنید تا استعداد دخول را بگیرد و آمادگی قرار گرفتن در قبر را پیدا کند ؛ سپس اندکی او را پیش تر برید و اندکی صبر کنید ، و آنگاه او را به

کنار قبر ببرید . (2)

مجلسی اول در شرح آن فرموده است :

« هر چند روح از بدن مفارقت کرده است و روح حیوانی مرده است ، اما نفس ناطقه زنده است و تعلق او از بدن بالکلیه زایل نشده است و

خوف از وحشت قبر و فشار قبر و سؤال نکیر و منکر و رومان فتّان قبور (3) و عذاب برزخ هست تا آنکه از جهت دیگران عبرت است که تفکر کنند

چنین واقعه ای در پیش دارند ... .

در حدیث حسن از « یونس » منقول است که گفت :

حدیثی از حضرت امام موسی کاظم (ع) شنیده ام که در هر خانه ای که به خاطرم می رسد ، آن خانه با وسعتش بر من تنگ می شود ؛

و آن ، این است که فرمودند :

« چون میت را به کنار قبری بری ، ساعتی او را مهلت ده تا استعداد سؤال نکیر و منکر را پیدا کند . » (4) 

روایت شده از « براء بن عازب » _ که یکی از معروفین صحابه است _ که گفت :

ما در خدمت حضرت رسول (ص) بودیم که نظر ایشان به جماعتی افتاد که در محلی جمع گشته بودند .

پرسیدند : چرا مردم اجتماع کرده اند ؟

گفتند : جمع شده اند و قبر می کنند .

« براء » گفت : چون حضرت اسم قبر را شنید ، شتاب کرد در رفتن به سوی آن تا خود را به قبر رسانید ، پس به زانو کنار قبر نشست .

من به طرف دیگر مقابل روی آن حضرت رفتم تا تماشا کنم آن حضرت چه می کنند .

دیدم : گریست به حدی که از اشک چشم خود خاک را تر کرد . پس از آن رو کرد به ما و فرمود :

« إخوانی لمثل هذا فأعِدّوا » 

« برادرانم مثل این مکان تهیه ببینید و آماده شوید . » (5) 

---------------- فهرست مآخذ -----------------

1- بحارالانوار : ج 6 ، ص 266 ، ب 8 ، ح 115 . در ادامه حدیث آمده است : « أنا القَبر ، أنا رَوضَةٌ مِن ریاضِ الجَنّة اَو حُفـرَة مِن حُفـَر النار .»
2- من لا یحضره الفقیه : ج 1 ، ص 170 .
3- « رومان فتان القبور » یعنی فرشته ای که آزمایش کننده (اهل ) فبر ها می باشد . نقل شده که : « رومان نام فرشته ای است که پیش از نکیر و منکر در قبر می آید و آدمی را می آزماید .... » . صحیفه سجادیه : دعای سوم ، ص 37 ، ترجمه مرحوم فیض الاسلام ، چاپ انتشارات جامعه مدرسین .
4- لوامع صاحبقرانی : ج 2 ، ص 400 .
5- مستدرک الوسائل : ج 2 ، ص 465 ، ب 74 ، ح 2476 .
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

پست توسط امير »

سلام. خدا قوت! خوش به حالتون كه اين قدر راحت براي خدا كار مي كنين! :smile:

اين پست آخريتون خيلي تكان دهنده بود!

نمي دونم :? من چرا گاهي يادم ميره كه يه روزي خاك مي شم و ديگه هيشكي حتي يادشم نمياد كه بابا يه اميري هم تو اين دنيا بوده!

از دست خودم خيلي ... :-? !

حق يارتون.. :AA:
امام صادق(ع): دنيا زندان مؤمن است و از چه زنداني خير و خوشي آيد؟!
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

ادامه مبحث « وحشت قبر »

« شیخ بهائی » نقل کرده است : بعضی از حکما را دیدند که در مر گ خود دریغ و حسرت می خورد .

به او گفتند : این چه حالی است که از تو مشاهده می شود ؟!

گفت : چه گمان می برید به کسی که بدون زاد و توشه به سفر طولانی می رود ، و در قبر وحشتناکی بدون مونسی ساکن می شود ،

و بر حاکم عادلی بدون حجتی وارد می شود ؟ (1)

[SIZE=150]______________________________

« قطب راوندی » روایت کرده که حضرت عیسی(ع) ، مادر خود مریم را بعد از مردنش صدا زد و گفت : ای مادر با من تکلم کن ؛

آیا می خواهی که به دنیا برگردی ؟ گفت : بلی ، برای آنکه نماز گذارم برای خدا در شب بسیار سرد و روزه بگیرم در روز بسیار گرم .

ای پسر جان من ، این راه بیمناک است ! (2)

روایت شده که حضرت فاطمه زهرا (س) در وصیت خود به امیرالمؤمنین (ع) فرمودند : چون من وفات کردم ، شما مرا غسل بده و تجهیز کن

و بر من نماز گذار و مرا داخل قبر کن و لحد بسپار و خاک بر روی من بریز . سپس نزد سر من مقابل صورتم بنشین و برای من بسیار قرآن و دعا بخوان ؛

زیرا که آ ن ساعت ، ساعتی است که مرده محتاج به انس گرفتن با زنده است . (3)

سید بن طاووس از حضرت رسول (ص) روایت کرده است که فرمودند :

ساعتی سخت تر از شب ( اول ) قبر بر میت نمی گذرد ، پس به مردگان خود با دادن صدقه رحم نمایید و اگر چیزی را نیافتی که

صدقه بدهی ، پس یکی از شما دو رکعت نماز بخواند که در رکعت اول سوره « فاتحة الکتاب » یک مرتبه و سوره « قل هو الله » 2 مرتبه ،

و در رکعت دوم سوره « فاتحة الکتاب » یک مرتبه و سوره « الهیکم التکاثر » ده مرتبه و سلام دهد و بگوید :

« اللهم صَلّ عَلی مُحَمّد وَ آلِ مُحَمّدٍ وَ ابعَث ثَوابَها إلی قَبرِ ذلکَ المَیّتِ فُلان بن فلان »  

پس حق تعالی می فرستد همان ساعت هزار ملک به سوی فبر آن میّت که با هر ملکی جامه ای و حلّه ای است و تنگی قبر را تا روز نفخ صور (4)

وسعت دهد و به خواننده نماز ، به عدد آنچه آفتاب بر آن طلوع می کند حسنات عطا کند و برای او چهل درجه بالا برده می شود . (5)

---------------------- فهرست مآخذ ----------------------

1- منازل الآخرة : ص 28 .
2- منازل الآخرة : ص 29 .
3- بحارالانوار : ج 82 ، ص 27 ، ح 13 .
4- روزی که حضرت اسرافیل در صور می دمد (روز رستاخیز ) و مردگان زنده می شوند .
5-سفینة البحار : ج 2 ، ص 47 ، واژه « صلا »
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

ادامه مبحث « وحشت قبـر »

برای رفع وحشت شب اول قبر ، نماز دیگری نیز به این صورت ذکر شده است :

دورکعت نماز که در رکعت اول سوره حمد و آیة الکرسی و در رکعت دوم سوره حمد و 10 مرتبه سوره « إنا أنزلناه » ( قدر ) را بخواند

و زمانی که سلام داد ، بگوید :

« اللهم صَلّ عَلی مُحَمّد وَ آلِ مُحَمّدٍ وَ ابعَث ثَوابَها إلی قَبرِ ذلکَ المَیّتِ فُلان » (9)  
که به جای کلمه فلان نام آن میت را می گوید .

حاج شیخ عباس قمی در کتاب منازل الآخرة نقل می کند :

شیخ ما « ثقة الاسلام نوری » _ نَوَّرَ الله مَرقدَهُ _ در « دار السلام » از شیخ خود معدن الفضایل و المعالی ، مولانا الحاج « ملاّ فتحعلی

سلطان آبادی » _ عطر الله مضجعه _ نقل کرده که فرمود : « عادت و طریقه من بر آن بود که هر کس از دوستان اهل بیت (ع) را که خبر

فوتش را می شنیدم ، دو رکعت نماز در شب دفن او برای او می گذاردم ، خواه آن میت را بشناسم یا نشناسم و هیچ کس بر این طریقه

و روش من مطلع نبود تا آنکه روزی یکی از دوستان مرا در راهی ملاقات کرد ، گفت : دیشب فلان شخص را که در این ایام وفات کرده در

خواب دیدم و از حال او و آنچه بر او بعد از مردن گذشته پرسیدم. او گفت من در سختی و بلا بودم و حال کارم به عقاب بود الّا آنکه دو رکعت

نمازی که فلانی خواند – اسم شما را برد – آن دو رکعت نماز مرا از عذاب نجات داد ؛ خدا رحمت کند پدرش را به این احسانی که از او به

من رسید .

مرحوم حاج ملا فتحعلی فرموده : آن گاه آ ن شخص از من پرسید که آن نماز چه نمازی بود؟ پس من او را به طریقه مستمره خود برای اموات

با خبر ساختم . (10)

----------------- فهرست مآخذ -----------------

5- مستدرک الوسائل : ج 2 ، ص 465 ، ب 74 ، ح 2476 .
6- بحارالانوار : ج 82 ، ص 27 ، ح 13 .
7- روزی که حضرت اسرافیل در صور می دمد (روز رستاخیز ) و مردگان زنده می شوند .
8- سفینة البحار : ج 2 ، ص 47 ، واژه « صلا »
9- بحارالانوار : ج 91 ، ص 219 ،ب 3 ، ح 5 .
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

تصویر بسم الله الرحمن الرحیم تصویر   [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman].   [FONT=Times New Roman].   [FONT=Times New Roman]کارهایی که موجب کاهش وحشت قبر می شوند  

[FONT=Times New Roman]1   از چیزهایی که برای وحشت قبر نافع است آن است که رکوع نماز را کامل و تمام به جا آورید .

چنانچه از حضرت امام محمد باقر (ع) روایت شده است :

« کسی که رکوع خود را تمام کند ، وحشتی در قبرش بر او داخل نشود .» (1)  

[SIZE=150]________________________________   
[FONT=Times New Roman]  در هر روزی صد مرتبه بگوید :

« لا إله إلا اللهُ المَلکُ الحَقُّ المُبینُ »  

تا برای او امانی از فقر و وحشت قبر بوده باشد و توانگری را به سوی خود بکشد و گشوده شود درهای بهشت چنانچه در خبر وارد شده است . (2)

[FONT=Times New Roman]  خواندن سوره یس پیش از خوابیدن . (3)

[FONT=Times New Roman]  خواندن نماز لیلة الرغائب که در مفاتیح الجنان در اعمال ماه رجب شرح و فضایل آن ذکر شده است . (4)

-------------------- فهرست مآخذ -----------------------

1- بحارالانوار : ج 6 ، ص 244 ، ب 8 ،ح 71 .
2- ثواب الاعمال و عقاب الاعمال : ترجمه آقای علی اکبر غفاری ، ص 8 .
3- برای آشنایی با خواص و آثار تلاوت سوره مبارکه « یس » به کتاب « ثواب الاعمال و عقاب الاعمال : ترجمه آقای علی اکبر غفاری ، ص 129 .» مراجعه فرمایید .
4- مفاتیح الجنان : باب دوم ، فصل اول « اعمال لیلة الرغائب »
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

ادامه مبحث : کارهایی که موجب کاهش وحشت قبر می شوند .

[FONT=Times New Roman]  روایت شده : هر کس دوازده روز از ماه شعبان روزه بگیرد ، هر روزی در قبر ، او را هفتاد هزار ملک تا وقت دمیدن در صور زیارت کنند . (5)

[FONT=Times New Roman]  هر کس بیماری را عیادت کند ، حق تعالی بر او ملکی را موکل فرماید که او را در قبرش عیادت کند تا وقتی که وارد محشر شود . (6)

[FONT=Times New Roman]  از « ابوسعید خُدری » منقول است که گفت : شنیدم که حضرت رسول (ص) به علی (ع) می فرمودند :

« یا علی ، شاد شو ومژده بده که نیست برای شیعه تو حسرتی وقت مردن و نه وحشتی در قبور و نه اندوهی در روز نشوز . (7)

[SIZE=150]_____________________________________  

این همان « قبر » است که در هر روز می گوید :

« أنا بیت الغربة ، أنا بیت الوحشة ، أنا بیت الدُّود »

« منم خانه غربت ، منم خانه وحشت ، منم خانه کِرم »

تصویر 

-------------------- فهرست مآخذ -----------------------

5- ثواب الاعمال و عقاب الاعمال : ترجمه آقای علی اکبر غفاری ، ص 72 .
6- بحارالانوار : ج 81 ، ص 217 ، ب 4 ،ح 11 .
7- بحارالانوار : ج 7 ، ص 198 ، ب 8 ،ح 73 .
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

لحظۀ دنیا  

تصویر 

اولین ساعت برزخ 
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

تصویر بسم الله الرَّحمن الرَّحیم  تصویر

[FONT=Times New Roman]« ضغطه و فشار قبر »  

عقبه ( گردنه ) دوم از منزلگاه دوم سفر آخرت انسان ، که بسیارسخت و دشوار است تا آنجا که تصورش ، دنیا را بر انسان تنگ

می کند ، « فشار قبر » است .

ــ امیر المؤمنین (ع) می فرمایند :

« ای بندگان خدا ! بعد از مرگ برای کسی که آمرزیده نشود از مرگ شدیدتر است ، از قبر و تنگی و تاریکی و غربت آن برحذر باشید ،

همانا قبر در هر روز می گوید : « من خانه غربتم ، من خانه وحشتم ، من خانه کِرم هستم . » قبر یا باغی از باغهای بهشت و یا گودالی از گودالهای

آتش است _ تا اینکه فرمودند : _ همانا زندگی و معیشت سخت که خدا دشمن خود را از آن ترسانده ، « عذاب قبر »است . همانا در قبر 99 مار بزرگ بر

کافر مسلط می شوند ، گوشت او را نیش می کشند و استخوانش را می شکنند و تا روز رستاخیز تکرار می کنند . اگر یکی از آن مارها در زمین بدمد ،

زمین زراعتی نخواهد رویاند . ای بندگان خدا ! نفسهای ضعیف و بدنهای نرم و نازک شما که کمی از اینها برایش کافی است از این _ عذاب _ ضعیف و

ناتوان است . » (1)

ــ روایت شده است که امام صادق (ع) در آخر شب که از خواب بر می خاستند ، صدا را بلند می نمودند به حدی که اهل خانه بشنوند و می گفتند :

« اَللّهُمَّ اَعِنّی عَلی هَولِ المُطَّلِعِ وَ وَسِّع عَلیَّ ضیقَ المَضجَعِ

وَ ارزُقنی خَیرَ ما قَبلَ المَوتِ وَ ارزُقنی خَیرَ ما بَعدَ المَوتِ . »
(2) 

ــ همچنین از دعاهای ایشان چنین آمده است :

« اَللّهُمَّ بارک لی فی المَوت ، اَللّهُمّ اَعِنّی عَلی سَکَراتِ المَوت ،

اَللّهُمّ اَعِنّی عَلی غَم القبر ، اَللّهُمّ اَعِنّی عَلی ضیق القبر ،

اَللّهُمّ اَعِنّی عَلی ظُلمَةِ القبر ، اَللّهُمّ اَعِنّی عَلی وَحشةِ القبر ،

.... اَللّهُمّ زَوِّجنی مِن الحُورِ العین . »
(3) 

« پروردگارا ، مرگ را بر من مبارک گردان ؛ خدایا بر سختی های جان دادن مرا کمک کن ؛

خدایا بر غم و اندوه قبر مرا یاری نما ؛ خدایا بر تنگی قبر مرا کمک کن ؛ خدایا بر تاریکی قبر مرا یاری ده ؛

خدایا مرا بر وحشت و هراس قبر یاری نما ؛ ..... ؛ خدایا حورالعین را به همسری من درآور . »

_____________ فهرست مآخذ ______________

1- بحارالانوار : ج 6 ، ص 218 ، ب 8 ، ح 13 .
2- اصول کافی : ج 2 ، ص 538 ، ح 13 .
3- بحارالانوار : ج 98 ، ص 135 ، ب 7 ، ح 3 .
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

ادامه مبحث : فشار قبر

ــ عمده عذاب قبر از عدم احتراز از بول و استخفاف به آن یعنی سهل شمردن آن ، و از نَمّامی و سخن چینی کردن و غیبت نمودن

و دور شدن مرد از اهل خود است . (1)

[SIZE=150]____________________________________  

ــ از روایت « سعد معاذ » چنین برداشت می شود که بدخلقی مرد با اهل خود و درشت گویی با اهل نیز موجب فشار قبر می شود . (2)

ــ در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده که ایشان فرمودند : « هیچ مؤمنی نیست مگر آنکه از برای او فشار قبر است . » (3)

ــ در روایت دیگر آمده است : « فشار قبر ، از کفاره آن چیزی ( نعمتی ) است که آن مؤمن تضییع کرده است . » (4)

ــ شیخ صدوق از حضرت امام صادق (ع) روایت کرده است که ایشان فرمودند :

« مردی از احبار (5) را در قبرش نشاندند و گفتند : ما صد تازیانه از عذاب خدا بر او می زنیم .

گفت : من طاقت ندارم .

پس کم کردند تا رساندند به یکی و گفتند : چاره ای از یک تازیانه نیست .

گفت : چرا مرا می زنید ؟

گفتند : به سبب آنکه روزی بدون وضو نماز خواندی و بر ضعیفی گذشتی ولی او را یاری نکردی !

پس او را یک تازیانه از عذاب الله زدند که قبرش مملو از آتش شد . » (6)

ــ شیخ صدوق از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمودند :

« هر مؤمنی که برادر مؤمن او از وی حاجتی بخواهد و او توانایی داشته باشد که آن حاجت را برآورده سازد ولی برنیاورد ،

حق تعالی در قبر او مار عظیمی را مسلط فرماید که او را « شجاع » گویند که پیوسته انگشتان او را می گزد . »

( در روایت دیگر چنین نقل شده است : ... انگشتان او را تا روز قیامت بگزد ، خواه آمرزیده باشد یا معذب و گرفتار عذاب باشد . ) (7)

------------------ فهرست مآخذ ------------------

1- بحارالانوار : ج 6 ، ص 222 ، ب 8 ، ح 21 .
2- بحارالانوار : ج 6 ، ص 217 ، ب 8 ، ح 9 ؛ و ص 220 ، ب 8 ، ح 14 ؛ و ج 6 ، ص 261 ، ب 8 ، ح 102 .
3- بحارالانوار : ج 6 ، ص 221 ، ب 8 ، ح 19 .
4- بحارالانوار : ج 6 ، ص 221 ، ب 8 ، ح 16 .
5- « احبار » جمع « حبر » ، یعنی عالم یهود .
6- بحارالانوار : ج 6 ، ص 221 ، ب 8 ، ح 18 .
7- بحارالانوار : ج 74 ، ص 330 ، ب 20 ، ح 102 .
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

« بسم الله الرَّحمن الرَّحیم » 

[FONT=Times New Roman]« عواملی که باعث رهایی از فشار قبر می شود »  

عواملی که باعث نجات از فشار قبر و عذاب آن می شود ، بسیار است ولی ما در این جا فقط به چند مورد اشاره خواهیم کرد .

[FONT=Times New Roman]1   از امیرالمؤمنین (ع) روایت شده است :

« هر کس در روز جمعه سوره « نساء » را بخواند ، از فشار قبر ایمن گردد . » 

[FONT=Times New Roman]  روایت شده است : هر کس به خواندن سوره « زخرف » مداومت کند ، خداوند او را در قبرش از جانوران زمین و فشار قبر ایمن گرداند . »

[FONT=Times New Roman]  روایت شده است که : « هر کس سوره « ن والقلم » را در فریضه یا نافله بخواند ، حق تعالی او را از فشار قبر پناه دهد . »

[FONT=Times New Roman]  امام صادق (ع) می فرمایند :

« هر کس ما بین زوال روز پنج شنبه تا زوال روز جمعه بمیرد ، خداوند او را از فشار قبر پناه دهد . » 

[FONT=Times New Roman]  امام رضا (ع) می فرمایند :

« بر شما باد به نماز شب ، نیست بنده ای که آخر شب برخیزد و هشت رکعت نافله نماز شب به جا آورد و دو رکعت نماز « شفع »

و یک رکعت نماز « وتر » و در قنوت نماز وتر هفتاد مرتبه استغفار کند ، مگر آنکه از عذاب قبر و عذاب جهنم پناه داده شود و عمرش

طولانی گردد و معیشتش گشاده گردد . »

------------------ فهرست مآخذ ---------------------

1- سفینة البحار : ج 2 ، ص 397 ، واژه « قبر »
2- سفینة البحار : ج 2 ، ص 397 ، واژه « قبر »
3- سفینة البحار : ج 2 ، ص 397 ، واژه « قبر »
4- بحارالانوار : ج 6 ، ص 221 ، باب 8 ، ح 17؛ و ص 242 ، ب 8 ، ح 63 ، چنین آمده است : « هر بمیرد از مؤمنین ...»
5- سفینة البحار : ج 2 ، ص 397 ، واژه « قبر »
ارسال پست

بازگشت به “معاد”