طلبگي

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار

طلبگي

پست توسط Alkarim »

سلام
من نوزده سال دارم و پسر هستم.
علاقه به مسائل مذهبي دارم و رشته ي كامپيوتر هستم
هنوز ديپلم نگرفتم اما بعد از اين كه انشاء الله ديپلم گرفتم نميدانم دانش كافي براي كسب نمره ي خوب در آزمون طلبگي را دارم يا نه؟ از كجا از دانش خود اطمينان كنم. در آزمون چه سوالاتي ممكن است بيايد؟
عربي من خيلي ضعيف است.رياضي من خيلي ضعيف است انگليسي من خيلي ضعيف است اما با اين حال نميدانم كدام دروس را قرار است در آزمون طلبگي امتحان بدم.

آيا وقتي به حوزه رفتيم و طلبگي داريم ميخونيم
حقوق يا همچين چيزي هم به ما ميدهند؟
در آمدي هم به سبب طلبه بودنمان وجود دارد؟
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار
تماس:

Re: طلبگي

پست توسط Seyyed Ali »

تعالی
درود بر دوستان تصویر

ظاهرا محتوای آزمون ورودی اطلاعات عمومی مذهبی در سه حوزهٔ اعتقادات (اصول دین)، اخلاقیات، احکام (فروع دین) باشد شاید کمی هم اطلاعات قرآنی و روایی خصوصا قرآنی لازم باشد. البته هر چه رتبه قبولی بالاتر باشد در محل و شهر معتبرتری درس می‌خوانید مثلا حوزه علمیهٔ قم نیاز به رتبهٔ بالایی دارد. شنیدم در ابتدای طلبگی قبل از ملبس شدن طلبه چندین سال شبانه روز باید در خدمت حوزه علمیه باشد البته مرخصی میان ایام یا مشخص شده برای بازدید خانواده هست ولی ظاهرا تا یک سطحی باید دائم در خدمت حوزه علمیه محل تحصیلش باشد. حقوق را نمی‌دانم ولی می‌دانم مبلغی بخور و نمیر از وجوهات شرعیه، مراجع صرف طلبه‌ها می‌کنند که به آن شهریه گفته می‌شود کسی که به قصد کسب دنیا و مقام وارد عالم طلبگی شود سخت پشیمان می‌شود در دنیا پشیمان می‌شود چون دستش به جایی بند نمی‌شود مگر اینکه طلبه نما باشد نه طلبه در آخرت هم دچار خسران شدید می‌شود چون حضرت امیر در اصول کافی نفرین کرده کسی را که این لباس مقدس را برای اغراض دنیاییش به تن کند. البته روحانی به معنای انسانی است که با مسائل روحی و غیر مادی سر و کار دارد لذا اولا طلبه باید علاقه شدیدی به روحانیات یعنی عالم درس و تهذیب نفس داشته باشد و اکتفا به قلیل دنیا دوما استقامت و صبرش زیاد باشد در امور یاد شده زیاد باشد.    در نقلی معتبر آمده که قلم زدن عالم دینی برای اسلام از شهید شدن شهید در راه خدا افضل‌تر است چون قلم عالم دینی است که شهید را می‌پروراند، موجب رشد و تعالی و کمال انسانها و زنده نگه داشتن انسانیت می‌شود. اما متاسفانه طبق بیان علامه جوادی آملی اکثر طلبه‌ها به کم قانع‌اند همین که مقداری درس خوادند بنابر دلایلی به امام جماعت شدن مسجد محله‌ای یا شغل دیگر اکتفا می‌کنند گرچه باید هدفشان اجتهاد و رسیدن به مرجعیت باشد. 
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

فرازی از فرمایشات استاد علامه حسن زادهٔ آملی
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 747 بار
سپاس‌های دریافتی: 635 بار

پست توسط MAHDIYAR »

با سلام

ورود به طلبگي تصميم مهمي است اما بايد بدوني كه استقامت بالايي مي خواهد و حداقل ده سال بايد زحمت بكشي تا يه ذره علم پيدا كني و شايد مقداري از بيانات معصومين عليهم السلام رو بفهمي

البته روي شهريه و حقوق هم نمي توني حساب كني چون به زور فقط خرج خريد كتابات مي شه بعد از ده سال درس خوندن هم اگر متاهل

باشي مي شه ماهيانه صد و خورده اي .

در سالهاي اول عربي محوري ترين درسه كه با همون درسهاي حوزه در انسان قوي مي شه . آزمون هم معمولا از همان درسهاي دبيرستانه با محوريت عربي ديني
فَمَنْ اتبَعَ هُدايَ فَلايَضِلُ وَ لا يَشقَي( طه/123)
Member
Member
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های ارسالی: 22 بار
سپاس‌های دریافتی: 101 بار

پست توسط hamid1635 »

در طلبه شدن این چند تا نکته خیلی خیلی مهمه

1- استعداد خوب به بالا
2- علاقه
3- زدن قید مادیات

اگه هر کدوم از این موارد رو ندارید فکرشون از سرتون بیارید بیرون
تجربه شخصی خودم و بعضی از بزرگان حوزه رو به صورت خیلی خلاصه گفتم
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 41 بار
سپاس‌های دریافتی: 72 بار

پست توسط سارا/سینا »

زدن قید مادیات خیلی مهمه

تا اونجا که من می دونم :
با ید توکلت خیلی خییییییییلییییی بالا باشه

کلا کار خطرناکیه چون خیلی از تفکرات انحرافی از اونجا بیرون اومده -مثل بابیت - الانشم که در مباخث اعتقادی دعواهاشون به طور غیر قابل تصوری شدیده =8) =8) =8) =8) =8) =8) =8) =8)
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط رستگاری »

سلام
بهت تبریک عرض میکنم که چنین تصمیم بزرگی رو گرفتی .
اگه می خواهی وارد طلبگی بشی باید از اعتقادات قوی برخوردار باشی چون خیلی ها به اصطلاح خودشون جوگیر شدن و اومدن وارد حوزه شدن . خیلی ها برای فرار از سربازی اومدن تو حوزه ، و خیلی ها نمیتونستند درس بخونن و دانشگاه قبول بشن وارد حوزه شدن بعد که با مشکلات شیرین طلبگی که روبرو شدن همشون گفتند چه کاره اشتباهی کردیم که اومدیم حوزه و از حوزه خارج شدن .
خیلی ها هم از عزت نفس پایینی برخوردار بودن که با شنیدن 2تا تیکه که مردم قدر نشناس حوالشون میکنن قید ملبس شدن ویا حتی بیان اینکه من یه طلبه هستم رو زدن .
امیدوارم که هم شما رو و هم دیگران که این مطلب رو میخونند تا حدی روشن کرده باشم . :montazer:
التماس آآ :AA:
Administrator
Administrator
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

/ ,

چه ربطی داره ، تو هر رشته ای بد و خوب هست ، ایت الله بروجردی و امثال ایشون از همین حوزه ها بیرون اومدن

و بدیهی است که افراد نابخرد هم کم نیست در این محیط ها اما نمیشه تعمیم داد و نفی کل !

این رشته از جهتی بهترین انتخاب است ، میتونه انسان رو به جایی برسونه که ملائک غبطه بخورند

از جهتی هم خطرناکترین رشته است و ممکن است فردی عاقبت به شر شود.

خلاصه باید ببینید امادگی و علاقه دارید یا خیر.

اگر علاقه ندارید به هیچ وجه وارد نشوید چون فقط علاقه و نیت هست که کار رو جلو می بره.

به هر حال موفق باشید :razz:
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 41 بار
سپاس‌های دریافتی: 72 بار

پست توسط سارا/سینا »

Mohsen1001 نوشته شده:,

این رشته از جهتی بهترین انتخاب است ، میتونه انسان رو به جایی برسونه که ملائک غبطه بخورند

از جهتی هم خطرناکترین رشته است و ممکن است فردی عاقبت به شر شود.

:razz:

منظور بنده هم دقیقا همین بود اما علاقه فقط کافی نیست
کسی که وارد مسلک طلبگی میشود باید این نکته در نظرش باشد تا از منحرفین نشود - خدایی نکرده -- و لازمه اش این است که معیار و ملاک ها را بشناسد

یا علی
ارسال پست

بازگشت به “نقد سایر اندیشه ها”