حضور قلب در نماز

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار

حضور قلب در نماز

پست توسط azaryuosef »

با سلام
من در موقع نماز خواندن بعضی موقع ها حضور قلب ندارم و همه اش به فکر های دیگر فکر می کنم ونماز را هم طبق عادت می خوانم
چی کار کنم در موقع نماز خواندن حضور قلب داشته باشم
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

Re: حضور قلب در نماز

پست توسط مائده آسمانی »

بسم الله الرحمن الرحیم 

هشت شرطي كه رعايت آن در نماز حضور قلب را فراهم مي‌آورد 

به گزارش خبرنگار برنا در قم، آيت‌الله حسين وحيد خراساني در پاسخ به سؤالي در خصوص توجه در نماز، رعايت هشت شرط را براي

حضور قلب توصيه كرده است.
آيت‌الله وحيد خراساني در پاسخ به اين سؤال كه چه عواملي موجب افزايش توجه به خدا مي‌شود، در پاسخي كه از طريق پايگاه

اطلاع‌رساني اين مرجع تقليد شيعيان منتشر شده، رعايت هشت امري كه در روايات سفارش شده را بيان كرده است كه در پي مي‌آيد:

اول؛ وضو را باتوجه و حضور قلب انجام دهد، از امام رضا (ع) روايت شده كه وضو موجب طهارت و تزكيه‌ دل است.

(وسائل الشيعه 1/367 ابواب وضو باب 1 حديث 9)

دوم؛ در عظمت نماز و در رواياتي كه درباره‌ي نماز وارد شده تأمّل نمايد.

سوم؛ مانند كسي نماز بخواند كه گويا با نماز وداع مي‌كند و ديگر فرصت نماز خواندن را نخواهد يافت (مجالس صدوق و ثواب‌الاعمال عن

ابن‌ ابي‌يعفور قال «قال ابوعبدالله الصادق (ع) اذا صلّيت صلاة فريضة فصلّها لوقتها صلاة مودّع يخاف ان لا يعود اليها ابدا»)

چهارم؛ وقتي روبه قبله مي‌نمايد؛ سعي كند كه دنيا و مافيها و خلق و آنچه به آن مشغولند را فراموش نمايد و قلب خود را از آنها تهي

نمايد.

پنجم؛ به معاني نماز توجه نموده و نماز را با تأنّي و آرامش بخواند.

ششم؛ اينكه بداند از آن هنگام كه وارد نماز مي‌شود، تا آن لحظه‌اي كه از نماز خارج مي‌شود، خداي تعالي به او رو كرده و نظر مي‌نمايد،

و ملكي بالاي سر او ايستاده و مي‌گويد: اي نمازگزار! اگر مي‌دانستي چه كسي به تو نظر مي‌نمايد و با چه كسي مناجات مي‌كني،

هرگز از او رو بر نمي‌گرداندي و ابداً از جاي خود بر نمي‌خواستي (كافي عن ابي‌جعفر (ع) قال: «قال رسول‌الله (ص) اذا قام العبد المؤمن

في صلاته نظر الله عزوجل اليه (اقبل الله اليه) حتي ينصرف ... و وكّل الله به ملكاً قائماً علي رأسه يقول له ايها المصلي لو تعلم من ينظر

اليك و من تناجي ما التفتّ و لازلت من موضعك ابداً»

(وسائل الشيعه ابواب اعداد فرائض باب 8 حديث 5 از كافي)

هفتم؛ اينكه بداند كه در حال نماز از بالاي سرش تا كرانه‌ آسمان، رحمت خدا براو سايه انداخته و ملائكه الهي از اطراف او تا افق سماء او

را در بر گرفته‌اند. (عنه (ص) ... واظّلته الرحمة من فوق رأسه الي افق السماء والملائكة تحفّه من حوله الي افق السماء...»

وسائل الشيعه ابواب اعداد فرائض باب 8 حديث 5 از كافي

هشتم؛ آنچه در نماز مكروه است؛ به جا نياوريد و به آنچه فضيلت نماز را مي‌افزايد اهتمام نمائيد، مثل انگشتر عقيق به دست نمودن و

لباس پاكيزه پوشيدن و خود را خوشبو نمودن و شانه و مسواك‌زدن.
تصویر
New Member
New Member
محل اقامت: فارس
سپاس‌های دریافتی: 2 بار
تماس:

پست توسط sdd »

با سلام به دوستان گرامی

اگر ما میخواهیم حضور قلب داشته باشیم ابتدا باید قلبمون رو از دوستی غیر خداوند خالی کنیم . و گناه رو ترک کنیم ( به معنای واقعی )
بدون ترک گناه حضور قلب واقعی بوجود نمیاد . ترک گناه .
یکی از کارها برای حضور قلب در نماز های 5 گانه اینه که در طی 24 ساعت شبانه روز همه افعال و افکارمان رو برای رضای خداوند قرار دهیم .و روحمان رو همیشه آماده برای نماز کنیم . یعنی همیشه انتظار نماز رو بکشیم

تفکر در مخلوقات و آفرینش جهان هستی و تفکر در صفات خداوند و تفکر در عجز و ناتوانی مان در مقابل خداوند از عواملیه که میتونه انسان رو در وقت نماز کمک کنه .

تفکر و نگاه کردن به نماز اولیای خداوند میتونه شوق ما رو برای رسیدن به نماز زیبا و با حضور قلب زیاد کنه .

رعایت کردن آداب ظاهری هم در افزایش حضور قلب موثره ( مثل لباس سفید و تمیز پوشیدن و نظافت و .. )

در خود وقت نماز
باید با آرامش نماز خواند و برای افزایش حضور قلب نباید نباید به خودمان فشار بیاوریم
با آرامش و تفکر در معانی نماز سعی کنیم حضور قلب مان رو در پیشگاه خداوند حفظ کنیم

نظم در عبادات و هدف های بزرگ داشتن در عبادت و معنویات بسیار در افزایش بعد معنوی انسان نه تنها در نماز بلکه در سایر کارها و عبادات موثره

در پایان امیواریم که خداوند همه ما رو مورد لطف خودش قرار بدهد .
با تشکر
تصویر
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 589 بار
سپاس‌های دریافتی: 255 بار
تماس:

پست توسط رهرو حضرت زهرا »

[FONT=Georgia] 
[FONT=Georgia]سلام 
[FONT=Georgia]