نماز خواندن یا نخواندن! مسئله این است!(کمک)

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

نماز خواندن یا نخواندن! مسئله این است!(کمک)

پست توسط hamed2005 »

سلام به همه دوستان، امیدوارم خوب و خوش و سلامت باشید!
واقعاً به کمکتون نیاز دارم،
جریان اینه که من یک دوست خیلی عزیز دارم که واقعاً بچّه خوب و پاکیه، ولی توی خوندن نماز (مخصوصاً اخیراً) خیلی سستی میکنه.
جالب اینه که وقتی هم که نماز میخونه، خیلی نور بالا میزنه!! و نورانی میشه!
امّا اکثراً وقتی ازش میخوام که نماز بخونه، تقریباً با هم دعوامون میشه، آخه میگه من الآن حال ندارم، یا اینکه الآن توی وضعیتی نیستم که بتونم نماز بخونم، خلاصه به این نتیجه رسیدم که دیگه از این راه وارد نشم، ولی واقعاً برام مهمه که اونو نماز خون کنم، چون وجودش پاکه پاکه.
خواهش میکنم کمکم کنید.
شاد و پیروز باشید!
یا علی مدد!
شاد و پیروز باشید!
یا علی مدد!
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار
تماس:

Re: نماز خواندن یا نخواندن! مسئله این است!(کمک)

پست توسط Seyyed Ali »

باسمه تعالی
سلام بر دوستان

امر به معروف از واجبات دینی است البته با رعایت شرایطی که برای آن در رساله های عملیه ذکر شده. انسان باید یقین داشته باشد که امرش (امر با نصیحت و موعظه فرق می کند) اثر دارد و اگر گمان کند، شرایط امر به معروف محرز نشده لذا واجب نمی شود. امر به واجبی مثل نماز هم همین طور. معمولا افرادی که مسلمان و شیعه هستند ولی تارک صلاتند از روی مخالفت نیست بلکه از روی تنبلی است البته خداوند در قرآن فرموده وای بر نمازگزاران منظور کسی که نماز را سبک می شمارد پس وای ... چند برابر بر کسی که اصلا نماز اقامه نمی کند.
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

فرازی از فرمایشات استاد علامه حسن زادهٔ آملی
New Member
New Member

پست توسط hamed2005 »

Seyyed Ali نوشته شده:باسمه تعالی
سلام بر دوستان

امر به معروف از واجبات دینی است البته با رعایت شرایطی که برای آن در رساله های عملیه ذکر شده. انسان باید یقین داشته باشد که امرش (امر با نصیحت و موعظه فرق می کند) اثر دارد و اگر گمان کند، شرایط امر به معروف محرز نشده لذا واجب نمی شود. امر به واجبی مثل نماز هم همین طور. معمولا افرادی که مسلمان و شیعه هستند ولی تارک صلاتند از روی مخالفت نیست بلکه از روی تنبلی است البته خداوند در قرآن فرموده وای بر نمازگزاران منظور کسی که نماز را سبک می شمارد پس وای ... چند برابر بر کسی که اصلا نماز اقامه نمی کند.

دوست عزیز، سلام!
ممنون بابت پاسخت.
ولی من دنبال یک راه عملی هستم، نه اینکه اون بنده خدا رو از عذاب بترسونم.
باز هم مرسی.
شاد و پیروز باشید!
یا علی مدد!
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار
تماس:

پست توسط Seyyed Ali »

باسمه تعالی

ضمانت انجام تکالیف الهی یعنی همان احکام عقاید انسان است اگر انسانی واقعا عقیده داشته باشد که عالم دنیا محل خودسازی و کسب کمال است و انسان در این مدت کوتاه خود را برای ابد (ابد یعنی ابد) می سازد با خوف از جهنم یا شوق به بهشت یا عشق به خدا تقوا پیشه می کند تقوا یعنی انجام واجبات و ترک محرمات اگر انسانی عقیده داشته باشد که روز حسرتی هست حساب و کتابی است خلقتش عبث و بیهوده نبوده تقوا پیشه می کند و یکی از بارزترین مصادیق تقوا که انسان را از فحشا و منکر باز می دارد به تعبیر قرآن نماز است لذا شما روی اعتقادات ایشان با توجه به مزاج روحی که دارند کار کنید ببینید خوف از جهنم دارند یا شوق به بهشت یا عشق به خدا و لذتهای غیر قابل وصف لقاء الله و اینگونه معارف بیان شده از قرآن و معصومین البته در موقعی که طرف حوصله شنیدن حرفهای شما را داشته باشد وقت دارد پیش کشیدن این بحثها، گاهی بردن ایشان به محافل صاحبان نفس موجب بیداری می شود یعنی انسانی که خود عمل کرده واقعی است امر به معروف کند از قدیم گفته اند حرفی که از دل برآید بر دل می نشیند.

موفق باشید.
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

فرازی از فرمایشات استاد علامه حسن زادهٔ آملی
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 339 بار
سپاس‌های دریافتی: 187 بار

پست توسط یدالله فوق ایدیهم »

با سلام

من هم یکی رو می شناختم که پایبند به نماز نبود. ولی یه کتاب تو زندگیش خیلی تاثیر گذاشت.
اگه دوست شما هم اهل کتاب هستن، خوندن کتاب "سیاحت غرب" شاید براشون مفید باشه.

یا علی
ها عَلىُّ بَشَرٌ كَيْفَ بَشَرٌ

رَبُّهُ فيهِ تَجَلّى وَظَهَرَ

هُوَ وَ الْواجِبُ نُورٌ وَبَصَرٌ

هُوَ وَ الْمَبْدَءُ شَمْسٌ وَ قَمَرٌ
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 339 بار
سپاس‌های دریافتی: 187 بار

پست توسط یدالله فوق ایدیهم »

با سلام مجدد
پست قبلی رو نتونستم ویرایش کنم. در پست جداگانه نوشتم:

تجربه خودم رو هم عرض کنم:
بعضی روایات در مورد نماز خیلی جالبن. مثلا حضرت امیر فرمایشی دارند به این مضمون که: وقتی سر از سجده اول بر می داری، نشانه این است که همه ما از خاک آفریده شده ایم. و وقتی به سجده دوم می روی، نشانه این است که بالاخره روزی می میری و به همین خاک بر می گردی. و وقتی سر از سجده دوم بر می داری، نشانه این است که روزی برای حساب و کتاب باید از همین خاک سر بر داری و محشور بشوی.
خب این روایت به نظر من فوق العاده است. چون وقتی من نماز می خونم و در هر سجده به تعبیر اون سجده فکر می کنم، تقریبا یه مرور کامل از دینم رو انجام داده ام.
خب اگه این مطالب رو کسی یادش باشه موقع نماز خوندن، به نظر می رسه براش کسل کننده و ملال آور نباشه.

یا مثلا وقتی به رکوع می روید، به یاد عظمت خدا بیافتید که چقدر با عظمت و حساب و کتاب همه چیز در جای خودش قرار گرفته و مثلا ما و کل مردمی که روی کره زمین داریم زندگی می کنیم، کجای این دنیای شناخته شده قرار داریم و از این تیپ مطالب.

به نظر من جای یه همچین تاپیکی اینجا خالیه. که مثلا دوستان بیان بگن در مراحل مختلف نماز یاد چی می افتن یا به چی فکر می کنن و ...

در نهایت یه روایتی از حضرت رسول (اگر اشتباه نکنم) یادم هست که مضمون فرمایششون اینه که:

می دونید چرا بعضی ها شوق به عبادت ندارند. چرا عبادت کردن برای بعضی ها خیلی سخته؟
جواب: این بخاطره گناهه.

اینه که اگه کسی عمدا گناه کنه و بخواد شوق عبادت هم داشته باشه، نمیشه.

یا علی
ها عَلىُّ بَشَرٌ كَيْفَ بَشَرٌ

رَبُّهُ فيهِ تَجَلّى وَظَهَرَ

هُوَ وَ الْواجِبُ نُورٌ وَبَصَرٌ

هُوَ وَ الْمَبْدَءُ شَمْسٌ وَ قَمَرٌ
New Member
New Member

پست توسط hamed2005 »

سلام!
دوستان واقعاً متشکر،
مطالب جالب بود، مخصوصاً حدیثی که از علی(ع) در مورد سجده نقل کردین، فقط سندش رو هم میشه بگید؟ توی نهج البلاغه هست یا نه؟
شاد و پیروز باشید!
یا علی مدد!
ارسال پست

بازگشت به “نماز”