فقه اهل سنت : مدت بارداری

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 303 بار
سپاس‌های دریافتی: 794 بار

فقه اهل سنت : مدت بارداری

پست توسط amoonaser »

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام بر شما :
از دوستان خودم سوالی دارم ؟
معمولا دوران بارداری انسانها چقدر است ؟؟
طبیعی ترین حالت 9 ماه است ....
البته 6 ماه هم وجود دارد که بنده چنین شخصی را دیده ام .... وی کاملا سالم بود .
اگر مدت بارداری بیشتر باشد، جنین فاسد می شود و اگر کمتر باشد ، جنین رشد کافی را نخواهد داشت !!!!

========================================

ولی در اهل سنت ، گویا برخی از بزرگان آنها ، از این دوران طبیعی بارداری عدول کرده و کمی بیشتر از حالت طبیعی در رحم بوده اند !!!!!

* [HIGHLIGHT=#ff0000]مالک بن   :

در مورد مدت حمل این امام اهل سنت ، که رئیس مذهب مالکیه اهل سنت است ، مدتهای جالبی ذکر شده است .

سیوطی در " تنویر الحوالک " ص 3 چنین می گوید :

"و [HIGHLIGHT=#ffff00]حملت به امه ثلاث سنین  " یعنی مادرش ، مالک بن انس را 3 سال باردار بود .

مناوی در " فیض القدیر " ج 1 ص 46 در مورد مالک می گوید :

" و [HIGHLIGHT=#ffff00]حملت به امه ثلاث سنین  " یعنی مادرش ، مالک بن انس را 3 سال باردار بود

قرطبی در " تفسیر القرطبی " ج 9 ص 288 چنین می گوید :

" [HIGHLIGHT=#ffff00]و یذکر عن مالک انه حمل فی بطن امه سنتین و قیل ثلاث سنین  "

یعنی از مالک بن انس بیان شده است که وی به مدت 2 سال در رحم مادرش بوده و گفته می شود : 3 سال در رحم بوده است .

وی در ادامه در دفاع از این مدتهای بارداری ، از قول ابن عربی می گوید :

" [HIGHLIGHT=#ffff00]نقل بعض المتساهلين من المالكيين أن أكثر الحمل تسعة أشهر و هذا ما لم ينطق به قط إلا هالكي  "

یعنی
بعضي از متساهلين از مالكي ها مي گويند كه مدت بارداري نبايد بيش از نه ماه طول بكشد و جز افراد هالك و بدبخت، اينچنين حرفي نمي زنند
.

در منابع دیگر اهل سنت هم چنین کلماتی آمده است :

ذهبي از جماعتي از اهل سنت نقل مي كند:

[HIGHLIGHT=#ffff00]حملت بمالك امه ثلاث  

مالك، سه سال تمام، در رحم مادر خود بود.

این مطلب در [HIGHLIGHT=#00ff00]"تاريخ الاسلام " ذهبي ج11 ص319  [HIGHLIGHT=#00ff00] " العبر في خبر من غبر " ذهبي ج1 ص210   [HIGHLIGHT=#00ff00]" وفيات الاعيان "إبن خلّكان ج4   آمده است .

ذهبي در" سير اعلام النبلاء " ج8 ص55 از واقدي نقل ميكند:

[HIGHLIGHT=#ffff00]حملت به  

مالك دو سال در رحم مادر خود بود.

قاضي عياض كه از استوانه هاي علمي اهل سنت مالكي است، كتابي در فضائل مالك و علماي مذهب خود دارد به نام "   المدارك  " و در آن ج1، ص111 بر اين قضيه صراحت دارد:

[HIGHLIGHT=#ffff00]حملت به أمه ثلاث  

مالك، سه سال تمام، در رحم مادر خود بود.
=============================================

جزيري صاحب كتاب"  الفقه علي المذاهب الأربعة و مذهب اهل البيت " در ج‏4 ص622  مي گويد:
[HIGHLIGHT=#ffff00]أقل مدة الحمل عند الشافعية ستة أشهر كغيرهم‏ و أكثرها أربع سنين‏ 
أقل مدت حمل، كمتر از شش ماه نخواهد بود و اكثر مدت حمل، چهار سال است.

ايشان در همان کتاب ج‏4 ص624 مي گويد:
[HIGHLIGHT=#ffff00]عند الحنابلة أكثرها فهي أربع سنين، وفاقا للشافعية و خلافا للحنفية القائلين: إنها سنتان و المالكية القائلين: أنها خمس سنين. 
شافعي ها، مانند حنبلي ها، معتقدند كه دوران بارداري، حداكثر چهارسال است، ولي حنفي ها معتقدند كه دو سال است. مالكي ها معتقدند كه پنج سال است.

ابن قدامه مقدسي كه از استوانه هاي فقهي حنابله است در  " المغني " ج9 ص116  مي گويد:
مذاهب اربعه اهل سنت بر اين عقيده هستند:
[HIGHLIGHT=#ffff00]أقصي مدة الحمل أربع سنين، به قال الشافعي و هو المشهور عن مالك و روي عن أحمد أن أقصى مدته سنتان و ... ، و قال الليث أقصاه ثلاث سنين حملت مولاة لعمر بن عبد الله ثلاث سنين. قال عباد بن العوام خمس سنين و عن الزهري قال قد تحمل المرأة ست سنين و سبع سنين. 
حداكثر دوران بارداري، چهار سال است. آقاي شافعي هم بر اين نظريه است. آقاي مالك هم اين نظريه را گفته است. آقاي احمد بن حنبل گفته است كه حداكثر دوران بارداري دو سال است. ... . آقاي ليث گفته است كه حداكثر دوران حمل، سه سال است؛ زيرا آقاي عمر بن عبدالله، كنيزي داشته كه سه سال در رحم مادرش بود. آقاي عبّاد بن عوام مي گويد حداكثر دوران حمل، پنج سال است. آقاي زُهري مي گويد بچه مي تواند شش يا هفت سال در رحم مادر بماند.

ابن عبد البر در كتاب  " الإستذكار " ج7 ص110  همين تعابير را دارد و نقل مي كند:
[HIGHLIGHT=#ffff00]فمالك يجعله خمس سنين و من أصحابه من يجعله إلى سبع سنين. 
مالك، فتوا داده است كه بچه مي تواند تا پنج سال در رحم مادر بماند. بعضي از علماي مالكي، تا هفت سال را گفته اند.

در " المجموع" ج1   ميگويد:
محمد بن عجلان مي گويد من بيش از سه سال در رحم مادر بودم. از ابوبكر بن شاذان نقل مي كنند كه مي گويند محمد بن عجلان چنين است و فلان آقا دوسال و ديگري سه سال و ديگري پنج سال ماند.
=============================================

قرطبي در  " تفسیر القرطبی " ج9 ص288  نقل مي كند كه ضحاك مي گويد:

[HIGHLIGHT=#ffff00]وضعتني أمي و قد حملت بي في بطنها سنتين، فولدتني و قد خرجت سني. مالك أنه حمل به في بطن أمه سنتين و قيل: ثلاث سنين. و يقال: إن محمد بن عجلان مكث في بطن أمه ثلاث سنين و هو يضطرب اضطرابا شديدا، فشق بطنها و أخرج و قد نبتت أسنانه ... . هرم بن حيان بقي في بطن أمه أربع سنين. عباد بن العوام: ولدت جارة لنا لأربع سنين غلاما شعره إلى منكبيه، فمر به طير، فقال: كش. 

مادر من، دو سال به من حامله بود و وقتي بدنيا آمدم، دندان هاي من روئيده بود. مالك دو يا سه سال در رحم مادر بوده است. محمد بن عجلان سه سال در رحم مادر بوده است و اضطراب داشته و دست و پا مي زده است در رحم مادر و شكم مادر را پاره كرد و بيرون آمد در حاليكه دندان هايش روئيده بود. آقاي هرم بن حيان چهار سال در شكم مادر بوده است. عباد بن عوام ميگويد: كنيزي داشتيم كه چهار سال به يك كودك باردار بود و وقتي بدنيا آمد، موهايش تا پشت شانه هايش مي رسيد و وقتي بدنيا آمد، پرنده اي از كنارش رد شد و اين بچه به آن پرنده گفت: كيش.

این مطلب در کتبی مانند [HIGHLIGHT=#00ff00]" أضواء البيان " شنقيطي ج2 ص228   [HIGHLIGHT=#00ff00]" الاستذكار "إبن عبد البر ج7 ص170   [HIGHLIGHT=#00ff00]" حاشية رد المحتار " ابن عابدین ج3 ص230   آمده است .

" سيد سابق " كه از فقهاي معاصر است و برخي معتقدند او از شخصيت هايي است كه موجب إحياء دين و شريعت است، در كتاب  " فقه السنة " ( که كتاب درسي دانشگاه هاي كشورهاي خليج فارسي است ) ج3   مي گويد:

در قانوني كه در كشورهايي عربي تصويب شد، در ماده 42 قانون خانواده، براي دوران بارداري، حداكثر دوران بارداري را 270 روز (9 ماه) معين كردند.

================================================
در كتاب محاكم قضايي مصر، قانون شماره 25، مصوب 1929 و همچنين ماده 15 آورده اند كه در مصر، تعدادي از زنان فاسد بودند كه فرزندان نامشروع خود را به افراد ثروتمند و مرده نسبت مي دادند. ولي چون فقهاي شيعه، حداكثر دوران بارداري را نه ماه آورده اند، در اين ماده، مطابق فقه اماميه، حداكثر دوران بارداري، نه ماه الي يك سال است.

حال نظر دوستان چیست ؟

[SIZE=170]یا علی ع  
جدا شده از خدا

جدا شده از رسول

جدا شده از کتاب

[COLOR=Blue]هر که ز حیدر جداست

Administrator
Administrator
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

Re: فقه اهل سنت : مدت بارداری

پست توسط Mohsen1001 »

سلام

ممنون از عموناصر عزیز بخاطر موضوع جالبی که مطرح کردند. :D

طبق معمول سانسورچی های اهل سنت مجبور شدند بخاطر گندی که مادر یکی از امامانشون (!!) زده مدت حمل را زیاد کنند تا مادر تبرئه شود !!

اگر بدونید چه خیانتهایی که نکردند امثال ابن کثیر ها و فخر رازی و ...

اینها بخاطر تنزیه و تبرئه خلفا ، مقام اول شخصیت عالم پیامبر صلی الله علیه و اله را تا پایین ترین حد ممکن تنزل می دهند !!

یا رب فرج امام ما را برسان ...

:razz:
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 2007 بار
سپاس‌های دریافتی: 991 بار

پست توسط مستور »

Mohsen1001 نوشته شده:
طبق معمول سانسورچی های اهل سنت مجبور شدند بخاطر گندی که مادر یکی از امامانشون (!!) زده مدت حمل را زیاد کنند تا مادر تبرئه شود !!:razz:

سلام

آقا محسن ببخشید متوجه این یه مطلب نشدم؟ تصویر
همیشه یک ذره حقیقت پشت هر"فقط یه شوخی بود "- یک کم کنجکاوی پشت" همین طوری پرسیدم " - قدری احساسات پشت"به من چه اصلا " - مقداری خرد پشت " چه بدونم " -و اندکی درد پشت " اشکالی نداره" هست.
Administrator
Administrator
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

مستور,

یعنی چون مادرش 3 سال بعد از مردن باباش بچه را به دنیا اورد !
ارسال پست

بازگشت به “وهابیت”