آغاز سالِ نوِ هجریِ قمری

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Advance Member
Advance Member
محل اقامت: زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 218 بار
سپاس‌های دریافتی: 311 بار

آغاز سالِ نوِ هجریِ قمری

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام دوستان
شک ندارم بسیاری از شما از دیدنِ این تاپیک تعجب کردین
=====================================
سالِ 1431 هجریِ قمری در استانۀ تحویل هست
إن شاء الله که سال پر برکتی باشه براتون .
=====================================
جهت اطلاعِ دوستانی که خبر ندارند عرض کنم که سال هجریِ شمسی که در ایران موردِ استفاده قرار میگیره و سال هجریِ قمری که در اسلام موردِ استفاده قرار میگیره و در عربستان هم تقویمِ رسمی هست ، هر دو یک مبدأ داره .
هجرتِ حضرتِ محمد ص از مکۀ مکرمة به مدینۀ منورة

حتماً میپرسین اگه مبدا هر دو یکی هست پس چرا در ایران 1388 هست و در عربستان 1431 ؟؟؟؟
علتش اینه که سال شمسی 365 روز 6 ساعته اما سال قمری 11 روز از اون کمتره .
علت اختلاف این دو فقط همینه وگرنه هر دو تقویم اسلامی هست و مبدا هر دو هجرت رسول ص هست

==============================
به مناسبت آغاز ماه محرم الحرام و ایام سوگواریِ شهادتِ سید الشهداء ع ، از تبریک و درج عکس گل و تزئین تاپیک معذوریم
آخرین ويرايش توسط 1 on MOHAMMAD_ASEMOONI, ويرايش شده در 0.
 دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

Administrator
Administrator
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

Re: سالِ نوِ هجریِ قمری بر شما مبارک باد

پست توسط Mohsen1001 »

سلام

ولی ما در ماه محرم و صفر از تبریک گفتن خودداری میکنیم سالی که با شهادت نوه پیامبر صلی الله علیه و اله شروع میشه ...

بر یزید لعنت
Advance Member
Advance Member

Re: آغاز سالِ نوِ هجریِ قمری

با سلامی دوباره

در موردِ تقویم ایرانی موضوعی رو بهتون میگم که شاید براتون جالب باشه :

من دوستان و همکاران زیادی از همه کشورهای مسلمان دارم

روزی در مجلسی عده زیادیشون حضور داشتند و ایام عید نوروز بود . خیلیهاشون دکتر و مهندس و کارشناس بودند .

یکیشون گفت : فلانی ( یعنی من ) یه بشقاب سبزه و یه لیوان که توش ماهی قرمز هست گذاشته تو دفتر کارش و میگه به مناسبت آغاز سال نو ایرانی هست !!!!

یکیشون گفت سال نو ایرانی چیه دیگه ؟؟؟؟؟

گفتم الان سال 1388 آغاز شد ؟

گفت : 1388 ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی چه ؟؟؟؟ از کجا آوردین این 1388 رو ؟؟؟؟؟؟؟ حتی تاریختون هم با بقیۀ مردم دنیا فرق داره . از کجا آوردین این تاریخ رو ؟؟؟؟؟

با لبخند بهش گفتم : بهت قول میدم 2 یا 3 دقیقه دیگه نظرت عوض بشه به اما به دو شرط

اول اینکه تو این دو یا سه دقیقه ساکت بنشینی و حرف من رو تا آخر گوش کنی

دوم اینکه از کسانی باشی که خداوند متعال در قرآن کریم در موردشون میفرماید :

همۀ سخنان را میشنوند واز بهترینِ آن پیروی میکنند .

بعد موضوع سال ایرانی و ( هجری شمسی ) و سال هجری قمری و وتشابهش و اختلافش رو براش شرح دادم و اینکه در همه کشورهای عربی به جز عربستان از تقویم میلادی استفاده میشه به عنوان تقویم رسمی !!!! و این مسئله اونقدر رخنه کرده در تاریخشون که حتی ماه مبارک رمضان رو با تقویم میلادی شمارش میکنند !!!!!!!

یعنی میگن رمضان 2008 . رمضان 2009 !!!!!

اما ما در ایران از یک تقویمِ کاملا اسلامی استفاده میکنیم که چون شمی هست ، مشکلی برای ما بوجود نمیاره در معاملات بین المللی چون هر سال دهم دی برابر هست با اول سال میلادی اما در سال قمری نمیشه چنین کاری رو انجام داد چون تعداد ایام سال با سال سمشی 11 روز اختلاف داره و اول سال میلادی هر سال با سال قبلش فرق میکنه .

حالا شما خودت وجدانت رو قاضی کن و قضاوت کن . کدوممون در اشتباه هست ؟؟؟؟؟

ما تقویمی داریم کاملا اسلامی و شما با تقویم میلادی ( مسیحی ) روزها رو میشمارید در حالی که مسلمان هستید !!!!!!!

وقتی حرفم تموم شد گفت : من از این موضوع خبر نداشتم . من معذرت میخوام .
 دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

دوست عزیز

برای اینکه هم شما و هم بقیه دوستان به اشتباه نیفتید باید خدمتتون عرض کنم که ابتدای محرم

در فرهنگ جاهلیت آغاز سال نو بوده و نه در اسلام .

بحثم سر هجری قمری و شمسی نیست . اونکه چیز واضحی هست . چون هر دو مربوط به مبدا تاریخ اسلامی میشن ،

و اون هم سالی هست که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم در اون هجرت فرمودند . نه روز هجرت !

چون روز هجرت در غیر از محرم بوده و ربطی به اغاز سال نو در اسلام نداره .

لذا جهت اطلاع بیشتر شما و دوستان عزیز ، آغاز سال نو در روایات شیعه ماه مبارک رمضان هست نه محرم !

محرم مربوط به جاهلیت هست که در زمان خلیفه دوم ، دوباره این رسم جاهلی احیا شد و به جامعه برگشت و جشن و پایکوبی

که در جاهلیت بود در این زمان رونق پیدا کرد ، خصوصا در زمان یزید که به اوج خود رسید .

لذا هم از امیرالمومنین و هم از امام صادق علیه السلام روایت وارد شده که ابتدای سال ، ماه مبارک رمضان هست و لاغیر!

(بحارالانوارج97ص350 و نیز ج41 ص315/ تهذیب الاحکام ج4ص333/ الاقبال ج 1ص31و32و193)

این نکته رو لازم دیدم تذکر بدم بخاطر عنوان تاپیکتون ، وگرنه بقیه مطالب در مورد هجری شمسی و قمری

مطالبی هست که واضح و روشنه و مبدا هردو سال هجرت پیامبر هست و نه روز هجرت .

موفق باشید
[External Link Removed for Guests]

Advance Member
Advance Member

آيا ماه هشتم آغاز سال نو هست ؟؟؟؟؟؟

محمد علي نوشته شده:دوست عزیز برای اینکه هم شما و هم بقیه دوستان به اشتباه نیفتید باید خدمتتون عرض کنم که ابتدای محرم در فرهنگ جاهلیت آغاز سال نو بوده و نه در اسلام . بحثم سر هجری قمری و شمسی نیست . اونکه چیز واضحی هست . چون هر دو مربوط به مبدا تاریخ اسلامی میشن ،و اون هم سالی هست که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم در اون هجرت فرمودند . نه روز هجرت !چون روز هجرت در غیر از محرم بوده و ربطی به اغاز سال نو در اسلام نداره . لذا جهت اطلاع بیشتر شما و دوستان عزیز ، آغاز سال نو در روایات شیعه ماه مبارک رمضان هست نه محرم !محرم مربوط به جاهلیت هست که در زمان خلیفه دوم ، دوباره این رسم جاهلی احیا شد و به جامعه برگشت و جشن و پایکوبیکه در جاهلیت بود در این زمان رونق پیدا کرد ، خصوصا در زمان یزید که به اوج خود رسید . لذا هم از امیرالمومنین و هم از امام صادق علیه السلام روایت وارد شده که ابتدای سال ، ماه مبارک رمضان هست و لاغیر!(بحارالانوارج97ص350 و نیز ج41 ص315/ تهذیب الاحکام ج4ص333/ الاقبال ج 1ص31و32و193)این نکته رو لازم دیدم تذکر بدم بخاطر عنوان تاپیکتون ، وگرنه بقیه مطالب در مورد هجری شمسی و قمری مطالبی هست که واضح و روشنه و مبدا هردو سال هجرت پیامبر هست و نه روز هجرت .موفق باشید
سلام:)ماه محرم اولين ماه ال هجري قمري هست و هر سال در اول محرم , سال هجري جديد آغاز ميشه شما ميگين ماه رمضان كه ماه هشتم هست آغاز سال قمري هست ؟؟؟؟؟؟!!!!!!! قريب به يك مليارد مسلمان در سراسر جهان با فرا رسيدن محرم آغاز سال جديد اسلامي رو به هم تبريك ميگن و در بسياري از كشورهاي اسلامي تعطيل رسمي هست .---------------- ----------------جسارت نباشه اما من به حرف شما اعتراض دارم :)-----------------------------------دوستان گفتند كه به خاطر مصادف شدن حلول سال جديد با شهادت امام حسين ع , ما جشن نميگيريم بر عكس عزادار ميشيم بنده هم اعتراضي نكردم بلكه تشكر هم كردم چون حرفشون حق بود و جدلي با حق نداريم: )-----------------------------------اما اينكه ماه هشتم سال قمري آغاز سال قمري هست !!!!! , معذرت ميخوام اما اين حرف صحيح نيست:)شما ميپذيرين اگر كسي بياد و بگه ماه هشتم سال شمسي , آغاز سال نو هست ؟؟: )

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

اینقدر بیان و استدلال شما ساده هست که واقعا آدم تعجب میکنه .

من که حرف از خودم نزدم شما میگی با من مخالفی . بنده روایات شیعی رو با منبعش نقل کردم .

شما هم اگر قرار باشه مخالف باشی باید با امام علی و امام صادق علیهما السلام مخالف باشی !!!

واقعا اینقدر عقل شما به چشم شماست که هر کاری یک میلیارد نفر بکنن همونو قبول میکنی ؟

واقعا ملاک حق و حقیقت برای شما اکثریته ؟

اگر اینجور باشه من اصلا ادامه نمیدم بحث رو ...

اما اگر دنبال منطق هستید دارم میگم در زمان پیامبر سال رو با ماه مبارک رمضان آغاز می کردند .

این سنت که ماه محرم اول سال هست مال زمان جاهلیت قبل از اسلام هست که در زمان اسلام نسخ شد اما دوباره توسط خلفا زنده شد .

الانم اون یک میلیاردی که شما خیلی سنگشونو به سینه می زنی دارن تبعیت از همون سنت جاهلی که توسط خلفا احیا شده می کنن .

یعنی ماه مبارک رمضان ، ماه اول سال بود . بعد توسط خلفا شده ماه هشتم . فهمیدنش خیلی ساده است .

کجای حرف من سنگین بود که شما این همه علامت سوال توی ذهنت ایجاد شده و انگار روز رو شب جلوه دادم اینهمه بهت زده شدی؟!!!

یکم چشمامونو باز کنیم و وقتی مطلب حقی می شنویم که سخن معصوم هست نه حرف من و امثال شما ، بپذیریم .

Advance Member
Advance Member

محمد علي نوشته شده:اینقدر بیان و استدلال شما ساده هست که واقعا آدم تعجب میکنه .

من که حرف از خودم نزدم شما میگی با من مخالفی . بنده روایات شیعی رو با منبعش نقل کردم .

شما هم اگر قرار باشه مخالف باشی باید با امام علی و امام صادق علیهما السلام مخالف باشی !!!

واقعا اینقدر عقل شما به چشم شماست که هر کاری یک میلیارد نفر بکنن همونو قبول میکنی ؟

واقعا ملاک حق و حقیقت برای شما اکثریته ؟

اگر اینجور باشه من اصلا ادامه نمیدم بحث رو ...

اما اگر دنبال منطق هستید دارم میگم در زمان پیامبر سال رو با ماه مبارک رمضان آغاز می کردند .

این سنت که ماه محرم اول سال هست مال زمان جاهلیت قبل از اسلام هست که در زمان اسلام نسخ شد اما دوباره توسط خلفا زنده شد .

الانم اون یک میلیاردی که شما خیلی سنگشونو به سینه می زنی دارن تبعیت از همون سنت جاهلی که توسط خلفا احیا شده می کنن .

یعنی ماه مبارک رمضان ، ماه اول سال بود . بعد توسط خلفا شده ماه هشتم . فهمیدنش خیلی ساده است .

کجای حرف من سنگین بود که شما این همه علامت سوال توی ذهنت ایجاد شده و انگار روز رو شب جلوه دادم اینهمه بهت زده شدی؟!!!

یکم چشمامونو باز کنیم و وقتی مطلب حقی می شنویم که سخن معصوم هست نه حرف من و امثال شما ، بپذیریم .

با سلامی دوباره

تصویر

دوستِ خوبم , شما حدیث نوشتین , بنده قانع نشدم به حرفتون , ببینید چقدر ناراحت شدین . پس من چکار کنم که آیه هایِ قرآنِ کریم رو نوشتم اما مقبول نیفتاد !!!!!

تصویر

Please Login or Register to see this code

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

ارسال پست

بازگشت به “مناسبت و یادواره”