»» اِنجیل ««

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار
تماس:

Re: »» اِنجیل ««

پست توسط sepehrmohamadi »

با سلام

دوست گرامی!

در مورد انجیل برنابا، آنچه که بنده حکم کرده ام در مورد انجیل برنابای حاضر است! بله احتمال اینکه انجیل جدید کشف شده، توسط برنابا نوشته شده باشد، گرچه خیلی بعید است ولی وجود دارد! و من آن را نه در مقاله و نه اینجا انکار نکرده ام! اما بدون سند و مدرک نمی توان حکم صادر کرد! این روش برخی از ما مسلمانان بد است! البته این باز به این معنی نیست که در صورت اتفاق اقتادن چنین فرض غریبی باز متن انجیل کشف شده با متن انجیل برنابای حاضر یکی باشد! عقل و تاریخ به ما می گوید که انجیل برنابای حاضر یک انجیل تقلبی است! چرا بر روی [External Link Removed for Guests] تمرکز نکنیم که قطعا زمانی وجود داشته و قدیمیترین متنی است که تاریخ ثبت کرده است و بعدا توسط کشیش های مسیحی به این اتهام که چون الحادی است، جمع آوری شده است؟ الحادی از دید آنها از آن روی بوده است که عیسی مسیح را خدا نمی دانسته است!!!

بگذارید حال که بحث به اینجا رسید اشاره ای به نظر امام همام علی بن موسی الرضا(ع) در مورد اناجیل چهار گانه بکنیم:

امام فرمود:« به شما بگویم انجیلی را که گم کردید، در کجا یافتید؟»
جاثلیق گفت:« ما فقط یک روز آن را گم کردیم و دوباره بدون هیچ کم‌و‌کاستی پیدایش نمودیم.»

امام فرمود:« اطلاع تو نسبت به انجیل بسیار کم است. اگر آن را فقط یکروز گم کرده‌اید، چرا در آن این همه اختلاف است؟ بدان هنگامی که انجیل ازمیان شما گم شد، نصاری دور هم جمع شدند تا ببینند چه باید بکنند.
«لوقا» و «مرقابوس» گفتند انجیل در سینه‌ی ما محفوظ است، آن را خواهیم نوشت.
سپس با «یوحنا» و «متی» دور هم جمع شدند و این چهار انجیل را نوشتند. لذا اناجیل چهارگانه با هم اختلاف دارد.»
جاثلیق گفت:« من امروز فهمیدم که مطلب از چه قرار بوده؛ و بر فهم و علم من افزوده شد.»
منبع: [External Link Removed for Guests]

البته این متن با اصل حدیث تفاوتهایی بسیاری دارد ولی همین مقدار هم خوب است.

در این حدیث عجیب که از صدر تا ذیل آن از عجایب امام رضا(ع) است، امام چند چیز را به ما می آموزد:

1-انجیل اولیه یکتایی وجود داشته است.
2-انجیل اصیل مدتی مفقود شده است.
3-چهار نفر از یاران مسیح، چهار انجیل را نگاشته اند.
4-سپس انجیل مفقوده پیدا شده است.
5-والبته اناجیل اربعه موجود اصالت نسبی دارند و توسط یاران عیسی مسیح نگاشته شده اند.

اما کاش این جاثلیق خاموش می شد! تا امام بیشتر از حقایق انجیل سخن می گفت!
به هر روی اجازه دهید بنده گمانه زنی خود را ارائه کنم:

1-انجیل اولیه، دیاتسارون و یا متنی بسیار شبیه به آن بوده است!
2-انجیل دیاتسارون مفقود شده است.
3-چهار یار عیسی مسیح از آنچه به یاد داشته اند، چهار انجیل نگاشته اند. (حدود سال 80 میلادی)
4-در حدود سال 160 میلادی انجیل دیاتسرون مجددا توسط تاتیان یافت و باز نشر می شود. اما تاریخ انجیل اصلی به ظاهر جدید تر از اناجیل اربعه به نظر می رسد!
5-انجیل دیاتسارون مدت 5 قرن در کلیسای شرق تنها انجیل مرسوم در میان مسیحیان بود!
6-تفاسیر متعدد بر روی انجیل در 5 قرن اول میلادی بر اساس انجیل دیاتسارون نگاشته شده است.
7-به دلیل دقتهای ویژه ای که در نسخه دیاتسارون وجود دارد و به روشنی الوهیت عیسی را انکار می کند، انجیل دیاتسارون مورد انتقاد شدید روحانیون کلیسای غربی که نسخ یونانی چهار انجیل مجزا را داشته اند قرار گرفت.
8-Rabulla کشیش مسیحی در قرن چهارم دستور به نابودی انجیل دیاتسارون را صادر کرد. اکثر اناجیل دیاتسارون یافت شد و با اناجیل اربعه جایگزین شد.
9-در زمان ظهور پیامبر اسلام در شبه جزیره عرب، هنوز همین انجیل، انجیل شناخته شده بین اعراب مسیحی بود.
10-به تدریج به دلیل مخالفت شدید کلیسا با این انجیل این انجیل فرعی و اناجیل اربعه اصلی شناخته شد. جالب است در سریانی به این انجیل، انجیل مخلوط و به اناجیل اربعه انجیل مجزی می گویند. اما در یونانی به آن دیاتسارون به معنی "از میان چهار" می گویند، زیرا گمان کردند اول اناجیل اربعه بوده، بعد تاتیان، از میان آنها دیاتسارون را نگاشته است. حال آنکه سیر نوشته ها در انجیل دیاتسارون نظریه اینکه اول این انجیل بوده، بعد از آنچه به خاطر داشته اند، چهار انجیل نگاشته شده است را ثابت می کند!
11-نسخ اصل سریانی این انجیل تا قرن 13 میلادی، هفتم هجری، هنوز وجود داشته است و دو ترجمه فارسی و عربی(البته با همان تحریف در ترجمه ها که عرض شد) از آن موجود است.
12-اما اکنون ما متن اصلی سریانی انجیل دیاتسارون را در اختیار نداریم.

از این 12 بند فقط دو بند اول و دوم، بر اساس گفته امام، گمانه زنی حقیر است، تمام موارد دیگر را تاریخ به ثبت رسانده است. چرا وقتی چنین مستنداتی در دست است، که چنین انجیلی وجود داشته است که مورد خشم کلیسا قرار گرفته است و از بین رفته است، ما به سوی انجیل بی اصل و نسب و ضعیف برنابا میل کنیم؟ چه بسا انجیل یافت شده در قبرس البته دیاتسارون باشد!

اجازه دهید بحث سوالات برخواسته از جانشینی کلمات "خدا"(الوهیم) و "خداوند"(یهوه) را در فرصت دیگری و در عنوان جدیدی پی بگیریم.

با احترام
سپهر محمدی
من، سپهر محمدی، شیعه و مسلمانم، خدایِ واحدِ خالقِ هر چیز، را می پرستم. به تورات، انجیل و قرآن موجود ایمان دارم و عیسی مسیح، محمد بن عبدالله، علی بن ابیطالب و 11 فرزندش را مولای خود می دانم، و همچنین در انتظار ظهور مهدی و مسیح، دست در دست یکدیگر، هستم!
 [External Link Removed for Guests] 
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 747 بار
سپاس‌های دریافتی: 635 بار

Re: »» اِنجیل ««

پست توسط MAHDIYAR »

با سلام

دوست گرامی چه انجیل کشف شده برنابا باشد چه دیاتسارون مهم قدمت آن است

و مسلما هر گمانه زنی بی سند و مدرک بی ارزش است و موجب انحراف ما از اصل بحث است

مشکل فعلی ما تناقضات بین قرآن و کتب گذشته می باشد

منتظر پاسخ شما هستمتصویر
فَمَنْ اتبَعَ هُدايَ فَلايَضِلُ وَ لا يَشقَي( طه/123)
ارسال پست

بازگشت به “مسیحیت”