اعتقاد

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 28 بار
سپاس‌های دریافتی: 106 بار

اعتقاد

پست توسط S.Galaxy »

سلام...
ابتدا از مدیران انجمن میخوام که اگر تاپیک در جای خودش نیست حذفش کنند و به من اطلاع بدن...
----
من یک جوونه 20 ساله هستم، بدجوری به کمک همتون نیاز دارم. من از نظر اعتقادی بسیار بسیار پایینم. من به هیچ چیزی جز خدا اعتقاد ندارم...
خیلی سوالهاست که در ذهنم هست و ممنون میشم که این تاپیک محلی باشه برای اینکه من و دوستانی مثل من بتونند سوالات اعتقادی که در ذهنشون ایجاد میشه را اینجا مطرح کنند...
من هنوز در ابتدای کار هستم و باید پله پله جلو برم، ولی آنچه که در تاپیکهای شما گفته شده برای آن دسته از افراد هست که تا حدی اعتقاد دارند.
من چندین وقت هست به شدت داغون شدم، از دنیای بعد از مرگم میترسم. من از این آگاهم که برای مخلوقات خدا خوب باشم و از غیبت و تهمت و مسخره کردن و این موارد دور باشم ولی به اهمیت مسائل دینی آگاه نیستم...
من نمیدونم چرا باید نماز بخونیم. من به راز و نیاز کردن با خداوند با زبان و کلام خودم اعتقاد دارم...
و خیلی دیگر از این اعتقادها...
و یا اینکه من بعضی مواقع به عدالت خداولت شک میکنم...
بر اساس چه حکمتی است که یک طفل بی گناه باید در یک خانواده با سطح فرهنگی و مالی بسیار ضعیف به دنیا بیاد و از همون سنین کودکی شروع به فال فروختن در خیابانها بکنه و یک کودک دیگر در یک خانواده ی بسیار خوب و مرفه از تمامی لحاظ...
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

Re: اعتقاد

پست توسط محمد علي »

به نام خدای مهربان

سلام به دوست عزیزم :razz:

خیلی خوبه که در موارد مختلف سوال کنید و همینکه خود را نیازمند رشد می بینید قدم بسیار بزرگی را برداشته اید .

همین سوال کردن نشانه های مثبت درون شما را نمایان می کند . (حتی اگر آمیخته با نگرانی باشد)

همانطور که خودتان هم گفتید ، چون سوالات و ابهام ها زیاد است بهتر است پله پله جلو برویم (اگر موافق باشید)

در اینکه وجود فطری همه ما خدا را قبول دارد ، و نیاز به او را احساس می کند خود نشانه ای است از اینکه بیهوده این احساس در ما نهاده نشده

و قطعا باید این احساس ما را به جایی و مقصدی راهنمایی کند .

پس قدم به قدم جلو می رویم (به کمک خدا)  

با یک مثال شروع می کنیم : وقتی شما به مغازه ای می روید و یک ضبط صوت (یا وسیله ای دیگر) می خرید ،

انتظار دارید که در کنار آن یک دفترچه راهنما هم گذاشته شده باشد ، تا بهترین روش استفاده از آن را نوشته باشد .

از اینکه دفترچه در کنار وسیله باشد هیچ وقت شک نمی کنید ، اما اگر دفترچه ای نباشد جای تعجب است !!

دوم اینکه ممکن است بدون دفترچه به زوایایی از کارکردهای آن وسیله اشراف پیدا کنید و یا بعضی روش ها رو کشف کنید

که ناچار به آزمون و خطا هستید و هیچ امنیتی برای آن وسیله در این صورت نیست چون ممکن است هزار جور بلا سرش بیارید :D

پس وجود اون دفترچه تا این جا لازم شد .

اما دفترچه ای که شیوه کار رو توش نوشته باید چه شرایطی داشته باشه ؟

مسلما باید اون رو کسی نوشته باشه که 1- این وسیله رو ساخته ، و به تمام قسمت های مختلفش آگاهی داره

2- تمام کارکردها و لوازم و شرایط استفاده اش رو می دونه ، حتی نحوه بالا بردن طول عمر و کم کردن استهلاک اون رو .

بدون شک از هر کسی که در این زمینه علم کامل نداره ، به جز خود اون سازنده ، شما انتظار نوشتن اون دفترچه رو ندارید !

پس تا اینجا دو تا چیز مشخص شد ، یکی لزوم بودن دفترچه راهنما ، و دوم شرایط اون دفترچه ؛

اگه تا اینجا سوالی نیست، بریم پله دوم ... ؟تصویرتصویر
[External Link Removed for Guests]

Junior Member
Junior Member

پست توسط S.Galaxy »

مرسی دوست عزیز...واقعا ممنون...
مثال بســــــــــیار جالبی بود.
ولی یک موضوعی هم هست، بعضی مواقع بدون نیاز به دفترچه چگونگی استفاده از آن را یاد میگیرید.
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

سلام

حق با شماست !

اما چند نکته رو فراموش نکنیم :

1- فقط بعضی مواقع !

2- همانطور که در بالا هم گفتیم ، این یادگیری مستلزم آزمون و خطا و ریسک خرابی دستگاه هست و ضمنا

اینکه در کل ، به همه جوانب یک دستگاه کاملا احاطه پیدا نمی کنیم .

3- از همه مهم تر اینه که : میزان احتمال این یادگیری ، با پیچیده تر شدن دستگاه ، مرتب کاهش پیدا می کنه .

توی هر پله به توافق برسیم می ریم پله بعد . :D

اگر تا اینجا موافق هستی ادامه بدیم ... :razz:

Junior Member
Junior Member

پست توسط S.Galaxy »

موافقم و بســـــــــــــــــــــــیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــار ممنون از این کمکتون.
من بسیار زیاد علاقمندم که بیشتر در مورد خدا و دینهاش بدونم و ممنون میشم به همین شکل ادامه بدین.
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

خوب به اینجا رسیدیم که هر سازنده ای برای استفاده بهینه از محصولش دفترچه راهنمایی کنارش میذاره .

خداوند متعال هم ، برای موجودی بسیار پیچیده و دارای زوایای مختلف ، یک دفترچه راهنما قرار داد . به این دفترچه اصطلاحا میگن دین .

همونطور که گفتیم خصوصیت مهم این دفترچه باید مطابقت کاملش با اون محصول باشه و همه چیو دربارش شرح داده بشه ؛

به همین دلیل پس دین باید مطابق فطرت انسان باشه .

فطرت انسان طوری طراحی شده که میل به سمت حق داشته باشه . با توجه به همین میل ،

در بیرون خداوند هم یک سری دستور العمل ها قرار داد

تا اون میل به طور کامل و در مسیر صحیح ارضا بشه .

پس دین یک چیز جدایی از فطرت نیست ، بلکه دقیقا مطابق همون درون ، راهکارهایی هم ارائه شده .

نکته مهم بعدی اینه که چون خلقت و فطرت انسان ثابت هست ، پس باید یک دستور العمل همگانی برای اون صادر بشه .

در نتیجه ما فقط یک دین بیشتر نباید داشته باشیم . و اصطلاح دین ها (یا ادیان) اصطلاح صحیحی نیست .

این دین از ابتدای خلقت بشر تا پیامبر خاتم یکی بوده است ، اما به دلایلی که در پله های بعد خواهیم گفت تجدید می شده

و با پیام اوران جدید دوباره به مردم ابلاغ می شده است .

این مطلب را از آیات قرآن نیز می توان دریافت (البته فعلا قصد نداریم که مستقیما آیه و روایتی نقل کنیم چون شاید

هنوز به آن اعتقاد نرسیده باشیم ، اما فقط برای اینکه اثبات کنیم ادعایی که کردیم مخالف واقعیت نیست به این آیه اشاره می کنیم)

« فأقِم وَجهَکَ للدّین حَنیفاً فطرَةَ الله الّتی فَطَرَ الناسَ علیها لا تَبدیلَ لخَلقِ الله ذلکَ الدّینُ القَیّم   ولکنّ أکثرَ الناسِ لا یَعلَمون » 

« پس روی خود را متوجه آئین خالص پروردگار کن . این فطرتی است که خداوند ، انسان ها را بر اساس آن آفریده ؛

هیچ دگرگونی در آفرینش الهی نیست ، این است آئین استوار ؛ ولی اکثر مردم نمی دانند . »
(روم/ 30)  
  حال معنی این آیۀ شریفه :    روی خود را به سوی دین و آئین الهی استوار بدار ، در حالیکه از باطل به سوی حق می گروی ؛
و این گرایش به حق را خداوند می فرماید که امری فطری است . و در درون انسان نهاده شده است .
و این دین ، همان دینی که بر اساس فطرت الهی که در درون انسان ها قرار داده شده ، برای بشر تنظیم گشته است .
و قوانین آن مطابق فطرت بشر است . 

دقت کنید ، خداوندی که خالق این بشر است می گوید :     «فطرت انسان تغییر پذیر نیست و من برای این فطرت قوانینی را به عنوان دین قرار داده ام »

برخی ویژگی های فطرت او : مثلا حب ریاست ، شهوت قدرت ، شهوت جنسی و... ، همیشه بوده ؛ 
    چه هزار سال پیش ، چه چهار هزار سال پیش ، چه الان !

برای این نیروهایی که در درون بشر است ، خالق او ، راهنمایی هم برای استفاده بهینه از آنها قرار داده است ؛
  چرا که او خالق است و بیشتر از هر کسی ، به زوایای وجودی مخلوق خویش آگاه است .        [HR]         تا اینجا مشخص شد که اسم اون دفترچه دین هست       فطرت بشر هست       چون خلقت بشر ثابت و بدون تغییر هست ، دین هم یکی بیشتر نیست .         تا اینجا سوالی نیست بریم پله بعد تصویر 

Junior Member
Junior Member

پست توسط S.Galaxy »

در حال حاظر نه سوالی ندارم، البته تا حدی شاید برام خیلی قابل درک نباشه چرا که نیاز دارم بدونم با این موارد چه نتیجه گیری میکنید.
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

نتیجه ای که تا اینجا گرفتیم که مشخص بود :

پس تا اینجا مشخص شد که اسم اون دفترچه دین هست
مطابق فطرت بشر هست
و چون خلقت بشر ثابت و بدون تغییر هست ، دین هم یکی بیشتر نیست .

اگر سوالی مونده مطرح کنید .

اما اگر نیست ، حالا باید ببینیم بر اساس زوایای وجودی ما در این دفترچه چیزهایی نوشته شده ، مثال ها رو سعی می کنم از احکام شروع کنم

خدواند مثلا اگر برای ما و اجتماع ، کاری ضرر زیاد داشته باشه اون کار رو منع کرده که انجام بدیم بهش میگن حرام

اگر کمی ضرر داشته باشه مکروه

اگر نه ضضری و نه سودی داشته باشه مباح

اگر سود داشته باشه مستحب

و اگر برای وجود ما انجامش ضروری باشه و سود سرشاری هم داشته باشه اون کار رو حتما دستور داده که انجام بدیم . واجب

علاوه بر اینها در نوع نگرش (اعتقاد) و سایر مسائل عملی (اخلاق) راهنمایی هایی کرده که انجامش ثمرات فراوانی داره .

اینها رو خالق ما تشخیص داده چون احاطه کامل به ما داره ، یکی از صفات اله خلق کردن هست ، یعنی از نشانه های خداوندی او آفرینش هست

اما بعد از خلق ، مخلوقش رو رها نکرده بلکه او رو تربیت می کنه و پرورش میده (که اصطلاحا رَبّ بهش گفته میشه)

به اقتضای این ربوبیت برای ما قوانین فکری و عملی بسیاری گذاشته تا بهترین کارایی رو داشته باشیم و در هدفی که انتهای تکامل نام گرفته قرار بگیریم .

این قوانین که بالا هم بهش اشاره کردیم اسمش دین هست و دقیقا مطابق فطرت درونی بشر ؛

چون هنوز نمی دونم که در این پله ها سوالی هست یا نه ، ایندفه رو خیلی مختصر نوشتم تا اگر صحبتی داری بشنوم تصویر

Junior Member
Junior Member

پست توسط S.Galaxy »

خوب من دقیقا با این مساله مشکل دارم...شما گفتی:
خدواند مثلا اگر برای ما و اجتماع ، کاری ضرر زیاد داشته باشه اون کار رو منع کرده که انجام بدیم بهش میگن حرام

خب یه نمونه مثل خوردن شراب...! خوردن شراب در حد بسیار عادی زیانی برای شخص نداره و خوردن بیش از حد اون هست که آدم را مست میکنه...
یا نمیدونم، حجاب که برای خانومها به شکل خودش و آقابون به شکل خودش واجبه ولی کی رعایت میکنه؟ تعداد معدودی
از طرفی این حجاب اگر فقط برای مسلمانها باشه میشه گفت به نفع مسلونهای میشه که بهشت برین را با انجام آنچه که خدا دوستور داده برا خودشون رزرو کردن و جایی برای مسیحیان و ادیان دیگه که اصلا با این موضوع آشنا نیستن تنگ میکنن؟
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

سلام

ممنونم که راحت گفتیتصویر

خب مسئله اصلی هم همینجاست ، ما معمولا تا پله های اول و دوم رو قبول می کنیم ، بعدش وقتی قراره بهشون عمل کنیم هزار جور بهونه پیدا می کنیم .

فرض کن یک ماشین ریش تراش ، بابرق 120 کار کنه ، با 220 هم کار کنه با بالاتر ش هم کار میکنه ، اما کدومش استاندارده ؟

با اون بالایی ها زودتر داغون نمیشه ؟ با ولتاژ بالاتر عمرش کوتاه تر نمیشه ؟

مشروب هم مثل همینه ، خداوند مست شدنش رو شرط نکرده ، بلکه خوردنش به طور کلی رو ممنوع کرده .

مضر بودنش از مفید بودنش بیشتره .

توی قرآن اشاره داره که مشروب و قمار : اثمهما اکبر من نفعهما (ضررشان بیشتر از نفعشان است)

یعنی بالاخره یه منافع ظاهری مثل گرم شدن و حرارت بالا و انرژی و بعضا آرامش هم ممکنه داشته باشه (در لحظه)

اما در بلند مدت باعث هزاران ضرر میشه که لزوما همه ضررهاشو هم برای ما نگفته

لزومی هم نداشته بگه ، وقتی توی پله اول قبول کردی که او نسبت به ما علمش بیشتر از خود ماست ، دیگه در مرحله عمل چون و چرا معنی نداره !

مورد بعدی اینکه اصلا شما نباید معیار صحیح بودن چیزی رو عمل اکثریت به اون قرار بدی !

خیلیا ممکنه این دفترچه رو همون روز اول پرت کرده باشن توی سطل زباله و هیچ التزامی هم بهش نداشته باشن ،

این به این معنی نیست که اون دفترچه بیخوده .

یه نکته ای که توی شماره های قبلی می خواستم بگم ولی صبر کردم همین بود :

در مورد لزوم استفاده از دفترچه

1- فقط بعضی مواقع !

2- همانطور که در بالا هم گفتیم ، این یادگیری مستلزم آزمون و خطا و ریسک خرابی دستگاه هست و ضمنا

اینکه در کل ، به همه جوانب یک دستگاه کاملا احاطه پیدا نمی کنیم .

3- از همه مهم تر اینه که : میزان احتمال این یادگیری ، با پیچیده تر شدن دستگاه ، مرتب کاهش پیدا می کنه .

در ادامه این موارد باید اضافه کنیم :

4- وقتی می دونی قراره ازش امتحان بگیرن و روزی باید همه رو حساب پس بدی ، دیگه فرصت این ریسک رو به خودت نمیدی که :

خودم امتحان کنم !

وقتی مطمئنی که زمان محدودی داری و چیزی به روز امتحان نمونده ، هیچ عقل سالمی نمی پذیره که راه جدیدی رو با همه ریسکش

و خطر نابودی خودش از اول شروع کنه .

این دقیقا همون نکته ای هست که خودت در پست اول بهش اشاره کردی ، یعنی نگرانی از آخرت ! تصویر

نکته بسیار دقیقی که خیلی ها بهش فکر نمی کنن ، ولی شما به خوبی دغدغه ات این شده و بهش فکر می کنی ؛

این دین دقیقا برای کسانی کاربرد آخرتی داره ، که در همین دنیا به فکرش بودن ، و علاوه بر بهره برداری دنیایی ازش استفاده اخروی هم کردن .

ایمان به جهانی دیگر و روز جزا ، دقیقا نکته تمایز افراد دین مدار و مادیون دنیا مدار هست .

نکته ای هم که در مورد حجاب بهش اشاره کرده ، به طور اجمالی بهت بگم که در همه ادیان(اصطلاح درست تر دین) توحیدی همیشه بوده

و همونطور که گفتم در مورد علت متعدد بودن پیامبران ، و اینکه دینشان با هم فرق داشته یا نه جلوتر خواهیم گفت .

امیدوارم تونسته باشم پاسخ منطقی به سوالاتت بدم تصویر

ارسال پست

بازگشت به “پرسش و پاسخ”