اعتقاد

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 28 بار
سپاس‌های دریافتی: 106 بار

Re: اعتقاد

پست توسط S.Galaxy »

نه سوالی ندارم :-)
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

عرض شد که در تمام اقوام پیشین بعد از هر پیامبری و یا وصی او دین مورد تحریف قرار می گرفت توسط زورمداران و اشراف جامعه .

اما در مورد پیامبر خاتم ، خداوند چون اراده کرده بود که این دین تا قیامت بماند و بعد از آخرین پیامبر دیگر پیامبری نباشد ،

اولا تمام آموزه های دین را به طور کامل بر پیامبرش نازل فرمود تا به مردم ابلاغ شود و کتاب آسمانی او هدایتگر تا قیامت باشد .

ثانیا راه تحریف را از طریقی جدید بست ؛ دوازده وصی برای پیامبرش قرار داد تا دین را حفظ کنند و تا قیامت هدایت مردم را به عهده داشته باشند .

کسانی که به هردوی این موارد : کتاب خدا و 12 جانشین پیامبر تمسک کردند و ایمان آوردند ، از انحراف در دین نجات یافتند .

اما کسانی هم بودند که بر مبنای اقوام پیشین ، به انحراف گرویدند و خود عامل تحریف در دین شدند ، که همان زورمداران جامعه بودند ؛

که پس از وفات رسول خدا ، مکتب خلفا را شکل دادند و پیروان خود را به انحراف کشیدند : هم در دین انحراف ایجاد کردند و هم در احادیث پیامبر .

اما در مکتب اهل بیت .ع از روز نخست پیامبر تمام آیاتی که بر ایشان وحی می شد را همراه با تفسیرش به امام علی .ع املا می فرمودند

و ایشان نیز همه را نوشته و یک به یک به امامان بعدی سپردند و ایشان نیز به شاگردان خویش آموختند تا با مراقبت بسیاری به دست ما برسد .

لذا احادیثی که در مکتب اهل بیت.ع نقل می شود ، بدون هیچ انقطاعی به پیامبر خدا می رسد .

اما در مکتب خلفا ، تفسیر قرآن (که همان حدیث پیامبر بود) را تا 100 سال منع کردند که در جامعه نشر پیدا نکند و بعد از آن هم چون نیاز جامعه

بالا گرفته بود ، وقتی اجازه نشر حدیث داده شد ، چون از روی شنیده ها روایت می کردند پر غلط بود و ضمنا نیز در زمان امویان احادیث جعلی بسیاری

در میان پیروانشان رواج داده شده بود که بعد از نشر حدیث هم جامعه پر از جعلیات بود و لذا به انحراف شدیدی کشیده شدند .

بحث در این زمینه چون بسیار مفصل است و قبلا در تاپیک زیر بحث شده ، پیشنهاد می کنم که مطالعه بفرمایید :

[COLOR=#NaNNaNNaN]« [COLOR=#NaNNaNNaN]سرگذشت حدیث پیامبر (ص) [COLOR=#NaNNaNNaN] ... »    

تا از سیر بحث اصلی مان دور نشویم .

تصویر
[External Link Removed for Guests]

Junior Member
Junior Member

پست توسط S.Galaxy »

خوندم، مشکلی که با این جمله ها ندارم، چون چندین بار خوندم ولی متاسفانه با عقلم جور در نمیاد...
من فکر نمیکنم که قرآن یا هر کتاب دیگه ای سخنان خدا باشه! درسته که شما در پستهای اول اشاره کردین که خدا با این همه بزرگ و مهربونیش برای بنده هاش دفترچه ی راهنما میفرسته، ولی من هنوز با این دفترچه راهنما و دین مشکل دارم...!
اهمیت دین را تو زندگی نمیبینم و بلعکس فکر میکنم که دین بعث میشه که ما خیلی مواقع چشمهامون به واقعیت بسته بشه...
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 27 بار

پست توسط aminjo0n »

چرا باید به 12 امام اعتماد کنیم؟مگه اونا آدم های عادی نیستن؟چرا میگن معصوم؟بهشون هم که وحی نمیشه.چرا هرچی گفتن باید قبول کنیم؟
من تا اینجا همشو (بطور قلبی)قبول دارم ولی از این به بعد نه!
یا سخنی داشته باش دل پذیر یا دلی داشته باش سخن پذیر
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

S.Galaxy نوشته شده:خوندم، مشکلی که با این جمله ها ندارم، چون چندین بار خوندم ولی متاسفانه با عقلم جور در نمیاد...
من فکر نمیکنم که قرآن یا هر کتاب دیگه ای سخنان خدا باشه! درسته که شما در پستهای اول اشاره کردین که خدا با این همه بزرگ و مهربونیش برای بنده هاش دفترچه ی راهنما میفرسته، ولی من هنوز با این دفترچه راهنما و دین مشکل دارم...!
اهمیت دین را تو زندگی نمیبینم و بلعکس فکر میکنم که دین بعث میشه که ما خیلی مواقع چشمهامون به واقعیت بسته بشه...

سلام

چند سوال :

1- عقل شما رو چه کسی بهتون داده ؟

2- آیا این عقل مخلوق هست یا نه ؟

3- اگر مخلوق هست ، آیا نیاز به راهنما داره که چطور ازش استفاده کنیم ؟

اگر مخلوق باشه ، توی قدم های قبل به این نتیجه رسیدیم که هر مخلوقی راهنما می خواد

حتی همین عقل با اینکه جزئی از انسان هست ، اما خودش یک مخلوقه (برای اینکه بفهمم چجوری از همین عقلم استفاده کنم باید چه کنم؟)

منتظر پاسخ سوال های بالا ، بصورت تک تک هستم تصویر

[HR]

aminjo0n نوشته شده:چرا باید به 12 امام اعتماد کنیم؟مگه اونا آدم های عادی نیستن؟چرا میگن معصوم؟بهشون هم که وحی نمیشه.چرا هرچی گفتن باید قبول کنیم؟
من تا اینجا همشو (بطور قلبی)قبول دارم ولی از این به بعد نه!

اگر قرار نیست چیزیو قبول کنید ، پس چرا سوال می کنید ؟ تصویر

اگر هم می دونید قراره چی بگیم ، بازم سوال کردن بی معنی میشه ! تصویر

اگر هم نمی دونید از این به بعد قراره چی بگیم ، چرا نشنیده چیزیو رد می کنید ؟ تصویر

چه کنیم ؟تصویر

Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 27 بار

پست توسط aminjo0n »

من که ادعایی ندارم میگم به نظر من اینجوری هست ، اگه می تونین منو قانع کنین.داریم بحث علمی و عملی می کنیم :ch:
یا سخنی داشته باش دل پذیر یا دلی داشته باش سخن پذیر
Junior Member
Junior Member

پست توسط S.Galaxy »

مخلوق من...خدا

بله...هست

درسته، عقل من هم راهنما میخواد...قبول هم دارم که نه تنهای کتاب خودمون قرآن و پیامبرمون حضرت محمد بندگان برگزیده ی خدا بودند بلکه بسیاری از پیامبرها و کتابهای دیگه هستند که گواه این هستند که خدا مخلوقاتش را بدون کمک نزاشته...!
مشکل من اینجاست که قرآن را کاملترین و اسلام را کاملترین دین نمیدونم بلکه کمکی از طرف خدا برای آگاه شدن مردم میدونم...ما از قرآن و اسلام یک غولی ساختیم که جوونها ازش فراری شدن...از وقتی که یادم میاد تو مدرسه زیر گوشم زمزمه کردن که اگر نماز نخونی و اگر فلان کار را نکنی جات جهنمه!!!
انقدر آدمها را دیدم که به ظاهر قرآن و اسلام چسبیدن و اصلا نمیدونن حضرت محمد هدفش چی بوده و هدف حسین از واقعه ی کربلا چه بوده که از اسلام بدم اومده....فقط چسبیدیم به عزاداریهاش...اینکه نشون بدیم حسینی هستیم با پوشیدن لباس سیاه و سینه زندن! چرا نمیام برا این جوونهایی که هیچی از دینشون نمدونن بگیم آقا، حسین به عزاداری من و تو نیاز نداره فقط پیرو راهی باش که حسین رفته...عشقی الهی که حسین بهش رسید...دلاور باش مثل اون...شجاع باش و ......!
به نظر من:
میشه برترینها را از هر مذهبی و کتابی گرفت و به بهترین نحوی که عقلت حکم میکنه و جواب گوست زندگی کنی...! چرا باید خودمون را مکلف کنیم به یک کتاب واحد؟ من چرا باید نماز را به زبانی بخونم که اصلا نمیفهمم چی میگم؟
الان تصور من از حضرت محمد با توجه به آنچه که شنیدم و خوندم یک آدم بسیار سخت گیری است و خدا هم با توجه به گفته ها و روایتها بسیار سختگیر تر از ایشون...! مگه ما همیشه نمیگیم خدا رحیمه؟مهربان ترین مهربانها؟
چرا مایی که هیچی از جهان بعد از مرگ نمیدونیم، جهنم را به بدترین شکل ممکن برا آدمها مجسم میکنیم که آدم از زندگی کردن سیر میشه!!! کوچکترین اشتباهاتی را خرده میگیریم و خودمون جای افراد را با توجه به ظاهر و رفتارشون معلوم میکنیم که جهنمی هستند یا بهشتی!!!
آخرین ويرايش توسط 1 on S.Galaxy, ويرايش شده در 0.
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

S.Galaxy نوشته شده:

مخلوق من...خدا

بله...هست

درسته، عقل من هم راهنما میخواد...قبول هم دارم که نه تنهای کتاب خودمون قرآن و پیامبرمون حضرت محمد بندگان برگزیده ی خدا بودند بلکه بسیاری از پیامبرها و کتابهای دیگه هستند که گواه این هستند که خدا مخلوقاتش را بدون کمک نزاشته...!
مشکل من اینجاست که قرآن را کاملترین و اسلام را کاملترین دین نمیدونم بلکه کمکی از طرف خدا برای آگاه شدن مردم میدونم...ما از قرآن و اسلام یک غولی ساختیم که جوونها ازش فراری شدن...از وقتی که یادم میاد تو مدرسه زیر گوشم زمزمه کردن که اگر نماز نخونی و اگر فلان کار را نکنی جات جهنمه!!!
انقدر آدمها را دیدم که به ظاهر قرآن و اسلام چسبیدن و اصلا نمیدونن حضرت محمد هدفش چی بوده و هدف حسین از واقعه ی کربلا چه بوده که از اسلام بدم اومده....فقط چسبیدیم به عزاداریهاش...اینکه نشون بدیم حسینی هستیم با پوشیدن لباس سیاه و سینه زندن! چرا نمیام برا این جوونهایی که هیچی از دینشون نمدونن بگیم آقا، حسین به عزاداری من و تو نیاز نداره فقط پیرو راهی باش که حسین رفته...عشقی الهی که حسین بهش رسید...دلاور باش مثل اون...شجاع باش و ......!
به نظر من:
میشه برترینها را از هر مذهبی و کتابی گرفت و به بهترین نحوی که عقلت حکم میکنه و جواب گوست زندگی کنی...! چرا باید خودمون را مکلف کنیم به یک کتاب واحد؟ من چرا باید نماز را به زبانی بخونم که اصلا نمیفهمم چی میگم؟
الان تصور من از حضرت محمد با توجه به آنچه که شنیدم و خوندم یک آدم بسیار سخت گیری است و خدا هم با توجه به گفته ها و روایتها بسیار سختگیر تر از ایشون...! مگه ما همیشه نمیگیم خدا رحیمه؟

من کاملا منظور شما رو میدونم و علت سوال کردن رو هم

و ممنونم که صمیمانه بهش اشاره می کنید ، و هدفمون هم حل همین مورد سوم هست .

اما در مورد 1 واقعا سوال دارم ؟

شما عقلتون رو چجوری آفریدید ؟

چون عقل یک نیرو هست ، مثل نیروی جنسی یا نیروی اراده یا نیروهای دیگر بدن .

درسته که محصولش اندیشه هست ولی نباید ایندو رو باهم قاطی کرد .

فعلا روی خود این نیرو سوال دارم ، چون گفتید " مخلوق من " می خواستم ببینم چطوری خلقش کردید ؟

Junior Member
Junior Member

پست توسط S.Galaxy »

شما عقلتون رو چجوری آفریدید ؟

فکر میکنم با فکر کردن زیاد...!
البته غقل را که خدام بهم داده و من باید به کارش مینداختم با فکر کردن به انچه که میبینم و میشنوم...
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

سلام و سپاس

طبق معمول سعی می کنم ابتدا تفکیک شده پاسخ بدم و در اخر یک نتیجه گیری کلی کنیم .

اول در مورد عقل ؛ یکی از مهم ترین نیروهایی است که خداوند در بشر قرار داده و حجّت الهی نام گرفته در آموزه های دینی ما ،

چیزی که با دادنش به بشر در قیامت ازش سوال خواهد شد که با این عقل چه کردید و چطور ازش استفاده کردید .

اما شناخت ماهیت عقل خیلی مهمه ، یعنی در عین نیرومندی یکسری ظرافت هایی هم داره:

از جمله اینکه با توجه به داده هایی که بهش داده میشه ممکنه درست عمل کنه و یا غلط .

لذا زمینه هایی که در عملکردش تاثیر گذار هستند خیلی مهمه .

یک مثال می زنم ، شما عدد 13 انگلیسی رو تصور کن . (یک خط عمودی با یک 8 نصفه )

اگر قبل از این عدد شما حرف A رو قرار بدی ، ذهن تصور می کنه که این یک B بوده که خط عمودیش دقیقا به اون 8 نصفه نچسبیده

اما اگر قبل از 13 شما عدد 12 بگذاری ، ذهن تشخیص می ده که این 13 هست نه چیز دیگه !

پس خیلی مهمه که زمینه ذهنی چی باشه و داده ها به چه صورتی بهش داده بشه ... نمی خوام این بحث رو بکنم که پس هرچیزی نسبی هست .

اما تا حدودی مشخص میشه که عقل همیشه ثابت عمل نمی کنه و ممکنه با تغییر زمینه ، عملکردش هم تغییر پیدا کنه .

لذا خود عقل به آدم میگه که بهتره داده های صحیحی بهش بدم تا عملکرد بهتری هم داشته باشه .

همه حرفی که ما از اول می خواستیم بزنیم همین بود ، یعنی استفاده از بهترین داده ها .

خوب بریم سراغ همون داده ها .

شما گفتی چه عیبی داره از بقیه کتب آسمانی هم استفاده کنیم ؟

هیچ عیبی نداره ...

همه این کتب در یک سلسله و با یک هدف در اختیار بشر قرار گرفته . اما چند مطلب مهم اینجا هست :

اول اینکه باز هم بنابر حکم عقل باید از بهترین داده ها استفاده کنم و مثلا از توراتی استفاده کنم که آلوده به تحریف نشده باشه چون ممکنه منو از راه اصلی منحرفم کنه .

اگر از سلسله اوصیایی که قبلا توضیحشو دادیم کتابی یا مطالبی از اون کتاب به دست ما برسه خوب مطمئن تره .

برای همین ما اعتقاد داریم که تورات و انجیل و سایر کتب ، بصورت تحریف نشده اش ،

نبی به نبی و وصی به وصی دست به دست شده تا به خاتم پیامبران و اهل بیت او رسیده و ایشان هم
در جاهای بسیاری از این کتب برای ما نقل کرده اند .

پس اصلا اینکه باید از همه کتب آسمانی بهره گرفت را ما از ایشان یاد گرفته ایم .

مثالی می زنم از اینکه پیشوایان ما که در ادامه همان سلسله اوصیا بودند هم از این کتب نقل کرده و بهره برده اند ،

امام علی ع می فرمایند :

اخترت من التوراة اثني عشر آية فنقلتها الي العربية و انا انظر اليها في كل يوم ثلاث مرات(بقیه متن عربی رو نمی ذارم که طولانی نشه) :

دوازده آيه از تورات انتخاب كردم و به عربي ترجمه كردم و هر روز سه مرتبه در آنها مي نگرم:

1- اي فرزند آدم! از سلطاني بيم نكن تا زمانيكه سلطنت من بر تو پايدار است و سلطنت من بر تو ابدي ست.

2 - اي فرزند آدم! تا مرا مي يابي با ديگري انس مگير كه خزانه هاي من هميشه مملو است.

3- اي فرزند آدم!تا مرا مي يابي با كسي طرح الفت نينداز كه هروقت مرا بخواهي به تو نزديك و با تو مهربانم

4- اي ادمي زاده! همانا من تو را دوست دارم پس تو هم مرا دوست بدار

5- اي آدميزاده تا از پل صراط نگذري از قهر من ايمن مباش

6- همه چيزها را براي تو آفريدم و تو را براي خودم در حاليكه تو از من مي گريزي؟

7- ترا از خاك سپس از نطفه آنگاه از مضغه آفريدم و در خلقت تو در نماندم. آيا از گرده ناني كه مي خوري در مي مانم؟

8– اي فرزند آدم! به خاطر خود بر من غضب مي كني و به خاطر من بر خود خشم نمي گيري؟

9 - اي فرزند آدم! تكليف هاي من بر عهده ي توست و رزق تو بر عهده ي من ، اگر تو در تكاليف من با من مخالفت كني من در روزي تو با تو مخالفت نمي كنم

10 – اي فرزند آدم! همه تو را براي خودشان مي خواهند و من تو را براي خودت، از من مگريز

11- اي فرزند آدم! روزي فردا را از من مطالبه نكن همان طور كه من عمل فردا را از تو مطالبه نمي كنم.

12- اي فرزند آدم! اگر به آنچه قسمت تو كردم راضي شوي قلب و بدنت را آسوده مي كنم و ستوده باشي

اگر ناراضي شوي دنيا را بر سرت مسلط مي كنم تا چون آهوي بيابان بدنبالش بدوي و جز به مقدار روزي نيابي و دچار نكوهش گردي.

منبع: المواعظ العددية ، الباب الثاني عشر، الفصل الثاني ص 255  

دقت کنید ، که می فرمایند روزی سه بار به آنها می نگرم .

پس هیچ مشکلی با کتب مقدس نداریم ، چرا که همگی الهی اند . فقط مشکل این است که کتب موجود با کتب اصلی فرق دارند و تحریف در آنها رخ داده .

برای همین بهتر می دانیم که از افراد مطمئن بگیریم .

پس اگر کسی به شما گفت قرآن بخوانید ، به این معنی نیست که دیگر کتب را نخوانید . (قبول دارم که در نظام آموزشی و تربیتی خانواده و جامعه اشتباه زیاد است)

اما راهِ یافتن حقیقت بسته نیست .

فقط باید با احتیاط جلو رفت ، چون زمانی برای ریسک کردن و چشم بسته جلو رفتن وجود ندارد . قیامت مقابل چشمان ماست ،  

حکم می کند که مطمئن ترین راه هارا برای دریافت بهترین داده ها انتخاب کنیم .

ببخشید که طولانی شد ، اما هنوز خیلی مطالب مونده که نگفتم ، مثل چرایی کامل بودن آخرین دین ؟ تفاوت قرآن با سایر کتب آسمانی و ...

اگر تا اینجا سوالی هست بفرمایید ، اگر هم نیست که بریم قدم بعدی ... :razz:  

ارسال پست

بازگشت به “پرسش و پاسخ”