*دانستنیهای قرآنی -قبلی رو جواب بده و از بعدی یه سوال بپرس*

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

Re: *دانستنیهای قرآنی -قبلی رو جواب بده و از بعدی یه سوال بپرس*

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکم

و اما سوال : 

در سوره صافات و انبيا داستان حضرت يونس(ع) بيان شده است

ترك اولاي حضرت يونس(ع) چي بود؟؟ 

صبر و تحمل کم داشتن .

خداوند در قرآن به پیامبر صلی الله علیه واله و السلم فرمود :

فاصبر لحکم ربّک و لاتکن کصاحب الحوت إذ نادی و هو مکظوم .

لولا أن تدارکه نعمةٌ من ربّه لنُبذ بالعراء و هو مذموم .

فاجتباه ربّه فجعله من الصّالحین

( سوره‌ قلم، آیات 45ـ 48. )

در امتثال حکم پروردگارت شکیبا باش و مانند همدم ماهی (حضرت یونس علیه‌السلام) مباش؛ آن گاه که اندوه زده ندا داد.

اگر لطفی از جانب پروردگارش تدارک حال او نمی‌کرد، قطعاً نکوهش شده بر زمین خشک انداخته می‌شد.

پس، پروردگارش او را برگزید و از شایستگانش گردانید . (تفسیر کبیر، ج 21، ص 214ـ 215)

[HR]

اما سوال :

خداوند قرآن را چنین ضمانت کرده است : «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ » سوره حجر آیه 9

ادله ای که میتونیم بیاریم برای اثبات این آیه چی میتونه باشه ؟
تصویر
Iron
Iron
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 166 بار
سپاس‌های دریافتی: 279 بار

پست توسط عاشورايي »

با سلام
سوال كمي مبهم است ، و به نظرم به خاطر همين است تا كنون كسي به باسخ آن اقدامي نكرده و تايبك به اين خوبي مدتي است معطل شده ،

ادله اثبات اين آيه يعني جي؟ :-(

به نظرم منظور شما (مائده آسماني) : ادله اي كه بر عدم تحريف قرآن كريم با توجه به اين آيه مي توانيم ذكر كنيم جيست؟ (بنده اين سوال رو جواب مي دهم اكَر منظور ديكَري داشتيد بفرماييد تا بحث ادامه يابد )

مسئله تحريف (يا عدم تحريف) قرآن يكي از وسيع ترين و بحث برانكَيز ترين مباحث علوم قرآني است كه اجمالا در ميان علماي فريقين موافقين و مخالفيني دارد و هر دو طرف ادله اي براي اثبات مدعاي خود ذكر كرده اند. اما قطعا نوع علماي شيعه و سني نظر بر عدم تحريف قرآن كريم دارند و يكي از ادله آنها همين آيه مباركه است.

جواب مختصر مفيد (كه رويه اين تايبك است) براي اين سوال با ترجمه آيه مشخص خواهد شد :
(البته اين دليل نقلي است و طبعا درون ديني خواهد بود ) خداوند در اين آيه تنزيل قرآن را با تأكيدات فراوان به خود نسبت داده و حفظ و نكَهداري از آن را به عهده كَرفته است. برخي تأكيدات اين آيه عبارتند از : جمله اسميه بودن ، إنا ، نحن ، إنا دوم ، ل تأكيد كه بر سر حافظون .

خداوند قادر متعال مي شخصا حفظ و صيانت قرآن را به عهده كَرفته است ، و شخصا حفظ آن را براي حكمتهايي (هدايت مردم و اتمام حجت و ...) تضمين كرده است ، (دوستان حتما توجه دارند كه اين آيه بر صرفه بودن دلالتي ندارد) حال كه جنين است جكَونه مدعيان تحريف قرآن مي توانند مضمون صريح اين آيه را جواب دهند ؟!! خداوند در اين آيه خود خبر از عدم تحريف قرآن مي دهد .

كه برخي از علما بر اين استدلال خرده كَرفته اند و جواب دادند كه (اولا شايد منظور از ذكر در اين آيه بيامبر اكرم باشد (كما اينكه در جاهاي ديكَر هم استفاده شده)، ثانيا ممكن است خود اين آيه مورد تحريف قرار كَرفته باشد و كه قطعا اين جواب به خاطر درون ديني بودن اين جواب است)

اما سؤال ( البته ببخشيد سوال بنده حديثي قرآني است )

با توجه به حديث شريف و متواتر ثقلين ( إني تارك فيكم الثقلين كتاب الله و عترتي أهل بيتي ...) جكونه مي توان وجود امام عصر و صاحب زمان را اثبات كرد ؟!
Iron
Iron
محل اقامت: اصفهان
سپاس‌های ارسالی: 456 بار
سپاس‌های دریافتی: 371 بار

پست توسط divoone110 »

به نام خدا
با سلام به همه دوستان قرآنی

من نمیخواهم به سوال دوست عزیزم جناب عاشورائی جواب بدهم ( هر چند اصل جواب به نظر اسان می رسد) بلکه مزاحم شدم تا یک پیشنهاد بدهم.
به نظر حقیر بسیار نیکوست که دوستان فعال تاپیک یک سوره را مقرر و معین کنند و از متن و بطن همان سوره طرح سوال و ارائه جواب کنند.اینکار چند مزیت دارد که برخی بدین قرار است:
- باعث میشود یک سوره چندین و چند بار قرائت شود.
- به معانی و مفاهیم و حتی تفاسیر آن دقت و توجه شود.
- نکات مهم آن سوره از دید افراد مختلف بیرون کشیده شود.
- مشارکت کاربران اسان تر و بیشتر شود چون منبع سوال و جواب مشخص و محدود است.
- و خیلی فوائد دیگر
اگر دوستان و فعالین تاپیک پسندیدند بعد از پاسخگوئی به سوال جناب عاشورائی با ذکر نام یک سوره ، از آن طرح سوال کنند و بقیه هم به پیروی از تاپیک از همان سوره سوال بپرسند تا معانی و مفاهیم آن در ذهنها و دلها نقش ببند.(سوره ها را زود به زود عوض نکنید).
دوستان عزیز این صرفا یک پیشنهاد بود.

سوال تاپیک :

عاشورايي نوشته شده:
اما سؤال ( البته ببخشيد سوال بنده حديثي قرآني است )

با توجه به حديث شريف و متواتر ثقلين ( إني تارك فيكم الثقلين كتاب الله و عترتي أهل بيتي ...) جكونه مي توان وجود امام عصر و صاحب زمان را اثبات كرد ؟!

در کوچه های شهر و در انظار مردمان

دیوانه وار نعــــره زنــــم رو به آسمـــان

آن دم که خواست حب علی از دلم رود

ای خالق جهان به دمی جان من ستان

[External Link Removed for Guests]
Iron
Iron

پست توسط عاشورايي »

به نظرم طرح خيلي خوبيه ،
:smile: :smile: :smile:
اكَر خدا توفيق بده بنده هم تو اون تابيك فعاليت خواهم كرد. فقط بايد مواظب باشيم كه برداشتها طبق اصول و قوانين معرفتي و تفسيري ارائه بشه تا خداي ناكرده مصداق تفسير به رأي نشه. جون بسيار نكوهش شده
روايتي از حضرت رسول است كه ايشان فرموده اند : من فسر القرآن برأيه فليتبّوء مقعده من النار . أعاذنا الله من النار و من كل بلية.

در واقع بنده يكي از آفات اين طرح رو بيان كردم تا كَرفتار آن نشيم ، اما به نظرم طرح بسنديده و مفيدي مي تواند باشد.

بنده منتظر آغاز اين تايبك جديد هستم ، به نظرم خود شما دوست عزيز (divoone110 ) كه مبتكر اين طرح بوديد ، اين تايبك رو ايجاد كنيد و خودتون سوره اي و سؤالي از آن مطرح كنيد .
:montazer:
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکم

پیشنهاد خوبی هست ، منم پیشنهاد میدم زیر همین تاپیک باشه . چون این تاپیک هم به اسم دانستنیهای قران هست .

یه پست بزنید یه سوره رو معرفی کنید از اون سوره سوالات طرح بشه . فقط از سوره های کوتاه استفاده بشه .

اینطوری خیلی بهتره و مخاطب جذب میشه .

موفق باشید تصویر
تصویر
Iron
Iron

پست توسط divoone110 »

الله الرحمن الحیم

خیلی مشتاق بودم که دوست خوبمون جناب TAVVAB عزیز حاضر می بودند و خودشون به عنوان بنیانگزار این تاپیک این طرح رو هم کلید می زدند.در غیاب این عزیز بهتر بود بزرگان انجمن و این تاپیک به نیابت از ایشون شروع میکردند. اما انگار فال به نام من دیوانه زده شد.
من به نیابت از شما عزیزان شروع میکنم و همین جا تمام ثواب این کار رو به کاربران فعال این تاپیک علی الخصوص بنیانگزارش هدیه میکنم و جز دعای خیر چشم داشتی ندارم.

با نام خدا و با یاد خدا و برای خدا شروع میکنیم. ربّ یسّر و لا تعسْر ، سهّل علینا یا رب العالمین.

چون میخواهیم که از طرح فایده ای عایدمان گردد حقیر با سوره حجرات شروع میکنم.در ابتدا مختصری پیرامون سوره:

محتواى سوره حجرات‏

در اين سوره كه بيش از هيجده آيه ندارد مسائل بسيار مهمى در ارتباط با شخص پيامبر و جامعه اسلامى نسبت به يكديگر مطرح شده، و از آنجا كه بسيارى از مسائل مهم اخلاقى در آن عنوان گرديده مى‏توان آن را" سوره اخلاق و آداب" ناميد.

روي هم رفته بخشهاى مختلف اين سوره را اينگونه مى‏توان خلاصه كرد:
بخش اول: آيات آغاز سوره است كه آداب برخورد با پيشواى بزرگ اسلام پيغمبر اكرم ص، و اصولى را كه مسلمانان در محضر او بايد به كار بندند، بيان مى‏كند.

بخش دوم
: اين سوره مشتمل بر يك سلسله اصول مهم" اخلاق اجتماعى" است كه به كار بستن آنها محبت و صفا و صميميت و امنيت و اتحاد را در جامعه اسلامى حفظ مى‏كند، و به عكس فراموش كردن آنها مايه بدبينى و نفاق و پراكنده‏گى و ناامنى است.

بخش سوم
: دستوراتى است كه مربوط به چگونگى مبارزه با اختلافات و درگيريهايى است كه احيانا در ميان مسلمانان روى مى‏دهد.

بخش چهارم
: از معيار ارزش انسان در پيشگاه خدا و اهميت مساله تقوى سخن مى‏گويد.

بخش پنجم
: روى اين مساله تاكيد دارد كه ايمان تنها به گفتار نيست بلكه بايد علاوه بر اعتقاد قلبى آثار آن در اعمال انسانى، و در جهاد با اموال و نفوس آشكار گردد.

بخش ششم
: از اين بحث مى‏كند كه اسلام و ايمان يك هديه بزرگ الهى براى مؤمنان است، بجاى اينكه در پذيرش آن منتى بگذارند بايد فوق العاده ممنون و شكرگزار باشند كه مشمول اين هديه شده‏اند.

و بالآخره بخش هفتم كه آخرين قسمت اين سوره است از علم خداوند و آگاهى او از همه اسرار نهان عالم هستى و اعمال انسانها سخن مى‏گويد كه در حقيقت به منزله ضامن اجرا است براى تمام بخشهايى كه در اين سوره آمده است.

نامگذارى اين سوره به سوره" حجرات" به تناسب آيه چهارم اين سوره است كه اين كلمه در آن به كار رفته و تفسير آن را به زودى خواهيم دانست.

فضيلت تلاوت اين سوره

در فضيلت تلاوت اين سوره همين بس كه در حديثى از پيامبر گرامى اسلام صلی الله علیه و اله مى‏خوانيم:

من قرأ سورة الحجرات اعطى من الاجر عشر حسنات بعدد من اطاع اللَّه و من عصاه

" هر كس سوره" حجرات" را بخواند به عدد تمام كسانى كه خدا را اطاعت يا عصيان كرده‏اند ده حسنه به او داده مى‏شود"!.

و در حديث ديگرى از امام صادق ع آمده است:

من قرأ سورة الحجرات فى كل ليلة، او فى كل يوم، كان من زوار محمد (ص)

" هر كس سوره حجرات را در هر شب يا هر روز بخواند از زائران محمد ص خواهد بود".

بديهى است اين همه حسنات به عدد مطيعان و عاصيان در صورتى است كه اعمال هر يك از اين دو را كه در آيات اين سوره منعكس است دقيقا در نظر بگيرد، و در آن بينديشد، و مسير خود را بر اولى منطبق و از دومى جدا سازد.
و نيز نائل شدن به زيارت شخص پيامبر ص فرع بر اين است كه آدابى را كه در اين سوره در رابطه با شخص او آمده عملا به كار گيرد، چرا كه تلاوت همه جا مقدمه عمل است.

نقل از تفسير نمونه

اما سوال بنده:

امروزه شاهد انواع دستکاری ها در دستورات الهی هستیم.شکلهای مختلف اداب و رسوم غیر اسلامی، تحریم و تحلیل های من در آوردی، مصلحت اندیشی های نا بجا و ... را میبینیم . کدام آیه از این سوره مومنین را از این کارها باز میدارد؟متخلف از دستور از نظر ایمان و تقوا چه حکمی پیدا میکند؟(قابل برداشت از همان ایه). 

Iron
Iron

پست توسط divoone110 »

سلام دوستان

حیفه تاپیک به این خوبی رو زمین بمونه ها :ghose:

من این پست رو می فرستم تا دوباره تاپیک بیاد بالا، اما این بار فعالتر باشید.فکر نمیکنم سوالم سخت باشه.

اگر میبیید طرح فعلی خوب نیست عوضش کنید و روال جدیدی رو در پیش بگیرید اما بیخیال کار نشید. :AA:

یا علی :razz:

Administrator
Administrator
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

سلام

تاپیک بسیار خوبی است ، تبدیل به مهم شد.

:razz:
Iron
Iron

پست توسط عاشورايي »

:-o
خودم جواب ميدم ، (يعني سعي مي كنم كه جواب بدم) اما قبلش مي خوام سوال خوب خودم رو هم كه كسي جواب نداده هم جواب بدم : (مثل اينكه بايد خودمون سوال كنيم خدمون هم جواب بديم ) :eek:

سؤال من اين بود كه :

جواب : (مختصر)
وجود حضرت ولي عصر (عج) با أدله عقلي و نقلي فراواني قابل اثبات است ، يكي از اين ادله همين حديث شريف ثقلين نزد فريقين به حد تواتر نقل شده است (اين روايت يكي از معدود رواياتي است كه تواتر آن هم متواتر است :grin: ) .
أما شاهد ما قسمت نهايي اين روايت است آنجا كه مي فرمايد : و لن يفترفقا حتى يردا عليّ الحوض . بيامبر اكرم (ص) مي فرمايند اين دو (قرآن و عترت) هركَز و تا روز قيامت از يكديكَر جدا نمي شوند ، يعني همواره با هم هستند ؛ كتاب خدا ، قرآن كريم اكنون در ميان مسلمانان وجود دارد كسي در ثبوت و اثبات آن شكي ندارد ، أما عترت بيامبر اعظم كه همواره با قرآن است اكنون كجاست ؟! :-(

آري طبق حديث شريف هر زماني كه قرآن وجود دارد (كه هميشه وجود داشته است) عترتي كه (ما إن تمسكتم بها لن تضلوا أبدا ) هم قطعا وجود خواهد داشت ! ، و اكنون عترتي جز بقية الله الأعظم مصداق خارجي ندارد. (بنفسي أنت من نازح ما نزح عنا)

أما جواب سوال سوره حجرات :
به نظر من معنا را مي توان از آيه اول برداشت كرد آنجا كه مي فرمايد :

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ {الحجرات/1}

جرا كه در اين آيه تأكيد شده كه برخدا و بيغمبر بيشي نكَيريد و تقوى بيشه كنيد و به نظر مي رسد اين همان تحریم و تحلیل های من در آوردی، مصلحت اندیشی های نا بجايي است كه جناب divoone110 از آن ياد كرده اند أما قسمت دوم سوال را در اين آيه نمي بينم وأتقوا الله نشاني از اين معنا ندارد. جرا كه اثبات شيء نفي ما عدا نمي كند.

اما آيه شريفه ذيل بي ارتباط به اين سوال هم نمي تونه باشه :
إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا وَجَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أُوْلَئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ {الحجرات/15} قُلْ أَتُعَلِّمُونَ اللَّهَ بِدِينِكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ {الحجرات/16}

جناب divoone110 زور ما همين بود شما ببخشيد اكَر نيازي به تصحيح يا تكميل باسخ هست (كه هست) بفرماييد تا من سوال ببرسم :o
Moderator
Moderator
محل اقامت: آذربایجان
سپاس‌های ارسالی: 2903 بار
سپاس‌های دریافتی: 3754 بار

پست توسط قهرمان علقمه »

بسم رب الحسین  

سلام

به نظر بنده آیه 12 سوره حجرات سوال جواب جناب divoone110

هستش

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِيمٌ [FONT=traditional arabic]﴿12﴾ 
[FONT=traditional arabic] 
[FONT=traditional arabic] [FONT=Times New Roman] حـسن ظن و خوش گمانى بايد بر جامعه اسلامى حاكم باشد, يعنى بايد مسلمانان در سلوك و رفتارشان به گونه اى باشند كه مظهر حسن نيت بوده , هرگز مايه سؤال و بدگمانى قرار نگيرند.   
 [FONT=Times New Roman]و نيز در كارهاى شخصى يكديگر به كنجكاوى و تجس س برنخيزند,كه اين خود مايه سوءنيت است , عيب جويى نكنند, و درصدد برملا ساختن كاستيهاى افراد نباشند .(آيه 12)  
 [FONT=Times New Roman]  
 [FONT=Times New Roman]حالا بنده نمی گم که جوابم درست است ولی جواب جناب عاشورایی   
 [FONT=Times New Roman]  
 [FONT=Times New Roman]که فرمودن آیه 1 نیز درست نیست   
 [FONT=Times New Roman]  
 [FONT=Times New Roman]پيشى نگرفتن بر مسؤولان و اولياى امور و همواره پيرو بودن و سرتسليم فرود آوردن در مقابل آنان .( آيه 1) 

یامهدیتصویر التماس دعا  تصویر  
  [FONT=traditional arabic]

ارسال پست

بازگشت به “فعالیتهای جمعی”