تحریف سیره و سنت پيامبر اكرم (ص) توسط معاويه

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 1712 بار
سپاس‌های دریافتی: 2245 بار
تماس:

تحریف سیره و سنت پيامبر اكرم (ص) توسط معاويه

پست توسط محب فاطمه »

بسم الله الرحمن الرحیم  

تحریف سیره و سنت پيامبر صلي الله عليه و اله توسط معاويه   

مقدمه

از ميان دشمنان اسلام تنها طايفه‏اي که لحظه‏اي دست از عداوت و دشمني با پيامبر و مسلمانان برنداشت، طايفه بني اميه بود.

سرکرده اين طايفه ابوسفيان بود؛ او کسي بود که تا پيش از فتح مکه، يکي از دشمنان سرسخت اسلام و مسلمانان به حساب مي‏آمد..

او کسي بود که جنگ بدر، احد و احزاب را به قصد نابودي اسلام راه‏اندازي کرد و تا فتح مکه لحظه‏اي عقب ننشست و فرزندش معاويه ـ که در فساد، طغيان و بي‏ديني، کمتر از پدر خود نبود ـ از همان اول بناي مخالفت با پيامبر و اهل بيت او را گذاشت.

پس از شهادت اميرمؤمنان عليه‏السلام بدترين فشارها را عليه شيعيان و پيروان آن حضرت روا داشت.
و مي‏توان گفت کسي که بيش‏ترين لطمه را به پيکره اسلام و مسلمانان وارد کرد، معاويه بود؛ چرا که او طي پنجاه سالي که برمسلمانان مسلّط شده بود، نه تنها بسياري از حُرمت‏ها را شکست بلکه در تحريف سيره و سنت پيامبراکرم صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم تلاش زيادي کرد.

اميرمؤمنان عليه السلام که بهتر از هرکس ديگري سابقه ديرينه اين طايفه و علي‏الخصوص معاويه را مي‏دانست، طي‏نامه‏اي به مردم عراق به اين مسئله اشاره کرده و چنين خاطر نشان مي‏سازد:

«بدانيد که شما مردم عراق با کساني رو به رو شده‏ايد که طُلَقاء (آزاد شدگان) و فرزندان طلقاء هستند، و با گروهي مي‏جنگيد که به زور و به اکراه اسلام آورده‏اند. آنان از دشمنان خدا و سنت پيامبر و قرآن مجيد و پيروان احزاب و بدعت‏ها مي‏باشند.»[1] .  

و در خطبه ديگري به هنگام تشويق ياران خود به هنگام رفتن به جنگ عليه معاويه فرمود:

[COLOR=#0070c0]«پيش به سوي دشمنان خدا و سنت و قرآن مجيد؛   
 [COLOR=#0070c0]به سوي باقي ماندگان احزاب و قاتلان مهاجران و انصار.»[2]   

(1) شرح نهج البلاغه ، ابن ابي الحديد ، ج2 ، ص32
(2) الغدير ، ج1  
تصویر
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

Re: تحریف سیره و سنت پيامبر اكرم (ص) توسط معاويه

پست توسط محب فاطمه »

روش‏هاي معاويه در تحريف سيره نبوي

برخوردهاي زشت و زننده معاوية بن ابي‏سفيان با راويان حديث نبوي، نشان دهنده عمق کينه توزي و حقد و حسد او نسبت به پيامبر و يارانش مي‏باشد.
او گاهي با شنيدن حديثي از پيامبر، با نشان دادن حرکات زشتي از خود، راوي و روايت را به باد مسخره و استهزاء مي‏گرفت که نمونه‏هاي زير بهترين گواه ما است:

تمسخر سعد

علاّمه اميني از طبري از ابن أبي‏نجيح نقل کرده: وقتي که معاويه جهت اداي مراسم حج به مکه آمده بود، پس از طواف به سوي دارالندوه رفت در حالي که سعد بن ابي‏وقاص او را همراهي مي‏کرد.
معاويه او را بر تخت در کنار خود نشانيده و شروع به دشنام دادن به علي عليه‏السلام کرد.

سعد گفت: مرا در کنار خود نشانيده و علي عليه‏السلام را دشنام مي‏دهي؟! به خدا سوگند اگر يکي از صفات علي عليه‏السلام در من بود، برايم بهتر بود از آنچه که آفتاب بر آن بتابد...[1] .

علاّمه اميني در ادامه اين ماجرا، از ابن عايشه و ديگران نقل کرده:

وقتي سعد چنين گفت، بلافاصله از جاي خود برخاسته تا برود، معاويه بادي از خود خارج کرده و گفت:

بنشين تا جواب خود را دريافت کني، تاکنون در نزد من اين گونه پست و فرومايه جلوه نکرده بودي. اگر چنين است که تو مي‏گويي، پس چرا با او بيعت نکردي در حالي که اگر من چنين چيزي از پيامبر شنيده بودم تا زنده بودم خدمتگزارش مي‏بودم.. [2] .

تمسخر ابوقتاده

و آن روزي که معاويه وارد مدينه شد، ابوقتاده با او رو به رو گشت. معاويه گفت: اي ابوقتاده! به جز شما گروه انصار، همه مردم با من ديدار کردند. چه چيز مانع شد که به ديدنم نياييد؟

ابوقتاده گفت: چهارپايانمان همراه ما نبود.

معاويه گفت: پس شتران شما چه شدند؟

ابوقتاده گفت: آن‏ها را در آن روزي که در پي تو و پدرت در جنگ بدر بوديم، پي کرديم.

سپس گفت: پيامبر به ما فرمود که ما پس از او سختي‏ها و مشکلاتي خواهيم ديد.

معاويه گفت: در اين صورت به شما چه دستوري داده است؟

ابوقتاده گفت: ما را به صبر و شکيبايي دستور داده است.
معاويه گفت: پس صبر کنيد تا وي را ملاقات کنيد.[3]

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) الغدير، ج7، ص257
(2) همان ، ص258
(3) تاريخ الخلفاء ، ص132
تصویر
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محب فاطمه »

اهانت و اخراج

روزي ابوبکره در مجلس معاويه حاضر شد. معاويه گفت: اي ابابکره! براي ما حديث بگو.

أبوبکره گفت: از رسول خدا شنيدم که مي‏فرمود: سي سال، خلافت است و سپس، پادشاهي خواهد شد. ع

بدالرحمن بن ابي‏بکره گويد: من نيز در آن موقع همراه پدرم بودم، پس معاويه با شنيدن اين حديث، دستور داد تا با پس گردني ما را از آن جا بيرون کردند.[1] .

تهديد ناقلان حديث

از جمله کارهايي که معاويه در رابطه با منع و جلوگيري از احاديث رسول اللّه انجام داد، اين بود که برخي از ياران رسول خدا صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم را در صورت نقل روايت، به کشتن تهديد کرده بود.
نصربن مزاحم مي‏نويسد: معاويه کسي را به سراغ عبداللّه بن عمر فرستاده، به او گفت: اگر بشنوم که حديثي را نقل کرده باشي، گردن تو را خواهم زد.[2] .

برخورد با سيره و سنت پيامبر

حقد و کينه ديرينه معاويه او را وامي‏داشت که به سخنان درباره پيامبر نيز نگاه ديگري کند، بدين جهت از همان اول بنا را بر اين گذاشت که سخنان و سنت پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم را جعل و تحريف و تغيير و همچنين با تجاهل و تغافل و انکار بلکه اظهار رأي در برابر سنت پيامبر و ده‏ها برنامه ديگر براي محو سنت، و تلاش مستمر و پي‏گير براي از بين بردن سيره و سنت پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم داشته باشد.

به عنوان نمونه:

توبيخ راويان و به فراموشي سپردن روايات

معاويه از کساني بود که بر خلاف سنت رسول اللّه صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم، بازار رباخواري را در شام رواج داده بود و اگر فردي در اين باره سخن مي‏گفت، در برابرش سخت موضع مي‏گرفت. و در برخي موارد از راوي مي‏خواست تا از ذکر حديث نبوي خودداري کند.

آورده‏اند که: عبادة بن الصامت در شام ديد که که شاميان در داد و ستد خود ظرف نقره‏اي را با دو برابر با ظرف نقره‏اي ديگر مي‏فروشند.

به نزد آن ها رفته، اظهار داشت: اي مردم! هرکه مرا مي‏شناسد که مي‏شناسد و هرکه مرا نمي‏شناسد، من عبادة بن الصامت هستم؛ بدانيد که در شب پنج شنبه در آخرين ماه رمضان از پيامبر شنيدم که مي‏فرمود:
«طلا بايد با طلا به وزن يکديگر بدون هيچ زيادي داد و ستد شود، پس هرچه زياد باشد ربا مي‏باشد...»

مردم پس از شنيدن اين حديث از اطراف او پراکنده شده و رفتند. به معاويه خبر دادند که عباده چنين گفته است.

معاويه پي او فرستاده و گفت: اگر تو پيامبر را همراهي و مصاحبت کردي، ما نيز از صحابه و ياران او بوديم و نيز از او شنيديم.
عباده گفت: من او را ديدم و همراهش بودم و از او شنيدم.

معاويه گفت: اين چه حديثي بود که از او نقل کردي؟!

عباده همان حديث را که از پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم در باره ربا شنيده بود، نقل کرد.

معاويه گفت: از اين حديث چشم پوشي کن و ديگر جايي آن را نقل ننما.

عباده گفت: آري من اين حديث را نقل مي‏کنم گرچه بر خلاف ميل معاويه باشد. [3] .

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) الغدير ، ج10، ص283
(2) وقعة صفين ، ص 220
(3) الغدير ، ج1 ، ص 185
تصویر
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محب فاطمه »

اظهار رأي در برابر سنت پيامبر

وقاحت و بي‏شرمي معاويه به حدّي بود که اگر به چيزي که بر خلاف سنت رسول اللّه بود و او عمل مي‏کرد، نه تنها به هيچ وجه حاضر نبود از کار خلافش دست بردارد بلکه با اظهار رأي خود در برابر سنت رسول اللّه صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم مي‏گفت: به نظرم اين کار اشکالي ندارد.
نسائي در سنن خود از قتيبه از مالک از زيد بن أسلم از عطاء بن يسار نقل مي‏کند که معاويه ظرفي از طلا يا ديناري را به بيشتر از وزن خود فروخت، ابودرداء گفت:

از پيامبرخدا صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم شنيدم که از همانند چنين چيزي نهي مي‏کرد مگر به مثل خود (بدون هيچ کم و زيادي.)[1] .

روشن نيست که نسائي فقط به همين قسمت اکتفا کرده يا بعدها بخشي از اين گفت و گو از کتابش حذف گرديده است. زيرا علامه اميني از مالک و از نسائي همين مطلب را نقل کرده با اضافه مطلبي که در نسخه خطيّ سنن نسائي موجود نمي‏باشد.
وي آورده است که وقتي ابودرداء اين حديث را از پيامبر نقل کرد، معاويه گفت: به نظر من اين معامله اشکالي ندارد. ابودرداء گفت:

چه کسي سخن من را درباره معاويه مي‏پذيرد؟ (عجيب اين است) که من از رسول خدا صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم به او خبر مي‏دهم و او از رأي و نظر خود برايم مي‏گويد! سپس اظهار داشت:

هرگز در سرزميني که تو در آن حکمراني، زندگي نمي‏کنم...[2] .

تحريف مقصود پيامبر

بسياري از ياران پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم از لبان مبارکش در باره عمار بن ياسر(ره) شنيده بودند که مي‏فرمود:

«أما انک ستقتلک الفئة الباغية»
در جنگ صفين که عمار به دست معاويه و هوادارانش به شهادت رسيد، برخي از پيروان معاويه از جمله عمروبن عاص، وحشت زده به نزد معاويه رفته، معاويه پرسيد: براي چه آمدي؟ عمرو خبر شهادت عمار را به او داد.

معاويه گفت: حال چه شده؟ عمرو گفت: از پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم شنيدم که مي‏فرمود: «تقتله الفئة‏ الباغية»
معاويه گفت: آيا ما او را کشتيم؟! بلکه اين علي و يارانش بودند که او را کشتند. زيرا، عمار را به اين‏جا آورده و در برابر نيزه‏ها و شمشيرهايمان قرارش دادند.[3]
عجيب اين است که اين مکّار و حيله‏گر در چند نوبت از شکست حتمي در جنگ، نجات يافت از جمله وقت شهادت عمار بن ياسر بود که مي‏رفت برخي از دوستان و همفکران و همرزمان خود را از دست بدهد که با تحريف فرمايش رسول اللّه صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم همفکران خود را فريب داد.
شبلنجي در نورالابصار اضافه مي‏کند: وقتي که اين سخن به گوش علي عليه‏السلام رسيد، فرمود:

اگر من قاتل عمار باشم با اين بيان، پس بايد پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم حمزه را کشته باشد هنگامي که او را به سوي کفّار فرستاده و در اين راه کشته شد.[4].

آية‏اللّه فيروزآبادي قدس‏سره پس از نقل اين جريان، اظهار مي‏دارد:

اگر چنين باشد که علي عليه‏السلام قاتل عمّار باشد چون او را به جنگ با معاويه فرستاده است؛ پس بايد خداوند عده‏اي از پيامبران را کشته باشد چرا که آن‏ها را براي ارشاد و هدايت کفار به سوي آنان فرستاده و در اين راه کشته شدند.[5].  

صرف بيت المال براي تطميع

از جمله خيانت‏هاي معاويه نسبت به سيره و سنت پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم اين بود که اموال زيادي را از بيت المال برداشته و در جيب افرادي منحرف و کينه توز سرازير مي‏کرد تا با شأن نزول آيات که از زبان پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم شنيده شده، بازي کرده و آن‏ها را تغيير دهند.
محدث قمي از ابوجعفر اسکافي نقل مي‏کند که روايت شده:

معاويه صدهزار درهم به سمرة‏بن جندب داد تا از پيامبر روايت کند که آيه «و من الناس من يعجبک قوله» در شأن علي عليه‏السلام نازل شده و آيه «و من الناس من يشري نفسه ابتغاء مرضاة اللّه» در شأن ابن ملجم ـ لعنة اللّه عليه ـ نازل شده است.

پس او حاضر نشد که چنين روايتي را به دروغ از زبان رسول خدا صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم نقل کند. معاويه براي اين که او را به چنين کاري حاضر کند، مبلغ را افزوده و دويست هزار درهم به او پيشنهاد کرد. اما بازهم قبول نکرد. معاويه مبلغ سيصدهزار درهم را پيشنهاد کرد. اما بازهم نپذيرفت تا اين که به مبلغ چهارصد هزار درهم راضي شد و دست به چنين جنايتي زد. [6] .

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1) سنن نسائي ، ج7، ص279
(2) الغدير ، ج10، ص 184
(3) سبعة من السلف، ص 284
(4) نورالابصار ، ص 89
(5) سبعة من السلف ، ص 289
(6) سفينة البحار ، ج 1 ، ص 654
تصویر
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محب فاطمه »

انکار سنت پيامبر صلي الله عليه و اله

هرچيزي را که معاويه نمي‏پسنديد و يا برخلاف ايده‏اش بود، بي‏درنگ آن را رد مي‏کرد، و اگر آن چيز از پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم رسيده و يا سنت و روش او هم بود، فوراً انکار مي‏کرد که چنين چيزي از پيامبر نرسيده است.
.
در گفت و گويي که ميان عبادة بن الصامت و معاويه در باره فروش طلا به طلا و گندم به گندم و جو به جو... آمده است، وي با نقل حديثي از پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم اين خريد و فروش را مگر به مساوي نهي کرد.
.
معاويه در مقام انکار اين حديث به خشم آمده، اظهار داشت:
.
چرا برخي از مردان، احاديثي را از پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم نقل مي‏کنند در حالي که ما نيز از صحابه پيامبر بوديم ولي آن‏ها را از او نشنيده‏ايم؟!
..
عباده که اين سخن را از معاويه شنيد، از جاي برخاسته بارديگر حديث را نقل کرد و گفت: ما آنچه را که از پيامبر شنيده‏ايم، نقل خواهيم کرد گرچه برخلاف ميل و رغبت معاويه باشد. [1] .

ميراندن سنت و احياي بدعت
.
معاوية بن ابي‏سفيان در ميراندن سنت‏هاي نبوي و احياي بدعت‏ها، اهتمام فراواني داشت که تاريخ بخشي از آن‏ها را به ثبت رسانده است.
.
علامه اميني در کتاب الغدير بر 27 مورد از آن‏ها اشاره کرده است؛ از جمله:
.
. معاويه اوّلين کسي بود که فساد و فحشا را در بين مسلمانان رواج داد.
. اوّلين کسي بود که ربا را حلال کرد و خورد.
. اوّلين کسي بود که نماز را در سفر تمام خواند.
. اوّلين کسي بود که بدعت اذان را در نماز عيدين (فطر و قربان) پايه گذاري کرد.
. اوّلين کسي بود که جمع بين دو خواهر را جايز شمرد.
. اوّلين کسي بود که سنت پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم را در ديات، تغيير داد و آنچه که از سنت نبود، اضافه کرد.
. اوّلين کسي بود که تکبير گفتن را قبل و پس از رکوع، ترک کرد.
. اوّلين کسي بود که در نماز عيد خطبه را بر نماز مقدم داشت.
. اوّلين کسي بود که حکم فرزندان نامشروع را نقض کرد.
. اوّلين کسي بود که انگشتر را در دست چپ کرد.
. اوّلين کسي بود که سبّ و دشنام به علي عليه‏السلام را آغاز کرد و آن را به عنوان سنت برقرار کرد.
. اوّلين کسي بود که بيت المال را صرف تحريف کتاب خدا کرد.
. اوّلين کسي بود که شرط بيعت کردن با او را سبّ علي بن ابي‏طالب عليه‏السلام قرار داد.
. اوّلين کسي بود که سرمقدس صحابي پيامبر صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم عمروبن حمق را نزد او بردند.
. اوّلين کسي بود که ياران عادل رسول اللّه صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله ‏وسلم را به قتل رسانيد.
. اوّلين کسي بود که زنان پيروان اهل بيت پيامبر را به قتل رسانيد.
. اوّلين کسي بود که خلافت اسلامي را به پادشاهي تبديل کرد.
. اوّلين کسي بود که لباس ابريشم به تن کرد و در ظرف طلا و نقره آب نوشيد.
. اوّلين کسي بود که آواز و غناي حرام شنيد و اموال را بر آن صرف کرد.
. اوّلين کسي بود که بر شهر پيامبر حمله ور شد و مردم آن ديار را ترساند.[2] .

اللهم العنهم جميعا .  

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) سنن نسائي ، ج 7، ص 275
(2) الغدير ، ج11، ص72
تصویر
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

پست توسط assady »

اگر میشه دوره در این سایت تشکیل بدهید با موضوع دشمن شناسی؟ممنون
ارسال پست