چه زمانی غسل جنابت واجب می شود ؟

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Administrator
Administrator
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

چه زمانی غسل جنابت واجب می شود ؟

پست توسط Mohsen1001 »

تصویر 

1- پسری 18 ساله هستم علائم دقیق جنب شدن را نمیدانم تازگیها مایعی از من خارج میشه بیشتر زمانی هست

که خواب هستم یا اینکه با دوست دخترم صحبت میکنم ، میخواستم بدونم بر من غسل واجب میشه ؟

لطفا علائم شخصی را که جنب میشود کاملا توضیح دهید. اصلا چه طوری جنب میشیم.

حتما باید با زنی ارتباط داشته باشیم یا اینکه خود به خود باشه ایا وقتی استمنا میکنیم هم جنب میشیم.

انسان با دو چيز جنب مي شود:  

1_ جماع يعني نزديكي و مقاربت 

2_ بيرون آمدن مني چه در خواب باشد يا در بيداري، كم باشد يا زياد، با شهوت باشد يا بي شهوت، با اختيار باشد يا بي اختيار.

اگر رطوبتي از انسان خارج شود و نداند مني است يا بول و يا غير آن چنانچه با شهوت و جستن بيرون آمده و بعد از بيرون آمدن بدن

سست شود آن رطوبت حكم مني را دارد.

اگر هيچ يك از آن سه نشانه يا بعضي از آنها را نداشته باشد حكم مني ندارد.

در بيمار لازم نيست آن آب با جستن بيرون آمده باشد بلكه اگر با شهوت بيرون آيد و در موقع بيرون آمدن بدن سست شود در حكم

مني است. 

2- اگر همه حالاتی که بر شخص جنب رخ میدهد اتفاق بیفتد ولی منی بیرون نیاید ، غسل واجب می شود ؟

خیر. 

3- پسر 25 ساله ای هستم که تازه نامزد کردم تغییراتی پیدا میکنم که نمیدونم غسل بر من واجب میشود یا نه ؟

چون قبلا با هیچ نامحرمی ارتباط نداشتم حتی با محارم هم ارتباط و تماس بدنی به هیچ عنوان حتی دست دادن

هم بین من و خواهرم نبوده یه کم غیر متعادل میاد این حالات .

شک هم دارم که منی بیرون امده یا نه ؟ تکلیف من چیست؟

انسان با دو چيز جنب مي شود:  

1_ جماع يعني نزديكي و مقاربت 

2_ بيرون آمدن مني چه در خواب باشد يا در بيداري، كم باشد يا زياد، با شهوت باشد يا بي شهوت، با اختيار باشد يا بي اختيار.

اگر رطوبتي از انسان خارج شود و نداند مني است يا بول و يا غير آن چنانچه با شهوت و جستن بيرون آمده و بعد از بيرون آمدن بدن

سست شود آن رطوبت حكم مني را دارد.

اگر هيچ يك از آن سه نشانه يا بعضي از آنها را نداشته باشد حكم مني ندارد.

در بيمار لازم نيست آن آب با جستن بيرون آمده باشد بلكه اگر با شهوت بيرون آيد و در موقع بيرون آمدن بدن سست شود در حكم

مني است. 

4- چرا منی نجس است ؟ آیا خوردن آب منی اشکال دارد و حکم نجاست را دارد در خوردن ؟

[COLOR=#7030a0]منی نجس است و خوردنش حرام و حکم نجاست را دارد مثل خون.

5- معمولا بعد از نزدیکی با همسرم حتی بعد از چند ساعت منی از من خارج میشود در زمانهایی که وقت تنگ است

برای نماز خواندن یا ماه رمضان برای روزه گرفتن تکلیف بنده چیست ؟

مثلا به گونه ای است که بعد از اینکه غسل کردم بعد از یکی دوساعت که بخوابم از من منی خارج می شود.

اولا شما باید به پزشک متخصص رجوع کنید در مورد این مساله احتمالاً سیستم بدنتون مشکل داره .

قائدتاً نباید این عمل رخ بده (بیرون امدن منی بعد چند ساعت)

اگر وقت تنگ شد بگونه ای که وقت غسل ندارید باید نجاست را برطرف کرده و تیمم بدل از غسل کنید و نماز بخوانید سپس غسل کنید.

در کل چون میدونید تا چند ساعت بعد منی خارج میشود باید عمل نزدیکی را چند ساعت زودتر و در ماه مبارک هم موقعی انجام دهید

که به زمان روزه بودن نرسد مثلا قبل از نیمه شب. 

6- با غسل جنابت چند تا نماز میشه خوند ؟ چه چیزهایی غسل را باطل میکنند ؟ 

محدودیت نداره. 

همان چیزهایی که وضو را باطل میکند. 

7- اگر بعد از آمیزش منی بیرون نیاید غسل جنابت واجب میشود؟ یا اینکه وقتی منی زن بیرون بیاید یا مرد بیاید باز غسل

بر دو طرف واجب میشود ؟

به مجرد اینکه دخول صورت گیرد (به مقدار حشفه یا همان ختنه گاه وارد شود) غسل بر هر دو واجب میشود چه منی بیاید چه نیاید. 

8- وقتی که روزه هستم میتوانم با همسرم نزدیکی داشته باشم مخصوصا زمانی که او حائض است ؟

دخول چقدر میتواند باشد ؟ اگر از دُبُر با همسرم رابطه داشته باشم حرام است ؟

آیا حکم لواط را دارد چون او امتناع میکند و میگوید حرام است .

[COLOR=#7030a0]در هنگام روزه نزدیکی باعث بطلان روزه میشود چه از دبر چه از قبل.

امیزش از دبر کراهت شدید دارد و نهی شده به فتوای بعضی مراجع حتی حرام است اما مشهور کراهت شدید میگویند.

لواط حکم دیگری است و کاملا متفاوت.

9- هر وقت که بخوابم جنب میشوم هر کاری هم میکنم این طوری نشم فایده نداره ، حین اینکه روزه هستم

نمیخوابم ولی گاهی نمیتونم خودم را نگه دارم و میخوابم و جنب میشم تکلیف من چیست ؟

تا جایی که ممکن است نخوابید اما در مواردی که خسته اید و چاره ای نیست اشکالی ندارد. 

ضمناً میتوانید این مساله را با یک پزشک متخصص هم مطرح کنید. 

10- وقتی که روزه هستم به دخترها و خانمهای بی حجاب خیابون نگاه میکنم جنب میشم روزه ام باطل میشود ؟

اگر مطمئن هستید که جنب میشید نباید این کار را انجام دهید چون روزه شما باطل است و کفاره هم بر شما واجب میشه.

New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

Re: چه زمانی غسل جنابت واجب می شود ؟

پست توسط mohammadh73 »

من پسری شانزده ساله هستم وقتی که به خانم های بی حجاب نگاه میکنم مایعی از من خارج میشه ولی من نه بدنم سست میشه و نه اون مایع جهش میکنه ایا من در این لحظه جنب شده ام و غسل بر من واجب؟
Old-Moderator
Old-Moderator
محل اقامت: مشهد مقدس
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 856 بار
تماس:

پست توسط HamidSHS »

نه دوست عزیز
یاعلی

تصویر 
New Member
New Member

پست توسط nv67 »

من امروز بدون هیچ گونه تماسی با کسی (فقط با زدن یک سری حرف آمیزش و فرو رفتن در فکر) احساس رطوبت کردم، نمی دانم منی است یا خیر؟ آیا باید غسل کنم یا طهارت کافی است؟
Administrator
Administrator
سپاس‌های ارسالی: 10691 بار
سپاس‌های دریافتی: 5476 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

سلام

خیر معمولا در این مواقع غسل واجب نمی شود.
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 13 بار

پست توسط saeed 67 »

با سلام
من امروز كه نمازم تمام شد نميدانم كه چرا شك كردم كه چند روز پيش جنب شده ام وغسل نكرده ام آيا بايد به شك خودم اعتنا كنم و هر چقدر فكر ميكنم كه جنب شده ام يا نه يادم نميايد اما چند روز پيش كه از خواب بلند شدم شك كردم كه آيا جنب شده ام يا نه و معمولا اگر جنب شويم جايي از زير شلوار مان بايد مرطوب باشد و چون زير شلوار من مرطوب نبود ديگر غسل نكردم البته مطمئن هم نبودم كه جنب شده ام وشك داشتم و نميدانم كه چرا بعد چند روز كه گذشت الان شك كردم كه نكنه من اون روز جنب شده باشم و تمام نماز وروزه ام باطل شود بايد در چنين شكهايي چه كار كرد آيا نماز وروزه ام باطل ميشوند و بايد غسل كرديانه
با تشكر

امام رضا ع
مبادا اعمال نيک را به اتکاى دوستى آل محمد(ص) رها کنيد، مبادا دوستى آل محمد(ص) را به اتکاى اعمال صالح از دست بدهيد، زيرا هيچ کدام از ايـن دو ، به تنهايى پذيرفته نمى شود

New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 7 بار

پست توسط miladmirjalali »

آقا من اين سوال رو قبلا كردم ولي نميدونستم الان اجازه دارم جواب بدم يا نه.به هرحال جواب اين هست كه غسل بر شما واجب نبوده و لازم نيست الان هم شك كنيد.براي يقين كردن به اينكه جواب درست همين هست به اين استفتاء كه تويه سايت آيت الله علوي گرگاني اومده توجه كنيد
***********************************************************************************************
اگر فردی با دیدن عکس یا فیلمی حالش کمی تغییر کند و لباس زیرش مرطوب گردد طوری که شک دارد منی است حکمش چیست ؟

اگر شک دارید وعلائم منی را ندارد حکم منی ندارد و پاک است .[External Link Removed for Guests]
***********************************************************************************************
اين مورد رو ميفرمايند حكم مني ندارد مورد شما كه مشخص هست كه جنب نبوده ايد.
[External Link Removed for Guests]
New Member
New Member

پست توسط ESF_ESF_AMIR »

سلام بنده پايم توي گچ است و مني از من خارج شده و نجس شده ام و نميتوانم به حمام بروم و غسل كنم حكم پاك شدن من جيست؟؟؟
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط arsh1367 »

سلام . گچ گرفتن پا دلیل نمیشه که غسل نکنید . شما غسل ترتیبی انجام بدید بعد اون قسمتی که گچ گرفته شده رو با دست خیس روی آن بکشید ولی اطراف آنرا جاهایی که گچ نیست بشورید
New Member
New Member

پست توسط moha2 »

سلام

ایا استمناء در دختران،هم نیاز به انجام غسل جنابت دارد؟....ممنون
ارسال پست

بازگشت به “ساير احکام”