:: به به ،غيبت

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

:: به به ،غيبت

پست توسط Labbaik »

به نام خدای بخشنده و مهربان 

سلام
از اون جایی که ما اصلا غیبت نمی کنیم و گوش هم نمی دهیم :shock:
میخوام بدونم

چرا غیبت می کنیم؟

بهمون چی میرسه؟

البته گفتم که اینا برای غیر مسلموناست ،مسلمونا که اصلا ... :grin:

به امید روزی که هیچ گناهی نکنیم :AA: ...یا حق 
زندگی بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند

تصویر 
Moderator
Moderator
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 2377 بار
سپاس‌های دریافتی: 1893 بار

پست توسط [EHSAN] »

سلام عليكم

خب غيبت كردن دلايل مختلفي داره.. كسي كه احساس كمبود ميكنه و ميخواد جلب توجه كنه و صد البته ميخواد غيبت كنه!.. و اين شخص هم اصلاعات عمومي و علمي بدرد بخوري نداره تنها كاري كه انجام ميده ميره سراغ تعريف از اتفاقات و زندگي خصوصي بقيه..
- هدفي هم كه دنبال ميكنه فقط جلب توجهه خودشه.

- چيزي كه بهش نميرسه! ولي فقط با اينكار توي اون مجلس با خيال راحت نشسته (البته خيال راحت از نظر وجدان خودشه ها) و به گفته خودش تونسته مجلس گرم كنه.

از عواقب اخروي خودش و اهل مجلس فكر نميكنم نيازي باشه چيزي بگم كه شماها خودتون بهتر از من ميدونين.
راستي نميدونم شماها هم ديدن يا نه ولي اهل سنت يك كليپي ساخته بودن براي آثار غيبت و اتفاقا كار قشنگي هم بود هم فيلمبرداري و هم اجراي كار و هم افكتهاي تصوير.
نابرده رنچ گنج بدست نمیاد تصویر
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 88 بار
سپاس‌های دریافتی: 557 بار

پست توسط پاسخ جو »

به نام خدا

سلام ؛ هر وقت يه بحث جديد شروع ميشه ميگم به به ! (چون احساس پاسخجویی ادم گل میکنه) =:( ايندفه ديدم موضوعش "به به" داره :D

راستش منم برام خيلي سواله که چرا غيبت ؟ با اينکه خودم همچين در عملم بهش فکر نمي کنم ، اما هميشه آثار کدر شدن بعدش رو حس کردم

[align=center]اما آرزومه که اگه اسم غيبت رو شنيدم بگم " اه اه " :AA:  

به نظرم يکي از دلايلش حسادت آدم ها نسبت به موقعيت ديگران هست . وقتي خودش به اون موقعيت نمي رسه سعي ميکنه اون کسي که توي اون موقعيت قرار داره رو هم بياره پايين و از چشم بقيه بندازه ! :eek:

يا مثلا از کسي کينه اي به دل داره و مي خواد اونو خراب کنه :-? .
بازم بايد بررسي کرد که اصلا با اين کار آيا کينه خارج ميشه يا نه شديدتر هم ميشه ؟؟ يا اصلا ببينيم اگر کسي در حق ما ظلمي کرد آيا درسته که کينه به دل بگيريم يا راههاي ديگه هم داره ؟

اينجوري ميشه يه زنجيره از علل به هم پيوسته پيدا کرد که در نهايت باعث غيبت کردن ميشه :razz:

شايدم به قول دوستمون از بس بعضيا احساس حقارت در جمع مي کنن و حرفي از خدشون ندارن ، شروع مي کنن به غيبت ديگران ؛ البته اين مي تونه يکي از دلايل غيبت باشه نه از عوارض احساس حقارت .
چون بعضيا هم در مقابل هستن که از بس احساس حقارت دارن که هي سعي مي کنن توي جمع از خودشون بگن بلکه پسند افتد :grin:

ولي به نظرم بحث جالبيه ؛ اميدوارم که آخرشم هممون از اين کار بگيم اه اه :AA:
چو مي بيني که نابينا و چاه است ... اگر خاموش بنشيني گناه است !
Old-Moderator
Old-Moderator

پست توسط Labbaik »

سلام مجدد :razz:

راستش مدتی پیش یکی از روانشناسان تلویزیون جمهوری اسلامی میگفت یکی از خصوصیات زنان زیاد حرف زدنه،چقدر بده که عادت سالهای پیشین زنان که دور هم جمع میشدن و از شوهر و اطرافیان صحبت می کردند (غ ی ب ت) کنار رفته ... این کار اونا باعث میشده تا از عصبانیت و کینه اونها خالی بشن و بتونن زندگی را راحت تر ادامه بدن =8) :sad:

در اینکه حرف این روان ناشناس اشتباه بوده که شکی نیست

ولی من خودم فکر میکنم کینه آدم نه تنها برطرف نمیشه بلکه بیشتر میشه ،و توی ذهنش خونه میکنه... و هیچ وقت از غیبت اون بنده خدا سیر نمیشه.بعضی ها هم وقتی دور هم میشینن حرف برای زدن ندارن بویژه خانم ها(جسارت نشه البته::sa ) مجبورن برن سراغ مردم و کارهاشون را سوژه قرار بدن

اما این وسط یه چیزدیگه ای هم هست

خیلی ها را دیدم که نه کمبود دارن و نه می خوان کسی را خراب کنن بلکه بهشون ظلمی شده ...با غیبت کردن از دیگران و شرح تمامی کارهاشون می خوان ثابت کنن از خودشون خطایی سر نزده

اینا برا چی غیبت میکنن؟

پیشاپیش نظر خودمو بگم :D

من فکر می کنم این دسته از آدما اعتماد بنفس و جرات ندارن تو پرانتز یه خرده هم گذشت

باز هم نظر بدید می خوام یه نتیجه کامل از بحث بگیرم 

اینم حدیث :razz:

[align=center]امير مؤمنان علي (ع) فرمود : اياك و الغيبه فانها تمقتك الي الله و الناس و تحبط اجرك.
از غيبت بپرهيز ؛ چون موجب مي شود مورد خشم و دشمني خدا و مردم قرار گيري و پاداشت نابود شود. 
  آمدي: غررالحكم، ص 221، ح  

[align=center]پيامبر اكرم (ص) فرمود : ايمان بنده پايدار و پابرجا نمي ماند ، مگر اين كه دلش پابرجا و پايدار بماند و دلش هم {در اين راه ايماني} پايدار نمي ماند ، مگر زبانش پايدار بماند پس كسي از شما كه مي تواند خدا را ملاقات كند در حالي كه دستش به خون و اموال برادران مسلمانش آلوده نباشد و زبانش متعرض آبروي برادران ايماني اش نشود ، اين كار را بكند.  
[align=left]علامه مجلسي: بحارالانوار، ج 72، ص 262، ح  

یا ستار :razz:  
زندگی بافتن یک قالی است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator

پست توسط Labbaik »

؟ ؟ ؟ 

مشارکت هم بود مشارکت های قدیم :shock:  

[align=center]چرا همه در مورد گناه به این بزرگی سکوت می کنن؟

بنویسید،منتظریم...

راستی،میلاد پدر بزرگوار حضرت مهدی (عج) امام حسن عسکری مبارک،یادمون نره عیدی بگیریم :) :razz:  
زندگی بافتن یک قالی است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2988 بار
سپاس‌های دریافتی: 5531 بار
تماس:

پست توسط محدثه »

.

[font=Times New Roman]« بسم الله الرَّحمن الرَّحیم »  

سلام :razz:

بحث اساسی وجالبی رو شروع کردید که امید ورام در پایان این بحث به دلایل روانی بحث غیبت کردن برسیم و ببینیم که واقعا چرا این عادت زشت

و قبیح در بین مردم چنان رواج پیدا کرده که قبح و زشتی اون تقریبا از بین رفته و طوری شده که فرد میدونه داره غیبت می کنه ولی باز ادامه می ده

و بعضا شده که خودش میگه : « حالا غیبتش نباشه ها ... ولی اون روز فلانی اون کار رو کرد که .... » وادامه می ده ...... .

جالبه ، خودش میگه غیبتش نباشه ولی بازم حرفشو می زنه . خوب اگه غیبته و تو می دونی کاره زشتی هست چرا ادامه می دی ؟! :-x :-( :-? :?

بگذیرم

توی اولین پست این تاپیک دوست محترممون دوتا سوال پرسیده بودن که ان شاء الله به ترتیب جواب خواهم داد :

واما ...

[font=Times New Roman]ــ پاسخ سوال اول : 

پرسیده بودید : « چرا غیبت می کنیم ؟ »

به نظر من یکی از دلایل غیبت کردن می تونه « تجسس بی جا » در زندگی شخصی دیگران باشه .

یعنی بعضی از افراد خیلی دوست دارن که از زندگی خصوصی دیگران آگاه بشن ، یعنی این طوری هستن که مثلا تا از همه مسایل زندگی

اون فرد سر در نیارن ، ، نمی توننن شب راحت بخوابن ! =8) ( واقعا عجیبه ؟؟ ولی متاسفانه چنین افرادی توی جامعه کم نیستن ... )

برای همین شروع می کنن به صحبت کردن با شخص سومی که بیشتر با اون فرد اول دوست هست یا به اون نزدیکتره و خلاصه سر صحبت

رو باز می کنن و با پرسیدن همون سوال اول و جواب گرفتن ، سوال دومی هم به ذهنشون می رسه و می پرسن و الی آخر و این بحث اون قدر

ادامه پیدا می کنه ( البته بحثی که تا الان دیگه تبدیل شد به غیبت کردن و ... ) تا جایی که می رسه به گرفتن نتایج بد اخلاقی و گاهی اوقات

حسادت ها و حسرت خوردن ها و .... که آخر سر منجر میشه به بوجود آمدن کلی مشکلات و گناهان دیگه علاوه بر غیبت . که وقتی نگاه می کنی

می بینی اگه از همون اول این فرد شروع کننده سرش به کار و زندگی خودش گرم بود و کاری به مسایل خصوصی دیگران نداشت ، نه خودش این قدر

توی گناه میفتاد و نه اینکه اینقدر از نظر روانی هم دچار مشکل میشد .

ــ « تجسس » توی زندگی دیگران ، یکی عوامل غیبت کردن هست ولی به خودی خود باعث به وجود آمدن کلی از مشکلات دیگه و گناهان دیگه

هم میشه که در درجه اول فقط به خود این فرد متجسس آسیب می زنه به طوری که اثرات نا مطلوب روانی روی این شخص خواهد گذاشت و

اون رو از زندگی راحت و آسوده باز میداره . چون طبیعی است که کسی که دائم حواسش به بالا و پایین رفتن های زندگی دیگران هست ،

نمی تونه به نحو احسن به زندگی خودش برسه و اون راحتی و آسایش رو داشته باشه !

پاسخ سوال دوم در پست بعد ... 

.

تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2988 بار
سپاس‌های دریافتی: 5531 بار
تماس:

پست توسط محدثه »

.

[FONT=Times New Roman] « بسم الله الرحمن ارحیم »  

[FONT=Times New Roman]ــ پاسخ سوال دوم :  ( البته به نظر من )

اما سوال دومی رو هم مطرح شده بود که : « بهمون چی می رسه ؟! »

فقط می توان گفت به جز از دست دادن آرامش روحی و روانی و از بین رفتن اون زندگی راحت و سالم این دنیا

و درست کردن کلی فکرهای عجیب و غریب توی ذهنمون از کسی که مورد غیبت واقع شده و مبتلا شدن به بسیاری از بیماری های

جسمی و قلبی و مغزی و فشار خون و سکته ها و .... تازه توی این دنیا و از طرف دیگه ساختن بیابون هایی توی جهنم ( چون با این کار

که مطمئنا باغ بهشتی زیبا بهمون نخواهند داد ) برای خودمون با کلی شراره های داغ آتش و فریادها و شیونهای جهنمی ها و کلی گناه و ......

البته به نظر من ، هیچ چیز دیگه ای بهمون نمی رسه . 

[HR]  

[FONT=Times New Roman]ــ حرف آخر ...  [FONT=Times New Roman]( شاید هم تازه حرف اول ... ) 

البته یک نتیجه بسیار مهمی رو هم می تونیم بگیریم و اون اینکه :
  « غیبت کردن تازه شروعی است برای گناهان قبیح و زشت دیگر . »   

مثلا زمانی که شخصی در مورد فرد دیگری غیبت می کند ، ممکنه در حین صحبتهاشون ، برای زیاد کردن جذابیت و هیجان ماجرا چند تا دروغ هم اضافه کند

و یا چند تا تهمت هم بزند یا اینکه قسم بی جا و دروغ بخورد و یا اینکه حدسها و فرضیه های نادرست و اشتباهی رو هم که خودش بر اساس شنیده ها

یا دیده هایش در مورد فردی که مورد غیبت قرار گرفته ، به ذهنش رسیده ، به عنوان یک مسئله واقعی در مورد اون فرد مطرح کند .

و متاسفانه بدتر از همه این مسایل حتی ممکنه این شخص آنقدر از فردی که نسبت به او به هر دلیلی کینه و کدورت دارد ، بد بگوید که ناخود آگاه

شخص سومی هم که حرفهای این شخص غیبت کننده را می شنود ، نسبت به اون فرد A سوء ظن پیدا کند ( و متاسفانه کاملا واضح هست

که چه اتفاقی خواهد افتاد و ... ) و خیلی گناهان و کارهای زشت دیگر .

این هم متاسفانه یکی دیگه از اون چیزهایی بود که در حین غیبت کردن نه تنها به فرد غیبت کننده
که به شنونده غیبت هم خواهد رسید .

.

تصویر 
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

[align=center]به نام خدا  

سلام دوستان ، :razz: تبریک میگم خیلی بحث خوبی شده تا الان و من جسارت نمی کنم چیزی رو اضافه کنم .

فقط به نظرم ، خوبه تا اینجا یه جمع بندی بکنیم نظرات شما رو (با چند شاخه) :

1- دلایل و زمینه های غیبت
2- آثار دنیوی ( چه شخصی و چه اجتماعی)
3- آثار اخروی

اولی همون دلایلی است که دوست عزیزمون در پست اول پرسیدن و دو و سه هم (همون چی بهمون میرسه)

1- دلایل و زمینه ها (براساس نظرات دوستان) :
احساس كمبود ميكنه ميخواد جلب توجه كنه ، نداشتن حرفی برای گفتن (مثل اطلاعات علمی)
حسادت آدم ها نسبت به موقعيت ديگران
کينه اي به دل داره و مي خواد اون فرد رو خراب کنه
بهشون ظلمی شده ( البته این یک مورد اگر واقعی باشه از نظر قرآن غیبت حساب نمیشه چون مظلومه و برای احقاق حقش داره تلاش میکنه )
تجسس
تصورات و فرضیه های نادرست

2- نتیجه دنیاییش :
یکسری پیامدهای دیگه هم داره که ادم رو به گناهان بعدی می کشونه (تهمت ، دروغ ، ....)
در شخص غیبت کننده باعث ناآرامی همیشگی و نگاه حسرت دائمی به زندگی دیگران
و سلب آسودگی از خود غیبت کننده !
در اجتماع باعث تخریب فردی مورد غیبت و ایجاد سوء ظن در دیگران نسبت به او

3- اخروی :
آتش و آتش وآتش ؛ تازه هرچی ثواب برای تو بوده برای اون فرد می نویسن و همه گناهان اون رو برای تو . چون غیبتش رو کردی !
دیگه چی از این سوزناک تر همه چیزت بر باد میره ! :sad:

[align=center]و کلام نورانی امام علی (ع) : موجب مي شود مورد خشم و دشمني خدا و مردم قرار گيري و پاداشت نابود شود ! 

-----------------------------

به نظرم بازم میشه دلیل براش پیدا کرد ؛ اما اگر دوستانی که دلایلشون رو گفتن دیگه نظری ندارند بهتره از این به بعد دنبال راهکار بریم .

اگر حسادت زمینه ساز هست برای غیبت ، پس باید اول حسادت رو پاک کرد تا غیبتی نشه !
اگر معلومات نداریم برای ابراز عقیده ، بریم کسب کنیم تا غیبت بیخودی نکنیم .
اگر تجسس رو دوست داریم ، زمینه هاشو بشناسیم تا دیگه به غیبت نیانجامه و ...

هزاران دلیل و راهکار حل دلیل ، که از زبان شما می شنویم :razz:  
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests] 
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 133 بار

پست توسط خاک قدم هايش »

بحث بسیار خوب و به جایی ست و الحمدلله همه ی دوستان نظرات دقیق و خوبی را مطرح فرموده اند. :razz:

جمع بندی بسیار خوبی هم انجام شده و ان شاءالله راهکارهای خوبی هم ارائه خواهد شد. :AA:

فقط بنده نکته ای را عرض کنم که

گاهی اوقات افراد به دلیل رواج این عمل قبیح، متوجه نیستند که دارند
" غیبت " می کنند و این نیاز به روشنگری دارد.

هم چنین محدوده های این کار هم برای خیلی ها معلوم نیست. لازم است به این موارد نیز توجه کنیم.
اللهم عجل ثم عجل ثم عجل لوليک الفرج
Old-Moderator
Old-Moderator

پست توسط Labbaik »

سلام

من فکر می کنم ما رو یه نکته دقت نکردیم و اون تلاش شیطان برای فریب انسانه، خب افرادی هستند که با علم به اینکه در حال غیبت کردن هستند ،به کارشون ادامه میدن و هر کدومشون این مسئله را توی دلشون توجیه میکنن و اگر یه درجه از بقیه بهتر باشن و نخوان توجیه کنن(در واقع خودشون را گول نزنن) عذاب وجدان میگیرند...

نکته مد نظرم اینه که خیلی ها اصلا اهل غیبت نیستند ولی وقتی توی مجلسی حضور پیدا می کنن برای شاد کردن مجلس به شوخی و مزاح های بیش از اندازه میپردازن، زبان که مشغول میشه شیطان هم راحت تر میتونه پیش بیاد... و در ادامه حرف ها و شوخی ها به غیبت و مسخره می کشه و در نهایت بنده خدا متوجه میشه که شاد کردن دل دیگران به چه چیز هایی ختم شد.... :sad:

مطلب بعدی ای که دوستان هم اشاره ای کردند اینه که غیبت هم مثل خیلی از مسائل شرعی دیگه استثنا داره،که در اون مواقع اصلا مرتکب فعل حرامی نمی شیم.مثل تحقیق در مورد ازدواج و...
خیلی برام جالبه که بدونم نظر افراد دیگه چیه

دوست دارم از زبان شما بشنوم...مثل همیشه :razz: :razz:  

یا رحمن و یا غفار 
زندگی بافتن یک قالی است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

تصویر 
ارسال پست

بازگشت به “اخـلاق”