»» فضايل اميرالمومنين على (عليه السلام) ««

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2988 بار
سپاس‌های دریافتی: 5531 بار
تماس:

پست توسط محدثه »

:razz: بسم الله الرحمن الرحیم :razz:

عن علی بن موسی (ع) عن اَبیه (ع) عن آبائه (ع) عن علی بن ابیطالب (ع) قال : قال رسول الله (ص) :

« یا عَلِیُّ ! طُوبی لِمَن أحَبَّکَ وَ صَدَّقَ بک َ وَ وَیلٌ لِمَن أَبغَضَکَ وَ کَذَّبَ بکَ . مُحِبُّوکَ مَعرُوفُونَ فی السَّماءِ السّابعَةِ ... »

« ای علی خوشا به حال کسی که تو را دوست دارد و تصدیق کند ، و وای به حال کسی که تو را دشمن دارد و دروغ پندارد .

دوستداران تو در آسمان هفتم شناخته شده هستند ... »

اثبات الهداة : ج1 ، ص 481 . احقاق الحق : ج 7 ، ص 276 . فرائد السمطین : ج 1 ، ص 310 . نور الابصار : ص90 . جواهر المطالب : ص 253 باختلاف فی سنده . المراجعات : ص 176 .
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

« بسم الله الرحمن الرحیم »

قال رسول الله (ص) :

« حُبُّ عَلیِّ بنِ اَبی طالِب (ع) یَأکُلُ السَّیّئاتِ ، کَما َتأکُلُ النّارُ الحَطَبَ. »

« دوستی علی بن ابی طالب ، گناهان را از بین می برد ؛ همانگونه که آتش هیزم را از بین می برد . »

بحارالانوار : ج 27 ، ص 136 ، ح 137 ( به نقل از فضایل الشیعه )
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

عن ابی جعفر محمد بن علی (ع) عن آبائه (ع) قال : قال رسول الله (ص) لعلیٍّ (ع) :

« ما ثَبَتَ حُبُّکَ فی قَلبِ امری ٍء مُؤمِنٍ ؛ فَزَلَّت بهِ قَدَمُهُ عَلَی الصِّراطِ اِلّا ثَبَتَ لَهُ قَدَمٌ حَتّی اَدخَلَهُ بحُبِّکَ الجَنَّةَ . »

از حضرت ابو جعفر محمد بن علی (ع) از پدرانشان (ع) نقل شده است که رسول خدا (ص) به علی (ع) فرمودند :

« اگر محبت تو در دل مؤمنی جای گرفت ، چنانچه در گامی بر صراط لغزید ، در گام دیگر استوار خواهد بود ،

تا سر انجام به سبب محبت تو ، خدا او را وارد بهشت کند . »

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
فضایل الشیعه : ص6 . بحارالانوار : ج 27 ، ص 77 باختلاف فی موارد .
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

پست توسط امير »

سلام.

ممنون به خاطر احاديث واقعا زيبايي كه گذاشتي.. آدمو يه كم به خودش مياره! :smile:

واقعا كي مي تونه ادعا كنه دوست عليه؟! :? خوش به حالش!

مي دونم كليشه شده ولي آخه چرا امثال من بايد اسممونو شيعه بذاريم در حالي كه علي هيچ حضوري در اعمال و وجهات و سكنات ما نداره؟! :x و از علي فقط يه ولادت و شهادتشو(اونم به زور) يادگاري نگه داشتيم!

تو مناجات علي اين تيكش خيلي جالبه كه مي فرماد:

اللهم اني اسئلك الامان يوم لاينفع الظالمين معذرتهم!

در نگاه اول شايد معنيش اين باشه كه خدايا من از تو امان ميخوام(براي خودم!!) روزي كه عذرخواهي ظالمان سودي نداره.

ولي به نظر من علي براي امثال من بدبخت كه مصداق بارز ظلم هستيم امان مي خواد! ترجمه اصليش فكر كنم اين بشه:

خدايا من از تو امان ميخوام(براي اين بدبختان ظالمي كه به من ظلم كردن و اسمشونو شيعه ي علي گذاشتن درحالي كه كوچكترين نشاني از من نداشتن!) روزي كه عذرخواهي (همين) ظالمان سودي نداره!

خوش به حال ما كه لااقل اميدمون به همچين اماميه!

چون ظاهرا اين آقا هيشكي رو نااميد نمي كنه و حتي براي ظالمين هم امان ميخواد؟! :lol:

خدايا شكرت! :AA:
امام صادق(ع): دنيا زندان مؤمن است و از چه زنداني خير و خوشي آيد؟!
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

عن علی بن موسی الرضا (ع) عن آبائه (ع ) قال قال رسول الله (ص) :

« خُلِقتُ أنا وَ عَلیُّ مِن نُورٍ واحِدٍ . »

رسول الله (ص) فرمودند :

« من و علی از یک نور آفریده شده ایم . »

----------------------------------------------
1- عیون اخبارالرضا : ج 2 ، ص 58 . امالی صدوق : ص 196 . غایة المرام : ص 29 .
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

:razz: بسم الله الرَّحمن الرَّحیم :razz:

معاویة بن عمّار از امام صادق (ع) و ایشان از پدر گرامی خود (ع) نقل می کردند که رسول خدا (ص) فرمودند :

هنگامی که روز قیامت فرا رسد ، گروهی را بر منبر هایی از نور می آورند که چهره هایشان همچون ماه شب چهارده می درخشد و اولین و آخرین ( آفریدگان )

به حال آنان غبطه می خورند . در این لحظه ، رسول خدا (ص) سکوتی کردند و در ادامه ، سه بار همین عبارت را تکرار فرمودند .

ــ عمر بن خطاب گفت : پدر و مادرم به فدایت ، آیا اینها شهدا هستند ؟

ــ پیامبر (ص) فرمودند : اینها شهدا هستند ؛ نه آن شهدایی که شما گمان می کنید .

ــ گفت اوصیاء هستند ؟

ــ حضرت فرمودند : اینها اوصیاء هستند ؛ اما نه آن اوصیائی که شما خیال می کنید .

ــ گفت آیا از اهل آسمانند یا از اهل زمینند ؟

ــ فرمودند : از اهل زمینند .

ــ گفت : پس به من بگو اینها چه کسانی هستند ؟

ــ رسول خدا (ص) با دستش به حضرت علی (ع) اشاره کردند و فرمودند : این و شیعیانش هستند .

هیچ کس نسبت به او بغض و کینه نمی ورزد مگر از قریش ، آنکه حرام زاده است . و از انصار ، آنکه یهودی است . و از عرب ، آنکه حرام زاده باشد . و از سایر مردم ،

آن کسی که اهل شقاوت و بدبختی است . ای عمر ! دروغ گوید کسی که گمان می برد دوستدار من است ، در حالی که نسبت به علی (ع) بغض و کینه دارد .

---------------------------------------------------------
بحارالانوار : ج 65 ، ص 68 ، ح 122 . به نقل از فضایل الشیعه .
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

« بسم الله الرَّحمن الرَّحیم »

قال رسول الله (ص) :

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً فَقَدْ أَحَبَّنِي وَ مَنْ أَحَبَّنِي فَقَدْ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ وَ مَنْ رَضِيَ عَنْهُ كَافَأَهُ الْجَنَّةَ . »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، مرا دوست می دارد ، و هر کس مرا دوست بدارد خداوند متعال از او راضی است ،
و هر کس خدا از او راضی باشد، پاداشش را بهشت قرار می دهد . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً لَا يَخْرُجُ مِنَ الدُّنْيَا حَتَّى يَشْرَبَ مِنَ الْكَوْثَرِ وَ يَأْكُلَ مِنْ طُوبَى وَ يَرَى مَكَانَهُ فِي الْجَنَّة. »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، از دنیا نمی رود مگر اینکه از حوض کوثر بنوشد و از درخت طوبی بخورد و جایگاه خود را در بهشت ببیند . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً فُتِحَتْ لَهُ أَبْوَابُ الْجَنَّةِ الثَّمَانِيَةُ يَدْخُلُهَا مِنْ أَيِّ بَابٍ شَاءَ بِغَيْرِ حِسَابٍ. »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، درهای هشتگانه بهشت بر او گشوده می شود تا از هر دری که بخواهد ، بدون حساب وارد شود. »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً أَعْطَاهُ اللَّهُ كِتَابَهُ بِيَمِينِهِ وَ حَاسَبَهُ حِسَابَ الْأَنْبِيَاءِ . »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، خداوند نامه عملش را به دست راستش می دهد و به حساب او همچون حساب انبیاء رسیدگی می کند. »

حدیث ادامه دارد ...

---------------------------------------------
فضایل الشیعه : ح 1 .
و بحارالأنوار ج : 7 ؛ ص : 221 و 222 .
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

ادامه حدیث پست قبل ....

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً هَوَّنَ اللَّهُ عَلَيْهِ سَكَرَاتِ الْمَوْتِ وَ جَعَلَ قَبْرَهُ رَوْضَةً مِنْ رِيَاضِ الْجَنَّةِ. »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، خداوند سکرات مرگ ( شدت و سختی جان دادن ) را بر او آسان می کند

و قبر او را باغی از باغهای بهشت قرار می دهد . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً أَعْطَاهُ اللَّهُ بِكُلِّ عِرْقٍ فِي بَدَنِهِ حَوْرَاءَ وَ شُفِّعَ فِي ثَمَانِينَ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ

وَ لَهُ بِكُلِّ شَعْرَةٍ فِي بَدَنِهِ حَوْرَاءُ وَ مَدِينَةٌ فِي الْجَنَّةِ. »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، خداوند در برابر هر رگی از رگهای بدنش حوریه ای به او ارزانی می دارد

و شفاعت او را در حق هشتاد تن از خاندانش می پذیرد و به شمار هر مویی در بدنش حوریه و شهر هایی در بهشت خواهد داشت . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً جَازَ عَلَى الصِّرَاطِ كَالْبَرْقِ الْخَاطِفِ . »
« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، از پل صراط همچون برق جهنده می گذرد . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً بَعَثَ اللَّهُ إِلَيْهِ مَلَكَ الْمَوْتِ كَمَا يَبْعَثُ إِلَى الْأَنْبِيَاءِ

وَ دَفَعَ اللَّهُ عَنْهُ هَوْلَ مُنْكَرٍ وَ نَكِيرٍ وَ بَيَّضَ وَجْهَهُ وَ كَانَ مَعَ حَمْزَةَ سَيِّدِ الشُّهَدَاءِ . »
« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، خداوند ، ملک الموت ( عزرائیل ) را برای قبض روح او آن گونه می فرستد که برای پیامبران فرستاده می شود

و ترس از نکیر و منکر را از او بر می دارد و رویش را سفید می کند و او با حضرت حمزه سید الشهدا همنشین خواهد بود . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً جَاءَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ وَجْهُهُ كَالْقَمَرِ لَيْلَةَ الْبَدْرِ »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ،روز قیامت در حالی [ به صحرای محشر ] می آید که صورتش همچون ماه شب چهارده می درخشد . »

------------------------------------------------------------
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

پست توسط محدثه »

ادامه حدیث پست قبل ...

« الا و من احب علیاً اثبت الله فی قلبه الحکمة و اجری علی لسانه الصَّواب و فتح الله علیه ابواب الرحمة »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، خداوند حکمت را در قلبش ثابت می کند و سخن درست را بر زبانش جاری می سازد

و درهای رحمت را به رویش می گشاید . »

« الا و من احب علیاً سمی فی السموات و الارض اسیر الله »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، در آسمانها و زمین ، اسیر خدا نامیده می شود . »

« الا و من احب علیاً ناداه ملک من تحت العرش یا عبد الله اساأنف العمل فقد غفر الله لک الذنوب کلها »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، فرشته ای از زیر عرش او را صدا زند :

ای بنده خدا ، عمل ( به فرامین الهی ) را از نو آغاز کن ؛ زیرا خداوند تمام گناهانت را آمرزیده است . »

« الا و من احب علیاً وضع علی رأسه تاج الملک و البس حلة الکرامة »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، بر سرش تاج پادشاهی گذاشته می شود ، و لباس کرامت و بزرگواری ر او پوشیده می شود .»

« علی و من احب علیا جاز علی الصراط کالبرق الخاطف »

« بدانید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، از پل صراط همچون برق جهنده می گذرد . »

این حدیث ادامه دارد ...

.
Old-Moderator
Old-Moderator
تماس:

ادامه حديث رسول الله (ص) در پست قبل

پست توسط محدثه »

.

« الا و من احب عَلیّاً کتب له براءةٌ من النار و جواز علی الصراط و امن فی العذاب
و لم ننشر له دیوان و لم ینصب له میزان و قیل له أدخل الجنة بلاحساح . »
« آگاه باشید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، برای او دوری از آتش جهنم و جواز عبور از صراط و امان از عذاب دوزخ نوشته می شود

، نامه عملش گشوده نخواهد شد و کرداش سنجیده نمی شود و به او گفته می شود : بدون حساب به بهشت وارد شو . »

« الا و من احب عَلیّاً صافحته الملائکة و زارته الانبیاء و قضی الله له کل حاجة »
« آگاه باشید هر کس علی (ع) را دوست بدارد ، ملائکه با او دست می دهند و انبیاء اورا زیارت می کنند

و خداوند تمام حاجتهایش را بر می آورد . »

« الا و من احب آل محمّد اَمن من الحساب و المیزان و الصراط »
« آگاه باشید هر کس آل محمد (ص) را دوست بدارد ، از حسابرسی و سنجش کردار و عبور از صراط ، در امان است . »

« الا و من مات علی حُبّ آل محمد فانا کفیله بالجنة مع الانبیاء »
« آگاه باشید هر کس بر دوستی آل محمد (ص) بمیرد ، من (رسول خدا ) همنشینی او را با انبیاء در بهشت ضمانت می کنم . »

« الا و من مات علی بغض آل محمد لم یشمّ رائحة الجنة »
« آگاه باشید هر کس بر بغض و کینه آل محمد (ص) بمیرد ، بوی بهشت را استشمام نمی کند . »

قال ابو رجاء : کان حمّاد بن زید یَفتَخر بهذا و یقول هو الاَصل .
ابو رجاء گفت : « حماد بن زید به این حدیث افتخار می کند و می گفت : این حدیث ، اصل [ مهمی از دین ] است .

ارسال پست

بازگشت به “اميرالمومنين علي (علیه السّلام)”