زن و فلسفه حجاب

مدیران انجمن: قهرمان علقمه, شورای نظارت

ارسال پست
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 217 بار
سپاس‌های دریافتی: 91 بار

Re: زن و فلسفه حجاب

پست توسط Reza1370 »

سلام

با سپاس برای پاسخ هات تصویر

محمد علي نوشته شده:
به نظرم این معادله یک معادله ی دو طرفه نیست؛ چون کشور های غربی بدون دست زدن به قسمت پیشگیری قسمت مبارزه رو انجام میدن و موفق هم هستن یعنی در حالیکه محدودیت پوششی از طرف سیستم وجود نداره، با متجاوز شدیدا برخورد میشه.

اتفاقا کاملا دوطرفه است ؛

و اسلام همین برخورد یکطرفه رو ناعادلانه می دونه . دلیلی نداره این متجاوزین به این شکل باهاشون برخورد بشه .

اونا هم ادمن . درسته اشتباه کردند اما تقصیر فقط به گردن اونا نیست !!

مثل اینه که یک شیرینی خوشمزه و خوشکل رو جلوی یک بچه بذاری و بهش بگی نخور ، و تا دستش رو دراز کرد شما یک فصل کتکش بزنی .

اینجا اسلام به شما میگه ظالم و نه به اون بچه .

(البته اگر شیرینی رو در جای مخصوصی گذاشتی وبعد بهش اعلام کردی که تجاوز به اون حدود موجب مجازات هست اون موقع اگر تجاوز کرد باید مجازات بشه)

به بهونه ازادی میگن هیشکی حجاب نداشته باشه ، ازون طرف برخورد میشه ، این کاملا مخالف طبیعت انسانی است

و فقط ظاهر حقوق بشرش من و شما رو گول می زنه .

برخورد خودش بهترین پیشگیریه؛ اون بچه اگه بدونه که دستش قطع میشه و دیگه نمی تونه با اجازه هم شیرینی بخوره، سراغ شیرینی بی اجازه نمیره! اگه کسی که تجاوز جنسی می کنه، کسی که چاقو می کشه، کسی که زورگیری می کنه، کسی که آدم می کشه، کسی که باج می گیره، کسی که با آبر و حیثیت دیگران بازی می کنه، کسی که تهدید می کنه، کسی که قاجاق کالا و یا مواد مخدر می کنه و ... بدونه که مجازات سختی در انتظارشه، اونوقت اون کار رو نمی کنه!

میدونی سرنوشت اون دندونپزشکی که چند وقت پیش توی ولنجک دستگیر شد و به جای آمپول بی حسی، آمپول بی هوشی به حدود 70 تا زن و دختر زده بود و بعدش هم بهشون تجاوز کرده بود چی شد؟

محمد علي نوشته شده:
تااونجایی که من تحقیق کردم (اگه اشتباهه بگو) حکم پوشش برای اهل کتاب یاحتی کفار فرق می کنه؛ این نشون میده که اسلام به دو طرفه بودن این معادلهاعتقادی نداره، چون اگه معتقد بود این معادله یک معادله ی دوطرفس اونموقعحجاب مسلمین رو بر کفار و اهل کتاب هم واجب می کرد و بر اجراش هم نظارت میکرد (حجاب اجباری و حکومتی)

تحقیقت باید کامل تر بشه تصویر کسانی که در کشور اسلامی هستند ، ملزم به رعایت قوانین اون مملکت هستند ، از جمله رعایت حجاب .

این که اصلا به کشور اسلامی و غیر اسلامی ربط نداره؛ توی هر کشوری که میری باید قانونش رو رعایت کنی؛ علاوه بر این لزوما قوانین کشور های اسلامی، قوانین اسلام نیست تصویر

توی اخبار خوندم که مراجع تقلید در جواب استفتاء سازمان گردشکری ایران در مورد حجاب توریست های غیر مسلمون ...

حکم پوشش شرعی غیر مسلمون چی بوده؟ (زمان حکومت ائمه و یا پیغمبر(ص))

محمد علي نوشته شده:
علاوهبر این پوشش کلا یک مسئله ی نسبیه، و با عرف جامعه تعریف میشه نه با تعریفتئوری! مثلا توی کشوری مثل چین اکثر دخترا مینی جوب می پوشن، و هیچ خبریاز اتفاقاتی که اینجا می افته اونجا نیست!

توی سفرهایی که بنده داشتم به کشورهای اروپایی و آسیایی ، چیزهایی که دیدم با تصوراتی که شما داری کاملا متفاوته

و آواز دهل از دور خوش است (اونم برای گوش های ارزومند)

ما که توی چین هم تجاوز دیدیم اونم توی خیابون ...

برخوردی هم ندیدیم ، مردم بلا نسبت گاو رد می شدن و اهمیتی به چیزی نمی دادند .

این زندگی ماشینی و فردگرا نتیجش همونیه که در امار خودکشی ها در همه این کشورها می بینی

نتیجۀ کامل احساس تنهایی و پوچی است .

تعریف عرفی متغیر هست ، و هیچ ثباتی نداره ! حال آنکه خلقت انسان و فطرت او ثابت هست و نیازمند قانونی ثابت .

که از طرف خالقی حکیم تنظیم شده . همون کسیکه به تمام جوانب روحی و بدنی او کاملا آگاهی داره .

با یک مورد نمیشه حکم کلی داد، توی همین تهران عزیز جاهای زیادی وجود داره که یک شرور یک محله رو می چرخونه و کارهای مشابهی رو توی روز روشن وسط قلب حکومت اسلامی انجام میده و همه حتی نیروی انتظامی خبر دارن و کاریش نمی کنن! تصویر به جاش میرن سر خیابون وای میستن دخترا رو سوار گشت ارشاد می کنن! تصویر

چین رو هم به خاطر فرهنگشون و نوع لباس عادی مردم به دلیل آب و هوای استوایی و شرجی بعضی مناطقش مثال زدم؛ توی شهر شانگهای تعداد زیادی دختر اون طوری که من گفتم لباس می پوشن ولی وقتی از کنار یه پسر رد می شن انتظار شنیدن متلک رو ندارن، و کسی هم با نگاهش قورتشون نمیده! بی تفاوتی هم توی کشور های صنعتی در این حد وجود نداره؛ مثلا توی کانادا یه تهدید شفاهی هم در صورت وجود شاهد قابلیت پیگیری و درخواست کمک از پلیس رو داره و هر کسی هم که بشنوه این تهدید رو معمولا به پلیس گزارش میده و همین تهدید خیلی ساده برای تهدیدکننده خیلی گرون تموم میشه!

مطمئن باش چین 1.3 میلیاردی تعداد تجاوز هاش تعداد قتل هاش، تعداد ... از ایران 70 میلیونی کمتره و غربی های غیر مسلمون و بی ادعا هیز بازی ئی مثل اون چیزی که الان به وفور توی خیابون های تهران می بینیم ندارن!!

توی ایران به وضوح "ولع دیدن ناشی از منع" و "حرص بعد از منع" دیده میشه (الانسان حریص بما منع) توی همون کشور ها اگه دقت کرده باشی هیچ کسی نیم ساعت به اون دختری که مینی جوب پوشیده زل نمی زنه؛ در حالیکه با اطمینان بهت میگم اگه همون فرد بیاد توی توی ایران زیر 100 متر ...

در مورد شنیدن آواز دهل هم اشتباه می کنی؛ من چند سال توی یکی از همین کشور های غربی زندگی کردم، در مورد گوش های مشتاق هم اشتباه می کنی؛ من مشکلی با حکم خداوند ندارم، با اجرای حکم خداوند به شیوه ای که موجب از بین رفتن خیلی از ارزش ها شده مشکل دارم.

تصویر تصویر تصویر
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

سلام دوبارهتصویر

در مورد شنیدن آواز دهل هم اشتباه می کنی؛ من چند سال توی یکی از همین کشور های غربی زندگی کردم، در مورد گوش های مشتاق هم اشتباه می کنی؛

بنده منظورم شما نبودی . اما بصورت کلی این برقراره ، هم برای اواز و هم برای گوش های مشتاق !

اما منظور من اصلا شما نبودی وگرنه یک چشمکی چیزی میذاشتمتصویر

من مشکلی با حکم خداوند ندارم، با اجرای حکم خداوند به شیوه ای که موجب از بین رفتن خیلی از ارزش ها شده مشکل دارم.

خدا خیرت بده ، ما هم که از اول داریم همینو می گیم . گفتیم حکم خدا دوطرف داره ، هم به او گفته نگاه نکن و هم به این گفته خودتو بپوشون .
 (شما هم که الحمد لله مشکلی با حکم خدا نداری) 

حالا توی اجراش یک طرفه برخورد میشه حرف دیگری ست .از اولم گفتم کاری به اینکه چی داره میگذره نداریم . می خواهیم ببینیم اصل قضیه چی هست

تا بتونیم بقیه رو با اون بسنجیم .

موفق باشیتصویر
[External Link Removed for Guests]

Member
Member

پست توسط Reza1370 »

سلام

با سپاس تصویر

محمد علي نوشته شده:می خواهیم ببینیم اصل قضیه چی هست

تا بتونیم بقیه رو با اون بسنجیم .

موفق باشیتصویر

تصویر

بر گردیم سر سوال های من:

V.I.T.O نوشته شده:
محمد علي نوشته شده:
تااونجایی که منتحقیق کردم (اگه اشتباهه بگو) حکم پوشش برای اهل کتاب یاحتی کفار فرق میکنه؛ این نشون میده که اسلام به دو طرفه بودن این معادلهاعتقادی نداره،چون اگه معتقد بود این معادله یک معادله ی دوطرفس اونموقعحجاب مسلمین روبر کفار و اهل کتاب هم واجب می کرد و بر اجراش هم نظارت میکرد (حجاباجباری و حکومتی)

تحقیقت باید کامل تر بشه تصویر کسانی که در کشور اسلامی هستند ، ملزم به رعایت قوانین اون مملکت هستند ، از جمله رعایت حجاب .

اینکه اصلا به کشور اسلامی و غیر اسلامی ربط نداره؛ توی هر کشوری که میریباید قانونش رو رعایت کنی؛ علاوه بر این لزوما قوانین کشور های اسلامی،قوانین اسلام نیست تصویر

توی اخبار خوندم که مراجع تقلید در جواب استفتاء سازمان گردشکری ایران در مورد حجاب توریست های غیر مسلمون[HIGHLIGHT=#00b0f0] ... 

حکم پوشش شرعی غیر مسلمون چی بوده؟ (زمان حکومت ائمه و یا پیغمبر(ص))

پوشش کفار و اهل کتاب زمان پیغمبر (ص) و حکومت حضرت علی (ع) و امام حسن (ع) چی بوده؟ آیا حجاب بر اون ها هم مثل مسلمین و با همون حدود واجب بوده؟

(تا اونجایی که می دونم، قبایل غیر مسلمون اون زمان پولی رو مثل مالیات (خیلی بیشتر از مالیات مسلمین) به حکومت اسلامی پرداخت می کردن (برای تامین امنیت و ...) و یا باید از حدود مسلمین خارج می شدن! منظور من هم از حجاب برای این دسته همچین چیزیه!)

تصویر تصویر تصویر
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

سلام

پوشش اسلامی بر اهل ذمّه (کسانی از اهل کتاب و کفار که در کشور اسلامی زندگی می کنند) واجب بوده و هست .

(تازه جدای از اینکه خود اهل کتاب در احکام تحریف نشدۀ دین خودشون حجاب داشتند)

جزیه دادن و پرداخت مالی برای تامین امنیت ، ربطی به این مسئله ندارد .

یا احکام و قوانین حکومت اسلامی رو می پذیرفتند و به عنوان یک شهروند مسلمان تمامی حقوق شهروندی رو داشتند

و یا به منطقه ای دیگر مهاجرت می کردند که تحت ذمه اسلام نباشد .

:razz:

Member
Member

پست توسط Reza1370 »

با سلام و سپاس تصویر

محمد علي نوشته شده:جزیه دادن و پرداخت مالی برای تامین امنیت ، ربطی به این مسئله ندارد .

یا احکام و قوانین حکومت اسلامی رو می پذیرفتند و به عنوان یک شهروند مسلمان تمامی حقوق شهروندی رو داشتند

و یا به منطقه ای دیگر مهاجرت می کردند که تحت ذمه اسلام نباشد .

من هم منظورم همین بود تصویر

منظور: رعایت حجاب در حد مسلمین مثل جزیه بر کفار (برای اینکه مجبور به ترک حدود سرزمین اسلامی نباشن) در زمان حکومت معصومین (ع) واجب بوده یا نه؟ (شاید بد نوشتم تصویر)

توی 10 روز گذشته توی یکی از سایتای خبری در مورد فتوای جدید بعضی مراجع در جواب سازمان گردشگری در مورد حجاب توریست هایی که به ایران میان خوندم؛ الان هرچی می گردم نمی تونم پیداش کنم. میشه لطفا این فتوای جدید رو بذارین اینجا تصویر

تصویر تصویر
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

به نام خدا

سلام ؛

بله در زمان حکومت معصوم (ع) واجب بوده است .

در مورد فتوایی که فرمودید من چیزی رو پیدا نکردم ؛ اما مطمئنا توریست ، با اهل ذمّه تفاوت هایی خواهد داشت .

موفق باشید

Member
Member

پست توسط Reza1370 »

سلام

محمد علي نوشته شده:بله در زمان حکومت معصوم (ع) واجب بوده است .

میشه برای این موضوع دلیلی بیارین، مثلا حدیث معتبر، داستان معتبر و ...؟

حجاب کنیز ها چی؟ اون هم اجباری بوده؟

با سپاس فراوان تصویر تصویر

تصویر
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 3603 بار
سپاس‌های دریافتی: 1144 بار

پست توسط 110 »

با سلام خدمت شما تصویر

با اجازه جناب محمد علي تصویر

اصل حکم حجاب، حکمي است مطلق يعني همگاني و اختصاص به گروه و يا اشخاص خاصي داده نشده است.

هرچند ممکن است اين حکم در مورد برخي افراد به علت وجود مصالحي با تاکيد بيشتري بيان شده باشد.

و لذا حکم بر اطلاق خود باقي است و تمامي زنها را با هر ويژگي در برميگيرد تا زماني که مخصصي نيايد و حکم را تخصيص ندهد

بدين معني که گروه خاصي مثلا کنيزها از حکم عام خارج شده و استثناء گردد.

در نتيجه لزومي ندارد که براي هر گروه خاصي دليل خاصي ذکر شود.

هميشه در پناه خداي منان سربلند باشيد تصویر
 تصویر  .  .:: الإنسان هو شيعة علي بن أبي طالب عليه أفضل الصلاة و السلام إن عرفه حق معرفته ::.  .  تصویر 
Commander
Commander
تماس:

پست توسط محمد علي »

V.I.T.O نوشته شده:سلام

محمد علي نوشته شده:بله در زمان حکومت معصوم (ع) واجب بوده است .

میشه برای این موضوع دلیلی بیارین، مثلا حدیث معتبر، داستان معتبر و ...؟

حجاب کنیز ها چی؟ اون هم اجباری بوده؟

با سپاس فراوان تصویر تصویر

تصویر

110 نوشته شده:با سلام خدمت شما تصویر

با اجازه جناب محمد علي تصویر

اصل حکم حجاب، حکمي است مطلق يعني همگاني و اختصاص به گروه و يا اشخاص خاصي داده نشده است.

هرچند ممکن است اين حکم در مورد برخي افراد به علت وجود مصالحي با تاکيد بيشتري بيان شده باشد.

و لذا حکم بر اطلاق خود باقي است و تمامي زنها را با هر ويژگي در برميگيرد تا زماني که مخصصي نيايد و حکم را تخصيص ندهد

بدين معني که گروه خاصي مثلا کنيزها از حکم عام خارج شده و استثناء گردد.

در نتيجه لزومي ندارد که براي هر گروه خاصي دليل خاصي ذکر شود.

هميشه در پناه خداي منان سربلند باشيد تصویر

به نام خدا

سلام

نظر دوستمون 110 کاملا درسته و فقط کمی توضیحش میدم .

ببین VITO جان ، مدعی باید دلیل اقامه کنه . یعنی اینکه شما معتقدی در زمان معصومین چنین چیزی نبوده ؟ دلیل بیار .

اما وقتی معصوم ملزم به رعایت حکم حجاب در قرآن هست ، حکمی که اطلاق داره و استثنا پذیر نیست ، چه دلیلی باید وجود داشته باشه

که این حکم قرآن رو عمل نکنه ؟

من الان عمدا روایتی نمیارم برای اینکه اول مبانیمون رو درست کنیم . فرض کن هیچ روایتی وجود نداشته باشه یا به ما نرسیده باشه .

شما وقتی در مرحله اعتقادات ، معتقد به این میشی که معصوم جز حکم خدا عمل نمی کنه ، پس اِعمال حکم قرآن رو در زمان حکومتش مسلم می دونی

(بر فرض که هیچی هم روایت به شما نرسیده باشه )

برای همینه که اینهمه تاکید بر استحکام به عقاید شده و سپس یاد گرفتن احکام .

امیدوارم واضح گفته باشم :razz:

Member
Member

پست توسط Reza1370 »

hasan21 نوشته شده:آيا در صدر اسلام حجاب اجباري بوده است و كساني كه حجابرا رعايت نمي كردند و سالخوردگان و پيروان ساير اديان مجازات مي شدند يانه و آيا حجاب براي آنها اجباري بوده يا نه؟

درپاسخ بهاين پرسش به پيشينه مختصري از حجاب در قبل و بعد از اسلام و بعد بهصدراسلام مي پردازيم. اطلاع تاريخي چنداني از مسئله حجاب ملل قبل از اسلامدر دست نيست و لذا نمي توان در اين مورد اظهار نظر حتمي كرد اما به گفتهشهيد مطهري قدر مسلم اين است كه قبل از اسلام در ميان بعضي ملل حجاب وجودداشته است.[1]

اقوام و مللي مانند ايران باستان ، قوم يهود وهند ملزم به رعايت حجاب بودند اما در زمان جاهليت عرب حجاب وجود نداشته وبوسيله اسلام پيدا شده است.[2]

ويل دورانت راجع به قوم يهودمي نويسد «اگر زني به نقض قانون يهود مي پرداخت: چنانكه مثلا بي آنكه چيزيبر سرداشت به ميان مردم مي رفت يا با مردان درد دل مي كرد و يا ... مردحقداشت بدون پرداخت مهريه او را طلاق دهد».[3]

همين نويسنده بهوجود حجاب در ايران قديم هم اشاره مي كند.[4] و از مطالبش استفاده مي شودكه حجابي كه در قوم يهود و ايران باستان معمول بوده است از حجاب اسلاميبسي سخت تر و مشكل تر بوده است.حال با اين مقدمه به وضعيت حجاب در صدراسلام مي پردازيم . همانطور كه گفته شد زنان در قبل از اسلام هيچ نوعحجابي نداشته اما با ورود اسلام به سرزمين عربستان تحول عظيمي در اين بارهرخ داد و آيات و روايات فراواني در اين موضوع بيان شد كه به بعضي از آنهااشاره خواهد شد. عايشه همواره زنان انصار را اين چنين ستايش مي كرد:«مرحبا به زنان انصار، همين كه آيات سوره نور نازل شد يك نفر از آنان ديدهنشد كه مانند سابق بيرون بيايد، سرخود را با روسريهاي مشكي مي پوشيدندگوئي كلاغ روي سرشان نشسته است».[5]

پس با توجه به اين نكتهكه تمام اعمال و احكام درصدر اسلام مستند به قرآن و دستورات آن بوده استما نيز در مسئله وضعيت حجاب در صدر اسلام با استناد به قرآن و آيات نورانيآن را بررسي مي كنيم.

آنطور كه از تاريخ استفاده مي شود قبل ازنزول آيات حجاب مسلمانان ملزم به رعايت حجاب نبودند اما با نزول اين آياتكه صريحادستور به رعايت حجاب مي كند تمام مسلمانان حجاب را رعايت مي كردندكه به بعضي آيات بعد از دعوت از زنان و مردان براي حفظ چشم و دل خود ازنامحرمان مي فرمايند:«قل للمومنات يغضضن من ابصارهم و يحفظن فروجهن ولايبدين زينتهن الا ما ظهر منها و ليضربن بخمرهن علي جيوبهن و لا يبدينزينتهن ...» يعني اي پيامبر به زنان مومنه بگو ديدگان خويش فروبندند وزيورهاي خويش را آشكار نكنند مگر آنچه كه از آن پيداست و سرپوشهاي خويش رابرگردن خويش اندازند ...

درشاًن نزول اين آيه اكثر مفسرانمانند طبرسي ، علامه طباطبائي ، مكارم شيرازي و ... مي گويند چون زنان عربمعمولا پيراهنهائي مي پوشيدند كه گريبانهايشان باز بود و روسريهاي خود رابنحوي مي گذاشتند كه دور گردن و سينه را نمي پوشانيد و قهرا گوش ها وجلويسينه ها نمايان مي شد. اين آيه نازل شد و دستور داد كه بايد روسري ها راطوري ببنديد كه قسمتهاي ياد شده پوشيده گردد و زنان مو و سينه و دور گردنوزير گلوي خود را بپوشانند.[6]

در تفسير مجمع البيان در ذيلآيه مورد بحث آمده است «زنان مامور شده اند كه روسريهاي خود را برروي سينهخود بيفكنند تا دور گردن و موها و گوش و گوشواره ها پوشيده شود.»[7]

بههر حال اين آيه در كمال صراحت حدود پوشش لازم را بيان مي كند و اين بياننه به عنوان توصيه اخلاقي بلكه بصورت يك حكم شرعي و اجباري مي باشد.

آيهديگر كه به اين موضوع مي پردازد آيه 59 سوره احزاب مي باشد خداوند در اينآيه مي فرمايد: «اي پيامبر به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو كهجلبابها(روسري هاي بلند ) خود را بر خويش فروافكنند كه اين كار براي اينكه(از كنيزان و آلودگان ) شناخته شوند و مورد آزار واذّيت قرارنگيرند بهتراست.»[8] و در اين آيه هم خداوند زنان پيامبر و مؤمنان ديگر را به رعايتحجاب و پوشانيدن بدن و سروگردن امر مي كند و باز اين امر چيز اخلاقي واختياري نيست بلكه يك امر اجباري براي زنان مي باشد.

رواياتو شواهد ديگري از اين آيه در صدر اسلام موجود است كه همگي نشانگر رعايتحجاب توسط زنان مي باشد. بعنوان نمونه در تاريخ نقل شده است كه حضرت فاطمهزهرا(س) وقتي مي خواستند به بيرون منزل و نزد پيامبر اكرم(ص) بروند ازپوششهاي خاصي مثل چادر و روپوش صورت استفاده مي كردند. در جريان داستان غمانگيز غصب فدك آن حضرت با شكل خاصي از حجاب و پوشش براي دفاع از حق خويشاز منزل به مسجد آمدند. راوي داستان شكل خاص حجاب حضرت را اينگونه توصيفنموده است: «لا نت خمارها علي راسها و اشتملت بجلبابها و اقبلت في لمه منحفدتها و نساء قومها نطا ذيولها » آن حضرت هنگام خروج از منزل مقنعه رامحكم برسر بستند و جلباب و چادر رابه گونه اي كه تمام بدن آن حضرت را ميپوشاند وگوشه هاي آن به زمين مي رسيد ،به تن كردند وبه همراه گروهي بهمسجد حركت نمودند،»[9]

پس ازاين جريان تاريخي هم استفاده مي شود كه زنان درصدر اسلام حجاب كاملي داشتند.

امادر مورد زنان سالخورده قرآن اين افرادرازقاعده حجاب مستثني مي كند وميگويد: «والقواعد من النساءالافي يرجون نكاحا فليس عليهن جناح...»[10] يعنيزنان از پا افتاده اي كه اميدي به ازدواج ندارند مي توانند لباس روي خودرا برزمين نهند، مشروط براينكه نخواهند خودنمائي بكنند درعين حال اگر جانبعفاف را رعايت كنند و خود را پوشيده دارند بهتر و خدا شنوا و دانا است.

پسطبق اين آيه زنان سالخورده و پير مي توانند روسري خود را بردارند. و درصدراسلام هم اين زنان سالخورده ملزم به رعايت حجاب نبودند.

درمورد اديان ديگري هم كه در ميان مسلمانان زندگي مي كردند بايد بگوئيم كهاينها هم الزامابايد قوانين ظاهري اسلام را در اجتماعات و كوچه و بازارمسلمانان رعايت مي كردند از جمله حجاب اسلامي كه زنان ملزم به رعايت آنبودند، از اين گذشته ادياني كه در ميان مسلمانان زندگي مي كردند مثل يهودو مسيح اينها خودشان قائل به حجاب زن بودند و همانطور كه گفته شد قبل ازاسلام هم رعايت حجاب را مي كردند.[11]

براي آگاهي بيشتر در اين مورد مطالعه كتابهاي مسئله حجاب شهيد مطهري و حجاب شناسي حسين مهدوي زاده توصيه مي شود.

اگر بي حجابي تمدن است پس حيوانات از همه متمدنتر هستند.
شهيد مطهري

---------------------------------------
[1] . شهيد مطهري ، مسئله حجاب، انتشارات صدرا ص5.
[2] . همان ص9.
[3] . ويل دورانت، تاريخ تمدن علمي فرهنگي، جلد 12، ص30.
[4] . همان.
[5] . زمخشري، الكشاف، دار الكتاب العربي، بيروت، جلد 3 ص231/ ذيل آيه 31 نور.
[6]. طبرسي، مجمع البيان، كتاب فروشي اسلامي، جلد 5 ص138 ذيل آيه 31 سوره نور- مكارم شيرازي، تفسير نمونه، دارالكتب اسلاميه، ج 14 ص440 -طباطبائي،الميزان، دارالكتب اسلاميه، ج 15 ص126
[7] . همان.
[8] . مكارم شيرازي، پيشين، ج 17 ص425
[9] . طبرسي، الاحتجاج، موسسه الاعلمي للمطبوعات، ج 1 ص98
[10] . سوره توبه، آيه 60.
[11] . ويل دورانت، تاريخ تمدن، علمي فرهنگي،ج 12 ص30.

منبع: مبین

نقل قول از اینجا.
ارسال پست

بازگشت به “زن و خانواده”