سالها در جستجوی جواب هستم

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 21 بار

سالها در جستجوی جواب هستم

پست توسط asmanhosain »

تعالی :  سلام خدمت شما برادر و خواهر گرامی >
نکته ای است که چندین سال پیش متوجه آن شدم ولی از هر که پرسیدم یا جواب نداشت یا ....

-در کتابت قرآن با رسم الخط عثمان طه در سوره مبارکه جن آیه شماره 16« و ا لو استقموا علی الطریقه لاسقینهم ماء غدقا» حرف

«ن»
حذف شده است! در حالی که در سایر رسم الخطها ی موجود اینگونه نیست و به صورت«
و ان لو استقموا علی الطریقه لاسقینهم

ماء غدقا» نوشته
شده است.چرا؟
لطفا اگر پاسخ را می دانید مکتوب بفرمائید.
پیشاپیش تشکر بنده را بپذیرید
Advance Member
Advance Member
سپاس‌های ارسالی: 72 بار
سپاس‌های دریافتی: 227 بار

Re: سالها در جستجوی جواب هستم

پست توسط sh.ahmad »

سلام بر asmanhosainدرباره سؤال فوق بعرض میرسانم
بنابرقاعده زبان عربی اگرحرف "ن" به حروف "یرملون"(ی رم ل و ن) برسدحرف نون درآن حروف ادغام شده وتشدیدمیگیردلذا حرف ن نوشته نمیشود.
موفق باشید والسلام
اللهم اجعلنا من المتمسکین بولایة رسولک (ص) وامیرالمؤمنین واولاده الطیبین الطاهرین المعصومین (ع)
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

پست توسط thxd »

افسوس که این مزرعه را آب گرفته
دهقان ( شماها) مصیبت زده را خواب گرفته !

پیش خودم فکر کردم حالا چی میخواد بپرسه یارو !
متاسفم .
اگر سفر ما از بهشت به دوزخ باشد، چيزي بايد در جايي به خطا رفته باشد. اوضاع بايد دقيقاً عكس اين باشد.
........................................................................................................................................
ایمان به غیب مردم این زمان همان بوی کبابی است که ارزش آن صدای جرینگ جرینگ سکه است و نه چیز دیگر .
Junior Member
Junior Member

پست توسط asmanhosain »

باسمه تعالی:
با تشکر از جواب شما , اما: این را باید بدانید که حکم یرملون در تلفظ است نه در کتابت ,ولی آقای عثمان طه حرف نون را از حذف کرده است آیا چنین حقی را دارد که حرفی از قرآن را حذف کند؟؟؟
asmanhosain
Junior Member
Junior Member

پست توسط asmanhosain »

با سمه تعالی: با سلام به thxd
از اینکه به فکر دهقان خواب گرفته بوده ای و ابراز تاسف نموده ای جای امیدواری است و لی :
1- مسئله حذف کردن یک حرف قرآن است در رسم الخطی که بین المللی شده است.
2- این سئوال را از قاریان بزرگ کشور و بعضی مدرسین پرسیده ام ولی جواب را نمی دانستند.
3- در عربستان از امام جماعت مسجدی در مکه (که حافظ و مدرس قرآن بود) پرسیدم نمی دانست.
4-از خود شما که برای دهقان خواب گرفته دلسوزی کرده ای هم انتظار می رود برای حذف حرف قرآنی عکس العملی داشته باشی!!!
5- کمی تأمل بعد قضاوت
« ان تتقوا الله یجعل لکم فرقانا»
asmanhosain
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 483 بار
سپاس‌های دریافتی: 344 بار

پست توسط mahe.derakhshan »

کاربر محترم asmanhosain سلام

باید بگم که در مورد این آیه ی خاص بنده اطلاعی ندارم که چرا نون حذف شده

ولی این رو می دونم که اهل سنت با زیرکی و با حذف یک حرف از بعضی کلمات معانی مهم و کلیدی رو

در برخی از جاهای قرآن از بین بردن و یک چیز شبیه اون گذاشتند.

گفته می شه قرآنی که به دست ما رسیده تحریف آیه ای نشده ولی تحریف کلمه ای شده و اهل سنت در برخی کلمه ها تونستن تصرف کنن

که البته کسانی که این کار رو انجام دادن عذاب اخروی رو برای خودشون خریدن.

به عنوان مثال در قرآنی که در کلمات آن تصرف نشده در یکی ازآیات کلمه ی"السلام علی آل یاسین" آمده که اهل تسنن

آن را به "السلام علی اِل یاسین"تغییر داده اند وآن را به الیاس یکی از پیامبران منصوب کرده اند که در ظاهر بامعنی ولی در باطن کاملا بی معنیست

و خودشان هم توجیهی بر این امر ندارند.

که همه ی ما شیعیان میدانیم یاسین لقب حضرت محمد "صل الله وعلیه وآله وسلم" است و " آل یاسین" منظور اهلبیت "علیهم السلام" هستند و

و یا زیارت آل یاسین که سلام بر حضرت مهدی" عجل الله تعالی فرجه" الشریف است.

حتی یکی از استادان تجوید که بنده سر کلاسشون می رفتم گفت متاسفم برای خودمون یعنی شیعیان که یک کتاب قرآن بی عیب و نقص

که تمام قواعد به صورت صحیح در آن آمده باشه و داخل کلمات دخل وتصرف نشده باشه نداریم.

خط عثمان طه به این دلیل اینقدر رواج پیدا کرده که قواعد بسیار با دقت در آن آمده وقاری راحت می تونه کلمت رو ادا کنه.

امیدوارم ما شیعیان همیشه متوجه وظایفمون باشیم و فردا دیر است چون که همین الان هم کلی ضربه به اسلام واقعی خورده.
[HIGHLIGHT=#00b050]اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم والعن  
ارسال پست

بازگشت به “علوم قرآنی”