چرا شیطان از فرمان خدا سرپیچی کرد؟

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 7 بار

چرا شیطان از فرمان خدا سرپیچی کرد؟

پست توسط lilaj »

سلام
آیا شیطان فرشته بود؟فرشته ها قدرت اختیار دارند؟اگر فرشته ها قدرت اختیار ندارند چرا شیطان سرپیچی کرد؟
مگر شیطان چندین سال مطیع امر خدا نبوده؟از نظر یقین به خدا اطلاعات کاملی نداشته؟چطور جرات کرده تخطی کند؟
دلایل عقلی برای من که سواد حوزوی ندارم قابل درک تر و دوست داشتنی تر هستند
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 303 بار
سپاس‌های دریافتی: 794 بار

Re: چرا شیطان از فرمان خدا سرپیچی کرد؟

پست توسط amoonaser »

بسم رب الحسین علیه السلام

سلام بر شما

دوست گرامی

شیطان از فرشتگان نبود بلکه از " جن " بوده است .

وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا [HIGHLIGHT=#ffff00]إِلاَّ إِبْليسَ كانَ مِنَ الْجِنِّ  فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ أَ فَتَتَّخِذُونَهُ وَ ذُرِّيَّتَهُ أَوْلِياءَ مِنْ دُوني‏ وَ هُمْ لَكُمْ عَدُوٌّ بِئْسَ لِلظَّالِمينَ بَدَلا ( کهف 50 )

و [ياد كن‏] هنگامى را كه به فرشتگان گفتيم: «آدم را سجده كنيد،»   [همه‏] -جز ابليس- سجده كردند، كه از [گروه‏] جن بود و از فرمان پروردگارش سرپيچيد. آيا [با اين حال،] او و نسلش را به جاى من دوستان خود مى‏گيريد، و حال آنكه آنها دشمن شمايند؟ و چه بد جانشينانى براى  .

پس وقتی ابلیس از طایفه فرشتگان نبوده است ، دارای اختیار نیز بوده است ( البته اینکه فرشتگان نیز اختیار ندارند سخنی اشتباه است ولی بحث آن بماند برای بعد ) .

وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُون
( ذاریات 56 )

و جنّ و انس را نيافريدم جز براى آنكه مرا بپرستند.

پس وقتی هدف مخلوق - اعم از جن و انس - عبادت کردن می شود ، این امر نشان از اختیار آنها دارد زیرا بر اساس امری اختیاری مورد بازخواست قرار می گیرند و نه امری اجباری ....

وَ قُلِ الْحَقُّ مِنْ رَبِّكُمْ [HIGHLIGHT=#ffff00]فَمَنْ شاءَ فَلْيُؤْمِنْ وَ مَنْ شاءَ فَلْيَكْفُرْ  إِنَّا أَعْتَدْنا لِلظَّالِمينَ ناراً أَحاطَ بِهِمْ سُرادِقُها وَ إِنْ يَسْتَغيثُوا يُغاثُوا بِماءٍ كَالْمُهْلِ يَشْوِي الْوُجُوهَ بِئْسَ الشَّرابُ وَ ساءَتْ مُرْتَفَقا ( کهف 29 )

و بگو: «حق از پروردگارتان [رسيده‏] است. [HIGHLIGHT=#ffff00]پس هر كه بخواهد بگرود و هر كه بخواهد انكار  ، كه ما براى ستمگران آتشى آماده كرده‏ايم كه سراپرده‏هايش آنان را در بر مى‏گيرد، و اگر فريادرسى جويند، به آبى چون مس گداخته كه چهره‏ها را بريان مى‏كند يارى مى‏شوند. وه! چه بد شرابى و چه زشت جايگاهى است.»

پس در مختار بودن ابلیس شکی نیست و او بر اساس اختیار خودش سجده نکرد .....

در آیات قرآنی نیز دلیل سجده نکردن ابلیس نیز بیان شده است که همانا کبر و غرور و استکبار او بر خالق متعال بود .

وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا [HIGHLIGHT=#ffff00]إِلاَّ إِبْليسَ أَبى‏ وَ اسْتَكْبَرَ  وَ كانَ مِنَ الْكافِرين ( بقره 34 )

و چون فرشتگان را فرموديم: «براى آدم سجده كنيد»، [HIGHLIGHT=#ffff00]پس بجز ابليس -كه سر باز زد و كبر   و از كافران شد- [همه‏] به سجده درافتادند.

خود شیطان نیز دلیل این غرور و کبر را بیان می کند :

وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْليسَ [HIGHLIGHT=#ffff00]قالَ أَ أَسْجُدُ لِمَنْ خَلَقْتَ طيناً [HIGHLIGHT=#ffff00]  ( اسراء 61 )

و هنگامى را كه به فرشتگان گفتيم: «براى آدم سجده كنيد» پس [همه‏] جز ابليس سجده كردند. [HIGHLIGHT=#ffff00]گفت: «آيا براى كسى كه از گل آفريدى سجده كنم؟ »

خداوند نیز از او سوال می کند که شیطان نیز پاسخ می دهد :

قالَ يا إِبْليسُ ما لَكَ أَلاَّ تَكُونَ مَعَ السَّاجِدين *** [HIGHLIGHT=#ffff00]قالَ لَمْ أَكُنْ لِأَسْجُدَ لِبَشَرٍ خَلَقْتَهُ مِنْ صَلْصالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُ  ( الحجر 32 - 33 )

فرمود: «اى ابليس، تو را چه شده است كه با سجده‏كنندگان نيستى؟»
[HIGHLIGHT=#ffff00]گفت: «من آن نيستم كه براى بشرى كه او را از گلى خشك، از گلى سياه و بدبو، آفريده‏ اى، سجده  .»

این مطلب در روایات اهل بیت علیهم السلام نیز وارد شده است .

در تفسیر قمی ج 1 ص 37 از قول امام صادق علیه السلام چنین آمده است :

فلما امر الله الملائکه بالسجود لآدم علیه السلام اخرج ما کان فی قلب ابلیس من الحسد

وقتی خداوند به ملائکه امر فرمود که بر آدم علیه السلام سجده نمایند ، آنچه از حسد در قلب ابلیس بود از آن خارج شد .

در اصول کافی ج 2 ص 317 نیز از قول امام سجاد علیه السلام چنین آمده است :

... و للمعاصی شعب فاول ما عصی الله به الکبر ، معصیه ابلیس حین ابی و استکبر و کان من الکافرین ....

.... و براى گناهان نيز شعبه‏ هائى است‏ ، پس اول چيزى كه بوسيله آن نافرمانى خداوند شد كبر بود و آن گناه شيطان بود آن هنگام كه سر باز زد و تكبر ورزيد و از كافرين شد ...

یا علی ع
جدا شده از خدا

جدا شده از رسول

جدا شده از کتاب

[COLOR=Blue]هر که ز حیدر جداست

Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 7 بار

پست توسط lilaj »

سلام
تصویر
خط دوم از پست من رو هم جواب بدین ممنون میشم.مثلا تو شنیده ها هست که میگن شیطان 6هزارسال خدا رو عبادت کرده و ازین حرفا
چرا چنین شخصی چنین کاری میکنه؟اگه یه تیکه سنگ این همه خدارو عبادت میکرد الان الماس که سهله چندین برابر با ارزش میشد(ارزش معنوی)
کلا دردم اینه که شیطان با اینهمه سابقه گند زد به خودش!آدم با عمر محدود و ادعای نامحدود به چی میتونه بنازه؟
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 303 بار
سپاس‌های دریافتی: 794 بار

پست توسط amoonaser »

بسم رب الحسین علیه السلام

سلام بر شما

دوست گرامی

اتفاقا همین داستان ابلیس نشان می دهد که خطر گمراهی در همه لحظات در کمین ما می باشد و همواره باید توکل بر خدا وجود داشته باشد .....

عبادت تنها در نماز و روزه و حج و غیره نیست بلکه اینها مصادیق عبادت هستند و اصل عبادت یعنی اطاعت بی چون و چرا در مقابل فرامین الهی .

ما همواره باید مطیع مطلق خدا باشیم و هر چه را که امر می نماید اطاعت نماییم ..... برای همین است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم - با اینکه عصمت داشتند - می فرمودند که خدایا مرا به اندازه چشم به هم زدنی به خود وامگذار !

شیطان سالیان سال عبادت کرد ولی آنچنان که امام صادق علیه السلام فرمودند ( تفسیر قمی ج 1 ص 37 ) آنچه را که در قلبش بود یعنی حسد را آشکار کرد .... این امر نشان می دهد که وی در عبادت خودش نیز خالص نبوده است .

اینکه چون شیطان با این همه عبادت خرابکاری کرد ، پس تکلیف انسان معلوم لست ، قیاس صحیحی نیست بلکه مع الفارق است زیرا ابلیس از جن است و شما و بنده از انس .

انسان می تواند به مقامی برسد که سبب حسرت دیگران شود .... کسانی مانند سلمان فارسی نیز انسان بودند ولی به مقامی رسیدند که " سلمان محمدی " و " منا اهل البیت " شدند ....

طول عمر و این مطالب خیلی عامل موثر در بندگی نیست بلکه اصل مطلب نوع شناخت از حق تعالی و فهم دستورات او می باشد .... وقتی برای ما روشن شد که باید اطاعت مطلقه از خداوند متعال داشته باشیم - یعنی هر چه می گوید را بدون چون و چرا اجرا کنیم - در حقیقت آن امر سبب می شود که راه در صراط مستقیم بگذاریم .

وقتی خداوند می فرماید که باید از پیامبر و اهل بیت علیهم السلام اطاعت مطلقه داشته باشیم ، کوچکترین خدشه کردن در این امر یعنی همان استکباری که ابلیس کرد یعنی در مقابل دستور الهی قد علم کرده و اطاعت نکنیم و لذا می شویم از اتباع همان شیطان رجیم .

ما بر اساس آنچه که وُسع فهم ما از دین می شود و آنچه که بعنوان حجت بر ما تمام شده است ، در درگاه الهی مسوول هستیم و بر اساس آن باید جواب بدهیم .....

التماس دعا

یا علی ع
جدا شده از خدا

جدا شده از رسول

جدا شده از کتاب

[COLOR=Blue]هر که ز حیدر جداست

New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

پست توسط anti666zion »

دوستان خدا با آفریدن انسان هم شیطان را آزمایش کرد که در زمانی که باید اطاعت امر خدای خود را میکرد و بر انسان سجده میکرد و اینکار رو نکرد ثابت کرد که عبادتش همش به درد خودش میخورده چون اطاعت نداشته و عمل نداشته و هزاران گناه دیگره را با همین سجده نکردنش در مقابل خدا میتوان ثابت کرد و دیگر اینکه با اینکار ایمان انسان ها را
را از طریق شیطان بسنجد*
دوستان در برخی قسمت های سایت نوشته شده بود خدا به شیطان تا قیامت فرصت داد در صورتی که شیطان از خدا این خواهش را کرد ولی خدا وند قبول نکرد
و در روایات داریم که حضرت صاحب الزمان عج ابلیس را گردن میزند
[stream]شیطان پرستی، نقطه مقابل خداپرستی قرار داده می‌شود؛ نظير آيه: «أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَیْكُمْ یَا بَنِی آدَمَ أَن لاَّ تَعْبُدُوا الشَّیْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ * وَأَنْ اعْبُدُونِی هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِيمٌ؛ آيا پيمان نبستيم با شما ای فرزندان آدم كه عبادت نكنيد شيطان را، كه او برای شما دشمنی آشكار است و اين‌كه مرا عبادت كنيد؛ اين راه مستقيم است؟» (يس، 61 ـ 62)[/stream]
Advance Member
Advance Member
محل اقامت: زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 218 بار
سپاس‌های دریافتی: 311 بار

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام دوستان
سوال:
به نظر شما فاصله ی زمانیِ ظهور منجیِ عالم بشریت عج تا قیامت حدوداً چقدر خواهد بود ؟ (تخمیناً )
 دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 22 بار
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط کوتاه بیا بابا »

به قول امام علی خداوند که میتونست ادم رو از چیزی بیافرینه که زیبایی و خوش بویی و لطافتش عالم رو متحیر و مدحوش بکنه ( راستش من خودمم تاحالا اینجوری به ان قضیه نگاه نکرده بودم ...) بعد این جناب ابلیس هم مثل من اینو نمیدونسته که من شک دارم هرچی نباشه عمر ابلیس اونقدر بود که 6000 سال عبادت کرده باشه ولی من حالا حالاها مونده 100 سالمم بشه .
ارسال پست

بازگشت به “نقد سایر اندیشه ها”