آیا به خدا ایمان دارید ؟

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

آیا به خدا ایمان دارید ؟

پست توسط thxd »

با سلام خدمت همه ی دوستان حقیقت جو. تصویر
بنده امروز کارم رو شروع کردم و امیدوارم که با همکاری شما بحث رو به جاهای خوبی برسونیم .

به نظر من ایمان داشتن یا اعتقاد داشتن ربطی به مذهب نداره ، ایمان داشتن فقط به مسائلی ربط داره که ما نمیتونیم به طور کامل اونها رو بشناسیم ، لذا میایم و به اونها معتقد میشیم و برای خودمون اینجوری جا میندازیم که همه چیز رو در مورد اون مسئله ، میدونیم .
در مورد رد کردن مسائل هم همین طور است و عین ایمان داشتن به مسائل است .
به نظر من باید در همه چیز تردید کرد و سپس به دنبال کشف حقیقت رفت و حق را درک کرد و لمس کرد . بعد از درک حقیقت هم که دیگه داریم همه چیز رو لمس می کنیم و باز نیازی به اعتقاد داشتن نیست .
در واقع ما باید همیشه در یکی از این دو حالت باشیم : یا به دنبال درک حقیقت موضوع باشیم یا اینکه به اون رسیده باشیم .
در واقع منظور این است که باید رویکردی جستجوگرانه را پیش گرفت .

پس همین طور که معلومه ، اعتقاد داشتن به چیزها ، در این نظر من جایی نداره .

میخوام بدونم که آیا شما به خدا ایمان دارید یا خدا رو درک می کنید؟ ( این سوال دو پهلو است و در واقع معلوم می کند که خدای شما کیست یا چیست؟ )
اگر سفر ما از بهشت به دوزخ باشد، چيزي بايد در جايي به خطا رفته باشد. اوضاع بايد دقيقاً عكس اين باشد.
........................................................................................................................................
ایمان به غیب مردم این زمان همان بوی کبابی است که ارزش آن صدای جرینگ جرینگ سکه است و نه چیز دیگر .
Advance Member
Advance Member
محل اقامت: زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 218 بار
سپاس‌های دریافتی: 311 بار

Re: آیا به خدا ایمان دارید ؟

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

میخوام بدونم که آیا شما به خدا ایمان دارید یا خدا رو درک می کنید؟ ( این سوال دو پهلو است و در واقع معلوم می کند که خدای شما کیست یا چیست؟)

=====================================

سلام دوست عزیز
:D
هر آدمی یه درک و فهم و هوش و استعداد و توانائی و قدرت و امکاناتی داره .

خدا هم از کسی بیشتر از وُسعش توقع نداره .

توقع خداوند از علی ع که در دامان اشرف الانبیاء و المرسلین ص تربیت شده اند خیلی خیلی بیشتر از من و شما و اونهائی هست که وسط جنگلهای آمازون زندگی میکنند و تا آخر عمر کسی غیر از اعضای قبیلشون نمیبینند .
چیزی که خداوند از بندگانش میخواد " تلاشِ مخلصانه " برای بهترین ایمان هست .

در امتحاناتِ بشری , اونی که معدلش 18 میشه رو بهتر از کسی میدونند که معدل 15 میاره و کاری ندارند تو چه شرایطی درس خوندند . کی باباش پولداره کی خودش کار میکنه و مخارج تحصیلش رو تهیه میکنه , کی تو انباری درس میخونه کی تو یک خانه ی مجزا با کلی معلم خصوصی درس خونده .

اما در درجه ی ایمان به خدا همه چیز در نظر گرفنه میشه

چیزی که خدا از بنده اش میخواد فقط بکار گیریِ همه ی امکاناتِ موجود برای ایمان به وجودِ خدا وصفاتش (یگانگیش در خداوندی و علم و دانشِ مطلقش و قدرتِ مطلقش و عدالتِ مطلقش ) و فرار از گناهان و انجام عبادات هست و حفظِ این حالت تا آخرین لحظه ی زندگی .
 دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

Junior Member
Junior Member

پست توسط thxd »

MOHAMMAD_ASEMOONI نوشته شده:

خدا هم از کسی بیشتر از وُسعش توقع نداره .

توقع خداوند از علی ع که در دامان اشرف الانبیاء و المرسلین ص تربیت شده اند خیلی خیلی بیشتر از من و شما و اونهائی هست که وسط جنگلهای آمازون زندگی میکنند و تا آخر عمر کسی غیر از اعضای قبیلشون نمیبینند .
چیزی که خداوند از بندگانش میخواد " تلاشِ مخلصانه " برای بهترین ایمان هست .

اما در درجه ی ایمان به خدا همه چیز در نظر گرفنه میشه

چیزی که خدا از بنده اش میخواد فقط بکار گیریِ همه ی امکاناتِ موجود برای ایمان به وجودِ خدا وصفاتش (یگانگیش در خداوندی و علم و دانشِ مطلقش و قدرتِ مطلقش و عدالتِ مطلقش ) و فرار از گناهان و انجام عبادات هست و حفظِ این حالت تا آخرین لحظه ی زندگی .

با عرض سلام
دوست عزیز ، شما به نکات قابل توجهی اشاره فرمودید .
ولی من متوجه شدم که تصور شما از خدا چیزی غیر از یک شخص نیست و مثل بقیه مردم ، شما هم در حال فرافکنی یک سری صفات به خداوند هستید .
دوست دارم ، تعریفتون و تصورتون رو از خدا بیشتر بدونم .
اما نکات صحبت شما :
توقع داشتن ، خیلی فعل عجیبی است که شما به خدا نسبت دادید ، یعنی در صورت برآورده نشدن توقعش ، از ما ناراحت هم میشه !
اینکه ، دقیقا مثل یک آدم داره رفتار میکنه ! پس مطمئنا یک جای کار ایراد داره .
اما در مورد امکانات و ........ هم باید عرض کنم که باید پیامبر اسلام و اکثر پیامبرها را یادآور بشم ، که اینها مدت زیادی چوپان بوده اند و نه درس خوانده بود اند و نه در دامان کسی بوده اند . اما روشن بین شده اند و به ذات احدیت رسیده اند . تازه مردم اون موقع هم ، که خودتون اوصافشون رو شنیدید که در چه سطحی از فهم بوده اند و پیامبر اسلام با اون مردم زندگی می کرد .
اما در مورد ایمان به خدا و اعتقاد داشتن که بازهم عرض می کنم عین هم هستند ، نفرمودید که چه نیازی به ایمان به خدا هست ؟
اگر سفر ما از بهشت به دوزخ باشد، چيزي بايد در جايي به خطا رفته باشد. اوضاع بايد دقيقاً عكس اين باشد.
........................................................................................................................................
ایمان به غیب مردم این زمان همان بوی کبابی است که ارزش آن صدای جرینگ جرینگ سکه است و نه چیز دیگر .
Advance Member
Advance Member

سلام
در مورد توقع خداوند که میگین مانند یک انسان داره با ما رفتار میکنه :
یک مثال :
قورباغه چشم داره و میبینه
زنبور عسل هم چشم داره میبینه
انسان هم میبینه
عقاب هم میبینه
خدا هم میبینه
اما دیدن قورباغه که اشیاء ثابت رو نمبینه کجا و زنبور که ماورا بنفش رو میبینه کجا و انسان با او توانائیهاش کجا و عقاب که از چند صد متری تو اسمون یک موش کوچیک رو میبینه کجا ؟

و دیدن خدای متعال که هیچ چیز از دیدش پنهان نیست کجا ؟

مثال 2 :
موش دست داره , انسان هم دست داره , خداوند متعال هم دست داره .
اما توانائیهای دست موش کجا و دست انسان کجا ؟ و توانائیهای دست خداوند متعال که بالاتر و برتر و توانمندتر از همه ی دستهاست کجا .
شما دوست عزیز در یک تاپیک دیگه وجود داشتن خدا رو به چالش کشیدین و میگین زائیده خیال انسانه
اما اینجا در مورد صفاتِ خدا حرف میزنین .

به نظرتون بهتر نیست اول تکلیف بودن یا نبودنش رو معلوم کنین برای خودتون ؟ بعد اگر مُسجّل شد که اصلا وجود نداره دیگه نیازی نیست در مورد صفاتش تحقیق و گفتگو کنین .

اما اگر بعد از تحقیق به این نتیجه رسیدین که خدائی وجود داره , بعد بگیم خب حالا که فهمیدیم هست تحقیق کنیم که آیا یکتا هست یا نه , کیه چه شکلیه کجاست و علمش چقدره قدرتش چقدره عدالتش چقدره

نظرتون شما چیه ؟
 دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

Junior Member
Junior Member

پست توسط thxd »

سلام دوست عزیز

کاش به جای اینکه مثال های بی ربط بزنید ، همون اصل نکاتی که خودتون قبلا فرموده بودید رو توضیح می دادید ............... توقع داشتن و ... ................ البته اگه میخواید مثل این مورد دست داشتن خدا ، توضیح بدید ، که فکر می کنم بی خیال بشید ، بهتره .
اونیکه شما به بودنش یقین پیدا کردی ، یک کدخداست ، نه خدا .
من تکلیفم با خودم روشنه ، ولی مدیر سایت مثل اینکه با خودش و من ، مشکل داره .
میگن خب حتما قانون سایت رو زیر پا گذاشتی که مطالبت حذف میشه !!!!!
آخه مرد مومن ( خیلی ها مومن اند ولی متدین نیستند! ) معلومه که مدیر سایت قوانین سایت رو در جهت منافع و عقاید خودش میذاره و قطعا اجازه نمیده که بر خلاف نظر ایشون ، نظری داده بشه !
البته این مدیریت سایت بهش نمیگن ، یه چیز دیگه میگن !
به هر حال ، من همچنان منتظر پاسخ چند تا نکته ای هستم ، که خودتون اشاره کردید !
خیلی ممنون
Advance Member
Advance Member

سلام
توقع خداوند هم با توقع انسان فرق داره
انسان گاهی اوقات بی جا توقع داره یا ناحق توقع داره یا ببش از حد توان توقع داره و تازه خیلی وقتها بعد از اینکه طرف مقابل آنچه که ازش توقع داشته شده انجام میده , حقش و اجرش رو بهش نمیده یا کمتر از حقش بهش میده یا هزار و یک منت سرش میذاره اما خدا به حق توقع داره و بیش از حد و توان توقع نداره و اجر شخص رو تمام و کمال بلکه خیلی بیشتر از اونچه که اون شخص توقع داشته بهش میده .

اما شما حالا بفرمائین آیا قبول دارین خدا هست یا نه .
جسارتا اگر هنوز در شک هستین که هست یا نه , با صفاتش کاری نداشته باشین .
اول یه نگاهی به جهان اطرافتون بندازین .

ببینین با عقل جور در میاد که این جهان بسیار پبچیده که دانشمندان هنوز در پیش پا افتاده ترین مسائلش درمانده اند ( مثل چگونگی تجزیه مولکول اب به اکسیژن و ئیدروژن توسط نور آفتاب ) خود بخود بوجود آمده باشه ؟

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

Junior Member
Junior Member

پست توسط thxd »

MOHAMMAD_ASEMOONI نوشته شده: اما خدا به حق توقع داره و بیش از حد و توان توقع نداره و اجر شخص رو تمام و کمال بلکه خیلی بیشتر از اونچه که اون شخص توقع داشته بهش میده .

اما شما حالا بفرمائین آیا قبول دارین خدا هست یا نه .
جسارتا اگر هنوز در شک هستین که هست یا نه , با صفاتش کاری نداشته باشین .
اول یه نگاهی به جهان اطرافتون بندازین .

ببینین با عقل جور در میاد که این جهان بسیار پبچیده که دانشمندان هنوز در پیش پا افتاده ترین مسائلش درمانده اند ( مثل چگونگی تجزیه مولکول اب به اکسیژن و ئیدروژن توسط نور آفتاب ) خود بخود بوجود آمده باشه ؟

سلام دوست عزیز
خیلی ممنون از شما .
ولی واقعا این حرف هایی رو که زدید ، رو خودتون می پذیرید؟ ( سطر اول رو عرض میکنم)
واقعا این حرف ها رو کجا در میارید؟
بگذار برايت توضيح دهم كه چرا مردم به خدا ايمان دارند .
يكي از چيزهاي مهم كه بايد فهميده شود درباره ي ذهن انسان است، ذهن هميشه در جستجو ي معنا در زندگي است . اگر معنايي وجود نداشته باشد ، ناگهان به تو اين احساس دست مي دهد كه اينجا چه مي كني ؟ كه براي چه زندگي مي كني ؟ چرا نفس مي كشي ؟ و چرا فردا صبح دوباره بايد از خواب بلند شوي و همان كارهاي تكراري را انجام دهي - - چاي ، صبحانه ، همان همسر ، همان بچه ، همان بوسه ي ساختگي به همسر ، و همان اداره ، و همان كار ، و عصر مي آيد ، و بي حوصله ، بي نهايت بي حوصله ، به خانه باز مي گردي - - چرا اين كارها را مي كني ؟ ذهن يك پرسش دارد : آيا در همه ي اين كارها معنايي وجود دارد ، يا تو صرفاً يك زندگي گياهي را انجام مي دهي ؟
بنابراين در جستجوي معنا بوده است .
او توهم خدا را خلق كرده تا نيازش را به معنا برآورده كند . بدون خدا ، جهان تصادفي مي شود . ديگر آفرينش خداي خردمندي كه آن را براي رشد تو آفريده وجود نخواهد داشت ، براي ترقي تو ، يا براي چيزي . بدون خدا - - خدا را حذف كن و جهان تصادفي است ، بي معني . و ذهن براي زندگي بدون معنا ،‌صلاحيت لازم را ندارد ، بنابراين تمام انواع توهمات را آفريده است - - خدا ،‌بهشت ،‌فردوس ،‌ زندگي ديگر پس از مرگ – و كل سيستم را مي سازد . اما اين يك توهم است ، براي برآوردن يك نياز معين رواني .
من نمي توانم بگويم : « خدا وجود دارد . » من نمي توانم بگويم : « خدا وجود ندارد » از نظر من پرسش نا مربوط است . آن پديده اي خيالي است . كار من كاملاً متفاوت است .
Advance Member
Advance Member

thxd نوشته شده:
MOHAMMAD_ASEMOONI نوشته شده:اما خدا به حق توقع داره و بیش از حد و توان توقع نداره و اجر شخص رو تمام و کمال بلکه خیلی بیشتر از اونچه که اون شخص توقع داشته بهش میده . اما شما حالا بفرمائین آیا قبول دارین خدا هست یا نه . جسارتا اگر هنوز در شک هستین که هست یا نه , با صفاتش کاری نداشته باشین . اول یه نگاهی به جهان اطرافتون بندازین . ببینین با عقل جور در میاد که این جهان بسیار پبچیده که دانشمندان هنوز در پیش پا افتاده ترین مسائلش درمانده اند ( مثل چگونگی تجزیه مولکول اب به اکسیژن و ئیدروژن توسط نور آفتاب ) خود بخود بوجود آمده باشه ؟
سلام دوست عزیزخیلی ممنون از شما .ولی واقعا این حرف هایی رو که زدید ، رو خودتون می پذیرید؟ ( سطر اول رو عرض میکنم) واقعا این حرف ها رو کجا در میارید؟ بگذار برايت توضيح دهم كه چرا مردم به خدا ايمان دارند .يكي از چيزهاي مهم كه بايد فهميده شود درباره ي ذهن انسان است، ذهن هميشه در جستجو ي معنا در زندگي است . اگر معنايي وجود نداشته باشد ، ناگهان به تو اين احساس دست مي دهد كه اينجا چه مي كني ؟ كه براي چه زندگي مي كني ؟ چرا نفس مي كشي ؟ و چرا فردا صبح دوباره بايد از خواب بلند شوي و همان كارهاي تكراري را انجام دهي - - چاي ، صبحانه ، همان همسر ، همان بچه ، همان بوسه ي ساختگي به همسر ، و همان اداره ، و همان كار ، و عصر مي آيد ، و بي حوصله ، بي نهايت بي حوصله ، به خانه باز مي گردي - - چرا اين كارها را مي كني ؟ ذهن يك پرسش دارد : آيا در همه ي اين كارها معنايي وجود دارد ، يا تو صرفاً يك زندگي گياهي را انجام مي دهي ؟ بنابراين در جستجوي معنا بوده است . او توهم خدا را خلق كرده تا نيازش را به معنا برآورده كند . بدون خدا ، جهان تصادفي مي شود . ديگر آفرينش خداي خردمندي كه آن را براي رشد تو آفريده وجود نخواهد داشت ، براي ترقي تو ، يا براي چيزي . بدون خدا - - خدا را حذف كن و جهان تصادفي است ، بي معني . و ذهن براي زندگي بدون معنا ،‌صلاحيت لازم را ندارد ، بنابراين تمام انواع توهمات را آفريده است - - خدا ،‌بهشت ،‌فردوس ،‌ زندگي ديگر پس از مرگ – و كل سيستم را مي سازد . اما اين يك توهم است ، براي برآوردن يك نياز معين رواني . من نمي توانم بگويم : « خدا وجود دارد . » من نمي توانم بگويم : « خدا وجود ندارد » از نظر من پرسش نا مربوط است . آن پديده اي خيالي است . كار من كاملاً متفاوت است .
سلام دوست عزیزخیلی ممنون از شما .ولی واقعا این حرف هایی رو که زدید ، رو خودتون می پذیرید؟ ( سطر اول رو عرض میکنم)واقعا این حرف ها رو کجا در میارید؟(اگر شما حق دارین این حرفها رو به بنده بزنید پس بنده هم همین حق رو دارم ) به این میگن بن بست :Dشما کارتون دو حالت داره : یا به یقین رسیدین که خدا وجود نداره اصلا و دارین سعی میکنین که دیگران رو هم قانع کنین که با شما هم عقیده بشند یا اینکه دارین پرس و جو و تحقیق میکنین تا مسیر اعتقادیتون رو مشخص کنین . یا شاید هم یه چیز دیگه که بنده ازش خبر ندارم

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 217 بار
سپاس‌های دریافتی: 200 بار

پست توسط محی الدین14 »

بسم الله الرحمن الرحیم 
[HIGHLIGHT=#ffff00]نقل قول thxd :  

خداگونگی را نمی توان تعریف کرد ، خداگونگی را باید تجربه کرد .
اما می توان برخی از حالاتش را توصیف کرد ، مثلا بی ذهنی ، در عشق فرو رفتن ، در اوج لذت بودن و .......... .
برای رسیدن به آن ، افرادی که رسیده اند ، می گویند ، 112 روش وجود دارد .
ما باید از طریق یک راه ، به آن برسیم ،خود به خود آن 111 روش را درک خواهیم کرد .
مثلا نماز یکی از آن روشهاست ، که پیامبر ما از آن طریق به درک روح کیهانی نائل شد .
ولی ما نماز را برای چه می خوانیم؟ آیا ما کاری را که پیامبر کرد را داریم انجام می دهیم یا فقط طوطی وار ، حرف های ایشان را منتقل می کنیم ، بدون اینکه بفهمیم این حرف ها برای چه زده شده اند .
قرآن کتابي نيست که براي خواندن باشد، بلکه کتابي هست که بايد آنرا سرود اگر تو آن را بخواني اشتباه ميکني! اما اگر تو آن را بسرودي شايد خدا را پيدا کني!
قرآن توسط يک پژوهشگر يا فيلسوف و دانشمند نوشته نشده است. محمد کاملا بي سواد بود، او حتي نميتوانست اسم خودش را بنويسد ولي او توسط خدا تسخير شد بود؛ براي اينکه او کاملا پاک و معصوم بود، او انتخاب شده بود که اين آواز را شروع کند و اين آواز قرآن بود.
من زبان عربي را بلد نيستم و نمي فهمم ولي ميتوانم قرآن را درک کنم براي اينکه ميتوانم آهنگ و زيبايي آن نوای عربی را درک کنم.
چه کسي به معنا اهميت ميدهد!؟ وقتي تو زيبايي يک گل را ميبيني آيا ميپرسي اين چه معني دارد!؟ خود گل کافي است، وقتي شعله آتش را ميبيني آيا ميپرسي اين چه معني دارد؟! آتش کافي است، قشنگي معني آن است. اين خيلي بي معني است اگر بخواهیم همچين چيزي رو معني کنيم؛ همین ريتم که داراي وزن و زيبايي است كافي است. پس اين قرآن است.

توصیف این حالت و پرسیدن در مورد آن ، مثل این است که از ماهی بپرسی ، دریا چیست ؟

[HIGHLIGHT=#ffff00]محی الدین 14 : 
یک سوال از شما دارم : کسانیکه هنوز خداگونگی را تجربه نکرده اند ، چطور می توانند بفهمند از روی توصیفات شما به خداگونگی رسیده اند ؟ از کجا معلوم آن کسانی که به اصطلاح خود به خداگونگی رسیده اند دچار توهم نشده اند؟

نمیدونم منظورم رو متوجه شدید یا نه؟ می خوام بگم از کجا معلوم این صفاتی که شما فرمودید وهم وصف کننده نباشه؟
مثلا از کجا معلوم اگر قرآن را سرودیم (به اصطلاح شما) خدا را پیدا می کنیم یک توهم نباشد؟
بر چه مبنایی حرفهای پیامبر اکرم ص و اعتقادات مردم توهم است و اعتقادات شما که حتما بر اساس گفته ی اشخاصی است و اینکه 112 روش وجود دارد توهم نیست؟
چگونه انتظار است که عمری را صرف کنیم تا شاید بتوانیم خداگونگی را تجربه کنیم . اگر راه را نشناخته برویم و بفهمیم این یک توهم بوده عمری را هدر داده ایم! آیا عقل حکم نمی کند که راهی را که می خواهیم بپیماییم ابتدا بشناسیم و سپس حرکت کنیم؟

اما در مورد بخش دوم صحبت هایتان : اعتقاد ما هم بر اساس اعتقاد امیر کلام حضرت علی علیه السلام اینست که :

از منظر امام(ع) معرفت مطلوب و آرمانی به خداوند متعال، معرفت شهودی است كه در آن معرفت، حقیقت برای انسان بدون واسطه مكشوف گردد.

امام در دعای نوف بكالی از خدا، معرفت بر اساس حقیقت ایمان را مسئلت می‌كند: «فأسئلك باسمك الذی ظهرت به لخاصه أولیائك، فوحدوك وعرفوك بعبدوك بحقیقتك أن تعرفنی نفسك لاقر لك بربوبیتك على حقیقه الایمان بك»[12]

«خدایا تو را به نامی فرا می‌خوانیم كه برای دوستان مخصوص خود آشكار ساختی، تا آنان تو را یكی دانستند و تو را شناختند؛ پس آنگاه حقیقتا تو را پرستیدند، این كه ما را به معرفت خود نایل فرما تا ما به ربوبیت تو بر اساس حقیقت ایمان اقرار نماییم».

ولی این اعلی درجه ی معرفت است ، و نمی توان معرفت عقلانی را توهم دانست و رد کرد: چنانکه
امام(ع) در خطبه 184 فرمود: «اگرمردم در عظمت قدرت خدا و و بزرگی نعمت‌های او می‌اندیشیدند، به راه راست هدایت می‌شدند؛» امام(ع) در همین خطبه شگفتی‌ها و آفرینش مورچه را بیان می‌كند و سپس می‌فرماید: «اگر اندیشه‌ات را به كارگیری، دلایل روشن و قاطع به تو خواهند گفت كه آفریننده مورچه كوچك، همان آفریننده درخت بزرگ خرما است است: به جهت دقتی كه در آفرینش هرچیزی به كار رفته است.»

بنابراین می‌توان گفت كه منطق امام(ع) در اینجا ، معرفت خداوند از طریق عقل است كه باید در مخلوقات او بیاندیشیم تا عظمت خدا را در پس زیبایی‌هایی آفرینش بیابیم و همین منطق قرآن است: «أَفَلَا یَنظُرُونَ إِلَى الْإِبِلِ كَیْفَ خُلِقَتْ وَإِلَى السَّمَاء كَیْفَ رُفِعَتْ وَإِلَى الْجِبَالِ كَیْفَ نُصِبَتْ».[11]

قال مولانا حسن بن علی علیه السلام : استعدّ لسفرك و حصّل زادك قبل حلول أجلك، و اعلم أنّك تطلب الدّنيا و الموت يطلب
ك

مهياى مسافرت (آخرت) شو، و توشه آن را پيش از رسيدن اجل فراهم نما، و بدان كه تو دنيا را طلب نمايى و مرگ تو را مى‏طلبد
Junior Member
Junior Member

پست توسط thxd »

سلام دوست عزیز و خوبم :razz:
من ضد خدا نیستم.
من همه جا دنبال او بوده و او را جسته ام، و یافته ی من این است __ او هیچ کجا نیست. من به درون نگاه کرده ام، هرکار ممکن را انجام داده ام. این فقط جمله ای از واقعیت است، بدون خشم، بدون دشمنی. من چه کنم اگر او وجود ندارد؟ تقصیر من نیست.
مذاهب با آوردن خدا به شما کمک می کنند تا مشکل "گیتی را که آفرید" را حل کنید.
ولی شما با خدا چه خواهید کرد؟ آیا خدا وجود دارد؟ اگر خدا وجود داشته باشد، آنوقت چه کسی او را آفرید؟ اگر او وجود نداشته باشد، آنوقت چگونه توانسته که این گیتی را خلق کند؟ اگر خود خدا وجود نداشته باشد، چگونه می تواند جهان هستی را بیافریند؟ و اگر وجود داشته باشد، آنوقت جمله ی قصار شما چه می شود که هرآنچه که هست باید خالقی داشته باشد؟ نه، این را نپرس! این چیزی است که تمام مذاهب می گویند __نپرس که خدا را چه کسی خلق کرده. ولی این عجیب است: چرا که نه؟ اگر این پرسش در مورد جهان هستی اعتبار دارد، پس چرا وقتی در مورد خدا به کاربرده می شود، بی اعتبار می گردد؟...................
....من پیوسته برای شما توضیح داده ام که مایل هستم جهان هستی بعنوان یک راز پذیرفته شود زیرا فقط با رازآلوده بودن است که جهان هستی زیباست، قابل زندگی است، قابل دوست داشتن و شعفناک است پاسخی درهیچ کجا وجود ندارد که غایی باشد. و هرگز پاسخی وجود نخواهد داشت که تمام مشکلات را حل کند، بنابراین، خدا یک غیرممکن است، زیرا خدا یعنی پاسخ نهایی.
اندیشیدن به خدا بعنوان یک شخص فقط تخیلات شماست. خدای چینی ها یک چهره ی چینی دارد، و خدای آفریقایی ها چهره ای آفریقایی، و به یقین خدای یهودیان باید یک دماغ یهودی داشته باشد! نمی تواند طور دیگری باشد! این فقط یک فرافکنیprojection است. دادن شخصیت به خدا فقط فرافکنی شماست.
وقتی می گویم خدا وجود ندارد، شخصیت دادن به خدا را انکار می کنم. می گویم خدا وجود ندارد، ولی یک خداگونگی عظیم وجود دارد. این خداگونگی غیرشخصی است، یک انرژی خالص. تحمیل کردن هرگونه شکلی بر آن زشت است. شما خودتان را بر آن تحمیل می کنید. لحظه ای که مسحیت ازبین برود، خدای مسیحی ازبین خواهد رفت؛ زمانی که هندویسم ازبین برود، تمامی خدایان هندو ازبین خواهند رفت. آیا منظور مرا متوجه می شوید؟ این ها فرافکنی شما است، اگر به فرافکنی ادامه بدهید، وجود دارد. اگر شما نباشید که فرافکنی کنید، اگر آن پروژکتور وجود نداشته باشد، خداازبین می رود. من طرفدار چنین خدایانی که توسط ذهن انسان فرافکن شده اند نیستم. و البته که ذهن کوچک انسان حتماٌ کیفیت هایی را به خدا نسبت می دهد که کیفیت های خودش است..............
بنابراین وقتی می گویم خدا وجود ندارد، می گویم که شخصی به نام خدا وجود ندارد؛ تمام شخصیت های خدا همگی فرافکنی انسانی هستند. من مایلم که شما آن شخصیت را بردارید و بگذارید که خداوند آزاد باشد: آزاد از قید شخصیت هایی که شما براو تحمیل کرده اید..............
وقتی که می گویید "خدا"، یک اسم به کار می برید، چیزی ایستا، بی جان. وقتی من می گویم "خداگونگی" کلامی را برای بیان چیزی زنده، جاری، درحال حرکت به کار می برم. پس این نکات باید برایتان روشن باشد. من یک باخداtheist مانند مسیح، محمد یا کریشنا نیستم، زیرا نمی توانم با مفهوم یک خدای مرده موافق باشم.
خداوند __ کامل Perfect ، مطلقabsolute ، دانابرهمه چیزomniscient ، همه جاحاضرomnipresent ،... این ها واژگانی است که در تمام مذاهب برای خدا به کار برده شده __ مرده است، نمی تواند زنده باشد، نمی تواند نفس بکشد. نه. من چنین خدایی را پس می زنم، زیرا با چنین خدای مرده ای، تمامی این جهان هستی خواهد مرد.
خداگونگیgodliness بعدی تماماٌ متفاوت است. آنگاه سبزی درختان، آنگاه شکفتن یک گل سرخ،
آنگاه پرنده ای درحال پروازکردن... همگی جزیی از آن هستند. آنگاه خداوند چیزی جدا از هستی نیست. آنگاه او خودش روح هستی است. آنگاه جهان هستی می تپد، می جنبد، نفس می کشد..... خداگونگی.
بنابراین من یک بی خدا نیستم؛ ولی یک باخدا هم نیستم!
ارسال پست

بازگشت به “خدا شناسی”