.:. خداوند شبيه آفريدگان نيست !

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2988 بار
سپاس‌های دریافتی: 5531 بار
تماس:

.:. خداوند شبيه آفريدگان نيست !

پست توسط محدثه »

« بسم الله الرَّحمن الرَّحیم » 

[font=Times New Roman] « خداوند شبیه آفریدگان نیست ! »  

در حدیثی از امام علی بن موسی الرضا (ع) آمده است که ایشان فرمودند :

« من شبّه الله تعالی فهو مشرک و من نسب الیه ما نُهِیَ عنه فهو کافر » 

« هر کس خداوند متعال را به آفریدگان شبیه کند ، مشرک است ،
و هر کس آنچه را که نهی شده به او نسبت دهد ، کافر است . »

این حدیث ، ردّ صریحی است بر کسانی که گفته اند : خداوند آدم را بر صورت خویش آفریده است و این مطلب را از پیامبر خدا (ص)

نقل کرده اند ، و امام رضا (ع) در حدیث دیگری منشأ اشتباه این گروه را توضیح می دهد ، چنان که حسین بن خالد نقل می کند که

گفته است :

به امام رضا (ع) عرض کردم : ای فرزند پیامبر (ص) ، مردم از رسول خدا روایت می کنند که فرموده اند : « خداوند عزوجل آدم را

به صورت خویش آفرید »

امام رضا(ع) فرمودند : خداوند آنان را بکشد ، این ها جزء نخست حدیث را انداخته اند ، و آن حدیث ( به صورت کامل ) این است :

« پیامبر خدا (ص) از کنار دو مرد که به یکدیگر دشنام می دادند ، عبور فرمودند و شنیدند که یکی از آن دو به دیگری می گوید :

« خداوند چهره تو و هر کسی را که به تو شبیه است ، زشت گرداند . »

پیامبر (ص) به او فرمودند :

« یا عبد الله لا تقل هذا لاخیک ، فإن الله عزوجل خلق آدم علی صورته »  

[font=Times New Roman] یعنی :   

« ای بنده خدا به برادر خود نگوی ، زیرا خداوند عزوجل ، آدم ( حضرت آدم ص ) را

بر صورت او ( شخصی که مورد دشنام قرار گرفته بود )آفرید . »

[font=Times New Roman]شرح و توضیح :  

بنابر این پیامبر خدا (ص) ، آن مرد را از این که چنین ناسزایی بگوید ، نهی می فرمایند ، زیرا این دشنام ، متوجه آدم ابوالبشر ( حضرت آدم ص )

می شود ، و ضمیر متصل به کلمه « صورته » به همان مردی که مورد دشنام قرار گرفته است ، باز می گردد ؛

نه اینکه به خداوند متعال ارجاع شود تا این گونه معنا کنند که : « خداوند آدم را بر صورت خویش آفریده است . حق تعالی از این سخن برتر

و والاتر است
و امام (ع) با بیان حدیث قدسی :

« ما عرفنی من شبهنی بخلقی ... » 
  « هر کس مرا به آفریدگان من تشبیه کند ، مرا نشناخته است . »  

که از پیامبر خدا (ص) روایت شده ، این مطلب را تأیید می فرماید .

تحلیلی از زندگانی امام رضا (ع) ، محمد جواد فضل الله ، ص 217 - 218 .
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط saeid133 »

با تشکر از مطلب ارزنده شما
مي خواستم اضافه کنم که اين مطلب علاوه بر رد "کسانی که گفته اند : خداوند آدم را بر صورت خویش آفریده است" در رد کساني که بين وجود خلق و خالق سنخيت قائل مي شوند يا اين رابطه را عينيت مي دانند استفاده مي شود.
توضيح اينکه عده کثيري از به اصطلاح عرفا و فلاسفه قائل به وحدت وجودند.يعني وجود ما را همان وجود خدا دانسته :P و معتقدند که در نهايت نيز وجود ما در خداوند حل مي شود :? که البته اين اعتقاد را برخي در لفافه و برخي وقيحانه و صريح بر زبان آورده اند.
از جمله کساني که عبارات فراواني در اين مدعا دارند ميتوان نام برد از:ابن عربي-ملاصدرا-منصور حلاج-مولوي-عطار-بايزيد بسطامي و بسياري ديگر از شعرا،عرفا و فلاسفه که متاسفانه اين تفکر را ترويج مي دهند.
ضمنا هرکس اطلاعات و سندي از اين گفتار خواهان است بنده با کمال ميل در اختيارش مي گذارم.
باشد که روزي معرف اهل بيت عليهم السلام به طور خالص و دور از هر غشي مورد استفاده ما باشد و نورانيت کلام ايشان را با هيچ ظلمتي عوض نکنيم. :AA: :razz:
اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن اعدائهم اجمعين
ارسال پست

بازگشت به “خدا شناسی”