آشنــايــي بــا علامه « سيد مرتضي عسکري (قدس سرّه ) »

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

آشنــايــي بــا علامه « سيد مرتضي عسکري (قدس سرّه ) »

پست توسط محمد علي »

[align=center]باسمه تعالی  

علامه سید مرتضی عسكری ، در سال 1332 هـ . ق در سامرا متولد شدند . وی تحصیلات خود را در طی سالیان متمادی در حوزه های علمیۀ سامرا و قم و نجف اشرف ،

به انجام رسانید. و همزمان با تحصیل ، به تحقیق وپژوهش در زمینه عقائد و تاریخ اسلام و حدیث پرداختند . و نتیجۀ سال ها کوشش و تلاش در این راه ،

ده ها جلد کتاب ارزشمند و گرانمایه بوده ، که موجب هدایت و راهیابی هزاران نفر ، به سوی مکتب نورانی اهل بیت (ع) گردیده است .

علاوه بر کار تالیف و تحقیق ، به امر آموزش و تربیت نیز اهتمام فراوانی داشته اند ، ودر این راستا دانشکده های متعددی را در ایران و عراق تاسیس نموده

و صدها دانشجو و پژوهشگر فرهیخته را پرورش داده که بسیاری از آنان از علما و دانشمندان کنونی هستند.

اکنون با اینکه که بیش از نود و پنج بهار از عمر پربرکت ایشان سپری گشته است ، همچنان پرانگیزه و با شور و حرارت ، هر روز در کتابخانۀ خویش ، در دانشکده اصول دین تهران ،

حاضر می شوند و به تحقیق ومطالعه و نیز تالیف کتاب و بحث های علمی با دانشمندان می پردازند . و پاسخگوی سوالات پرشمار دانشجویان خود و مراجعه کنندگان داخل و خارج کشور هستند .

بحث های علمی و مناظرات ایشان با دانشمندان مذاهب و ادیان مختلف جهان ، بسیار روشنگرانه و منحصر به فرد می باشد ؛ و بسیاری از این مباحثات به صورت کتاب انتشار یافته اند.

ـ علامه عسکری درحال حاضر ریاست دانشكدۀ اصول الدین را (که خود بنیان گذار آن بوده اند) بر عهده دارند .

ـ ایشان در سومین همایش چهره‌های ماندگار در مهر ماه سال 82 به عنوان یكی از نخبگان فرهیخته و برجستۀ علمی ـ فرهنگی معرفی شدند

ـ بزرگداشت علامۀ عسکری در سومین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) در تابستان سال 1382 در تهران برگزار گردید .

* گزیدۀ فعالیت‌‌‌‌‌‌‌‌ها و آثار علمی علامه عسکری :

الف) تالیفات عربى

1ـ مائة و خمسون صحابى مُختلَق (سه جلد) ؛ ترجمۀ فارسی: یكصد و پنجاه صحابى ساختگى

2- ـ عبدالله‌بن سبا و أساطیر أخرى (دو جلد) ؛ عنوان ترجمۀ فارسی: عبدالله‌بن سبا و دیگر افسانه‌های تاریخی

3- أحادیث ام‌المومنین‌ عـائشـه‌ ؛ ترجمۀ فارسی : نقش عایشه در تاریخ اسلام

4ـ معالم المَدرستَین (سه جلد) ؛ ترجمۀ فارسی : ویژگی ها و نشانه های دو مكتـب

5ـ القرآن الكریم و روایات المدرستین (سه جلد)

6 ـ عقائد الإسلام من القرآن الكریم (سه جلد) ؛ عنوان ترجمۀ فارسی: عقاید اسلام در قرآن

7ـ قیام الأئمّة بإحیاء الدین (چهارده جلد)

8ـ دورالأئمّة فى إحیاء السنّة

9ـ مقدّمة «مرآة العقول فى شرح أخبار آل الرسول» (دو جلد)

10ـ مقدمه برای کتاب سیری در صحیحین محمدصادق نجمی

11ـ مع أبى‌الفتوح التلیدی فى كتابه: «الأنوار الباهرة»

12ـ مع الدكتور الوردى فى كتابه:«وعّاظ السلاطین» (جلد اوّل)

13ـ آراء و أصداء حول‌ عبدالله‌ بن‌ سبـا و روایـات‌ سیف‌ فی‌ الصحف‌ السعودیه

14ـ طبّ الرضا (ع) و طبّ الصادق (ع)

15ـ مصطلحات إسلامیة

16ـ مصطلحات قرآنیة

17ـ الإحتفال بذكرى الأنبیاء و عباداللّه الصالحین

18ـ الصحابی و عدالته

19ـ خلفاء المدرستین

20ـ من حدیث النبی (ص): یكون لهذه الأمّة أثنا عشر إماما

21ـ على مائدة الكتاب و السنّة (16 جلد):‌

السجدة على التربة ؛ البكاء على المیت ؛ زیارة قبور أنبیاء و أئمّة و الصلحاء ؛ التوسّل بالنبى (ص) و

التبرّك بآثاره ؛ الصلوات على محمد (ص) و آله ؛ یكون لهذه الأمّة اثنا عشر قیّماً ؛ عدالة الصحابة ؛

عصمة الأنبیاء ؛ البناء على قبور الأنبیاء و الأولیاء ؛ الشفاعة ؛ البَداء ؛ الجبر و التفویض و القضاء و القَدَر ؛

صلاة أبى بكر ؛ المتعة أو الزواج المؤقّت ؛ شیعة اهل البیت (ع) و …

[align=center]برخی كتاب‌های این مجموعه, توسّط مؤلف به فارسی نیز نگارش یافته و تعدادی دیگر به فارسی برگردانده

شده‌اند(ر.ك: بر گسترۀ كتاب و سنّت). 

22ـ حدیث الكساء من طُرق الفریقین ؛ ترجمه فارسی : حدیث كساء در كتب‌ معتبر مكتب‌ خـلفـا و مكتـب‌ أهل‌ بیت‌ و روایات‌ صلوات‌ بر محمد و آل‌ محمـد (ص‌)

23 ـ تعلیم‌ الصلاة‌ 24ـ المصحف فى روایات الفریقین. 25ـ صفات الله ـ جلّ جلاله ـ فى روایات الفریقین.

26ـ آیة التطهیر فى مصادر الفریقین. 27ـ آخرین‌ نماز پیامبر(ترجمه صلاة ابی بکر)

28 ـ در راه‌ وحدت‌، ترجمه‌ و نگارش‌: ع‌. م‌. سردارنیـا، تهـران‌: بـنیـاد بعثـت‌، 1361.

ب) تالیفات فارسی

ـ ادیان آسمانى و مسأله تحریف

ـ نقش ائمّه(ع) دراحیای دین (چهارده جلد)

ـ بر گسترۀ كتاب و سنّت (16 جلد):

تاریخ حدیث پیامبر (ص)، شیعیان اهل بیت (ع)، ازدواج موقّت در اسلام، توسّل به پیامبر خدا، بَداء یا محو و اثبات الهی، صفات خداوند در دو مكتب،

شفاعت پیامبر (ص)، آیۀ تطهیر، عصمت انبیا، ایجاد بنا بر قبور انبیا و اولیا، سنّت پیامبر (ص) در گریه بر میت، سنّت پیامبر (ص) در زیارت قبور،

سنّت پیامبر (ص) در سجده بر تُربت، سنّت پیامبر (ص) در صلوات، سنّت پیامبر (ص) در زیارت انبیا وصُلحا، قرآن در دو مكتب.

برای آشنایی بیشتر با شرح زندگانی و نیز آراء واندیشه های ایشان ، وتالیفات وی ، می توانید به منابع ذیل مراجعه نمایید :

1ـ مصاحبه‌ با مجلۀ پژوهش و حوزه، ش 9

2ـ مصاحبه با مجلۀ علوم حدیث، ش 20 3- کیهان فرهنگی ، دی ماه 80 ش 183

و نیز مراجعه کنید به :

[External Link Removed for Guests]
آخرین ويرايش توسط 1 on محمد علي, ويرايش شده در 0.
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 3085 بار
سپاس‌های دریافتی: 5884 بار
تماس:

پست توسط محمد علي »

پیوستن به اجداد طاهرینش :
 یک شنبه : 25 شهریور ، 1386 ... در ماه مبارک رمضان  

... :razz: روحـش قـرین رضـوان الهـی و راهش پـر رهـرو بــاد :razz: ...  
آخرین ويرايش توسط 2 on محمد علي, ويرايش شده در 0.
New Member
New Member

پست توسط ياور »

در طول مدتي كه از نزديك با بعضي افراد در ارتباط بوده ام ، مظلوم تر از « علامه عسكري » نديدم .

--------------------------

خاطره اي از يك تنها و غريب در جمعي مدّعي عشق :
در يكي از روزهايي كه خدمت علامه عسكري با جمعي از مريدان !! شرف ياب شده بوديم . بعد نماز جماعت ظهر و عصر و نيز نهار و استراحت ، بعضي از دوستان مشغول نماز و قرآن شدند ، وقتي علامه براي قرار گرفتن بر روي صندلي مخصوص خود وارد كتابخانه شدند تا جوابگوي سوالات ميهمانان باشند ، فقط من بودم كه سر موقع حاضر شدم و بقيه مشغول كارهاي شخصي خود بودند و كاري به علامه نداشتند .
بعد از گذشت دقايقي علامه به من فرمودند : بقيه كجا هستند فلاني و فلاني كجا هستند و به چه كاري مشغولند ؟
من عرض كردم : بچه ها مشغول نماز و دعا و قرآن هستند .
ايشان بعد از اندكي تأمل و تعجب فرمودند : بگو بيان بشينند استفاده كنند و از من سؤال كنند الان چه وقت قرآن خواندن و نماز است .
اين است كه ما بعد از مدتها مجالست با افراد بزرگ هنوز . . . .

به نقل از مقدمه كتاب « سينه سوخته » ص 110
New Member
New Member

Re: آشنــايــي بــا علامه « سيد مرتضي عسکري (قدس سرّه ) »

پست توسط minaahmadi »

بـــــــســـیار بزرگوار و مــــظــلـــوم  
  تصویر 
[External Link Removed for Guests] دوربین مدار بسته , خرید دوربین مدار بسته

[External Link Removed for Guests] کانکس , کانکس ویلایی , کانکس کارگاهی
ارسال پست

بازگشت به “اخیار”