سرنوشت ما دست خداست یا خودمان؟

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

سرنوشت ما دست خداست یا خودمان؟

پست توسط سعید فخ »

سلام.اگر قبول داشته باشیم که خدا عالم است و سرنوشت همه ما را میداند،پس او

میداند در [COLOR=#17365d][SIZE=200]آخر ما به بهشت میرویم یا به جنهم.حتی اگر با توجه به آیه ی قران ([COLOR=#9bbb59]هیچ   

[COLOR=#9bbb59] قومی نمیتواند سرنوشت خود را عوض کند مگر خودشان تغییر کنند).پس ما اینجا چه   

داریم؟ اخر خدا میداند که ما کجا خواهیم رفت،پس ما مانند یک عروسکخیمه شب  

میمانیم که سرنوشتی که خدا برای ما رقم زده باید بدرستی آنرا انجام بدیم ودر آخر به 

جایی که ایشان برای ما تعیین کرده(جنهم وبهشت) برویم. 

لطفا جوابم را فلسفی وبا منطق بدهید هر چه زودتر.متشکرم
آخرین ويرايش توسط 1 on سعید فخ, ويرايش شده در 0.
New Member
New Member

Re: سرنوشت ما دست خداست یا خودمان؟

پست توسط سعید فخ »

آخر ما به بهشت میرویم یا به جنهم.حتی اگر با توجه به آیه ی قران (هیچ قومی نمیتواند سرنوشت خود را عوض کند مگر خودشان تغییر کنند).پس ما اینجا چه اختیاری داریم؟ اخر خدا میداند که ما کجا خواهیم رفت،پس ما مانند یک عروسکخیمه شب بازی میمانیم که سرنوشتی که خدا برای ما رقم زده باید بدرستی آنرا انجام بدیم ودر آخر به جایی که ایشان برای ما تعیین کرده(جنهم وبهشت) برویم.
لطفا جوابم را فلسفی وبا منطق بدهید هر چه زودتر.متشکرم
Member
Member
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های ارسالی: 22 بار
سپاس‌های دریافتی: 101 بار

پست توسط hamid1635 »

روشن شدن پاسخ شمامثالی می زنم

معلمی در کلاسی شروع به تدریس میکند در اواسط ترم می داند چه کسانی قبول هستند و چه کسانی قبول نمی شوند.
آیا درست است شخصی که درس نخوانده به معلم خود بگوید چون شما می دانستید من مردود می شوم من مردود شدم؟؟!!!
آیا علم و دانش معلم باعث مردود شدن او شده است؟!!
مسلما خیر.

حالا در مورد خداوند شبیه به این قضیه است.
منتها فرقش اینست که معلم ابتدا باید چند وقتی را با شاگردان سپری کند تا برایش علم حاصل شود اما خداوند از ابتدا این علم را دارد.

در ثانی آیا صحیح است که شخصی بگوید چون حالا خدا علم دارد من اختیار ندارم؟!!
با دقت جمله بالا را دوباره بخوانید.

با خود فکر کنید و به این سوال پاسخ دهید:
من اگر بخواهم این صفحه اینترنتی را ببندم یا بازم کنم چه کسی جلوی من را می گیرد؟؟
آیا شما در انتخاب این کارها اختیار ندارید؟؟
کاملا مختارید
جای هیچ تردیدی نیست
فقط خداوند تمام کار هایی که می کنید را از قبل می داند
اما چرا با اینکه می دانسته ما به این دنیا آورده و به صورت مستقیم به بهشت یا جهنم نبرده؟

این سوالی است که با سوال شما کمی متفاوت است.
اما پاسخ:
یکی از پاسخ های این سوال اینست که ما دیگر هیچ حجتی بر علیه خدا نداریم یعنی اگر خدا ما را به بهشت می برد یا به جهنم می دانیم که به چه خاطر است زیرا عمری را در این دنیا سپری کرده ایم و از اعمال و رفتار خود با خبریم
اما اگر خدا ما را به این دنیا نمی آورد و یک راست به جهنم یا بهشت می برد می گفتیم چرا چنین کار ظالمانه ای انجام داده است؟؟
چرا ما را مثلا به جهنم برده شاید من کارهای خوب انحام می دادم
خدا از کجا می دانسته؟

و از این قبیل سوالات.

اگر پاسخ برای شما واضح نشد اشکال خودتون رو مطرح کنید من در خدمت شما  
New Member
New Member

پست توسط سعید فخ »

سلام.من جوابی میخوام که هنوز دندان شکننده تر باشد.یک مثال

دیگر می زنم .فرض کنید یک بنده ی خدا از طریق زنا زاییده شده

باشد.او نیز مانند همه آدمها می تواند زندگی کند و او حتی

میتواند یکی از اولیا خدا شود، ولی نکته در اینست که ضمینه ی گناه در او

نسبت به کسی که از طریق مشروع زاییده شده بیشتر است ، فردا روز قیامت او نمیتواند از خدایش شکایت کند که چرا من از طریق زنا

زاییده گشتم که بیشتر به طرف گناه(ضمینه)کشیده شوم،یا به بیانی دیگر کسی بگوید چرا من پیامبر نشدم؟ یا مثلا چرا خدا هوش

سرشار و قویی را به من نداد که در تو صرفش کنم ؟
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار
تماس:

پست توسط Seyyed Ali »

باسمه تعالی
درود بر دوستان

آقای سعید فخ, علم خداوند به آینده و سرنوشت انسان موجب نفی اختیار وی نمی‌شود بهترین اثبات برای این موضوع خود شما هستید خداوند می‌داند که شما مثلا ابتدا جهنمی و بعد بهشتی می‌شوید به فرض اما آیا این علم خدا به سرنوشت و آینده شما هم اکنون موجب سلب اختیار از شما شده؟ آیا با مراجعه به باطن اعمال خود و قرار دادن عقل و وجدان خود به عنوان قاضی در اعمالی که مرتکب می‌شوید مجبور هستید یا آزادانه دست به انتخاب می‌زنید؟ در نتیجه خداوند علم به اختیار شما در انتخاب راه سعادت و شقاوت دارد و این لطمه‌ای به اختیار هیچ انسانی وارد نمی‌کند.

اما بحث عدل الهی و انسان زنازاده، چنین انسانی از لحاظ طی مدارج انسانیت هیچ کمبودی از دیگر انسانها ندارد اما طی طریق چنین انسانی طولانی‌تر و سخت‌تر از بقیه است گرچه بین حلال زاده‌ها هم استعدادهای یکسانی وجود ندارد زیرا نظام احسن عالم اینطور ایجاب می‌کند که انسانها با استعدادهای متفاوت وجود داشته باشند و خداوند از هر کسی به قدر وسع و استعداد وی بازخواست می‌کند گرچه ما حتی 30 درصد از استعداد فطری خود را هم بالفعل نکردیم آنوقت نگران کمی استعداد و قیاس‌های غلط هستیم لذا اگر هر انسانی همان استعداد موجود خود را هم به فعلیت برساند خیلی خیلی وضع بشریت و اشخاص به هر لحاظ بهتر از وضع موجود خواهد شد و مسؤول فعلیت رساندن استعدادهای فطری انسان دین کامل است.
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

فرازی از فرمایشات استاد علامه حسن زادهٔ آملی
New Member
New Member
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

پست توسط fatima hsn »

لطفا به سوالم جواب بدید سرنوشت ما دست خداست یا خودمون؟اگه خدا از قبل سرنوشت مارو رقم زده چرا باید آرزو کنیم یا نذر و دعا کنیم؟آیا ما با عمل خودمون سرنوشتمون رقم میزنیم یا خدا از قبل همچیو تعیین کرده؟
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

پست توسط البیعت لله »

سرنوشت انسان به دست خداست اما خود انسان با رفتار و اعمالش میتونه اونو تغییر بدهد.

با یک مثال واضح توضیح میدم.
من یک فرد گناهکارم و سرنوشت من نزد خدا همین است که ب گناهم ادامه میدم آخر هم جهنم...
اما من میتونم رو کنم به خدا دست از گناه بکشم اون موقع همون منی ک باید میرفتم جهنم انشاءالله میرم بهشت....

فردی مبتلا به سرطان میشه سرنوشت اینه که این فرد میمیره اما شما با دعا و ستایش میتونی کمک کنی به سرنوشت فرد بیمار .
و این فراموش نشه که دعا و نماز و طلب بخشش و آمرزش از خدا ثواب بسیار دارد و گره از کار های شما میگشاید

---------------------
طبق گفته ی آقای سعید فخ
  توجه به آیه ی قران ([COLOR=#9bbb59]هیچ    [COLOR=#9bbb59]قومی نمیتواند سرنوشت خود را عوض کند مگر خودشان تغییر کنند 

[COLOR=#76923c]خودشان تغییر کنند   پس ما با تغییر در رفتار و کار خودمان هست ک سرنوشت رو رقم میزنیم.
اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا ثارَ اللَّهِ وَابْنَ ثارِهِ وَالْوِتْرَ الْمَوْتُورَ
ارسال پست

بازگشت به “خدا شناسی”