فرجام عالم بى عمل

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 59 بار
سپاس‌های دریافتی: 42 بار

Re: فرجام عالم بى عمل

پست توسط zahra sadeghpoor »

سلام. :lol:
مثلا شما 3 ماه با یه بینماز رفت آمد کن ببین چطور درونت تاثیر بزاره

ببینم اومدیمو ما با یه نفر هم اتاقی شدیم که نماز نمیخونه و اثر هم نگیره :lol: _آخه یه نفر که یه عمر توی خانواده ای بوده که این چیزا توش مفهومی نداشته چه جوری بعد از 20 سال بیاد نماز خون بشه ؟ و تازه مگه من چقدر قدرت دارم که هم ازون اثر نگیرم هم خودم تاثیر گذار باشم ؟ ؟ ؟ _در صورتی که خودمم تو نماز حضور کامل ندارم.
چیکار باید کرد؟؟
خدایا به دادم برس :AA:
لطفا راهنمایی کنین.مرسی :D
التماس دعای خاص :razz:

نمیدونم کجا هست ولی یه چیزایی شنیدم که انسان در برابر التماس دعا هایی که بهش میدن مدیونه و باید دعا کنه.
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 88 بار
سپاس‌های دریافتی: 557 بار

پست توسط پاسخ جو »

vorojax نوشته شده:یک سوال :؟ این "بلعم بن باعورا" کیست در جایی خواندم که جزو عالمان بی عمل است و اسمش در قران است درسته؟؟؟یا نه؟؟

عرض سلام و خیر مقدم رفیق شفیق تصویرتصویر
بابت سوالت خیلی ممنونم چون خودم خیلی استفاده کردم . تصویر

داستان این فرد (بلعم بن باعورا ) خیلی طولانیه فقط سعی می کنم خلاصه شو بگم (بحار الانوار ج 13 ص 373) :

این فرد از نوادگان حضرت لوط ع بود ، که در زمان حضرت موسی ع می زیسته . او اسم اعظم می دانست و مستجاب الدعوه بود .

قومش فاجر و ستمگر بودند ، زمانی که حضرت موسی و در بعضی نقل ها وصی ایشان ، تصمیم می گیرد که با سپاهی

به سوی این قوم بیاید ، مردم کافر پیش این بلعم میان و ازش در خواست می کنن که "علیه اونها دعا کن که یه بلایی سرشون بیاد

و پاشون به اینجا نرسه" .

او با تعجب میگه که : علیه پیامبر خدا و وصی او دعا کنم ؟؟ هرگز این کار رو نمی کنم !

اونها هم با حیله ای که ریختند ، هدیه ای مناسب ::sh برای همسر او تهیه می کنند و از اون طریق وارد می شن

همسرش هم هدیه نفیس اونها رو قبول می کنه و میره برای انجام ماموریت (از نوع زنانه اش ...) :eek:

خلاصه زنه کلی روی مخ این بابا کار می کنه که بیا و این کار رو انجام بده ، بلعم اولش قبول نمی کنه و میگه باید استخاره کنم از خدا

بعد توی خواب بهش می گن که هرگز این کار رو نکن . وقتی به همسرش میگه ، زنش ازش می خواد که دوباره برگرد و استخاره کن

دفعه بعد دیگه هیچ جوابی برای استخاره بهش داده نمیشه !

اینجا زنش با زرنگی بهش میگه که اگه خدا می خواست نهی ات کنه خوب دوباره می گفت ، پس اگه چیزی نگفته پس موافقه

لذا در خواست قوم بنی اسرائیل رو بپذیر

اونم پذیرفتو با الاغی به سمت کوه حرکت کرد ، در راه سه بار این الاغ او رو به زمین زد و

خلاصه ضرباتی هم نثارش کرد ولی باز ملتفت نگردید ! تصویر

در اینجا خداوند آن حیوان را به سخن در آورد : کجا می روی ای بلعم ؟ مگر نمی بینی که در این چندبار فرشتگان مرا از رفتن باز داشتند ؟

باز توجهی نکرد و ادامه داد تصویر

وقتی به کوه رسید ، هربار که می خواست علیه آنها دعا کند ، زبانش منصرف می شد ، و هر وقت می خواست برای قومش دعا کند

(زبانش می چرخید و علیه آنها دعا می کرد و دعا برمی گشت)

اینجا بود که به خودش گفت الان دیگه هم دنیا از دستم رفته و هم آخرت پس باید به مکر و حیله متوسل شوم !

به قومش گفت دعا سودی ندارد ، شما کاری کنید که قوم موسی زنا کنند ، یک نفر هم زنا کند برایتان کافی است .

زنانی را بفرستید به زنان متاع و مال فراوان دهید وبه سپاه موسی بفرستید و بگویید هر آنچه از ایشان خواستند ممانعت نکنند .

(او اینجا نه تنها علمش سودی نداد ، بلکه متوسل به حیله شد و آنچه در مورد زنا و اثر آن می دانست را در راه شر استفاده کرد)

قومش چنین کردند ...

بعد ... یکی از سپاهیان با گستاخی به موسی رو کرد و گفت تو می گویی حرام است ؟ ولی من انجام می دهم و تورا اطاعت نمی کنم

و به خیمه اش برگشت و کرد آنچه نباید می کرد . تصویر

در اینجا خداوند بر آنها طاعون فرستاد و بسیاری هلاک شدند و بعد از این که اون دوتا را (در حال زنا) کشتند ، عذاب برداشته شد ...

خلاصه ...

بعد سپاه به آن قوم جبار و ستمگر حمله کردند و همه را کشتند...

بگذریمتصویر

اما عاقبت بلعم همانطور که خداوند در قرآن کریم(سوره مبارکه اعراف) اشاره می کند چنان شد:

وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِيَ آتَيْنَاهُ آيَاتِنَا فَانسَلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشَّيْطَانُ فَكَانَ مِنَ الْغَاوِينَ (175)

وَلَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَاهُ بِهَا وَلَـكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الأَرْضِ وَاتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَث

ذَّلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ (176)

سَاء مَثَلاً الْقَوْمُ الَّذِينَ كَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا وَأَنفُسَهُمْ كَانُواْ يَظْلِمُونَ (177)

و بر آنها بخوان سرگذشت آن كس را كه آيات خود را به او داديم; ولى (سرانجام) خود را از آن تهى ساخت و شيطان در پى او افتاد، و از گمراهان شد! (175)

و اگر مى‏خواستيم، (مقام) او را با اين آيات (و علوم و دانشها) بالا مى‏برديم; (اما اجبار، بر خلاف سنت ماست;

پس او را به حال خود رها كرديم) و او به پستى گراييد، و از هواى نفس پيروى كرد! مثل او همچون سگ (هار) است كه اگر به او حمله كنى،

دهانش را باز، و زبانش را بیرون مى‏آورد، و اگر او را به حال خود واگذارى، باز همين كار را مى‏كند; (گويى چنان تشنه دنياپرستى است

كه هرگز سيراب نمى‏شود! (اين مثل گروهى است كه آيات ما را تكذيب كردند; اين داستانها را (براى آنها) بازگو كن، شايد بينديشند (و بيدار شوند)! (176)

چه بد مثلى دارند گروهى كه آيات ما را تكذيب كردند; و آنها تنها به خودشان ستم مى‏نمودند! (177)

[HR]
و اینکه از دوستی شنیدم یکی از بزرگترین گناهایی که طلبه ها مرتکب می شوند غرور و تکبر است

ببین خدا هرکسی رو یجور امتحان می کنه و نمیشه همه رو گفت یه جورن . ولی هرصنفی شاید خصوصیت های مشترکی داشته باشن

البته یه حدیث جالب داریم که :

الكافي ج 8 ص 162

أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ يُعَذِّبُ السِّتَّةَ بِالسِّتَّةِ الْعَرَبَ بِالْعَصَبِيَّةِ وَ الدَّهَاقِينَ بِالْكِبْرِ وَ الْأُمَرَاءَ بِالْجَوْرِ وَ الْفُقَهَاءَ بِالْحَسَدِ وَ التُّجَّارَ بِالْخِيَانَةِ وَ أَهْلَ الرَّسَاتِيقِ بِالْجَهْلِ

امام علی (علیه اسلام) : خداوند شش گروه را بخاطر شش چیز عذاب می کند :

1- عرب را بخاطر تعصب

2- دهقان (مسول یک منطقه ای یا محدوده) را به خاطر کبر

3- فرمانروایان را بخاطر ظلم و ستم

4- فقها را به دلیل حسد

5- تجار را بخاطر خیانت

6- اهالی دهات و روستا ها را به دلیل جهل (یعنی نرفتن برای یادگیری و نخواستن آن = ازشون می پرسن اگه بلد نبودین چرا نرفتین بیاموزین)

پس بیشترین علت عذاب فقها حسد هست

اما منظور این نیست که همشون حسودن ، یا اینکه چون بعضیا به حسادت گرفتارن پس غرور ممکنه نباشه توش

بالاخره هم غرور و تکبر ما دیدیم هم حسادت ، از انصاف هم نگذرم خیلی هم طلبه متواضع و اهل حال دیدم که از قبلیا بیشتر بودن تصویر

.........ایا در این حالت خدا انسان را هدایت نمی کند که هی فلانی مغرور شدی؟؟

فکر کنم ، اون داستان بالا جوابتو داده باشه ، یعنی خدا چندین بار خواست راهنماییش کنه ولی خودش قبول نکرد . تصویر

خدا خیلی هوای بنده شو داره ولی طرف انگار نه انگار تصویر

یا کلا اگر عالمی بی عمل شد ولی نادانسته تکلیف چیست!!

اگه توی اون موضوعی که علم نداشته باشه سهوا کاری رو بکنه خب دیگه عالم بهش نمیگن که .

توی هرچیزی که علم بهش داشته باشی میشی عالم . نباید این کلمه رو کلی بکار برد .

بگی یکی عالمه غلطه . (چون کلی گفتی ، ولی در حلیکه ممکنه در جای دیگه ای جهل داشته باشه برای همین عالم بودنش

بصورت مطلق نقض میشه .) و اونوقت این اشتباهات پیش میاد . شاید کلمه فقیه بهتر باشه (یعنی عمیق در دین)

جالبه که این کلمه توی روایات ما فقط بر معصومین اطلاق میشه ، چون عالم واقعی هستند و هیچ جهلی ندارند .

یاعلی(علیه صلوات الله) تصویر
چو مي بيني که نابينا و چاه است ... اگر خاموش بنشيني گناه است !
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 21 بار
سپاس‌های دریافتی: 88 بار
تماس:

پست توسط vorojax »

سلام بر عزیز دل..... و تشکرات فراوان.
عجب داستانی داشت این بنده خدا .....
خیل خوشم آمد خدا چه مقدار سرش را به سنگ زد تا برگردد ایول خدا چغدر بنده ها را دوست دارد یعنی واقعا اینطوری هست!! یه فکرایی اومد تو سرم!!
یا علی(ع)
[External Link Removed for Guests]

آن کیست از روی کرم ، با ما وفاداری کند#بر جای بدکاران چو من ، یک دم نکوکاری کند
_ _ _ _ _
در جهان چون حُسن یوسف کس ندیــــــد# حُسن آن دید که یوسف افریــــــــــــــــــــد
Member
Member
سپاس‌های ارسالی: 22 بار
سپاس‌های دریافتی: 39 بار

پست توسط Hamid_9923 »

vorojax نوشته شده:فرجام خطيبان بى عمل

از پيامبر اكرم صلى اله عليه و آله نقل است كه فرمود: همان طور كه زندگى مى كنيد مى ميريد و همان گونه كه مى خوابيد محشور مى شويد .
و نيز مى فرمود: شب معراج مردمى را ديدم كه لبانشان بريده شد و دوباره به شكل اول باز مى گشت و دوباره بريده مى شد. جبرييل مرا گفت : اينان خطيبان امت تو
هستند كه لبان شان بريده مى شود؛ چون به آنچه كه مى گويند عمل نمى كنند.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
سید مهدی عزیز یه حدیث برام نقل کرد :
روزی 2 تا از شاگردای یکی از علما پیش هم بودند که یک جوونی به قولی سوسول میاد پیششون یکی از اون شاگردا روش رو برمی گردونه اونور همون موقع اون عالم می بینه که امام حسین تمام مقام های معنوی که به اون شاگرد داده بود رو به خاطر این کارش ازش می گیره!
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
نهج البلاغه را می خوانند و به دیگران هم می گویند ولی افسوس که خودشان عمل نمی کنند!
14 معصوم همیشه با رفتارشان انسان ها را جذب می کردند!
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
و در اخر شرمنده اگر این تایپیکم بدون بار علمی هست! می توانید با استفاده از قدرتتان پاکش کنید حذفش کنید و یا هر چه دوست دارید!
یا علی

بدبخترین موجود عالم منم تصویر
ارسال پست

بازگشت به “دیگر گفتگو ها”