جنب و باطل شدن روزه

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Senior Member
Senior Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار
تماس:

Re: جنب و باطل شدن روزه

پست توسط Seyyed Ali »

باسمه تعالی
درود بر دوستان

ضمن تشکر از دوستانی که با نیت خیر پاسخ سؤالات شرعی دیگر عزیزان را می‌دهند لازم است نکاتی در این مورد گفته شود.
اول اینکه پاسخ سؤال شرعی مکلف یا باید مطابق با فتوای مستند و صحیح و مستقیم خود مرجع تقلید وی باشد یا اینکه فرد پاسخگو یقین داشته باشد آن پاسخ و فتوا در بین تمام مراجع تقلید شیعه کاملا یکسان است بدون اینکه خطایی در این مورد داشته باشد و معمولا راه اول یعنی پرسش از مجتهد مکلف و استخراج پاسخ وی از منایع معتبر بهتر و مطمئن‌تر است.

دوم اینکه مسائل فقهی با مسائل اخلاقی کاملا متفاوت هستند لذا باید حریم پاسخگویی علم فقه از اخلاق رعایت شود تا مکلف دچار سردرگمی و سختی تکلیف نشود لذا خلط بین حریم علم اخلاق و فقه از جانب هر شخصی حتی پاسخگوی تلفنی دفتر مراجع تقلید درست نیست.

سوم اینکه مکلف باید سعی کند پاسخ سؤالات خود را از رساله یا استفتائات مرجع خود استخراج کند چون اولویت در دسترسی به احکام فقهی رساله و استفتائات است اگر باز شبهه داشت سایت مراجع و قسمت ارسال سؤال با تجربه‌ای که داشتم به نظرم از راه‌های دیگر مطمئن‌تر است.
قسم به جان خودم آن کس که فهم مطالب تمهید القواعد و شرح قیصری بر فصوص الحکم و فتوحات مکیه (اثر محی الدین ابن عربی) و مصباح الانس و اشارات و تنبیهات و شفاء (اثر ابن سینا) و اسفار (اثر ملاصدرا) روزی​اش نشده فهم تفسیر انفسی آیات قرانی و جوامع روایی روزی​اش نشده است.

فرازی از فرمایشات استاد علامه حسن زادهٔ آملی
New Member
New Member

پست توسط shervin97 »

با سلام
من بعد از نماز صبح خوابیدم و جنب شدم آیا روزه باطل است؟
Member
Member
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های ارسالی: 22 بار
سپاس‌های دریافتی: 101 بار

پست توسط hamid1635 »

shervin97 نوشته شده:با سلام
من بعد از نماز صبح خوابیدم و جنب شدم آیا روزه باطل است؟

اگر در خواب بودید و جنب شدید روزه باطل نمی شود.
چیزی که روزه را باطل می کند:
1- اینکه قبل از اذان صبح جنب باشید و وارد صبح شوید یعنی اذان صبح را بگویند و شما جنب باشید.

2- در طول روز کاری انجام دهید که جنب شوید (از روی اطلاع و فهم کاری کنید که جنب شوید)

اما اگر در طول روز خوابی حادث شد و در خواب محتلم (جنب) شد روزه صحیح است.
New Member
New Member

پست توسط milad1392 »

با سلام
اگر شخصی با جنب وارد روزه شود وتا قبل از اذان صبح بنابه دلایلی نتواند غسل نکند حکمش چیست؟

آیا میتواند روزه بیرد یا خیر؟من در جایی شنیده بودم که "میتواند تیمم کند و وارد روزه شود"اگر این حکم درست است آیا باید بعد از اذان در اولین فرصت غسل کند یا خیر؟

لطفا سریع پاسخ بدید
باتشکر
ارسال پست

بازگشت به “روزه”