... راز تعدّد همسران رسول خدا (ص) ...

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 2988 بار
سپاس‌های دریافتی: 5531 بار
تماس:

Re: ... راز تعدّد همسران رسول خدا (ص) ...

پست توسط محدثه »

.

تصویر 2 – تزوجت خدیجه و کانت عذراء

« سید مرتضی » از شیعه ، « بلاذری » از اهل تسنن و عده ای دیگر قایل به این امر هستند که :

« تزوجت و کانت عذراء » یعنی حضرت خدیجه (س) اصلا دوشیزه بوده اند و قبلا با کس دیگری ازدواج نکرده بودند . 

حال این سوال مطرح است که اگر ایشان ازدواج نکرده بودند ، پس این فرزندان که به حضرت خدیجه نسبت داده اند

وآنها را فرزند خوانده های پیامبر (ص) نامیده بودند ، متعلق به چه کسی بودند ؟!

ــ استاد سید جعفر مرتضی عاملی ، کتاب بسیار مغتنمی به نام : « البنات ربائب » تألیف کرده اند

که در این کتاب بیان می کند آیا این دختران غیر از حضرت فاطمه زهرا (س) یعنی « زینب ، رقیه و ام کلثوم » ،

دختران حقیقی پیامبر بوده اند یا ربیبه و دختر خوانده های حضرت (ص) ؟

چون عرب ها همان طور که پسر خوانده را پسر حقیقی میدانستند و می گفتند : « زید بن محمد » ، این دختر ها را هم می گفتند :

« زینب بنت رسول الله ، رقیه بنت رسول الله و ام کلثوم بنت رسول الله » و حال آنکه این ها « ربیبه » بوده اند و

در واقع دختران « خواهر حضرت خدیجه (س) و " ابی هاله " شوهر خواهر حضرت خدیجه (س) » بوده اند .

بنابر این بعد از فوت ابی هاله و مادر این فرزندان ، آنها به خانه حضرت خدیجه (س) آمده اند و حضرت خدیجه کبری (س)

از آنجا که کریمه و سیده قریش بودند ، از این یتیمان سرپرستی و کفالت می کردند .

بنابر این آنها ربیبه های خدیجه بودند و حضرت پیامبر اکرم (ص) نیز کفالت ایتام را مستحسن می شمردند ،

بنابر این آنها دختران پیامبر اکرم (ص) معرفی شده اند و حال آنکه ربائب ( دختر خوانده های ) پیامبر (ص) بوده اند .

و اگر قول سید مرتضی و بلاذری در انساب الاشراف را بپذیریم که گفته اند : « کانت عذراء »
 پس باید بگوییم که حضرت خدیجه (س) قبلا ازدواج نکرده بودند . 

.

تصویر 
Iron
Iron
سپاس‌های ارسالی: 2007 بار
سپاس‌های دریافتی: 991 بار

پست توسط مستور »

باعرض سلامتصویر

این تایپک فکر کنم باید ادامه داشته باشه، درسته؟تصویر
همیشه یک ذره حقیقت پشت هر"فقط یه شوخی بود "- یک کم کنجکاوی پشت" همین طوری پرسیدم " - قدری احساسات پشت"به من چه اصلا " - مقداری خرد پشت " چه بدونم " -و اندکی درد پشت " اشکالی نداره" هست.
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار

پست توسط anik53 »

عالی بود :razz:
Advance Member
Advance Member
سپاس‌های ارسالی: 72 بار
سپاس‌های دریافتی: 227 بار

پست توسط sh.ahmad »

سلام برمحدثه خواهرمحترم
نوشتید:"« زینب ، رقیه و ام کلثوم » و حال آنکه این ها « ربیبه » بوده اند و در واقع دختران « خواهر حضرت خدیجه (س) و " ابی هاله " شوهر خواهر حضرت خدیجه (س) » بوده اند.
پاسخ:اگربه قرآن و روایات معصومین ع مراجعه میکردیدمیدانستیداینها دختران نبی اکرم ص بودند نه ربیبه های آنحضرت.
1-درقرآن خطاب به نبی اکرم ص آمده "قل لازواجک وبناتک"ای پیامبربگو به همسران ودخترانت.پس حضرت رسول ص فقط یک دختر بنام فاطمه ع نداشتند بلکه دخترانی داشتند.
2-دراحادیث زیادی که ازمعصومین ع نقل شده فرموده اندکه آنان دختران پیامبرندوازحضرت خدیجه میباشندمانند حدیث ذیل خوب دقت کنید:
ابن الوليد، عن الصفار، عن البرقي، عن أبي علي الواسطي، عن عبدالله ابن عصمة، عن يحيى بن عبدالله، عن عمرو بن أبي المقدام، عن أبيه، عن أبي عبدالله عليه السلام قال: دخل رسول الله صلى الله عليه وآله منزله، فإذا عائشة مقبلة على فاطمة تصايحها .... .. قال (ص) : مه يا حميراء، فإن الله تبارك وتعالى بارك في الودود الولود، وإن خديجة رحمها الله ولدت مني طاهرا وهو عبدالله وهو المطهر، وولدت مني القاسم وفاطمة ورقية وام كلثوم وزينب، و أنت ممن أعقم الله رحمه فلم تلدي شيئا.(بحارالانوارج16/ص2-3)
دراین حدیث رسول اکرم ص میفرماید:خدیجه برای من طاهر وقاسم وفاطمة ورقية وام كلثوم وزينب رابه دنیا آورد.
سعی کنیدهرسخنی راکه مطابق قرآن وروایات پیامبرص وائمه اطهارنیست نپذیرفته ونقل نکنید،اگربازهم روایات بیشتری خواستیدبنویسیدتابرایتان نقل کنم.
موفق باشید والسلام.
اللهم اجعلنا من المتمسکین بولایة رسولک (ص) وامیرالمؤمنین واولاده الطیبین الطاهرین المعصومین (ع)
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 303 بار
سپاس‌های دریافتی: 794 بار

پست توسط amoonaser »

بسم رب الحسین علیه السلام

سلام بر شما

جناب احمد عزیز

روایت شما را خواندم و البته برخی دیگر از اقوال و روایات مشابه را نیز مطالعه کردم ....

از طرفی علامه سید جعفر مرتضی عاملی نیز در " البنات ربائب " ( که گویا سومین کتاب ایشان در این موضوع است و تا قبل از تالیف این کتاب ، 2 کتاب نگارش کرده و البته 2 ردیه بر ایشان نوشته شده و ایشان این کتاب اخیر را در جواب آخرین ردیه نوشته اند ) در باب آیه مورد احتجاج شما بحث جالبی دارند ....

[External Link Removed for Guests]

البته بنده ابن روایات را ندیده و همچنین نظر کسانی مانند مرحوم نمازی را نخوانده بودم ...

خوشحال می شوم که اطلاعات بیشتری کسب کنم

التماس دعا

یا علی ع
جدا شده از خدا

جدا شده از رسول

جدا شده از کتاب

[COLOR=Blue]هر که ز حیدر جداست

Advance Member
Advance Member
سپاس‌های ارسالی: 72 بار
سپاس‌های دریافتی: 227 بار

پست توسط sh.ahmad »

سلام علیکم برادرمحترم دررابطه بامقاله شما وسوالی که کردید.
نوشتید:"البته بنده ابن روایات را ندیده و همچنین نظر کسانی مانند مرحوم نمازی را نخوانده بودم ...خوشحال می شوم که اطلاعات بیشتری کسب کنم"
پاسخ:احادیث زیادی براین مطلب دلالت داردکه ام کلثوم ورقیه وزینب وفاطمه فرزندان پیامبر ص هستندوعثمان دامادآنحضرت است.
1-حدثنا أبی ، ومحمد بن الحسن رضی الله عنهما قالا : حدثنا سعد بن - عبد الله ، عن أحمد بن أبی عبد الله البرقی ، عن أبیه ، عن ابن أبی عمیر ، عن علی بن - أبی حمزة ، عن أبی بصیر ، عن أبی عبد الله علیه السلام قال : ولد لرسول الله صلى الله علیه وآله من خدیجة القاسم والطاهر وهو عبد الله ، وأم كلثوم ، ورقیة ، وزینب ، وفاطمة .(خصال الشیخ الصدوق ص404 )
2-قرب الاسناد :هارون عن ابن صدقه عن جعفر عن ابیه الباقر ع قال: ولد لرسول ا...ص من خدیجة القاسم والطاهر ، وأم كلثوم ورقیة وفاطمة وزینب .(بحارالانوارج22/ص151)
3- درصحیح حلبی آمده عن الصادق ع ذکران اباه حدثه عن ابیه :ان امامة بنت ابی العاص وامها زینب بنت رسول ا..ص کان تحت علی ع.(جواهرالکلام ج28/ص247)
4-قال ابوبصیرسمعت اباعبدا.. ع یقول: ان رقیه بنت رسول ا..ص لما ماتت قام رسول ا..ص علی قبرها(بحارالانوارج6/ص217)
5-امیرالمومنین ع به عثمان میفرماید:و ما ابن ابي قحافة و لا ابن الخطاب أولي بعمل الحقّ منک و انت اقرب الي رسول ا..ص وشيجة رحم منهما و قد نلت من صهره ما لم ينالا»؛ «... و پسر ابوقحافه و پسر خطاب در کار حق از تو سزاوارتر نبودند. تو از آنان به رسول خدا نزديک‏تري که خويشاوند پيامبري، داماد او شدي و آنان نشدند.»
وهمچنین روایات دیگرکه بجهت اختصارازنقل آنهاخودداری شد.
موفق باشید والسلام
اللهم اجعلنا من المتمسکین بولایة رسولک (ص) وامیرالمؤمنین واولاده الطیبین الطاهرین المعصومین (ع)
ارسال پست

بازگشت به “پيامبر اکرم (صلّي الله علیه و آله و سلّم)”