آیا ازدواج موقت هوسرانی است ؟!

مدیران انجمن: قهرمان علقمه, شورای نظارت

ارسال پست
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 205 بار
سپاس‌های دریافتی: 29 بار

Re: آیا ازدواج موقت هوسرانی است ؟!

پست توسط SAMAN2283 »

سلام و درود خداوند بر بندگان صالح

با سپاس از استاد عزیز و مهربان جناب آقا محسن تصویر

مائده آسمانی نوشته:

شما پستتون رو ویرایش کرده بودید بعد از جواب من ، من متوجه نشدم و این قسمت رو اضافه کردید

خیر بنده قبل از ارسال پست شما مطلبم رو ویرایش کردم شاید شما حواستون نبوده. البته مهم نیست . شاید هم من اشتباه میکنم.

در همین قرآن هم ازدواج موقت رو جایز و حلال همیشگی معرفی کرده .

چی شد اینجا رو قبول داری ، اونو قبول نداری ؟؟؟؟

این شما هستید که از قرآن چنین تفسری دارید! شاید تفسیر من نوعی اینگونه نباشه! ضمنا" اینجا با اونجا فرق داره! اینجا گفته عفت پیشه کنید در حالی که اونجا از دیدگاه شما ازدواج موقت یک نوع عفت هست! بحث ما هم همین جاست! من عفت رو چیز دیگه ایی می دونم و شما اونو مثلا" ازدواج موقت.! پس باید قبول نکنم.

در همه زمینه ها مطالعه داشتن باعث میشه درست و دقیق پیش نرید .

در همه زمینه ها مطالعه داشتن باعث میشه درست پیش نریم یا بریم؟

عاشورايي نوشته است:
به نظر من انسان حق جو و كسي كه به دنبال حقيقت است نبايد اينجوري صحبت كنه.

آقا ما جسارتی نکردیم!

اكَر شما مي فرماييد كه ازدواج موقت زناست من هم مي كويم ازدواج دائم زناست. شما جه جوابي داري بدهي ؟

خب این صحبت شما کاملا" بی منطق هست. انسان در مقابل ازدواج دائم مسئول و موظف است. اما در مورد ازدواج موقت این چنین نیست! شاید بگویید نخیر مسئول هست.

اما من میگویم چطوریه/ ایا همانقدرکه برای ازدواج دائم مهریه تعیین میکنند برای ازدواج موقت هم تعیین میکنند؟ مسلم هست که خیر پس این جواب خوبی برای شماست واگر

میتوانید پاسخی مناسب بدهید.

دلایل من:

- ازدواج موقت توهین به حقوق و شخصیت زن هست. این را میتوایند آمار بگیرید و از زنان سوال کیند.
- ازدواج موقت فقط با زنان بی سرپرست و معمولا مسن و میانسال که از لحاظ مادی مشکل دارند انجام میشود. که این خود نوعی تضاد در زمینه ازدواج هست.
زمان ازدواج وقتی که به یک روز و دو روز و ... بی انجامد ایا جز هوسرانی چه چیزی هست؟ آیا در مورد ازدواج دائم چنین هست جناب عاشورایی؟

و مسائلی دیگر که اگر نیاز باشد بیان میکنم.
Iron
Iron
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 166 بار
سپاس‌های دریافتی: 279 بار

پست توسط عاشورايي »

SAMAN2283 نوشته شده:خب این صحبت شما کاملا" بی منطق هست. انسان در مقابل ازدواج دائم مسئول و موظف است. اما در مورد ازدواج موقت این چنین نیست! شاید بگویید نخیر مسئول هست.

اما من میگویم چطوریه/ ایا همانقدرکه برای ازدواج دائم مهریه تعیین میکنند برای ازدواج موقت هم تعیین میکنند؟ مسلم هست که خیر پس این جواب خوبی برای شماست واگر

میتوانید پاسخی مناسب بدهید.

كرجه منظور من از اين سخن جيز ديكَري بود . و منظور من اين بود كه همان شرعي كه ازدواج دائم رو به رسميت شناخت همون شرع هم ازدواج موقت رو به رسميت مي شناسه. كه در ادامه در اين باره صحبت خواهم كرد.

أما :

واقعا جاي تعجب داره كه شما مسئوليت بذيري رو با ميزان مهريه مي سنجيد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

واقعا از شما بعيده مخصوصا تو جامعه ما كه شواهد نقض كلامتان كاملا مشهود و محسوس است .

جواب شما :

اولا : مهريه كاملا توافقي است و ربطي به دائم و يا موقت بودن آن ندارد. حتى امكان دارد كه مهريه موقت بسيار بيشتر از دائم باشه و يا بر عكس. و اين هيج ربطي به ماجرا ندارد.

ثانيا : اتفاقا تو شرع سفارش شده كه مهريه ها رو كمتر بكَيرند جه دائم جه غير دائم .

ثالثاً : هر جيزي را بايد با شرايط خودش بسنجيم . بنده خدمت شما عرض كردم كه فرزند ازدواج موقت كاملا شرعي است ارث هم مي برد. آيا مسوليتي از اين بالاتر ؟!

سخن آخر

ببينيد ما اكَر بخواهيم از اين بحثها نتيجه مطلوبي بكَيريم اولاً بايد قدم به قدم بيش بريم ثانياً به شكل علمي بحث كنيم.

به نظر من در اين بحث كَاهي فقهي و اصولي بحث شده و كَاهي از جنبه جامعه شناختي به ازدواج موقت نكَريسته شده و آثار ، فوائد و آسيبهاي احتمالي آن بر شخص و جامعه بررسي شده است . ما بايد اين دو را از هم تفكيك كنيم.

لذا من به آقا سامان صراحتاً عرض مي كنم كه :

مشروعيت ازدواج موقت را نه علم ، عقل و خواسته هاي من و شما مشخص مي كند (منظور من از مثال جغرافيا نيز همين بود) بلكه شرع منابع مشخصي دارد (كتاب و سنت) كه متخصصان امر با توجه به آنها، رأي شارع را در مسائل مختلف استنباط مي كنند. مائده آسماني باتوجه به كتاب و سنت بخشي از اين بحثها را نقل كرده اند كه حجيت آنها را كاملا روشن و مبرهن مي كند.

حال سؤال من از اينكه شما به كداميك از اين بحثها ايراد داريد؟ اكَر بحث شما فقهي است كه با توجه به بحثهاي مائده آسماني و تمامي متخصصان امر اين مسئله كاملا واضح و آشكار است و به واقع هيج جاي بحثي نمانده اس. اكَر هم بحث جامعه شناختي داريد كه بنده خدمت شما عرض مي كنم كه كَرجه معتقدم كه تمامي احكام اسلامي بر اساس مصالح و مفاسد واقعيه و حقيقيه بنا كَذاشته شده است و قاعده لا ضرر قاعده اي كلي و دائمي است اما بنا بر دلايلي ( از جمله اعتقاد به ارجحيت شرع به علم و عقل نسبي انسان ، عدم تخصص كامل در اين زمينه و ...) قصد جنين بحثي را با شما ندارم. شما مي توانيد اين بحث را با دوستان علاقمند به اين موضوع دنبال كنيد. ( البته قصد جسارت ندارم فقط نمي خواهم جنين بحثي داشته باشم)

و من الله التوفيق
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 205 بار
سپاس‌های دریافتی: 29 بار

پست توسط SAMAN2283 »

سلام و درود بر بندگان صالح خداوند

واقعا جاي تعجب داره كه شما مسئوليت بذيري رو با ميزان مهريه مي سنجيد

من نمیدونم شما از بیان بنده چه برداشتی کرده اید؟ من خودم با کم بودن مهریه ازدواج های دائم موافقم و بحثی ندارم اما کم بودم مهریه

باعث میشه که بعضی مردان سودجو از آن سو استفاده کنند و به زن ظلم کنند. این حقیقتی واضح است. و منظور من از مسولیت پذیری

همین بوده!

حتى امكان دارد كه مهريه موقت بسيار بيشتر از دائم باشه و يا بر عكس. و اين هيج ربطي به ماجرا ندارد.

ببینید خود شما فرموده اید امکان دارد. اما حقیقت ندارد. و همیشه برعکس آن درست بوده! و ربط هم دارد.

و امای من:

من نسبت به مساله فقهی آن مشکلی ندارم. کاری ندارم که یک ایه در قرآن آمده و شارع آن را به این معنا تفسیر کرده, قبول من می پذیرم. اما این دلیلی نیست که کسانی چون شما این عمل ناپسند (از دیدگاه من) را در جامعه کنونی ترویج دهد.

مثالی که میتوان بزنم در مورد گوشت اسب و الاغ هست. می دانیکم که استفاده از گوشت این حیوانات مکروه است اما خوردن آن هم مشکلی ندارد.
آیا حالا می شود که چون چنین چیزی داریم من مرکز پروش اسب و .... ایجاد کنم و برای استفاده از گوشنتآنها تبلیغ کنم؟؟

پاسخ روشن است! خیر.

چرا به جای روشن کردن ابعاد این مساله که خود شما هم مواردی از آن را قبول نخواهید کرد مساله ازدواج دائم رو برسی نمیکنید؟

آیا خود شما می پذیرید که همسری که می خواهید با او ازدواج کنید پیشتر چندین بار ازدواج موقت کرده باشد؟ اگر می توانید صادقانه پاسخ دهید! اگر شما قبول نمیکنید پس چطور باید جامعه قبول کند؟

همانطور هم که شما فرمودید بحث بنده دقیقا" بر روی جامعه فعلی هست. این نوع ازدواج نباید ترویج پیدا کند. چرا؟ چون چطوری هست

که از نظر شما مهریه ازدواج دائم و موقت می تواند یکی باشد همه حقوق و جزئیات مثل ازدواج دائم هست! پس تفاوت چیست؟ چرا

کسی که توان ازدواج موقت را دارد ازدواج دائم نکند؟

یک سری سوالات هم هست که بهتر هست بپرسم هرچند یک سری سوالاتی هست که هنوز جوابی دریافت نکرده ام و ترجیح میدهم که نپرسم چون اگر جوابی بود در همان ابتدا پاسخ داده میشد. تصویر

گویا در زمان پیامبر(ص) مردان مجاز به 2 بار ازدواج موقت یا ازدواج موقت با 2 نفر بوده اند؟ این را از مطالب خود سایت خواندم؟ ایا این چنین بوده؟ پس چرا الان بعضی ها چندین بار با چندین نفر ازدواج میکنند؟

آیا تا به حال در جامعه در این مورد آمار گرفته اید؟ نظر مردم چیست؟ آیا همه قشر جامعه حاضر به انجام این ازدواج هستند؟

سپاسگذارم. تصویر
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 71 بار
سپاس‌های دریافتی: 353 بار

پست توسط tartil »

به نام خدا

سلام دوستان من این بحث رو از اول دنبال نکردم ولی باید بگم

شما جدا در اشتباه هستید

آیا جامعه کنونی اگر ازدواج موقتش برداشته بشه

که اصلا ترویجی هم نداره تمایلات جنسی انسان ها قطع میشه

زنا بهتر تو این جامعه زیاد تر بشه یا ازدواج

ازدواجی که در چهار چوب یک سری قوانین است اتفاقا باید ازدواج موقت رواج پیدا بکنه تا فساد کمتر بشه

دوست عزیز باور کن من هم قبلا با این مساله مخالف بودم ولی بعد از مطاله فهمیدم که این یک راهکار مناسب است وقتی جونی بدونه اگر بخواهد تمایلات جنسیش ارضا بشه از راه حلال می تونه و نیازی نیست به گناه بیافته و بدونه خدا برای این چنین حالتی هم راهکار پیش روش گذاشته

خیالش راحته

دیگه نمی ره دنبال این و اون که با این دوست بشه با اون دوست بشه که آخرش از راه نا مشروع به خواستش برسه یک
اطمینان قلبی داره
دیگه احساس کمبود نمیکنه که من بی دست و پا هستم که دوست دختر یا دوست پسر ندارم

شما مگر جامعه کنونی ما رو نمی بینید

اینترنتو نمیبینید

چقدر آدمها به هم دروغ میگن که آخرش این نیاز جنسیشونو برطرف کنند

بعد شما مدعی هستید این عمل نا پسنده؟

عملی که رسول خدا گفته حلال است

و عمربن خطاب آن را حرام کرده شما میگویید این عمل ناپسند است

آیا خود شما می پذیرید که همسری که می خواهید با او ازدواج کنید پیشتر چندین بار ازدواج موقت کرده باشد؟ اگر می توانید صادقانه پاسخ دهید! اگر شما قبول نمیکنید پس چطور باید جامعه قبول کند؟

ازداواج موقت نیاز به اذن پدر دارد اگر پدی احساس کند که برای آینده دخترش مشکلی پیش می آید این اجازه رو می دهد

دوست عزیز عدم توازن نسبهای جنسی افراد ازدواج نکرده با عث میشود که بعضی افراد از ازدواج کردن محروم بمانند بعد اینها چه باید بکنند به نظر شما؟
. تالارهای گفتگوی توبه توبه کردن فقط برای آدمهای بد نیست [External Link Removed for Guests]
وبسایت قرآنی ترتیل [External Link Removed for Guests]
خبر خوان قرآنی مبین [External Link Removed for Guests]
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکم

در این تاپیک در چند پست قبل قول تاپیک ازدواج موقت در نظر اهل سنت و شیعه رو داده بودم .

اینم لینکش :

ازدواج موقت و اختلاف علماي شيعه و سني

اعتقادات   اثنی عشری  محکم ترین اعتقادات تصویر
تصویر
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 63 بار
سپاس‌های دریافتی: 46 بار

پست توسط 9kazemian »

حالا یه سوال از همه بپرسم درباره ازدواج موقت زیاد صحبت شد ولی درباره ی اصل این موضوع صحبت نشد
یعنی اینکه طرف بعد از اینکه قانع میشه که این کار حلال هست اصلا الان جایی نیست که بره ازدواج موقت کنه یا اصلا کسی نیست یا پیدا کردن اون شخص براش خیلی سخته ......،
خب به نظر شما چی میشه!!!
وقتی طرف کسی رو پیدا نکرد دوباره رو میاره به گناه
دوستان لطفا پیشنهاد خود رو بدهند که اصلا طرف به کجا رجوع کنه .....مخصوصا مدیریت سایت
ممنونم
پسر علی و زهرا بینه ما غریب و تنهاست
هزار صد سال مولا اسیر غیبت کبراست
وعده ما شبهای جمعه راس ساعت 19
[External Link Removed for Guests]
Advance Member
Advance Member
محل اقامت: زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 218 بار
سپاس‌های دریافتی: 311 بار

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام دوستان عزیز

:D

مطلبی رو خدمتتون عرض میکنم , اگر دوست داشتین موقع بحث و گفتگو و تبادل نظر در موردِ ازدواج موقت اون رو مَدّ نظرتون داشته باشید :

ازدواج موقت یک چیز هست , سوء استفاده از ازدواج موقت یک چیز دیگه . دو موضوع کاملا متفاوت .

اگر بامخالفان ازدواج موقت گفتگو میکنین توجه داشته باشین که اونها عمداً یا سهواً اون دو تا رو با هم قاطی میکنند تا ازدواج موقت رو محکوم کنند .

از همون اول بهش بگین که این دو موضوع جداست و نمیشه ازدواج موقت رو به علتِ اینکه عده ای از اون سوء استفاده محکوم کرد

این مثال رو هم براش بزنین تا موضوع رو خوب درک کنه :

از ماشین میشه برایِ مردم آزاری , فساد و فحشا , آدم ربائی , سرقت , ترور , جابجائی کالاهای قاچاق و مواد مخدر و مواد ممنوعه مثل مواد منفجره , جاسوسی , تهدید و غیره استفاده کرد . آیا به این علتها , استفاده از ماشین کلاً ممنوع هست و ماشین وسیله ی بدی هست ؟ مسلما نه .

والله أعلم
 دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا

ارسال پست

بازگشت به “ازدواج و زناشویی”