احادیث سلامتی

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 3 بار

احادیث سلامتی

پست توسط rezadd »

سلام
یک خواهش داشتم. اگه میشه یه منبع از احادیث ائمه در مورد سلامتی به من معرفی کنید یا اگر احادیثی دارید در اختیارم بگذارید.
بسیار سپاسگزارم.
New Member
New Member
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

Re: احادیث سلامتی

پست توسط ماه بنی هاشم »

سلام
کتاب گنجهای معنوی فکر میکنم بدردتون بخوره اکثر دعاهاش از معصومین نقل شده. :razz: :razz:
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

به نام خدا

سلام علیکم

امام علي عليه السلام: لباس پاكيزه غم و اندوه را برطرف مي كند و باعث پاكيزگي نماز است.

منبع: المعجم الكبير، ج٥، ص٢٥٤، ح ٥٢٦١

پیامبر صلی ا... و علیه و آله فرمودند:

ای علی، غذای خود را با نمک آغاز کن، چراکه در نمک درمان هفتاد درد است، دیوانگی، خوره، پیسی، گلودرد، دندان درد، دل درد از جمله این دردهاست.

منبع: کافی ج۶ ص۳۷۲

پیامبراسلام صلی ا...علیه و آله فرمودند: بهترین سرگرمی مومن شناست.

(کنزالعمال، ح ۴۰۶۱۱)

پیامبر اسلام صلی ا... علیه و آله می فرمایند:

تیراندازی را به پسرانتان بیاموزید که موجب شکست دشمن است .

(کنزالعمال، ح ۴۵۳۴۱)

امام باقر علیه السلام می فرمایند:

کوتاه کردن ناخن از آن رو لازم است که پناهگاه شیطان است و فراموشی می آورد.

منبع کافی ج ۶ ص ۴۹۰

پیامبرصلی ا... علیه و آله می فرمایند:

کاهو بخورید چرا که خواب آور است و غذا را هضم می کند.

منبع: مکارم الاخلاق، ص۱۸۳

امام علی علیه السلام می فرمایند:

خرما بخورید چرا که شفای دردهاست.

منبع: مکارم الاخلاق ص۱۶۸

امام صادق علیه السلام می فرمایند:

پیاز خستگی را می برد، اعصاب را قوی می کند، قدم ها را چالاک می کند و تب را می برد.

منبع: کافی ج ۶ ص ۳۷۴

هر که در هنگام شروع خوردن غذا یا نوشیدنی، نام خدا را به زبان آورد و در پایان، خدا را حمد و سپاس گوید، هرگز درباره نعمت آن خوراک از او سوال نخواهد شد. منبع: وسائل الشیعه، ج ۱۶

هر که در هنگام شروع خوردن غذا یا نوشیدنی، نام خدا را به زبان آورد و در پایان، خدا را حمد و سپاس گوید، هرگز درباره نعمت آن خوراک از او سوال نخواهد شد. منبع: وسائل الشیعه، ج ۱۶

امام رضا علیه السلام می فرمایند:
هرکه می خواهد تندرست و دارای بدنی لاغر و چابک باشد، از شام شبش کم کند.

منبع :بحارالانوار، ج۷۸

پیامبر خدا صلی ا... علیه و آله می فرمایند:

هرکه جامه ای می پوشد، باید آن را پاکیزه نگه دارد.

منبع: الکافی، ج ۶

امام علی علیه السلام می فرمایند:

سرکه، خوب خورشتی است. زرداب را می شکند، صفرا را فرو می نشاند و قلب را زنده می کند.

منبع: کافی، ج ۶

پیامبر خدا صلی ا... علیه و آله می فرمایند:

سه چیز فراموشی را از بین می برد و حافظه می آورد: تلاوت قرآن، مسواک زدن و روزه گرفتن.

بحارالانوار ج ۶۲

امام صادق علیه السلام می فرمایند:

هرکس قبل و بعد از غذا دست هایش را بشوید، در اول و آخر آن غذابه او برکت داده شود و تا زنده است در رفاه به سر برد و از بیماری جسمی در امان ماند.

منبع: المحجة البیضاء، ج۳

موفق باشید تصویر
تصویر
Iron
Iron
محل اقامت: ای کاش نجف
سپاس‌های ارسالی: 190 بار
سپاس‌های دریافتی: 385 بار
تماس:

پست توسط mamashli110 »

بسم الله  
 یا علی 110 

چه چيزهايي براي سلامتي و تقويت قلب مفيد است؟

رسول اللّه‏ صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

الطِّيبُ يَشُدُّ القَلبَ .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

بوى خوش ، قلب را تقويت مى‏كند .

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 510 ، حديث 6 عن أبي بصير عن الإمام الصادق عليه‏السلام دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 108

------------------------------------------------------
الإمام الصادق عليه‏السلام :

لَو يَعلَمُ النّاسُ ما فِي التُّفّاحِ ما داوَوا مَرضاهُم إلاّ بِهِ ، ألا وإنَّهُ أسرَعُ شَيءٍ مَنفَعَةً لِلفُؤادِ خاصَّةً ، وإنّهُ نَضوحُهُ .

امام صادق عليه‏السلام :

اگر مردم مى‏دانستند در سيب چيست ، بيمارانشان را جز به آن درمان نمى‏كردند. بدانيد كه سيب ، بويژه ، سودمندترين چيز براى قلب و مايه شست‏وشوى آن است.

طبّ الأئمّة لابني بسطام ، صفحه 135 عن محمّد بن مسلم وص 53 عن الوشّاء الحسين بن عليّ بن عبداللّه‏ بن سنان ، الكافي ، جلد 6 ، صفحه 357 ، حديث 10 ، المحاسن ، جلد 2 ، صفحه 368 ، حديث 2286 وليس فيها «ألا وإنّه أسرع شي منفعة للفؤاد خاصّة وإنّه نَضوحه» ، بحار الأنوار ، جلد 66 ، صفحه 175 ، حديث 33 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 230

الإمام عليّ عليه‏السلام :

نِعمَ الإِدامُ الخَلُّ يَكسِرُ المِرَّةَ ، ويُطفِئُ الصَّفراءَ ، ويُحيِي القَلبَ .

امام على عليه‏السلام :

سركه ، نيكو خورشتى است؛ زرداب را مى‏شكند ، صفرا را فرو مى‏نشاند و قلب را زنده مى‏كند.

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 329 ، حديث 7 ، المحاسن ، جلد 2 ، صفحه 284 ، حديث 1924 كلاهما عن أبي بصير عن الإمام الصادق عليه‏السلام ، الخصال ، صفحه 636 ، حديث 10 عن أبي بصير ومحمّد بن مسلم عن الإمام الصادق عن آبائه عنه عليهم‏السلام ، مكارم الأخلاق ، جلد 1 ، صفحه 413 ، حديث 1400 عن الإمام الصادق عليه‏السلام وليس فيها «ويطفئ الصفراء» ، بحار الأنوار ،ج 66 ، صفحه 304 ، حديث 17 وح 22 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 230

الخَلُّ يُنيرُ القَلبَ .

امام صادق عليه‏السلام :

سركه ، قلب را روشن مى‏كند.

المحاسن ، جلد 2 ، صفحه 284 ، حديث 1925 عن رفاعة ، بحار الأنوار ، جلد 66 ، صفحه 302 ، حديث 9 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 230

مَن أكَلَ رُمّانَةً عَلَى الرِّيقِ ، أنارَت قَلبَهُ أربَعينَ يوَما .

امام صادق عليه‏السلام :

هر كس ناشتا انار بخورد ، [آن انار] ، قلبش را چهل روز روشن مى‏كند.

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 354 ، حديث 11 ، المحاسن ، جلد 2 ، صفحه 357 ، حديث 2240 كلاهما عن هشام بن سالم ، بحار الأنوار ، جلد 66 ، صفحه 161 ، حديث 35 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 230

عنه عليه‏السلام :

أكلُ السَّفَرجَلِ قُوَّةٌ لِلقَلبِ الضَّعيفِ ، ويُطَيِّبُ المَعِدَةَ ، ويُذَكِّي الفُؤادَ ، ويُشَجِّعُ الجَبانَ .

امام على عليه‏السلام :

خوردن بِهْ ، نيروى قلبِ ضعيف است ، معده را پاك مى‏سازد ، دل را نشاط مى‏دهد و ترسو را شجاعت مى‏بخشد.

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 357 ، حديث 1 عن الحسن بن راشد عن الإمام الصادق عليه‏السلام ، المحاسن ، جلد 2 ، صفحه 366 ، حديث 2277 عن أبي بصير عن الإمام الصادق عن آبائه عنه عليهم‏السلام ، بحار الأنوار ، جلد 66 ، صفحه 170 ، حديث 15 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 234

نِعمَ الشَّرابُ العَسَلُ يَرعَى القَلبَ ، ويُذهِبُ بَردَ الصَّدرِ .

عسل ، چه خوب نوشيدنى‏اى است! قلب را مراقبت مى‏كند و سردى سينه را از ميان مى‏بَرَد.

مكارم الأخلاق ، جلد 1 ، صفحه 358 ، حديث 1168 ، طبّ النبيّ صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم ، صفحه 7 ، بحار الأنوار ، جلد 66 ، صفحه 290 ، حديث 2؛ الفردوس ، جلد 4 ، صفحه 265 ، حديث 6780 وفيه «بوحر» بدل «برد» ، كشف الخفاء ، جلد 2 ، صفحه 319 ، حديث 2816 كلاهما عن عائشة ، دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 234 . در الفردوس ، به جاى «سردى سينه را از ميان مى‏بَرَد» ، اين عبارت آمده : «كينه را از دل مى‏زدايد و حالت دلْ چركينى را از ميان مى‏بَرَد» .

إنَّ الرّيحَ الطَّيِّبَةَ تَشُدُّ القَلبَ ، وتَزيدُ فِي الجِماعِ .

بوى خوش ، قلب را استوارى مى‏بخشد و بر توان همبسترى مى‏افزايد.

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 510 ، حديث 3 ، قرب الإسناد ، صفحه 167 ، حديث 610 وفيه «الصلب» بدل «القلب» وكلاهما عن عليّ بن رئاب عن الإمام الصادق عليه‏السلام ، مكارم الأخلاق ، جلد 1 ، صفحه 100 ، حديث 189 وليس فيه ذيله ، بحار الأنوار ، جلد 76 ، صفحه 140 ، حديث 1 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 236
پيامبر(ص) به على(ع) فرمود:
«انت منى بمنزلة هارون من موسى الا انه لا نبى بعدى؛ ».
« تو نسبت به من، به منزله هارون از موسى هستى جز اين‌كه بعد از من پيامبرى نيست».

أللَّهُمَّ العَـن صَنَمي قُرَیشٍ وَجِبتَیهَا وَ طاغُـوتَیها وَ إفکَـیها وابنَـتَیهِمَا اللَّذَینِ خالَفا أمرَکَ وَ أنکَرا وَحـیَکَ

تصویر

[External Link Removed for Guests]
Iron
Iron
تماس:

پست توسط mamashli110 »

بسم الله الرحمن الرحیم 

یا علی سلام من به صبر تو  

سالم نگه داشتن مثانه چگونه ممكن است؟
الإمام الرضا عليه‏السلام :
مَن أرادَ ألاّ يَشتَكِيَ مَثانَتَهُ ، فَلا يَحبِسِ البَولَ ولَو عَلى ظَهرِ دابَّتِهِ.
امام رضا عليه‏السلام :
هر كس مى‏خواهد مثانه‏اش به عارضه‏اى گرفتار نشود ، پيشاب خود را نگه ندارد ، حتّى اگر كه بر پشت مَركب خويش نشسته باشد .

طبّ الإمام الرضا عليه‏السلام ، صفحه 35 ، بحار الأنوار ، جلد 62 ، صفحه 323 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 586

خوردن كدام میوه موجب ذوب شدن سنگ مثانه می شود؟
الإمام الصادق عليه‏السلام
- في ذِكرِ خَواصِّ البِطّيخِ: يُذيبُ الحَصى فِي المَثانَةِ .
امام صادق عليه‏السلام
- درباره ويژگى‏هاى خربزه: سنگ را در مثانه ، ذوب مى‏كند .

الخصال ، صفحه 443 ، حديث 36 دانش نامه احاديث پزشكي : 2 / 218  

چه كارهايي براي مثانه ضرر دارد؟
الجِماعُ مِن غَيرِ إهراقِ الماءِ عَلى أثَرِهِ يورِثُ الحَصاةَ . . .
ومَن أرادَ أن يَأمَنَ الحَصاةَ وعُسرَ البَولِ ، فَلا يَحبِسِ المَنِيَّ عِندَ نُزولِ الشَّهوَةِ ، ولا يُطِلِ المَكثَ عَلَى النِّساءِ .
امام رضا عليه‏السلام :
آميزش بدون انزال ، سنگ [مثانه] مى‏آورد ... و هر كس مى‏خواهد از سنگ و دشوارى دفع ادرار در امان باشد ، نبايد در هنگام حصول شهوت ، منى را در خود نگه دارد ، و نيز نبايد آميزش با زنان را [بسيار] به درازا بكشاند .

في المصدر : «يُطيل» ، والتصويب من بحار الأنوار .طبّ الإمام الرضا عليه‏السلام ، صفحه 27 وص 35 ، بحار الأنوار ، جلد 62 ، صفحه 321 وص 324 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 586

إدمانُ أكلِ كُلَى الغَنَمِ وأجوافِها ، يَعكِسُ المَثانَةَ .
امام رضا عليه‏السلام :
عادت داشتن به خوردن قلوه و شكمبه (سيرابى) گوسفند ، مثانه را ديگرگون مى‏كند .

طبّ الإمام الرضا عليه‏السلام ، صفحه 64 ، بحار الأنوار ، جلد 62 ، صفحه 321 وليس فيه «إدمان» وفيه «يغيّر» بدل «يعكس» دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 586

چه كاري پيه كليه ها را آب مي كند؟
الإمام الكاظم عليه‏السلام :
الحَمّامُ يَومٌ ويَومٌ لا ، يُكثِرُ اللَّحمَ ، وإدمانُهُ في كُلِّ يَومٍ يُذيبُ شَحمَ الكُليَتَينِ .
امام كاظم عليه‏السلام :
حمّام رفتن يك روز در ميان ، گوشت بدن را مى‏افزايد ؛ امّا عادت به آن در هر روز ، پيهِ كليه‏ها را آب مى‏كند .

الكافي ، ج 6 ، ص 496 ، ح 2 عن سليمان الجعفريّ ، كتاب من لا يحضره الفقيه ، ج 1 ، ص 117 ، ح 247 ، مكارم الأخلاق ، ج 1 ، ص 126 ، ح 303 ، بحار الأنوار ، ج 76 ، ص 78 ، ح 21. دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 588

لا تَتَّكِ فِي الحَمّامِ ؛ فَإِنَّهُ يُذيبُ شَحمَ الكُليَتَينِ .
امام صادق عليه‏السلام :
در حمّام [به ديوار] تكيه مزن ؛ چرا كه پيهِ كليه‏ها را آب مى‏كند .

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 501 ، حديث 24 ، كتاب من لا يحضره الفقيه ، جلد 1 ، صفحه 116 ، حديث 243 ، عوالي اللآلي ، جلد 4 ، صفحه 12 ، حديث 21 ، دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 588 ممكن است اين اثر ، مربوط به حمّام‏هاى آن دوران باشد .

چه چيزهايي ادرار را زياد مي كند؟
كُلِ الفُجلَ ؛ فَإِنَّ فيهِ ثَلاثَ خِصالٍ : وَرَقُهُ يَطرُدُ الرِّياحَ ، ولُبُّهُ يُسَربِلُ البَولَ ، وأصلُهُ يَقطَعُ البَلغَمَ .
امام صادق عليه‏السلام :
تُرُب بخور ؛ چرا كه در آن ، سه ويژگى است : برگش بادها را دور مى‏كند ، قسمت ميانى‏اش پيشاب را جامه مى شود و بيخش بلغم را از ميان مى‏بَرَد .

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 371 ، حديث 1 ، الخصال ، صفحه 144 ، حديث 168 ، المحاسن ، جلد 2 ، صفحه 332 ، حديث 2135 ، مكارم الأخلاق ، ج1 ، ص393 ، حديث 1331 كلّها عن حنّان بن سدير . بحار الأنوار ، جلد 66 ، صفحه 230 ، حديث 1 ، دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 592 علاّمه مجلسى در شرح عبارت «يسربل البول» ، چنين مى‏گويد: «سربله» ، يعنى شلوار بر او پوشاند. اين معنا با اين جا سازگار نيست ، مگر به مجازگويى و تكلّفى بسيار دور. در برخى از نسخه‏هاى الكافى ، به جاى اين واژه «يسهّل (آسان مى‏كند ) » و در برخى «يسيل (روان مى‏كند ) » آمده كه اين دو واژه ، درست‏تر است

عنه عليه‏السلام :
الفُجلُ أصلُهُ يَقطَعُ البَلغَمَ ، ولُبُّهُ يَهضِمُ ، ووَرَقُهُ يَحدِرُ البَولَ حَدراً.
امام صادق عليه‏السلام :
تُرُب ، بيخش بلغم را از ميان مى‏برد ، قسمت ميانى‏اش ، گوارش مى‏دهد و برگش ، ادرار را به طور كامل به جريان مى‏اندازد
.

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 371 ، حديث 2 ، المحاسن ، جلد 2، صفحه 332، حديث 2136 كلاهما عن درست بن أبيمنصور ، الأمالي للطوسي ، صفحه 362 ، حديث 758 عن النزّال بن سبرة عن وفيه «يهضم الطعام» بدل «لبّه يهضم» ، بحار الأنوار ، جلد 66 ، صفحه 230 ، حديث 2 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 592

چه دارويي براي درمان قطره قطره ریختن ادرار مفيد است؟
طبّ الأئمّة عن أبي بصير :
شَكا عَمرٌو الأَفرَقُ إلَى الباقِرِ عليه‏السلام تَقطيرَ البَولِ .
فَقالَ : خُذِ الحَرمَلَ وَاغسِلهُ بِالماءِ البارِدِ سِتَّ مَرّاتٍ ، وبِالماءِ الحارِّ مَرَّةً واحِدَةً ، ثُمَّ يُجَفَّفُ فِي الظِّلِّ ، ثُمَّ يُلَتُّ بِدُهنِ جُلٍّ خالِصٍ ، ثُمَّ يُستَفُّ عَلَى الرِّيقِ سَفّاً ؛ فَإِنَّهُ يَقطَعُ التَّقطيرَ بِإِذنِ اللّه‏ِ تَعالى .
طبّ الأئمّة عليهم‏السلام
- به نقل از ابوبصير: عَمْرو اَفْرَق به امام باقر عليه‏السلام از ريزش قطره قطره پيشاب ، اظهار ناراحتى كرد .
فرمود : «هزارْ اسپند بردار و شش بار با آب سرد و يك بار هم با آب گرم بشوى . سپس ، بايد آن را در سايه خشك كرد ، آن‏گاه قدرى روغن خالص ياسمين بدان درآميخت و آن‏گاه ، سفوفى از آن در حالت ناشتا خورد . به اذن خداوند متعال ، ريزش پيشاب را قطع خواهد كرد» .

طبّ الأئمّة لابني بسطام ، صفحه 68 ، بحار الأنوار ، جلد 62 ، صفحه 188 ، حديث 1 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 596

چه چيزي براي درمان احساس درد هنگام دفع ادرار مفيد است؟
مكارم الأخلاق عن الفضل :
شَكَوتُ إلى أبي عَبدِ اللّه‏ِ عليه‏السلام أنّي ألقى مِنَ البَولِ شِدَّةً .
فَقالَ : خُذ مِنَ الشّونيزِ في آخِرِ اللَّيلِ .
مكارم الأخلاق
- به نقل از فضل: به امام صادق عليه‏السلام اظهار كردم كه در هنگام ادرار كردن با سختى روياروى مى‏شوم .
فرمود : «در آخر شب ، قدرى شونيز استعمال كن» .

مكارم الأخلاق ، جلد 1 ، صفحه 403 ، حديث 1373 ، بحار الأنوار ، جلد 62 ، صفحه 229 ، حديث 9 دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 596  

أللَّهُمَّ العَـن صَنَمي قُرَیشٍ وَجِبتَیهَا وَ طاغُـوتَیها وَ إفکَـیها وابنَـتَیهِمَا اللَّذَینِ خالَفا أمرَکَ وَ أنکَرا وَحـیَکَ

تصویر

Iron
Iron
تماس:

پست توسط mamashli110 »

بسم الله الشافی 
 یا علی ! اول و آخر و ظاهر و باطن تویی تو  

چه دارويي براي سرفه مفيد است؟

الكافي عن محمد بن اُذينة :
شَكا رَجُلٌ إلى أبي عَبدِ اللّه‏ِ عليه‏السلام السُّعالَ - وأنَا حاضِرٌ - ، فَقالَ لَهُ : خُذ في راحَتِك شَيئاً مِن كاشِمٍ ومِثلَهُ من سُكَّرٍ ، فَاستَفَّهُ يَوماً أو يَومَينِ .
قالَ ابنُ اُذَينَةَ : فَلَقيتُ الرَّجُلَ بَعدَ ذلِكَ .
فَقالَ : ما فَعَلتُهُ إلاّ مَرَّةً واحِدَةً حَتّى ذَهَبَ .
الكافى
- به نقل از محمّد بن اُذَينه: مردى نزد امام صادق عليه‏السلام از سُرفه اظهار ناراحتى كرد ، در حالى كه من نيز حضور داشتم . امام به او فرمود : «در كفِ دست خود ، قدرى كاشم (نوعى زيره كوهى) و به همان اندازه ، شكر بريز و براى يك يا دو روز ، اين سَفوفرا بخور . پس از اين ماجرا ، آن مرد را ديدم . گفت : تنها يك بار اين كار را انجام دادم كه آن حالت ، از ميان رفت .

الكافي ، جلد 8 ، صفحه 192 ، حديث 227 ، بحارالأنوار ، جلد 62 ، صفحه 182 ، حديث 3 ، دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 340 . هر دارويى را كه به صورت غير معجون استفاده شود ، سَفوف گويند

تصویر

Iron
Iron
تماس:

پست توسط mamashli110 »

بسم الله الرحمن الرحیم  

لو لا عليتصویر علیه السلام لهلک عمر تصویر 

سویق عدس چه خواصی دارد؟

الكافي عن محمّد بن موسى رفعه عن الإمام الصادق عليه‏السلام :

سَويقُ العَدَسِ يَقطَعُ العَطَشَ ، ويُقَوِّي المَعِدَةَ ، وفيهِ شِفاءٌ مِن سَبعينَ داءً ، ويُطفِئُ الصَّفراءَ ، ويُبَرِّدُ الجَوفَ .
وكانَ إذا سافَرَ عليه‏السلام لا يُفارِقُهُ ، وكانَ يَقولُ عليه‏السلام إذا هاجَ الدَّمُ بِأَحَدٍ مِن حَشَمِهِ قالَ لَهُ : اِشرَب مِن سَويقِ العَدَسِ ؛ فَإِنَّهُ يُسَكِّنُ هَيَجانَ الدَّمِ ، ويُطفِئُ الحَرارَةَ .

الكافى

- به نقل از محمّد بن موسى ، در حديثى كه سَند آن را به امام صادق عليه‏السلام رسانده است: امام صادق عليه‏السلام فرمود : «سويق عدس ، تشنگى را از ميان مى‏برد ، معده را تقويت مى‏كند ، درمان هفتاد درد در آن است ، صفرا را خاموش مى‏كند و درون را سردى مى‏بخشد» .
ايشان ، چون سفر مى‏كرد ، از اين سويق ، جدايى نداشت و چون در كسى از خدمتگزارانش خون به جوش مى‏آمد ، به وى مى‏فرمود : «از سويق عدس بخور ؛ چرا كه جوش‏آمدگىِ خون را فرو مى‏نشاند و حرارت را خاموش مى‏كند» .

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 307 ، حديث 1 ، مكارم الأخلاق ، جلد 1 ، صفحه 421 ، حديث 1427 وفيه «الحرارة» بدل «الصفراء» ، بحار الأنوار ، جلد 66 ، صفحه 282 ، حديث 27 دانش نامه احاديث پزشكي : 2 / 382

تصویر

Iron
Iron
تماس:

پست توسط mamashli110 »

بسم الله الرحمن الرحیم  

مثل علی بن ابی طالب در میان مردم مثل قول هو الله احد است در قرآن . 

روغن زیتون تصویر

رسول الله صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

كُلُوا الزَّيتَ وَادَّهِنوا بِهِ ؛ فَإِنَّ فيهِ شِفاءً مِن سَبعينَ داءً مِنهَا الجُذامُ .

روغن زيتون بخوريد و خود را با آن ، چرب كنيد ؛ زيرا در آن ، درمان هفتاد درد است كه جذام ، از جمله آنهاست .
كنز العمّال ، جلد 10 ، صفحه 48 ، حديث 28299 نقلاً عن أبي نعيم في الطبّ عن أبي هريرة دانش نامه احاديث پزشكي : 2 / 330
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
عنه عليه‏السلام :

إن خَرَجَ بِالرَّجُلِ‏مِنكُمُ الخُراجُ أوِ الدُّمَّلُ فَليَربِطهُ، وَليَتَداوَ بِزَيتٍ أو سَمنٍ.

امام صادق عليه‏السلام :

اگر از بدن كسى از شما ، جوش يا آماسه‏اى بيرون زد ، آن را ببندد و با روغن زيتون يا روغن حيوانى ، درمان كند .
الكافي ، جلد 4 ، صفحه 359 ، حديث 6 ، كتاب من لا يحضره الفقيه ، جلد 2 ، صفحه 349 ، حديث 2657 وفيه «بالمحرم» بدل «بالرجل» و«فليبطه» بدل «فليربطه» وكلاهما عن هشام بن سالم دانش نامه احاديث پزشكي : 2 / 330

تصویر

ارسال پست

بازگشت به “حديث”