دورى از شیطان به وسیله نماز

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
سپاس‌های ارسالی: 7581 بار
سپاس‌های دریافتی: 6236 بار
تماس:

پست توسط مائده آسمانی »

قال مولانا الامام المهدی-عجل الله تعالی فرجه الشریف- :

(ما أَرْغَمَ أَنْفَ الشَّیْطانِ أَفْضَلُ مِنَ الصَّلاهِ، فَصَلِّها وَأَرْغِمْ أَنْفَ الشَّیْطانِ)[1]

هیچ چیز به مانند نماز، بینى شیطان را به خاك نمى ساید، پس نماز بگذار و بینى ابلیس را به خاك بمال.

شرح

این كلام از پاسخ هایى است كه از ناحیه ى مقدّس امام زمان(علیه السلام)، در جواب مسائل ابى الحسین جعفر بن محمّد اسدى، صادر شده است.

از این حدیث استفاده مى شود كه به خاك مالیدن بینى شیطان (غلبه بر شیطان) اسباب متعدّدى دارد كه بهترین آنها نماز است; زیرا نماز، مشتمل بر انقطاع از خلق و توجه تامّ به خداوند متعال و ذكر و یاد اوست.

خداوند متعال مى فرماید:

(أَقِمِ الصَّلاهَ لِذِكْری)[2]; نماز را براى یاد من برپا دار.

نمازى كه چنین باشد، انسان را از فحشا و منكرات باز مى دارد، و در نتیجه، انسان بر هواى نفس و شیطان غالب مى گردد.

[1]. كمال الدین، ج2، ص520، ح49 ; فقیه، ج1، ص498، ح1427 ; تهذیب الأحكام، ج2، ص175، ح155 ; الإستبصار، ج1، ص291، ح10 ; الغیبه، طوسى، ص296، ح250 ; احتجاج، ج2، ص298 ; بحارالأنوار، ج53، ص182، ح11 ; وسائل الشیعه، ج4، ص236، ح5023 .
[2]. سوره ى طه، آیه ى 14 .
علی اصغر رضوانی - شرح چهل حدیث حضرت مهدی(عج)
تصویر
Iron
Iron
محل اقامت: ای کاش نجف
سپاس‌های ارسالی: 190 بار
سپاس‌های دریافتی: 385 بار
تماس:

Re: دورى از شیطان به وسیله نماز

پست توسط mamashli110 »

بسم الله الرحمن الرحیم  

یا علی انت صراط المستقیم

دوستان خود را به داشتن چه خصلت هايي امتحان كنيم؟ که نکنه یاران شیطان باشند

الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام :

اختبِرُوا إخْوانَكُم بخَصلَتَينِ ؛ فإنْ كانَتا فيهِم وإلاّ فاعْزُبْ ثمّ اعزُبْ ثمّ اعزُبْ : محافظةٌ على الصّلواتِ في مَواقِيتِها ، والبِرُّ بالإخْوانِ في العُسْر واليُسرِ .

امام صادق عليه‏السلام :

برادران خود را به دو خصلت بيازماييد . اگر آن دو خصلت را داشتند با آنها دوستى كن و گرنه از ايشان دورى كن ، دورى كن ، دورى كن . (آن دو خصلت اينهاست) : پايبندى به خواندن نماز در وقت خود و نيكى كردن به برادران در روزگار سختى و آسايش .

الكافي : 2 / 672 / 7 منتخب ميزان الحكمة : 14

عنه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

إنّ الشَّيطانَ إذا سَمِعَ النِّداءَ بالصَّلاةِ هَرَبَ .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

شيطان چون آواز دعوت به نماز را بشنود بگريزد .

كنز العمال : 20951 منتخب ميزان الحكمة : 18  

ابلیس به نمازگزار چگونه می نگرد؟عنه عليه‏السلام :

إذا قامَ الرجُلُ إلى الصَّلاةِ أقبَلَ إبليسُ يَنظُرُ إلَيهِ حَسدا ، لِما يَرى مِن رَحمَةِ اللّه التي تَغشاهُ .

امام على عليه‏السلام :

هرگاه كسى به نماز ايستد ، ابليس از اين كه مى‏بيند رحمت خدا او را فرا گرفته است حسودانه به وى مى‏نگرد
.

الخصال : 632 / 10 منتخب ميزان الحكمة : 326  
پيامبر(ص) به على(ع) فرمود:
«انت منى بمنزلة هارون من موسى الا انه لا نبى بعدى؛ ».
« تو نسبت به من، به منزله هارون از موسى هستى جز اين‌كه بعد از من پيامبرى نيست».

أللَّهُمَّ العَـن صَنَمي قُرَیشٍ وَجِبتَیهَا وَ طاغُـوتَیها وَ إفکَـیها وابنَـتَیهِمَا اللَّذَینِ خالَفا أمرَکَ وَ أنکَرا وَحـیَکَ

تصویر

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “نماز”