آیا گناه نبی اکرم(ص) چه بود؟

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Advance Member
Advance Member
سپاس‌های ارسالی: 72 بار
سپاس‌های دریافتی: 227 بار

آیا گناه نبی اکرم(ص) چه بود؟

پست توسط sh.ahmad »

با سلام به همه کاربران وخوانندگان محترم یکی ازکاربران محترم سوال کرده اند درباره این آبه شریفه {انا فتحنا لک فتحا مبینا ليغفر لک الله ما تقدم من ذنبک و ما تاخر و يتم نعمته عليک و يهديک صراطا مستقيم}ما برای توفتح کردیم فتحی آشکاربرای اینکه خداوند از گناه گذشته و آینده تو درگذرد ونعمت خود را برتو تمام گرداند وتورا به راهی راست هدایت کند. حال سوال اینجاست که آیا این ایه با معصوم بودن پیامبر منافات ندارد؟ چون من جایی از کسی شنیدم بحث در مورد معصومیت پیامبرو ائمه اطهار بودبعضی به این آیه دلالت کرده ومیگویندآن بزرگواران معصوم نمی باشند. . دررابطه با تفسیراین آیه مفسران نظرات مختلفی بیان کرده اندو یکی از نظرات این است که " مشرکان مکه ، چه قبل از هجرت و چه بعد از آن ذهنيات نادرستى درباره اسلام و شخص پيامبر(ص ) داشتند که پيروزيهاى بعد بر همه آنها خط بطلان کشيد ومنظورازگناهان گناهانی بوددرافکارمردم مشرک نسبت به پیامبرکه اوراگنه کار میدانستند و حدیثی ازعلی بن جهم از امام رضا (ع) نقل شده که آنحضرت دراین باره فرموده هيچ کس نزد مشرکان مکه گناهش سنگينتر از رسول الله (ص ) نبود، زيرا آنها 330 بت مى پرستيدند، هنگامى که پيامبر (ص ) آنها را به توحيد دعوت کرد بسيار بر آنها گران آمد و گفتند: آيا او همه خدايان ما را تبديل به يک خدا کرده ؟ چيز عجيبى است ...ما هرگز چنين چيزى را از پدران خود نشنيده ايم اين فقط يک دروغ بزرگ است اما هنگامى که خداوند مکه را براى پيامبرش (بعد از صلح حديبيه ) گشود خداوند فرمود ما فتح مبينى را براى تو فراهم کرديم تا گناهان گذشته و آينده اى که نزد مشرکان عرب بخاطر دعوت به توحيد داشته و دارى ببخشد، زيرا بعضى از مشرکان مکه تا آنروز ايمان آورده و بعضيها از مکه بيرون رفتند و ايمان نياوردند، ولى قادر بر انکار توحيد نبودند، و لذا گناه پيامبر در نظر آنها نيز بخاطر پيروزى بخشوده شد."
پاسخ اینجانب اولا: برمبنای این تفسیر فوق مشرکین بودند که مرتکب ذنب ونسبتهای ناروا به آنحضرت شدند نه اینکه پیامبراکرم(ص) ذنبی داشته باشددرحالیکه قرآن میگوید{ما تقدّم من ذنبك} ذنبک: یعنی ذنب توای پیامبر نه ذنب تو نزد مشرکان دقت کنید ثانیا:روایتی که ازامام رضا (ع) نقل شده ضعیف وبی اعتبار است زیرا راوی این روایت علی بن جهم است که ناصبی ودشمن اهل البیت(ع)بوده وکسی که ناصبی باشد اصلامسلمان نبوده ومنافق است وحدیث او بی اعتبارمیباشد ثالثا:پیامبر(ص)ذنب هم داشته درخودقرآن آمده {استغفرلذنبک}ازذنب خود استغفار کن ولی داشتن ذنب ازآنحضرت به معنی گناه نیست بلکه خطا و ترک اولی است. رابعا:حدیثی است ازامام باقر(ع )که معنی آیه بالارا توضیح داده وبیان میکند . {محمّد بن يعقوب الكلينيّ عن حميد بن زياد، عن الحسن بن محمّد بن سماعة، عن وهيب بن حفص، عن أبي بصير، عن أبي جعفر، عليه السلام، قال: كان رسول اللّه، صلّى اللَّه عليه و آله، عند عائشة ليلتها، فقالت: يا رسول اللَّه لم تتعب نفسك و قد غفر اللّه لك ما تقدّم من ذنبك و ما تأخّر؟ فقال: يا عائشة، ألا أكون عبدا شكورا؟ترجمه «از ابى بصير نقل شده كه فرمود حضرت باقر، عليه السلام: رسول خدا، صلّى اللّه عليه و آله، پيش عايشه بود در شب او، پس گفت: «اى رسول خدا چرا به زحمت مى‏ اندازى جان خود را و حال آنكه آمرزيده است خداوند براى تو آنچه پيش بوده است از گناه تو و آنچه پس از اين آيد؟» فرمود: «اى عایشه آیا نباشم بنده سپاسگزاری } } بنابراین پروردگارعالم بواسطه خدمات ورنجها ومصائبی که پیامبر کشید و حتی درفتح حدیبیه بسیار آزاردیدهم ازمشرکین وهم ازاصحابش مخصوصا ازعمربن الخطاب لذا ذنب گذشته وآینده اش را بخشید اگردوستان وخوانندگان محترم نظری داشته یا انتقادی دارندویا پاسخ بهتری میدانند دوستانه ومنطقی بیان کنند تا نتیجه بهتری ازبحث حاصل شودوالسلام.
اللهم اجعلنا من المتمسکین بولایة رسولک (ص) وامیرالمؤمنین واولاده الطیبین الطاهرین المعصومین (ع)
ارسال پست

بازگشت به “پیغمبر شناسی”