ساده ترین راه برای تعیین قبله

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
New Member
New Member
پست: 5
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۸۹, ۸:۰۸ ق.ظ
سپاس‌های دریافتی: 19 بار

ساده ترین راه برای تعیین قبله

پست توسط babirpour »

   اين اتفاق برايتان افتاده است که به خانه يکي از آشنايان مراجعه کنيدودروقت نماز نه شما بدانيد که قبله به کدام جهت است ونه صاحب خانه!روش بسيار ساده وآموزنده اي را که در ادامه مطلب آمده است ساده‌ترين روش برای تعيين سمت قبله مي باشد منتهي بايد دقت کرد که اين روش مختص به يک زمان خاص بوده ودر هرلحظه نمي توان ازاين روش استفاده کرد.ولي چون درتيرماه هستيم واين روش ساده مخصوص به اين ماه است لذا خالي ازلطف نيست که علاوه بر خودتان اين مطلب را به ساير دوستان وآشنايانتان نيز برسانيد. در روزهاي هفتم خرداد و 25 تير، هنگام ظهر شرعي (اذان ظهرِ) مكه، خورشيد دقيقاً عمود بر كعبه است و اين سبب مي‌شود شاخص در مكه سايه نداشته باشد؛
از اين رو فرد در هر مكاني كه قرار داشته باشد، خلاف سايه او سمت درست قبله را نشان مي‌دهد.
مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي فلكي ـ نجومي ساده‌ترين روش براي تعيين سمت قبله در روزهاي هفتم وهشتم خرداد و24و25 تير را اعلام كرد.
محمد صالح نجف، مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي فلكي ـ نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت‌الله سيد علي سيستاني، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا،ساده‌ترين روش براي تعيين سمت درست قبله در دو روز از سال را اعلام كرد.
وي با بيان اين‌كه قبله يابي از مباحث بنيادين علم و نجوم اسلامي است و دانستن جهت آن در بسياري از عبادات ضروري است، يكي از شيوه‌هاي دقيق قبله يابي را استفاده از سايه شاخص به هنگام زوال ظهر مكه مكرمه در دو روز از سال دانست كه امسال روزهاي هفتم خرداد و 25 تير است.
نجف افزود: در روزهاي هفتم خرداد و 25 تير، هنگام ظهر شرعي (اذان ظهرِ) مكه، خورشيد دقيقاً عمود بر كعبه است و اين سبب مي‌شود شاخص در مكه سايه نداشته باشد؛ از اين رو فرد در هر مكاني كه قرار داشته باشد، خلاف سايه او سمت درست قبله را نشان مي‌دهد.
وي تصريح كرد: براي آن‌كه اين عمل به دقت انجام گيرد، مي‌توان از يك وسيله عمود بر زمين مانند نخ يا ميله استفاده كرد كه خلاف جهت سايه آن نشان‌گر جهت قبله است.
مدير مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي فلكي ـ نجومي ادامه داد: ظهر شرعي مكه به وقت رسمي ايران در روز هفتم خرداد، ساعت 13:48 و در روز 25 تير، 13:57است و تعيين قبله بايد در اين زمان‌ها صورت بگيرد.
نجف در پايان خاطرنشان كرد: اين اتفاق نجومي، كه در آن خورشيد بالاي كعبه قرار مي‌گيرد، گاهي در روزهاي هشتم خرداد و 24 تير نيز صورت مي‌گيرد،ولي امسال همان دو روزي است كه پيشتر اعلام شده است.
گفتني است، علاقه مندان براي كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به پايگاه اينترنتي اين مركز به نشاني [External Link Removed for Guests] مراجعه كنند و يا با شماره تلفن 2936313 ـ 0251 تماس بگيرند.  

التماس         
ارسال پست

بازگشت به “اشرار”