احاديث امام حسن (علیه السلام)

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Bronze
Bronze
سپاس‌های ارسالی: 1643 بار
سپاس‌های دریافتی: 1131 بار

Re: سخنان گهربار امام حسن (ع)

پست توسط mahdieh »

به نام خداوند بخشنده و مهربان 

51- وعده دادن آفت كرم و بخشش است ، و چاره آن انجام و اتمام بخشش است .  
 52- برای مجازات در خطاها و لغزشها عجله نكن ، و بین خطا و مجازات برای عذرخواهی فرصتی باقی بگذار .  
 53- مصیبتها و ناملایمات كلیدهای پاداش و ثواب هستند . 
 54- نعمت ، امتحان و آزمایش الهی است . پس اگر شكر كردی ، نعمت است و اگرناسپاسی كردی ، به غضب و خشم الهی تبدیل می شود . 
 55- از بهره زبانت همان مقدار برای تو كفایت میكند كه راه هدایتت را از گمراهی روشن كند .     
 56- از تفكر و تعقل غافل نشوید ، زیرا تفكر حیات بخش قلب آگاه و كلید درهای حكمت است .  
 57- ای پسر آدم ، از زمانی كه از مادر زاییده شدی مشغول نابود كردن عمر خود بوده ای ،پس از باقیمانده عمر خود برای آینده ( عالم آخرت ) ذخیره كن ، به درستی كه مؤمن از این دنیا زاد و توشه برمیگیرد و كافر خوش گذارنی میكند . و بعد این آیه را تلاوت فرمودند : " و زاد و توشه برگیرید ، به درستی كه بهترین توشه تقوی است " .  
 58- برای دنیایت آنچنان رفتار كن كه گویا برای همیشه زنده ای ، و برای آخرتت چنان رفتار كن كه گویا فردا خواهی مرد .  
 59- اگر به خاطر نیازی مجبور شدی با مردی دوست و همنشین شوی ، پس با كسی دوست شو كه وقتی با او همنشینی میكنی ، موجب زینت تو باشد و هنگامی كه به او خدمتی كردی، از تو حمایت كند و هنگامی كه از او در خواست كمك كردی ، تو را یاری كند و اگرسخنی گفتی ، سخن تو را تصدیق كند و اگر حمله كردی ، هجوم تو را قوت بخشد و اگرچیزی طلب كردی ، تو را یاری كند و اگر نقصی از تو آشكار شد ، آن را بپوشاند و اگرنیكی از تو دید ، آن را به حساب آورد . 
 60- هر كس قرآن بخواند ، یك دعای مستجاب برای او میباشد كه یا فورا اجابت میشود و یا با تأخیر .  
 61- زكات دادن هرگز موجب كم شدن مال نمیشود.  
 62- به حضرت عرض شد چرا شما هرگز نیازمندی را نا امید بر نمیگردانید ، اگر چه سوار بر شتر باشید ؟ فرمود : خود من هم محتاج و نیازمند درگاه خداوند هستم و دوست دارم كه خداوند مرا محروم نگرداند و شرم دارم در حالی كه نیازمند هستم ، نیازمندان را نا امید كنم . عادت خداوند این است كه نعمتهایش را بر من ارزانی بدارد و عادت من هم این است كه نعمتهایش را به بندگانش عطا كنم ، و میترسم كه اگر از این عادت خود دست بردارم خداوند هم دست از عادت خود بردارد .  
 63- آنكس كه مرگش فرا رسیده ، مهلت می طلبد تا گذشته را جبران كند و آنكس كه مرگش فرا نرسیده و برای عمل صالح فرصت دارد ، امروز و فردا میكند . 
 64- ای كسانی كه اهل خوش گذرانی و لذات دنیا هستید ، بدانید كه این لذات باقی ماندنی نیست ، و مغرور شدن به سایه ای كه زوال پذیر است ، حماقت است . 
 65- بیشترین عفو و بخشش كریم وقتی است كه خطا كار نتواند برای خطای خود عذری بیاورد . 
 66- كسی كه خدا را بشناسد ، او را دوست میدارد و كسی كه دنیا را بشناسد ، در آن زهد می ورزد . و شخص مؤمن عمل لهو و بیهوده انجام نمی دهد مگر وقتی كه غافل می شود ، و هنگامی كه متوجه كار بیهوده خود شد ، محزون میگردد .  
 67- كسی كه بندگی خدا كند ، خداوند همه چیز را بنده او می كند .  
 68- كسی كه كارهای نیك خود را می شمارد ، احسان و كرامتش را از بین میبرد .  
 69- از آن حضرت در باره سكوت سؤال شد ، فرمود : سكوت پرده نادانی و زینت آبرو و عزت است و كسی كه سكوت میكند راحت و آسوده ، و همنشین او در امان است. 
 70- ای پسر آدم از اعمال حرام دوری كن تا شخص عابدی باشی ، و به آنچه خداوند روزی تو كرده خوشنود و راضی باش تا بی نیاز باشی ، و حق همسایگی را در باره همسایه ات مراعات كن تا مسلمان باشی ، و آنچنان با مردم رفتار كن كه دوست داری با تو رفتار شود تا شخص عادلی باشی . 
 71- از آن حضرت سؤال شد زندگی چه كسی از همه بهتر است ؟ فرمود : كسی كه مردم را درزندگی خود شریك كند .  
 72- دست نیافتن به نیازمندیها بهتر از درخواست آن از نا اهلان است .  
 73- بداخلاقی بدتر از بلا و مصیبت است .  
 74- امام حسن مجتبی (ع) به هنگام ورود به مسجد سر را به طرف آسمان بلند میكرد و میفرمود : پروردگارا ! مهمان تو جلو درب خانه ات ایستاده است . ای نیكوكار ! بنده گناهكار و بدرفتار به درگاهت شتافته ، از زشتیهایی كه مرتكب شده به خاطر زیبایی هایی كه در نزد توست درگذر ، ای بخشنده و كریم . 
 75- شوخی كردن حرمت و احترام را از بین میبرد .  
 76- كار نیك آن است كه در انجامش درنگ نشود ، و بعد از انجام آن منت نگذارند . 
 77- قدر نعمتهای پروردگار تا موقعی كه پا برجاست مجهول و ناشناخته است ، و زمانی شناخته میشود كه از دست رفته باشد .    
[External Link Removed for Guests]>
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

Re: احاديث امام حسن (علیه السلام)

پست توسط Labbaik »

تصویر امام حسن(ع) فرمودند:

ان ابصر الابصار ما نفذ في الخير مذهبه وأسمع الاسماع ما وعي التذکير وانتفع به. أسلم القلوب ما طهر من الشبهات .

به درستي که پر ديدترين ديدهها آن است که در خير نفوذ کند، و شنواترين گوشها آن است که تذکري را بشنود و از آن سود برد، سالمترين دلهاآن است که از شبهه ها پاک باشد . 

العقول ص  
زندگی بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند

تصویر 
Junior Member
Junior Member
سپاس‌های ارسالی: 13 بار
سپاس‌های دریافتی: 48 بار
تماس:

تفكّر

پست توسط ali-farahani »

تفكّر

امام حسن (علیه‌ السلام): 

عَلَيكُم بِالفِكرِ فَإنَّه حَياةُ قَلبِ البَصيرِ وَمََفاتِيحُ أبوَابِ الحِكمَةِ. 

از تفکر غافل نشويد، زيرا تفکر حيات‌بخش دل اهل بینش و کليد درهای حکمت است. 

Don't ever regret deep reflection and rationalisation, for thinking revives the alert heart and is a key to doors of wisdom 

بحارالانوار، ج 78، ص 115 

منبع : [External Link Removed for Guests] 

مرجع راهنماي وبلاگ نويسان

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “امام حسن مجتبی (علیه السّلام)”