خطبه فدکیه حضرت زهرا (س)

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Senior Member
Senior Member
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 626 بار
سپاس‌های دریافتی: 235 بار

تصريح قرآن به ارث انبياء

پست توسط امیر علقمه »

یا رب

القرآن يصرح بإرث الأنبياء هذا كتاب اللَّه، حكماً عدلاً و ناطقاً فصلاً يقول (عن نبي من أنبيائه) : «يرثنى و يرث من آل‏يعقوب» (1)و يقول: «و ورث سليمان داود(2) فبين عز و جل فيما وزع من الاقساط و شرع من الفرائض والميراث و اباح من حظ الذكران والأناث ما أزاح به علة المبطلين و أزال التظني والشبهات في الغابرين.
كلا بل سولت لكم أنفسكم أمراً، فصبر جميل واللَّه المستعان على ما تصفون. (3)(و هذان نبيان) (4)، و قد علمت (5)ان «النبوة» لا تورث و انما يورث ما دونها. فما لي امنع ارث أبي؟ أأنزل اللَّه في كتابه: «الا فاطمة بنت محمد»؟! فدلنى عليه اقنع به! (6)تصريح قرآن به ارث انبياء اين كتاب خداست كه حاكمى عادل و گوينده‏اى است كه فصل خصومت مى‏كند، درباره‏ى پيامبرى از پيامبران خدا مى‏فرمايد: «فرزندى به من عطا فرما كه از من و از آل‏يعقوب ارث ببرد» (7)و مى‏فرمايد: «و سليمان از داود ارث برد». (8)خداوند عزوجل در قرآن تقسيماتى در ارث قرار داده و حدود واجب ميراث را تعيين كرده و سهم مرد و زن را بيان فرموده است، بطورى كه عذر اهل باطل را باطل كرده و جاى گمانها و شبهات را درباره‏ى مُردگان از بين برده است.
ولى نفستان بر شما حيله كرده و بايد صبر نيكو كرد، و خداوند در مقابل آنچه شما مى‏پردازيد كمك‏كننده است.
اين دو نفر كه در آيه ذكر شده‏اند پيامبرند (9)، و تو مى‏دانى كه مقام نبوت ارث بردنى نيست و ارث بردن در غير مقام نبوت است. پس براى چه از ارث پدرم محروم مى‏شوم؟ آيا خداوند در كتابش آورده كه: «بجز فاطمه دختر محمد»؟ به من نشان بده تا قانع شوم.

1ـ سورة مريم: الآية 6.
2ـ سورة النمل: الآية: 16.
3ـ سورة يوسف: الآية 18.
4ـ الزيادة من «ب».
5ـ «ألف»: زعمت.
6ـ «ب»: فتدلنى عليه فاقنع به.
7ـ سوره‏ى مريم: آيه‏ى 6.
8ـ سوره‏ى نمل: آيه‏ى 16.
9ـ اشاره‏ى حضرت به ادعاى ابوبكر است كه انبيا ارث نمى‏برند. با اين دو آيه كه صريحاً ارث گذاشتن دو پيامبر يعنى حضرت داود و حضرت زكريا عليهماالسلام را بيان كرده است بطلان سخن ابوبكر روشن مى‏شود.

گفت یا علی(ع)؛عشق آغاز شد.

گفت یا زهرا(س)؛سوز آغاز شد.

و چه سریست بین عشق و سوز؟

شاید همان قصه شمع و پروانه باشد که حکایت نور است و سوختن؛
Senior Member
Senior Member

جواب ابوبكر به حضرت زهرا

پست توسط امیر علقمه »

یا رب

جواب أبي‏بكر لها عليهاالسلام فقال لها عليهاالسلام أبوبكر(1): يا بنت رسول‏اللَّه، أنت عين الحجة و منطق الحكمة.
لا ادلى بجوابك (2)و لا ادفعك عن صوابك،. ولكن المسلمون (3)بينى و بينك! هم قلدونى ما تقلدت، و باتفاق منهم اخذت ما اخذت، غير مكابر و لا مستبد و لا مستأثر، و هم بذلك شهود. (4)

جواب أبوبكر به حضرت زهرا سلام‏اللَّه‏عليها
أبوبكر گفت: اى دختر پيامبر، تو عين دليل و زبان حكمت هستى. جواب تو را آماده نكرده‏ام، و تو را در درستى گفتارت رد نمى‏كنم! ولى اين مسلمانان قاضى بين من و تو باشند.
آنچه انجام دادم اينان بر عهده‏ى من گذاردند و با توافق آنان و بدون قصد زورگويى و استبداد و مقدم داشتن ديگرى اين (فدك) را از تو گرفتم، و خودشان بر اين مطلب شاهدند.

1ـ و هنا تخطى أبوبكر خطوه أخرى في الموامره ضد الحق فنسب فعله إلى اجماع المسلمين و موافقتهم له في فعله ذلك.
2ـ «ب»: و منطق الرسالة، لا يدلى بجوابك.
3ـ «د» و «ز»: فقال أبوبكر: صدق اللَّه و رسوله و صدقت ابنته أنت معدن الحكمة و موطن الهدى والرحمة و ركن‏الدين و عين الحجة لا ابعد صوابك و لا انكر خطابك هؤلاء المسلمون...
4ـ «ألف»: قلدونى مإ؛ب‏بّّ تقلدت و اتونى ما أخذت و تركت.

Senior Member
Senior Member

خطاب حضرت زهرا به مسلمانان

پست توسط امیر علقمه »

یا رب

خطابها مع المسلمين و معاتبتهم فالتفتت فاطمة عليهاالسلام (إلى الناس) (1) و قالت: معاشر المسلمين (2)المسرعة إلى قيل الباطل، المغضية (3) على الفعل القبيح الخاسر.
أفلا تتدبرون (4)القرآن أم على قلوب اقفالها؟ (5) كلا بل ران على قلوبكم ما اسأتم من أعمالكم، فاخذ بسمعكم و أبصاركم، و لبئس ما تاولتم و ساء ما به اشرتم و شر ما منه اعتضتم. (6)
لتجدن واللَّه محمله ثقيلاً و غبه وبيلاً (7)، إذا كشف لكم الغطاء و بان ما وراءه الضراء (8)و بدا لكم من ربكم ما لم تكونوا تحتسبون و خسر هنالك المبطلون. (9)

خطاب حضرت زهرا سلام‏اللَّه‏عليه به مسلمانان
حضرت فاطمه عليهاالسلام توجه خود را به مردم نمود و فرمود:
اى مسلمانانى كه با سرعت به قول باطل روى آورديد، و در مقابل عمل ناپسند زيان‏آور سكوت نموديد و راضى شديد! آيا در كلمات قرآن تدبر نمى‏كنيد يا آنكه بر قلبهايتان قفلهايى زده شده است؟ بلكه اعمال بدتان قلبهاى شما را پوشانده و گوش و چشمتان را بسته است. بد تأويلى كرديد و چه بد مشورتى نموديد، و چه شرى است آنچه خير را با آن عوض كرديد.
قسم بخدا بارش را سنگين مى‏يابيد و عاقبتش را عذاب مى‏بينيد زمانى كه پرده براى شما برداشته شود و پوشيده‏ها آشكار گردد و عذابهائى كه گمانش را نمى‏بريد از سوى پروردگارتان بر شما ظاهر گردد، و در آن هنگام صاحبان باطل زيان مى‏كنند.

1ـ الزيادة من «ز» و في «ن»: إلى عامه الناس. و من هنا إلى قولها عليهاالسلام «وخسر هنالك المبطلون» في «ألف» هكذا: قال: فقالت فاطمه عليهاالسلام لمن بحضرته: أيها الناس، اتجتمعون إلى المقبل بالباطل والفعل الخاسر؟ لئبس ما اعتاض المبطلون و ما يسمع الصم الدعاء إذا ولوا مدبرين. أما واللَّه لتجدن محملها ثقيلا و عباها و بيلا إذا كشف لكم الغطاء، فحينئذ لات حين مناص و بدالكم من اللَّه ما كنتم تحذرون.
2ـ «د» خ ل: الناس.
3ـ الاغضاء: ادناء الجفون، و اغضى على الشي‏ء أي سكت و رضي به.
4ـ «د» خ ل: يتدبرون.
5ـ سورة محمد صلى اللَّه عليه و آله: الآية 24، و في الآية، يتدبرون.
6ـ «د» خ ل: اعتضتم. «ز»: اغتصبتم.
7ـ أي عاقبته ذو وبال. و في «ز»: كفيلا.
8ـ «ن»: و بان لكم ما وراء الضراء.
9ـ سورة الغافر: الآية 78.

Bronze
Bronze
محل اقامت: کره زمین
سپاس‌های ارسالی: 194 بار