نماز شب نخوانده بود گریه مى‌كرد

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
محل اقامت: آذربایجان
سپاس‌های ارسالی: 2903 بار
سپاس‌های دریافتی: 3754 بار

پست توسط قهرمان علقمه »

نماز شب نخوانده بود گریه مى‌كرد   [COLOR=#632423]نفیسه عروس امام صادق(علیه‌السلام)

نفیسه دختر حسن بن زید، و زید فرزند امام حسن مجتبى(علیه‌السلام) است همسر اسحاق فرزند امام صادق(علیه‌السلام) است .
برادر زاده(1) نفیسه مى‌گوید: چهل سال تمام به عمه‌ام خدمت كردم و در این مدت ندیدم كه شبى بخوابد، یا روزى افطار كند پیوسته شب‌ها را به قیام و روزها را به روزه مى‌گذراند.
به او مى‌گفتم: چرا با خود مدارا نمى‌كنى؟
پاسخ مى‌داد: چگونه با نفسم مدارا كنم با این كه راهى سخت و گردنه‌هایى در پیش دارم كه از آنها نمى‌گذرند مگر مردمان رستگار.(2)

حجت الاسلام على محدّث‌زاده درباره پدرش مرحوم حاج شیخ عباس قمى(ره ) مى‌گوید:
یك روز صبح پدرم وقتی از خواب برخاست، شروع به گریه كردن نمود، از او پرسیدم: چرا اشك مى‌ریزید؟
فرمود: براى این كه دیشب نماز شب نخواندم!
گفتم: پدر جان! نماز شب كه مستحب است و واجب نیست، شما كه ترك واجب نكرده‌اید و حرامى به جا نیاورده‌اید، چرا این طور نگرانید؟
فرمود: فرزندم! نگرانى من از این است كه من چه كرده‌ام كه باید توفیق نماز شب خواندن از من سلب شود؟(3)

كسى كه براى خشنودى خدا نماز شب بخواند

رسول خدا(صلى الله علیه و آله) فرمود:
هر گاه بنده‌اى شب هنگام از خواب برخیزد و در حالى كه هنوز(آثار) سنگینى خواب در چشمان او باقى است، براى خشنودى خداوند نماز شب بخواند، پروردگار متعال به ملائكه‌اش مباهات مى‌كند و مى‌فرماید: آیا نمى‌بینید بنده مرا كه در نیمه شب از بستر خواب برخاست و به خاطر خواندن نمازى كه بر او واجب نكرده‌ام، خواب شیرین را رها كرد؟ پس شاهد باشید كه او را آمرزیده‌ام.(4)

درخواست مهلت براى خواندن نماز و ...

در عصر روز تاسوعا وقتى كه دشمن تصمیم گرفت حمله بر لشكریان امام حسین(علیه‌السلام) را آغاز كند، حضرت به برادرش حضرت اباالفضل(علیه‌السلام) فرمود: "به سوى آنان برو و اگر مى‌توانى كار را به فردا واگذار، تا امشب را به نماز و نیایش و طلب آمرزش از او سپرى كنیم، خدا مى‌داند كه من نماز، تلاوت قرآن، و دعا و درخواست آمرزش را دوست دارم."
(5)

حضرت امام حسن عسكرى(علیه‌السلام) مى‌فرمایند:
رسیدن به لقاى خداوندى سفرى است كه تنها مركب راهوار آن شب زنده‌دارى است .(6)

--------------------------------------------------------------------------------

پی‌نوشت‌ها:
1- زینب دختر یحیى متوّج .
2- داستانهاى نماز، ص 73.
3- اصحاب امام صادق(علیه‌السلام)، ص 16.
4- ارشاد القلوب(دیلمى )، ج 2، ص 15، باب 22.
5- مقتل الشمس، ص 179 - 180.
6- اسرار الحكم سبزوارى، ص 497.

ارسال پست

بازگشت به “نکته ها و لطایف”