.*.معرفى امام صادق عليه السلام از نگاه مالک بن انس.*.

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

.*.معرفى امام صادق عليه السلام از نگاه مالک بن انس.*.

پست توسط Labbaik »

تصویر 

امام صادق عليه السلام از نگاه مالک بن  

مالک بن انس که در مدينه بود مى‏گويد: من مى‏رفتم نزد جعفر بن محمد (و کان کثير التبسم) و خيلى زياد تبسم‏ داشت، يعنى به اصطلاح خوشرو بود و عبوس نبود، و از آدابش اين بود که وقتى اسم پيغمبر را در حضورش مى‏برديم رنگش تغيير مى‏کرد (يعنى آنچنان نام پيغمبر به هيجانش مى‏آورد که رنگش تغيير مى‏کرد.)

من زمانى با او آمد و شد داشتم. بعد، از عبادت امام صادق عليه السلام نقل‏ مى‏کند که چقدر اين مرد عبادت مى‏کرد و عابد و متقى بود. آن داستان‏ معروف را همين مالک نقل کرده که مى‏گويد در يک سفر با امام با هم به مکه مشرف مى‏شديم، از مدينه خارج شديم و به مسجد شجره رسيديم، لباس احرام پوشيده بوديم و مى‏خواستيم لبيک بگوييم و رسما محرم شويم.

همانطور سواره داشتيم مُحرم‏ مى‏شديم، ما همه لبيک گفتيم، من نگاه کردم ديدم امام مى‏خواهد لبيک‏ بگويد اما چنان رنگش متغير شده و آنچنان مى‏لرزد که نزديک است از روي‏ مرکبش به روى زمين بيفتد، از خوف خدا .

من نزديک شدم و عرض کردم: يابن رسول الله ! بالاخره بفرماييد، چاره‏اى نيست، بايد گفت. به من‏ گفت: من چه بگويم؟! به کى بگويم لبيک؟! اگر در جواب من گفته شد: «لا لبيک» آن وقت من چه کنم؟!

اين روايتى است که مرحوم آقا شيخ عباس قمى و ديگران در کتاب‎هايشان نقل مى‏کنند، و همه نقل کرده‏اند.
راوى اين روايت چنانکه گفتيم مالک بن انس امام اهل تسنن است. همين مالک مى‏گويد:
 «ما رأت عين و لا سمعت اذن و لا خطر على قلب بشر افضل من جعفر بن محمد»؛
چشمى نديده و گوشى نشنيده و به قلب بشر خطور نکرده‏ مردى با فضيلت‎تر از جعفر بن محمد . 

:کتاب سيرى در سيره ائمه اطهار،مرتضى مطهرى. صص 132-131. 
زندگی بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند

تصویر 
ارسال پست

بازگشت به “امام جعفر صادق (علیه السّلام)”