:: امام حسن عسکری(ع)،پرسش و پاسخ؟؟

مدیر انجمن: شورای نظارت

ارسال پست
Old-Moderator
Old-Moderator
پست: 1668
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۹ مهر ۱۳۸۶, ۴:۰۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

:: امام حسن عسکری(ع)،پرسش و پاسخ؟؟

پست توسط Labbaik »

 تصویر 

 تصویر پرسش و پاسخهایی درباره امام حسن عسگری(ع)تصویر 

 »ازدواج امام یازدهم(ع)«  

پرسش:
امام یازدهم(ع) با چه کسی ازدواج کرد؟

پاسخ:

1- امام حسن عسکری علیه السلام با بانویی شایسته به نام «نرجس‏» ازدواج نمودکه به نام‏های دیگری چون «سوسن‏»[ii] ، «صیقل‏»[iii] یا «صقیل‏» و «ملیکه‏»[iv] نیز نامیده شده است .[v]او دختر «یوشعا» پسر قیصر روم و از نوادگان «شمعون‏» یکی از حواریان مسیح علیه السلام بود که به طریقی معجزه‏آسا از سوی خداوند برای همسری امام یازدهم برگزیده شد.[vi]
هنگامی که «نرجس‏» در روم بود خواب‏های شگفت‏انگیزی دید، یک ‏بار در خواب پیامبر عزیز اسلام صلی الله علیه و آله و حضرت مسیح علیه السلام را دید که او را به عقد ازدواج امام حسن عسکری علیه السلام درآوردند، و در خواب دیگری، شگفتی‏های دیگری دید و به دعوت حضرت فاطمه زهرا علیها السلام مسلمان شد، اما اسلام خود را از خانواده و اطرافیان خویش پنهان می‏داشت.
تا آنگاه که میان مسلمانان و رومیان جنگ درگرفت و قیصر خود به همراه لشکر روانه جبهه‏های جنگ شد. «نرجس‏» در خواب فرمان یافت که به‏طور ناشناس همراه کنیزان و خدمتکاران به دنبال سپاهی که به مرز می‏روند برود، و او چنین کرد و در مرز برخی از جلوداران سپاه مسلمانان آنان را اسیر ساختند و بی‏آنکه بدانند او از خانواده قیصر است همراه سایر اسیران به بغداد بردند .

این واقعه در اواخر دوران امامت امام دهم حضرت هادی علیه السلام روی داد[vii]، و کارگزار امام هادی علیه السلام نامه‏ای را که امام به زبان رومی نوشته بود، به فرمان آن گرامی در بغداد به نرجس رساند و او را از برده‏فروش خریداری کرد و به سامرا نزد امام هادی علیه السلام برد، امام آنچه را نرجس در خواب‏های خود دیده بود به او یادآوری فرمود، و بشارت داد که او همسر امام یازدهم و مادر فرزندی است که بر سراسر جهان مستولی می‏شود و زمین را از عدل و داد پر می‏سازد. آنگاه امام هادی علیه السلام نرجس را به خواهر خود «حکیمه‏» که از بانوان بزرگوار خاندان امامت ‏بود سپرد تا آداب اسلامی و احکام را به او بیاموزد و مدتی بعد نرجس به همسری امام حسن عسکری علیه السلام درآمد.[viii]

2- ممکن است این تعدد اسامی باعث ابهام و حیرت شما شده باشد و ممکن است ابهام در این باشد که ایشان رومی است و از خانواده‌ سلطنتی، که این هم چیزی عجیبی نیست مگر زن فرعون از خانواده سلطنتی نبود ولی با ایمان آوردن به حضرت موسی(ع) و کشته شدن در این راه نمونه ای برای مؤمنین شد. و این نشان می‌دهد که می‌توان از محیط فاسد تأثیر نپذیرفت. اگر انسان خود اراده کند و از خدا کمک بگیرد خدا او را در همان محیط فاسد هم حفظ می‌کند.--------------------------------------------------------------------------------

«نرجس‏» نام گلی از دره تک‏لپه‏ای‏ها، و سردسته گیاهان تیره نرگسی است، که گل‏هایش منفرد و در انتهای ساقه قرار دارد . (فرهنگ معین، ج‏4، ص‏4702)
[ii] «سوسن‏» نام گلی فصلی و درشت‏به رنگ‏های مختلف است . اصل این گل از اروپا و ژاپن و آمریکای شمالی و هیمالیاست . (همان، ص‏1954)
[iii] «صیقل‏» هر شئ نورانی، صیقلی و جلا داده شده را می‏گویند . بنا به گفته شیخ صدوق و شیخ طوسی، پس از آنکه حضرت نرجس خاتون به ولی‏عصر علیه السلام حامله شد او را صیقل نام نهادند . (ر . ک: الصدوق، محمدبن علی‏بن الحسین، همان، ص‏432; الطوسی، محمدبن الحسن، کتاب‏الغیبة، ص‏241).
[iv]«ملیکه‏» به معنای ملکه و شهبانوست .
[v] ر . ک: الصدوق، محمد بن علی بن الحسین، همان، ص‏432 .
[vi] ر . ک: همان، ص‏423 - 417; الطوسی، محمدبن‏الحسن، کتاب‏الغیبة، ص‏128 - 124; المجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج‏51، ص‏11 - 6 .
[vii]در کتاب تاریخ العرب و الروم آمده است در سال 247 ق . جنگ‏هایی بین مسلمانان و رومیان درگرفت و غنایم بسیاری به چنگ مسلمانان افتاد . در سال 248 ق . نیز «بلکاجور» سردار مسلمانان با رومیان جنگید و طی آن بسیاری از اشراف روم اسیر شدند . (ر . ک: نازیلیف، تاریخ‏العرب و الروم، ترجمه محمد عبدالهادی شعیره، ص‏225) . ابن اثیر نیز طی حوادث سال 249 ق . می‏نویسد: جنگی میان مسلمانان به سرکردگی «عمربن‏عبدالله اقطع‏» و «جعفربن‏علی صائقه‏» با قوای روم که شخص قیصر نیز در آن جنگ شرکت داشت روی داد . (به نقل پیشوای دوازدهم حضرت امام حجة بن الحسن المهدی علیه السلام ص‏27 - 26) از: هیئت تحریریه مؤسسه در راه حق،
[viii]همان، ص‏27 - 26 . با استفاده از فصلنامه موعود شماره 28 .
زندگی بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند


 تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator
پست: 1668
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۹ مهر ۱۳۸۶, ۴:۰۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

Re: :: امام حسن عسکری(ع)،پرسش و پاسخ؟؟

پست توسط Labbaik »

 »صحت برادر و پسر امام بودن جعفر کذاب
و علت انحراف او با وجود تربیت امام هادی (ع) « 


پرسش:
آیا امام حسن عسکری علیه السلام برادری به اسم جعفر کذاب داشته است؟
اگر چنین است، پس چگونه او که فرزند امام و تحت تربیت امام نیز بود، دچار انحراف گردید؟


پاسخ:
در مورد اینکه امام هادی علیه السلام فرزندی به نام جعفر معروف به جعفر کذاب داشته اند، میان مورخین شیعی و حتی غیر شیعی اختلافی نیست.

در پاسخ سؤال دیگر متذکر میشویم که ائمه علیهم السلام بجهت آگاهی کاملشان به تمام جوانب مسائل تربیتی و رعایت دقیق آنها در مورد فرزندان خود، انسانهای صالحی را تحویل جامعه اسلامی دادند که در طول تاریخ جوامع اسلامی بهره های فراوانی از وجود این افراد بردند و هر کدام منشأ خدمات زیادی بودند و حتی امروزه نیز بارگاه و مرقدشان محلی برای جذب قلوب بسوی دین و معنویت است.
اما نکته مهم این است که تربیت صحیح به معنای سلب اختیار و جبر نیست. یعنی حتی برای کسی که در نهایت تربیت صحیح قرار گرفته، هر لحظه ممکن است در اثر عدم مراقبت و رعایت مسائل تربیتی و بروز عوامل انحراف، به سوی فساد کشیده شود. پس هر چند ائمه علیهم السلام و انبیاء الهی فرزندان خود را تربیت صحیح نموده اند، ولی ممکن است بعضی از فرزندان در اثر حسادت یا حب جاه و مقام و یا همنشینی با افراد ناباب، دچار انحراف گردند. البته نباید نقش بعضی از مادران را از نظر دور داشت چون بر اساس قانون وراثت، انتقال بعضی از صفات مادر به فرزند، زمینه انحراف را در آنها آماده تر میکند.

در پایان تذکر این نکته لازم است که به همین دلایلی که بیان شد برخی از فرزندان انبیاء الهی نیز از مسیر حق منحرف شدند و به راه تباهی رفتند، چنانکه خداوند در مورد فرزند نوح میفرماید:
«قَالَ یَنُوحُ إِنَّهُ لَیْس مِنْ أَهْلِک إِنَّهُ عَمَلٌ غَیرُ صلِحٍ فَلا تَسئَلْنِ مَا لَیْس لَک بِهِ عِلْمٌ إِنی أَعِظک أَن تَکُونَ مِنَ الْجَهِلِینَ
فرمود:
«ای نوح! او از اهل تو نیست! او عمل غیر صالحی است] فرد ناشایسته‏ای است‏[! پس، آنچه را از آن آگاه نیستی، از من مخواه! من به تو اندرز می‏دهم تا از جاهلان نباشی!!«

--------------------------------------------------------------------------------
-سوره هود، آیه 46


زندگی بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند


 تصویر 
Old-Moderator
Old-Moderator
پست: 1668
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۹ مهر ۱۳۸۶, ۴:۰۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3099 بار
سپاس‌های دریافتی: 5474 بار

Re: :: امام حسن عسکری(ع)،پرسش و پاسخ؟؟

پست توسط Labbaik »

 »چرا غیبت از زمان امام حسن عسکری (ع) آغاز نشد؟ « 

پرسش:
با توجه به مدت کوتاه امامت امام حسن عسکری(ع) و با توجه به اینکه امام در این مدت تحت مراقبت شدیدی بودند جرا غیبت از زمان امام حسن عسکری(ع) آغاز نشد؟

پاسخ:

الف- احتمال اول اینکه مراد شما آن است که چرا امام حسن عسکری (ع) مثل امام زمان غائب نشدند. جواب آن روشن است چرا که دستگاه حکومتی ترس و وحشتی از ناحیه امام عصر (عج) داشتند و او را خطر جدی تلقی می کردند و می دانستند که این امام است که بساط کفر و ظلم را برمی چیند ولی در مورد امام حسن عسکری چنین برداشتی نداشتند.

ب- چرا امام عصر (عج) در عصر امام حسن عسکری غائب نشدند در جواب گفته می شود که
اولا:امام عصر (عج) در عهد امام حسن عسکری مسئولیت امامت را به عهده نداشتند و بعد از شهادت امام حسن عسکری این مسئولیت متوجه آنان می شود

و ثانیا اینکه:در این مدت پنج سال که امام حسن عسکری در قید حیات بودند از وجود شریف ایشان بشدت محافظت می شد و جز برای خواصی از اصحاب آن حضرت ظاهر نمی گشتند و غیبت محصول شرایط ویژه (از جمله حفظ و صیانت آخرین حجت الهی و ذخیره الهی برای بشر) بود که تنها برای امام عصر (عج) فراهم آمده بود و برای دیگر اولیاء الهی از ائمه اهل بیت علیهم السلام این شرایط فراهم نبود.
زندگی بافتن یک قالی است

نه همان نقش و نگاری که خودت می خواهی

نقشه را اوست که تعیین کرده است

تو در این بین فقط میبافی

نقشه را خوب ببین !!!

نکند آخر کار قالی زندگیت را نخرند


 تصویر 
ارسال پست

بازگشت به “امام حسن عسکری (علیه السّلام)”